Jump to content



Φυσητήρας [Blower] Το νέο μου περιφερειακό...


MasterDAL

Recommended Posts

το κάναμε PhD ρε συ.....

αντι να δώσουμε 5 ευρά να πάρουμε ένα καινουριο fan και να τελειώνουμε... :hehe:

(αυτό με το λάδι μηχανής που λές είναι μεγάλη αλήθεια! όρθιο το έχω το μαμημένο μέσα στο ντουλαπάκι και κάνει διαροή προς τα πάνω!!!! :o )

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply
το κάναμε PhD ρε συ.....

αντι να δώσουμε 5 ευρά να πάρουμε ένα καινουριο fan και να τελειώνουμε... :hehe:

(αυτό με το λάδι μηχανής που λές είναι μεγάλη αλήθεια! όρθιο το έχω το μαμημένο μέσα στο ντουλαπάκι και κάνει διαροή προς τα πάνω!!!! :o )

ρα μαστορα γιατι να δωσω 5 ευρα πρωτον κ δευτερον εγω σπιτι εχω 10 12αρια,10 4αρια,10 8αρια αλλα ξηλωμενα αλλα απλα παλια , αλλα αχρησιμοποιητα

βλεπεις να εχουν 5 ευρω?

με 2-3 ευρω συνεφερω 20 φανακια

ειδικα τα 12αρια τα διπλα απο σερβερ που ειναι ολα τα υλίκα τους σε giant size καθαριζονται ευκολα και γινονται καινουρια

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Συζητηση με τον θειο μου:

- Αυριο θα παω στο πρακτικερ, θες να ερθεις παρεα?

- Ναι, θελω να παρω και ενα blower.

- Εχω ενα στην αποθηκη, το οποιο το ειχε παρει ο παππους σου και το ειχε δουλεψει το πολυ 5 φορες. Το ειχε παρει για να αναβει τα καρβουνα (LOL).

Παω λοιπον στην αποθηκη και βρισκω ενα Hitachi-Koki PB20 σε αριστη κατασταση και στο κουτι του.

220-240 Volt, 335W, Full-load speed: 13000rpm

yhst-39276693957820_2056_3293692

http://www.worldwidevoltage.com/hitachi-pb20-blower-for-220-240-volts.html

https://www.samstores.com/details.asp?ProdID=7743

http://www.gandhiappliances.com/index.php?main_page=product_info&products_id=2253

Oσοι ξερετε.. Ειναι καλο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

KRAUSMANN 750W - TOOLSTORE

Πριν μερικες μερες αγορασα το παραπανω,

ρουφας τα πολλα στη σακουλα και μετα το φυσας, εχει κ ρυθμιστη στροφων , απο υπολοιματα 0 και 2 χροναι εγγυησουλα..

για μενα που φτιαχνω και μερικα γνωστων και φιλων πιστευω καλη αγορα στο 50ρικο..

στο μαγαζι που πηγα ειχε και ενα λιγο καλυτερο απο του πρακτικερ με αναροφηση στα 28 για οσους φυσανε μονο το δικο τους..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ψάχνω και εγώ ένα Blowerακι αλλά το μόνο που βρίσκω εδώ πάνω είναι αυτό..

Einhell BG-EL 2301 | Skroutz.gr

αλλά μου φαίνεται υπερβολή..

Ηλεκτρικός απορροφητήρας-φυσητήρας Einhell BG-EL 2301, ισχύος 2300W, για εργασία στον κήπο ή την αυλή σας.

Τάση: 230v/ 50 Ηz

Ισχύς: 2.300 W

Tαχύτητα αέρος κατά το φύσημα: 270 χλμ/ώρα.

Απόδοση αναρρόφησης: 14 m3/min

Στροφές max: 14.000 min-1

Μην μας πάρει και μας φυσίξει όλους μαζί..

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω και εγώ ένα Blowerακι αλλά το μόνο που βρίσκω εδώ πάνω είναι αυτό..

Einhell BG-EL 2301 | Skroutz.gr

αλλά μου φαίνεται υπερβολή..

Ηλεκτρικός απορροφητήρας-φυσητήρας Einhell BG-EL 2301, ισχύος 2300W, για εργασία στον κήπο ή την αυλή σας.

Τάση: 230v/ 50 Ηz

Ισχύς: 2.300 W

Tαχύτητα αέρος κατά το φύσημα: 270 χλμ/ώρα.

Απόδοση αναρρόφησης: 14 m3/min

Στροφές max: 14.000 min-1

Μην μας πάρει και μας φυσίξει όλους μαζί..

ελπίζω να μη το θες για κουτί υπολογιστή αλλά για κήπο. εκτός αν δεν έχεις καταλάβει το μέγεθος :D

Για pc ψάξε κάτι τέτοιο. Επώνυμο και δοκιμασμένο

Skil 8600AA | Skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια στα πρακτικερ , ειχα παρει ενα παρομιο πριν απο ενα χρονο στα 20 ευρο..

http://www.praktiker.gr/p/fysero-verto-32649

καλο θα ηταν με την αγορα του φυσητηρα , να παρεισ και ενα γυαλακι ασφαλειασ για παν ενδεχομενο ..

Link to comment
Share on other sites

ελπίζω να μη το θες για κουτί υπολογιστή αλλά για κήπο. εκτός αν δεν έχεις καταλάβει το μέγεθος :D

Για pc ψάξε κάτι τέτοιο. Επώνυμο και δοκιμασμένο

Skil 8600AA | Skroutz.gr

Ναι το ξέρω γιατί σίγουρα η φωτογραφια ξεγελάει το μάτι..

Κάπως έτσι είναι σε μέγεθος έχω την εντύπωση (το λινκ μου)

hI6zvjn.jpg

Αλλά και πάλι δεν έχω πρόβλημα (για το μέγεθος)

Τα Watt είναι πολλά.. άμα τα 270kmh είναι αληθινά μας πέρνει και μας σηκώνει :hehe: ..

Άμα βάλουμε κάτω τους συμπιεσμένους αέρες που έχω πάρει γενικά.. έχω αγοράσει γύρω στα 4-5 blower τους 40 ευρού..

Θα πάω κανα Praktiker πάντως να μπας και έχει τίποτα..

Αλλά θέλω να ξεκολάω και την σκόνη που μαζεύεται σε PCB αλλά φοβάμε (γενικά) το Blower μην χαλάσει το PCB λόγο δύναμης αέρα..

PS αυτά με τα πινέλα και πετσέτες και αυτά δεν το έχω το θέμα.. και είναι κουραστικό..

Link to comment
Share on other sites

Μη πάρεις τού 15-20ευρου που είναι όλα φασόν. Εχω βαρεθεί να το λέω.

Δώσε το κάτι παραπάνω και πάρε κάτι επώνυμο

Επίμονη βρομιά και σκόνη μη περιμένεις να βγάλεις πάντως με φυσητήρα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION]

Μάλιστα..

Το Blower το θέλω για το κουτί.. / PSU / FANS / Ψυκτρα κτλπ.. και λίγο το Mobo έτσι τα ελαφρά..

Αλλά στην GPU και Soundcard η σκόνη πραγματικά κολλάει πάνω στο PCB ..

Αυτό το πράγμα πως το καθαρίζουμε..

Και όταν λέμε πινέλα? Σιγουρα όχι πινέλα ζωγραφικής.. (Να πάρουμε μια ιδέα τουλάχιστον)

Link to comment
Share on other sites

Ότι πινέλο βαφής και να χρησιμοποιήσεις δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Απλά προτίμησε ένα σχετικά μικρό που να βολεύει καλύτερα.

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] Γιατί όχι αυτά του 15-20 για απλά χρήση - απλό ξεσκόνισμα PC;

Link to comment
Share on other sites

Ότι πινέλο βαφής και να χρησιμοποιήσεις δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Απλά προτίμησε ένα σχετικά μικρό που να βολεύει καλύτερα.

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] Γιατί όχι αυτά του 15-20 για απλά χρήση - απλό ξεσκόνισμα PC;

Της βαφής είναι γενικά σκληρά τα πινέλα..

Απλώς μια εικόνα η κανα Link θέλω να πάρω μια ιδέα ρε παιδί μου..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.