Jump to content



Φυσητήρας [Blower] Το νέο μου περιφερειακό...


MasterDAL

Recommended Posts

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply

:p

Ωραιο to review-δακι του φυσερου!

Miα μινι προσοχη χρειαζεται στους ανεμηστηρες ...οπου παιζει πι8ανοτητα μια στο εκατομυριο να φυγει κανενα πτερυγιο απο το υπερβολικο στροφαρισμα.

Το δικο μου το "εκατομυριο" το εκλεισα..:p

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα MAKITA τέτοιο 10 χρόνια τώρα και είναι ο καλύτερος φίλος μου.... ειδικά όταν πηγαίνω σε εταιρίες για συντήρηση server δεν διανοείστε τι βγαίνει από τα μηχανήματα...

Φυσικά παίζει το σύστημα μπαλκονάτο γιατί αν το φυσήξεις μέσα στο γραφείο ζήτω που καήκαμε από τη σκόνη.

Link to comment
Share on other sites

Το ρημάδι μόλις δουλεύει γίνεται τις πτνς..... δεν τόχω σκεφτεί νομίζεις? λέω να το βγάλω στο μπαλκόνι μέσα σε ένα ντουλάπι και να βγάλω σωλήνα μέχρι το PC... άρε τι σκέφτηκα ο πστς.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD [Σήμερα, στις 01:55]

Αυτά τα φτηνά blower του εμπορίου δεν έχουν τόση δύναμη ώστε να σου δημιουργήσουν πρόβλημα από οποιαδήποτε απόσταση.

Φτηνά ή ακριβά, κάνουν την ίδια δουλειά, βγάζουν ίδια πίεση αέρα όταν είναι ίδια τα Watt βέβαια.

Είναι θέμα σχεδιασμού του στομίου το οποίο έτσι κι αλλιώς είναι ίδιο σε όλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αν και δουλευω σε εταιρεια που φερνει blowers

προτιμησα ενα 6λιτρο υπο πιεση δοχειο με r4xx,

το οποιο το ειχα παρει για να ρυ8μισω (τρομαρα μου) το vapo.

Tελικα το χρησιμοποιο για να απομακρυνω τη σκονη εε και ενιοτε μερικα smd lol

def, o pavlis δεν ειναι με το ενα χερι στη σκανδαλη, ειναι η σκανδαλη απο μονος του χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

να πω το βασικοτερο ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΝΑΣ

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΦΥΣΑΤΕ ΜΕ ΔΑΥΤΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΕΣ τοση ωρα ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΤΡΕΨΕΤΕ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ

η μεσα φτερωτη ειναι 13.000 στροφες το λεπτο , τα φανς ΜΑΞ ειναι 3-4000

θα τα παρετε στα χερια ολα

και επισης κατι σημαντικο

ΑΝ καποιο φαν παρει μεγαλη ταχυτητα και τρομαξετε μην παθει τπτ , ΜΗΝ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΙΣΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ , θα σας φαει το δαχτυλο ή θα σπασει το πτερυγιο απο το σταματημα

ολα αυτα εχουν γινει στην πολυετη πειρα μου πολλακις...

εγω παντα σταματαω το φαν και το φυσαω ή το φυσαω και ταυτοχρονα κραταω τα μποσικα με το δαχτυλο στο κεντρο σαν "φρενο"

αυτα απο το σκαθαρι

ελπιζω να βοηθησα:daisy:

Link to comment
Share on other sites

Επιβεβαιώνω την λειτουργία του Blower και σαν μέσο ψύξης του επεξεργαστή (αλλα η μπάλα πέρνει και μητρικη και μνήμες) :p

3 βαθμοί σε idle και 7 σε full load o Q6600 στα 4.00GHz σε Orthos αν αλλάξεις το φανάκι με ενα blower.... Αλήθεια...

Βεβαια ειναι λιγα dB πάνω απο το όριο της παραφροσύνης αλλα λέμε τώρα... για μπεντς μια χαρά ειναι... :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LevelOne [Χθες, στις 16:25]

3 βαθμοί σε idle και 7 σε full load o Q6600 στα 4.00GHz σε Orthos αν αλλάξεις το φανάκι με ενα blower.... Αλήθεια...

Έγινε jack! Σε ψυγείο ζεις? :p

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που έχω σκεφτεί αλλά δεν έχω υλοποιήσει γιατί δεν κάνω o/c είναι να έχω ένα καλό μεγάλο φουρφούρι εκτός δωματίου (έξω στο μπαλκόνι) στην αρκη ενός σπιράλ και να διοχετεύω κρύο άερα μέσα στο κουτί (σε CPU και GPU). :tomato:

Εννοείται ότι όλα τα άλλα φουρφούρια ίσα που θα στροφάρουν.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.