Jump to content



Φυσητήρας [Blower] Το νέο μου περιφερειακό...


MasterDAL

Recommended Posts

  • Replies 146
  • Created
  • Last Reply
να πω το βασικοτερο ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΚΑΝΕΝΑΣ

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΦΥΣΑΤΕ ΜΕ ΔΑΥΤΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΕΣ τοση ωρα ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΤΡΕΨΕΤΕ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ

η μεσα φτερωτη ειναι 13.000 στροφες το λεπτο , τα φανς ΜΑΞ ειναι 3-4000

θα τα παρετε στα χερια ολα

και επισης κατι σημαντικο

ΑΝ καποιο φαν παρει μεγαλη ταχυτητα και τρομαξετε μην παθει τπτ , ΜΗΝ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΙΣΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ , θα σας φαει το δαχτυλο ή θα σπασει το πτερυγιο απο το σταματημα

ολα αυτα εχουν γινει στην πολυετη πειρα μου πολλακις...

εγω παντα σταματαω το φαν και το φυσαω ή το φυσαω και ταυτοχρονα κραταω τα μποσικα με το δαχτυλο στο κεντρο σαν "φρενο"

αυτα απο το σκαθαρι

ελπιζω να βοηθησα:daisy:

Χρησιμοποιώ χρόνια τη σκούπα του σπιτιού για να καθαρίζω τους υπολογιστές.

Πολλές σκούπες, αν τις ανοίξουμε για να αλλάξουμε το φίλτρο, θα διαπιστώσουμε ότι έχουν μια κρυφή υποδοχή για το σωλήνα, που πετάει αέρα με πίεση.

Προσοχή όμως.

Πριν από χρόνια, μου κάηκε μια μητρική και ένα τροφοδοτικό σε υπολογιστές που δεν ήταν στο ρεύμα, απλά και μόνο επειδή φύσηξα σε ανεμιστήρες. Δεν ξέρω με ποιο τρόπο να το εξηγήσω, αλλά πιθανολογώ ότι ο ανεμιστήρας παράγει ρεύμα όταν περιστρέφεται με μεγάλη ταχύτητα από το blower. Αν φυσήξουμε σε ανεμιστήρα που έχει λαμπάκια, τα λαμπάκια ανάβουν!!!.

Έκτοτε, βάζω ένα στυλό ανάμεσα στα πτερύγια των ανεμιστήρων, ώστε να μην περιστρέφονται όταν καθαρίζω.

Link to comment
Share on other sites

Blower έχει το praktiker με 6€ !!!:jump1: Το αγόρασα το δοκίμασα και είναι μια χαρά για την δουλειά που το θέλουμε!

Αφαίρεση σκόνης σε 10 δευτερόλεπτά!

BLOWER θα βρείτε σε όλα τα καταστήματα ηλεκτρλογικού υλικού ! Το χρησιμοποιούν οι ηλεκτρολόγοι για καθαρισμό των πινάκων διανομής!

Link to comment
Share on other sites

Blower έχει το praktiker με 6€ !!!:jump1: Το αγόρασα το δοκίμασα και είναι μια χαρά για την δουλειά που το θέλουμε!

Αφαίρεση σκόνης σε 10 δευτερόλεπτά!

BLOWER θα βρείτε σε όλα τα καταστήματα ηλεκτρλογικού υλικού ! Το χρησιμοποιούν οι ηλεκτρολόγοι για καθαρισμό των πινάκων διανομής!

Τι χρώμα είναι και από ποιο κατάστημα praktiker το πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες, αγόρασα χτες ένα blower 600W με 35E και ... είναι ΚΟΡΥΦΗ! Ήταν να πάω χτες σε ένα φίλο να του φορμάρω το pc και να περάσω drivers και μου είχε πει πως είναι 4ετίας το μηχάνημα και ούτε το case εξωτερικά δεν έχει ξεσκονίσει !!!

Μιλάμε, τέτοια σκόνη δεν έχω ξαναδεί ... :jump:

Μεταφέραμε το case στο μπαλκόνι και ... ΡΙΧΤΟΥ !!!

Ευτυχώς που είδα το θέμα πριν πάω με το κλασσικό μπουκαλάκι με πεπιεσμένο αέρα!

@Jerry007, όπως είπε και ο adpanos θα βρείς blower στα μαγαζιά που πουλάνε ηλεκτρολογικό υλικό. Σε περίπτωση που για κάποιον λόγο δεν βρεις στα Χανιά (ψιλο απίθανο) αμα θες σου δίνω μια διεύθυνση στο Ηράκλειο (πάνω στη Λεωφόρο Κνωσσού είναι)

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες, αγόρασα χτες ένα blower 600W με 35E και ... είναι ΚΟΡΥΦΗ! Ήταν να πάω χτες σε ένα φίλο να του φορμάρω το pc και να περάσω drivers και μου είχε πει πως είναι 4ετίας το μηχάνημα και ούτε το case εξωτερικά δεν έχει ξεσκονίσει !!!

Μιλάμε, τέτοια σκόνη δεν έχω ξαναδεί ... :jump:

Μεταφέραμε το case στο μπαλκόνι και ... ΡΙΧΤΟΥ !!!

Ευτυχώς που είδα το θέμα πριν πάω με το κλασσικό μπουκαλάκι με πεπιεσμένο αέρα!

@Jerry007, όπως είπε και ο adpanos θα βρείς blower στα μαγαζιά που πουλάνε ηλεκτρολογικό υλικό. Σε περίπτωση που για κάποιον λόγο δεν βρεις στα Χανιά (ψιλο απίθανο) αμα θες σου δίνω μια διεύθυνση στο Ηράκλειο (πάνω στη Λεωφόρο Κνωσσού είναι)

Για πες τη διευθυνση στην Κνωσσου να το εχουμε στα υπ' όψην.. :)

Link to comment
Share on other sites

Διεύθυνση (νούμερο για την ακρίβεια) θα σας πω αργότερα μες την ημέρα.

Πάνω στην Κνωσσού (στο ήψος της εκκλησίας του Αη Γιάννη) θα βρείτε στο ένα χέρι έναν Χαλκιαδάκη. Στον απέναντι δρόμο βρίσκεται το μαγαζί. Δεν θυμάμαι το όνομα, θα το γράψω αργότερα μαζί με το νούμερο. Το κουτί που πήρα είναι κίτρινο και στις άκρες πορτοκαλί και η μάρκα "Super Power". Δοκίμασα να φυσίξω στην βρεγμένη παλάμη να δω μήπως βγάζει τπτ ρινίσματα αλλά ευτυχώς τπτ :)

κ

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ χρόνια τη σκούπα του σπιτιού για να καθαρίζω τους υπολογιστές.

Πολλές σκούπες, αν τις ανοίξουμε για να αλλάξουμε το φίλτρο, θα διαπιστώσουμε ότι έχουν μια κρυφή υποδοχή για το σωλήνα, που πετάει αέρα με πίεση.

Προσοχή όμως.

Πριν από χρόνια, μου κάηκε μια μητρική και ένα τροφοδοτικό σε υπολογιστές που δεν ήταν στο ρεύμα, απλά και μόνο επειδή φύσηξα σε ανεμιστήρες. Δεν ξέρω με ποιο τρόπο να το εξηγήσω, αλλά πιθανολογώ ότι ο ανεμιστήρας παράγει ρεύμα όταν περιστρέφεται με μεγάλη ταχύτητα από το blower. Αν φυσήξουμε σε ανεμιστήρα που έχει λαμπάκια, τα λαμπάκια ανάβουν!!!.

Έκτοτε, βάζω ένα στυλό ανάμεσα στα πτερύγια των ανεμιστήρων, ώστε να μην περιστρέφονται όταν καθαρίζω.

εννοειται οτι παραγει ταση αναλογη της περιστροφης

και εκτος αυτου τα ρευματα εξ επαγωγης που αναπτυσοονται σιγουρα ειναι out of specs του ανεμιστηρα

γενικα η καφριλα πληρωνεται ακριβα

βλεπω οτι ολοι πηραμε πλεον blower το νου σας εχω δωσει σαφεις οδηγιες τι και πως

προσεχτε τα fan σας , τα δαχτυλα σας και να μην καψετε τιποτα για ενα φυσημα

μετρον αριστον

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δυνατόν!

Πέρσυ είχα πάρει ένα μπουκαλάκι πεπιεσμένου αέρα και φυσούσα σαν τρελλός όπου βρω στο κουτί και οι ανεμιστήρες είχαν πάρει στροφές για τα καλά! Μετά το pc δεν άναβε ! Πραγματικά δεν μπορούσα να καταλάβω τι παίχτηκε, και τώρα σα φλασιά μου ήρθαν τα λόγια του beetlejuice !

Πλάκα πλάκα δεν το είχα διαβάσει από την αρχή το θρεντ, θεωρούσα ανούσιο. Μακάρι να είχα διαβάσει το ποστ του σκαθαράκου πέρσυ ... !

Σκάθαρε, τους ανεμιστήρες μπορούμε να τους σταματήσουμε πιέζοντας ελαφρά το κέντρο του fan. Δεν ξέρω αν αυτό έκανε τη ζημιά πέρσυ, γιατί έτσι σταμάτησα τους ανεμιστήρες...

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δυνατόν!

Πέρσυ είχα πάρει ένα μπουκαλάκι πεπιεσμένου αέρα και φυσούσα σαν τρελλός όπου βρω στο κουτί και οι ανεμιστήρες είχαν πάρει στροφές για τα καλά! Μετά το pc δεν άναβε ! Πραγματικά δεν μπορούσα να καταλάβω τι παίχτηκε, και τώρα σα φλασιά μου ήρθαν τα λόγια του beetlejuice !

Πλάκα πλάκα δεν το είχα διαβάσει από την αρχή το θρεντ, θεωρούσα ανούσιο. Μακάρι να είχα διαβάσει το ποστ του σκαθαράκου πέρσυ ... !

Σκάθαρε, τους ανεμιστήρες μπορούμε να τους σταματήσουμε πιέζοντας ελαφρά το κέντρο του fan. Δεν ξέρω αν αυτό έκανε τη ζημιά πέρσυ, γιατί έτσι σταμάτησα τους ανεμιστήρες...

ωραια εικονα εχεις

χαιρομαι που επαληθευομαι αργα η γρηγορα

κοιτα , μην τους πιεζεις ,γιατι αν εχεις δει εχει μια "αναρτηση" εκει το Fan Και δεν ειναι για πολλα ..

καλυτερα ναβαζεις ενα κατσαβιδι απο οποιαδηποτε γριλια κ να φυσας (ας πουμε στο τροφοδοτικο που δεν μπορεις να το πιασεις με το χερι σου)

γενικα σταθεροποιησε την φτερωτη με οτι βρεις (οπου εχεις προσβαση), εστω με το χερι σου και βαρα οσο θες

ας πω εδω οτι το φαν απο την πισω μερια εχει ενα αυτοκολητο

αμα το βγαλεις αποκαλυπτει ενα καπακι πλαστικο συνηθως

πιο μεσα εχει το ρουλεμαν

εκει μια σταγονα λαδι ή σε σπρευ με λαδι ενα "ψιτ" ,κλεινεις καπακι ,κολας αυτοκολλητο κ το φαν ζει αλλα 10 χρονια

αν πειραξεις πολυ αυτο το "τζογο" που εχει η φτερωτη 90% θα το καταστρεψεις ή θα αρχισει θορυβους

και μην προσπαθησεις να βγαλεις την φτερωτη , θα χαλασει for ever

αν εχει πολυ τζογο και παει πολυ μεσα εξω τοτε εχει χαλασει η φωλια στο ρουλεμαν και δεν φτιαχνεται

καποια καλα φαν οπως το noctua δεν επισκευαζεται αλλα αντεχει πολυ γιατι δεν χαλανε οι φωλιες (κατα καποιο τροπο δεν υπαρχει καν επαφη του αξονα της φτερωτης με το σωμα)

για μενα το noctua ειναι το καλυτερο fan

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ και πάλι ρε σκάθαρε :T:

Αυτό με το αυτοκόλλητο που βγάζεις κ βάζεις λαδάκι πρώτη φωρά το ακούω ! Ψαγμένο σε βρίσκω :dirol:

ΥΓ Στο avatar είναι o Pai Mei (ο Master στο Kill Bill)

Link to comment
Share on other sites

ας πω εδω οτι το φαν απο την πισω μερια εχει ενα αυτοκολητο. αμα το βγαλεις αποκαλυπτει ενα καπακι πλαστικο συνηθως πιο μεσα εχει το ρουλεμαν. εκει μια σταγονα λαδι ή σε σπρευ με λαδι ενα "ψιτ" ,κλεινεις καπακι ,κολας αυτοκολλητο κ το φαν ζει αλλα 10 χρονια

γεια σου ρε σκάθαρε. εγώ τα λαδώνω μετά τη διετία, μια φορά το χρόνο που πέφτει καθάρισμα κτλ. Έχω fanάκια στο παλιό PC που δουλεύουν ρολόι κοντά 6 χρόνια. Μόνο που θέλει το λεγόμενο "λάδι μηχανής" (όχι μοτοσυκλέτας! μηχανής ραψίματος) που έχει πολύ χαμηλό ιξώδες (καθόλου παχύρευστο - σα νερό είναι) και χώνεται και στα πιο δύσκολα σημεία χωρίς ιδιαίτερο κόπο.

καποια καλα φαν οπως το noctua δεν επισκευαζεται αλλα αντεχει πολυ γιατι δεν χαλανε οι φωλιες (κατα καποιο τροπο δεν υπαρχει καν επαφη του αξονα της φτερωτης με το σωμα)

ναι, έτσι είναι - σα maglev :T:

Link to comment
Share on other sites

ωραια εικονα εχεις

χαιρομαι που επαληθευομαι αργα η γρηγορα

κοιτα , μην τους πιεζεις ,γιατι αν εχεις δει εχει μια "αναρτηση" εκει το Fan Και δεν ειναι για πολλα ..

καλυτερα ναβαζεις ενα κατσαβιδι απο οποιαδηποτε γριλια κ να φυσας (ας πουμε στο τροφοδοτικο που δεν μπορεις να το πιασεις με το χερι σου)

γενικα σταθεροποιησε την φτερωτη με οτι βρεις (οπου εχεις προσβαση), εστω με το χερι σου και βαρα οσο θες

ας πω εδω οτι το φαν απο την πισω μερια εχει ενα αυτοκολητο

αμα το βγαλεις αποκαλυπτει ενα καπακι πλαστικο συνηθως

πιο μεσα εχει το ρουλεμαν

εκει μια σταγονα λαδι ή σε σπρευ με λαδι ενα "ψιτ" ,κλεινεις καπακι ,κολας αυτοκολλητο κ το φαν ζει αλλα 10 χρονια

αν πειραξεις πολυ αυτο το "τζογο" που εχει η φτερωτη 90% θα το καταστρεψεις ή θα αρχισει θορυβους

και μην προσπαθησεις να βγαλεις την φτερωτη , θα χαλασει for ever

αν εχει πολυ τζογο και παει πολυ μεσα εξω τοτε εχει χαλασει η φωλια στο ρουλεμαν και δεν φτιαχνεται

καποια καλα φαν οπως το noctua δεν επισκευαζεται αλλα αντεχει πολυ γιατι δεν χαλανε οι φωλιες (κατα καποιο τροπο δεν υπαρχει καν επαφη του αξονα της φτερωτης με το σωμα)

για μενα το noctua ειναι το καλυτερο fan

οσο ζεις μαθαινεις ευγε στο γειτονα πρεπει να πω :worship:

Link to comment
Share on other sites

χρισταρας και νευρομαντης καλα τα λετε !

μαστορια!

υπαρχει και το κοκκινο σπρευ με λαδι που με ενα ψιτ καθαρισες

εναλλακτικα αυτο που λες

και πριν το λαδι καλο ειναι λιγο μπλε σπρευ philips που λεμε που καθαριζει τα παντα

και μετα μια σταγονα λαδι

πολυ απλα ενα φαν ετσι αντεχει για παντα

στο κατω κατω και ενα drive και ενας σκληρος με το ιδιο συστημα δουλευουν στα μοτερ τους

μηδενικης συντηρησης , με brushless μοτερ ,δεν υπαρχουν ψυκτρες καρβουνακια κτλ

τα πηνια ειναι κατω στο τυπωμενο κυκλωμα κολημενα μονιμα ,η φτερωτη εχει το μαγνητη κυκλικα γυρω απο το ρουλμαν αρα ουσιαστικα "στον αερα " ειναι .

αρα η μονη συντηρηση ειναι

να μην πιασει μακα το ρουλμαν

να μην χωθουν εκει αναμεσα διαφορα σκουπιδια

και να μην δουλευει η φτερωτη με βαρος στα πτερυγια απο τη σκονη κτλ

ενα φαν της πλακας ουτε καλα σφραγιζει εκει αναμεσα , ουτε καλο ρουλμαν εχει , ουτε ζυγισμενο αξονα αρα αργα η γρηγορα θα χαλασει

με τη συντηρηση εξαντλουμε την αντοχη του ρουλμαν και του αξονα του (καποτε θα φυρανει)

καποια φαν κατω απο το αυτοκολλητο εχουν μια τρυπα σκετη κ εκει μεσα το ρουλμαν

το αυτοκολλητο δεν ξανακολαει παντα .μπορειτε να το σφραγισετε με αλουμινοταινια κ ειναι αθανατο

αλλα εχουν κατω απο κει ενα καπακι και πιο μεσα το ρουλμαν

βγαλτε το καπακι κ λαδωστε και ξαναπισω το καπακι και πισω το αυτοκολητο

αν δεν μπει το αυτοκολλητο το καπακι βγαινει σχετικα ευκολα ισως και μονο του απο κραδασμους κτλ

αν αφου βγαλουμε το καπακι δουμε οτι οταν πιεζουμε την φτερωτη κινειται πολυ ο αξονας εκει που ειναι το ρουλμαν τοτε μαλλον το φαν εχει αρχισει να πεθαινει και 99% θα κανει και θορυβο οσο δουλευει

ενα τρικ ειναι οτι το φαν που εχει αποκτησει μποσικα κανει θορυβο οταν ειναι καθετα συνηθως , αν "κρεμασει" η φτερωτη ισως να μην κανει

χρισταρα μαζι ειμαστε γειτονες?

post-1246-1416073925,1618_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα κόκκινα και μπλε ζουμιά που λες σκάθαρε δεν τα ξέρω. Ότι βρω στο toolbox (το δικό μου τώρα, της μάνας παλαιότερα (από εκεί το λάδι ραπτομηχανής που λέγαμε :bigsmile: )

Επίσης ξέχασες να πεις ότι ρίχνουμε λάδι προσεκτικά γιατί αν πασαλίψουμε τον τόπο μετά δεν κολλάει το αυτοκκόλητο. Οπότε έρχεται και η ερώτηση: πώς δεν πασαλίβεις τον τόπο με το λάδι σε σπρεΰ ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα κόκκινα και μπλε ζουμιά που λες σκάθαρε δεν τα ξέρω. Ότι βρω στο toolbox (το δικό μου τώρα, της μάνας παλαιότερα (από εκεί το λάδι ραπτομηχανής που λέγαμε :bigsmile: )

Επίσης ξέχασες να πεις ότι ρίχνουμε λάδι προσεκτικά γιατί αν πασαλίψουμε τον τόπο μετά δεν κολλάει το αυτοκκόλητο. Οπότε έρχεται και η ερώτηση: πώς δεν πασαλίβεις τον τόπο με το λάδι σε σπρεΰ ?

χμ καλα λες

λοιπον

το μπλε σπρευ ειναι γνωστο σαν "philips" , βγαζει βρωμια ,καθαριζει επαφες,δεν αφηνει λεκεδες,δεν ειναι αγωγιμο

γενικα ειναι must have σε οποιοδηποτε toolbox

συνηθως εχει μαρκουτσακι που μπαινει βγαινει

το κοκκινο σπρευ ειναι ΜΕ ΛΑΔΙ και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ οπου εχεις επαφες

ετσι κ το ριξεις εκει μετα πρεπει ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ να πλυνεις το σημειο με το αλλο το σπρευ το μπλε

αν δεν εχεις μπλε σπρευ απλα θα σου βγουν τα χερια να τριβεις με πανακια

αυτο το κοκκινο σπρευ βγαζει σαν "αφρο" μολις ψεκασεις και τελικα μενει φιλμ λαδι

οταν πατας το κουμπι απο πανω πρεπει να πατας λιιιιιιγο ισα να βγει ενα ψιτ οχι παραπανω

θα το δεις , ετσι το ελεγχεις

αν πατησεις μια κανονικη ψεκασια τελειωσες , πηγε παντου

το λαδι ραπτομηχανης φυσικα και κανει μια χαρα δουλεια και πεφτει σε σταγονες

απλα συνηθως βγαινει το πωμα στις εργαλειοθηκες μεσα απο τις μεταφορες και χυνεται και τα κανει λιμπα ολα (παθων)

το σπρευ που δειξατε λεει "γρασσο"

δεν ειναι το ιδιο

απλα γενικα οπου παει λαδι δεν παει γρασσο και το αναποδο

ειναι για διαφορετικες δουλειες το ενα και το αλλο

γενικα το γρασσο θελει κατι που "δουλευει" τυπου ανοιξε κλεισε (πορτα αυτοκινητου) ή να ειναι φυλακισμενο σε ενα δεδομενο χωρο (μπιλιοφορος αυτοκινητου που αγκαλιαζει τα κινουμενα μερη η σακουλα και τροφοδοτει γρασσο)

γρασσο υπαρχει και σε συσκευες οπως φλοππυ και dvdrw για τα συρταρια

λαδι παει σε ρουλεμαν κυριως

γενικα λαδι παει οπου η λιπανση πρεπει να μπει "μεσα" καπου και να μεινει εκει

ωστοσο μην το κανουμε και ανωτερα μαθηματικα απαξ κ ι λιπανση φτασει μεσα στο ρουλεμαν εισαι οκ

γιαυτο βολευει το σπρευ με το τσουτσουνακι γιατι το ακουμπας πανω στο ρουλεμαν κ πατας ενα ψιτ

αν δεν κολαει το αυτοκολητο ξανα πρωτα σκουπισε το λαδι η καθαρισε με μια μπατονετα με ασετον ή οινοπνευμα

μετα ξανακολατο με την δικη του κολα

αμα δεν πιασει αλλαξε του κολλα

αν δεν θες αυτη τη λυση κοψε 1χ1 αλουμινοταινια , κολα την , πατα την με το νυχι σου και αν θες γραψε απο πισω με μαρκαδορο τα στοιχεια του fan γιατι μπορει να τα θες καποτε

η αλουμινοταινια επειδη εχει καλη κολλα και ειναι και πολυ λεπτη μολις την πατησεις με το νυχι γινεται ενα σωμα και κραταει πολυ καλα και το καπακι στην θεση του

δοκιμασμενο

θα σηκωσω φωτο τα σπρευ να ρε δειτε

5 ευρω εχει το καθενα στο φανο ή κατουμα κτλ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.