Jump to content



!!!CRUCIAL DDR2 2x1gb με Micron D9GMH (B6-3) 155�


ProgX

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από cptkoulis

1.Για οσους διαμαρτυρονται και ελπιζουν να πετυχουν GMH με 100Ε

Λετε η Crucial αλλα και τα καταστηματα που τις φερνουν πλεον στην Ελλαδα,να αγνοουν τις δυνατοτητες τους?Γιατι αραγε να "ξεπουλησουν" τσιπακια που αλλες εταιρεις τα χρεωνουν 200 και 300 και δε συμμαζευεται.Αν για παραδειγμα το Π εχει 16FD γιατι να τα σκοτωσει για 100Ε?

2.Μου φαινεται αρκετα λογικο να σταματησε/περιοριστηκε η παραγωγη double-sided μνημων(D9GMH) εφοσον μπορουν και βγαζουν single sided(D9HNL).Νομιζω πως οσοι προλαβαν,προλαβαν φτηνα D9GMH (ενδεχομενως και απο λαθος)

H Crucial(micron) κάνει παραγωγή ανα περιόδους σε τσιπάκια..άμα τελειώσουν προχωράει σε άλλα, και πάει λέγοντας...

Τα gmh είναι rated Στα 333mhz με cas5 .

Δηλαδή για την Micron είναι φθηνά...αλλά οι άλλες εταιρίες τα απίρνουν, τα ξεζουμίζουν και τα Binnαρουν σε 800 με 3-3-3 ή 4-4-4 .

Τα 16FD δέν έχουν τελειώσει για τα 667 , αλλά έχουν έλλειψη μέχρι και στην crucial ευρώπης αυτήν την στιγμή που μιλάμε. Και λογικά σε 2-3 εβδομάδες θα έχουν πάλι.

Αυτούς δεν τους νοιάζει τι βάζουν επάνω, επειδή έχουν τεράστια παραγωγή. ’μα τελειώσει ένα είδος τσιπ, συνεχίζουν με ΄΄αλλο και παέι λέγοντας...

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Δηλαδή τώρα εννοείς οτι το πλαίσιο κρατάει τα D9GMH που αγόρασε στα ~90 ευρώ και τα δίνει 160;

Αν συμβαίνει αυτό είναι κατάντια και εκμετάλλευση...

Κάτάντια είναι ο καθένας να εικάζει ότι θέλει χωρις να έχει το παραμικρό ίχνος ιδέας για το συμβαίνει και να βγάζει συμπεράσματα απο το κεφάλι του...και να το κάνει και επαναλαμβανόμενα.

Αν κάποιος ήταν παραταρητικός και ασχολούνταν λίγο με τον χώρο θα ήξερε πως οι μνήμες είναι τζόγος και κάθε μέρα βγαίνουν νεες Pricelist ανάλογα με την προσφορά και την ζήτηση.

’μα κοιτούσε λίγο το Site της crucial θα έβλεπε πως την μία μέρα έχουν 90 και την άλλη 117, την άλλη 120 και την επομένη πάλι 100.

Απο την άλλη GMH μα GMH έχουν διαφορά μεγάλη...;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 390
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από obijuan1983

Δεν πιστευω να αναφέρεσαι σε μένα;

Και δεν έχω ανάγκη κανένα Πλαισιο και κάθε Πλαίσιο...

Εγώ το κoυμάντο μου το έκανα και εχω 4GB D9GMH κατευθείαν απο Crucial...

Δεν νομίζω να παραπωνέθηκες ποτέ ότι δεν σου έκατσαν ποτέ από Πλαίσιο GMH ;)

Αρχική απάντηση από panosst

Παιδιά ξανά 120 έχουν οι 667 στο Πλαίσιο ... :(

92 έχουν :blink: :alien: :confused:

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και βγαινει κερδισμενη η Crucial/Micron οταν πουλαει τις μνημες που παραγει.Αλλα εχει μεγαλυτερο ποσοστο κερδους οταν τις πουλαει με το δικο της label (aka Crucial) παρα οταν δινει τα chips σε τριτους(σχεδον ολοι οι κατασκευαστες μνημων ειναι πελατες της Micron)και πουλανε τα δικα της GMH για 200Ε στην καλυτερη των περιπτωσεων

Τωρα για την τιμη των 800MHz κιτ δεν νομιζω οτι τα καταστηματα που της εφεραν τις εχουν υπερτιμολογησει σκοπιμα,καπου τοσο μπορουν να πουλησουν και τοσο πουλανε.Αλλωστε και ο καταναλωτης θα επρεπε να ειναι πολυ ικανοποιημενος αφου μπορει να αγορασει καλο προιον σε τιμη πρωτογνωρη

Σε περιπτωση που εχουν αγορασει πολυ φτηνοτερα αλλα αποφασισαν να τις δινουν στα 160Ε περιπου,για μενα μαγκια τους γιατι ειχαν την πληροφορια,εφεραν καλο προιον και μπορουν και εισπρατουν τα οφελη

Τελος ειναι αρκετοι οι ψαγμενοι που θα προτιμησουν να δωσουν τα 160Ε για να παρουν καλα chips,αντι να δωσουν 100Ε και να ρισκαρουν ή να δωσουν 250-300 για τις ιδιες μνημες με αλλο περιτυλιγμα και ειναι καποιοι αλλοι που θα τα παρουν επειδη ειναι οι πιο οικονομικες 800αρες που βρηκαν(χωρις να εχουν ιδεα τι αγοραζουν).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis

Τελος ειναι αρκετοι οι ψαγμενοι που θα προτιμησουν να δωσουν τα 160Ε για να παρουν καλα chips,αντι να δωσουν 100Ε και να ρισκαρουν ή να δωσουν 250-300 για τις ιδιες μνημες με αλλο περιτυλιγμα και ειναι καποιοι αλλοι που θα τα παρουν επειδη ειναι οι πιο οικονομικες 800αρες που βρηκαν(χωρις να εχουν ιδεα τι αγοραζουν).

Όπως είπε ο Bill GMH από GMH έχει διαφορά ;)

Είναι σαν να λέμε ότι όλοι οι C2D κλοκάρουν το ίδιο ;)

(καθίκι..με πρόλαβες:p )

Link to comment
Share on other sites

Κάτάντια είναι ο καθένας να εικάζει ότι θέλει χωρις να έχει το παραμικρό ίχνος ιδέας για το συμβαίνει και να βγάζει συμπεράσματα απο το κεφάλι του...και να το κάνει και επαναλαμβανόμενα.

Αν κάποιος ήταν παραταρητικός και ασχολούνταν λίγο με τον χώρο θα ήξερε πως οι μνήμες είναι τζόγος και κάθε μέρα βγαίνουν νεες Pricelist ανάλογα με την προσφορά και την ζήτηση.

’μα κοιτούσε λίγο το Site της crucial θα έβλεπε πως την μία μέρα έχουν 90 και την άλλη 117, την άλλη 120 και την επομένη πάλι 100.

Απο την άλλη GMH μα GMH έχουν διαφορά μεγάλη...;)

Επειδή καταντάει λίγο κουραστικό αυτό σε ποιον πάει;

Το θέμα ξεκίνησε σαν Crucial D9GMH 667 2x1GB @155 ευρώ

Αφού μπορεί κάποιος να πάρει D9GMH όσο μπανάνες και να είναι στα 100 ευρώ αυτό έιναι το ρεζουμέ...τα 500 με 4-4-4-4 τα πιάνουν όλες...Τι συζητάμε για 800άρες με 160 και λοιπά... εκεί δεν μιλάμε για τρελή ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο ισχυει και για τα D9HNL

Τα δικα μου δεν πανε με τιποτα οσο λεει το πινακακι σε προηγουμενο ποστ(ισως βεβαια να φταιει η μητρικη μου).Αποκλειεται να κανω εγω κατι λαθος :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Kοίτα για να μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλό μας και επειδή κανέις δεν τολμάει να το θίξει:

Το πλαίσιο απο μόνο του δεν του την κάρφωσε να φέρει Crucial και συγκεκριμένα την παρτίδα

CIT12864AA667...Φυσικά έχει άτομα που εργάζονται τα οποία παρακολουθούν την κίνηση στα διάφορα fora και δίνουν σήμα για αγορές...

Κάποιος κακόβουλος θα έλεγε οτι ορισμένοι μπορεί να ''κρατάνε'' όσα καλά τους ήρθαν (D9GMH) και δίνουν στον κόσμο τα μούφα (D9HNL).Αυτό δεν μ'αρέσει εμένα.

Δεν αναφέρομαι σε σένα Gorillakos προσωπικά

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Kίτα για να μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλό μας και επειδή κανέις δεν τολμάει να το θίξει:

Το πλαίσιο απο μόνο του δεν του την κάρφωσε να φέρει Crucial και συγκεκριμένα την παρτίδα

CIT12864AA667...Φυσικά έχει άτομα που εργάζονται τα οποία παρακολουθούν την κίνηση στα διάφορα fora και δίνουν σήμα για αγορές...

Κάποιος κακόβουλος θα έλεγε οτι ορισμένοι μπορεί να ''κρατάνε'' όσα καλά τους ήρθαν (D9GMH) και δίνουν στον κόσμο τα μούφα (D9HNL).

Δεν αναφέρομαι σε σένα Gorillakos προσωπικά

Kοίτα, επειδή εγώ είμαι ο υπέυθυνος στις μνήμες στο Πλαίσιο, ζήτησα 10 φορές απο την crucial D9GMH και δεν είχαν να στείλουν την ποσότητα που ήθελα...!

Κανένας δεν κρατάει τίποτα και κανένας δεν έχει πρόσβαση στο μέρος όπου αποθηκέυονται μιας και είναι Internet only προϊόντα.

Να ξέρεις ότι άμα έρθουν GMH , θα είμαι ο πρώτος που θα ενημερώσω εδώ μέσα...απλά και μόνο επειδή έχω την ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λες είναι, εγώ σε επικοινωνία προχτές μαζί τους μου είπαν για 4 κιτ των 2GB οτι ήταν διαθέσιμα...

Το θέμα είναι να μην νομίζουν ορισμένοι εδω μέσα οτι γίνονται παιχνίδια...

@AN7 Overclocker

Ρε συ δουλευόμαστε;;;Γιατι αν είναι έτσι να μην μιλαμε άλλο...

Δεν υπάρχουν δηλαδή πιστευεις στον κόσμο μας άτομα που θα τα αγόραζαν στην κανονική τιμή και μετά θα τα έδιναν σε ''φίλους'' τους σε ''λίγο'' παραπάνω αξία;;;

Δεν νομίζω να ζεις σε έναν κόσμο αγγελικά πλασμένο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Όπως τα λες είναι, εγώ σε επικοινωνία προχτές μαζί τους μου είπαν για 4 κιτ των 2GB οτι ήταν διαθέσιμα...

Το θέμα είναι να μην νομίζουν ορισμένοι εδω μέσα οτι γίνονται παιχνίδια...

:confused::blink:

Κάτσε ρε μαν...πρίν δεν έλεγες ότι γίνονται παιχνίδια?

Αρχική απάντηση από obijuan1983

@AN7 Overclocker

Ρε συ δουλευόμαστε;;;Γιατι αν είναι έτσι να μην μιλαμε άλλο...

Δεν υπάρχουν δηλαδή πιστευεις στον κόσμο μας άτομα που θα τα αγόραζαν στην κανονική τιμή και μετά θα τα έδιναν σε ''φίλους'' τους σε ''λίγο'' παραπάνω αξία;;;

Δεν νομίζω να ζεις σε έναν κόσμο αγγελικά πλασμένο...

:hehe:

Θα έμπαινες εσύ σε τέτοιο κόπο για να βγάλεις 10ε?Όχι...

Κοίτα πόσο έχουν πέσει οι τιμες των GMH και πόσο ακόμα θα πέσουν και θα το δείς ότι δεν αξίζει να μπείς αυτή τη στιγμή σε τέτοιο κόπο...άσε που όπως είπε ο βασίλης, δεν έχει πρόσβαση ο καθένας στον αποθηκευτικό χώρο...

Link to comment
Share on other sites

Τι έπαθες πάλι και σου βγήκαν τα μάτια;;;

Είπα το θέμα είναι να μην υπάρχει η εντύπωση οτι συμβαίνει αυτό(το να υπάρχουν επιτείδιοι που το εκμεταλλεύονται)

Εσύ δηλαδή δεν είδες αγγελία χρήστη που πουλούσε εδω μέσα τα D9GMH του που πήρε ''κατα λάθος'' ένα έξτρα ζευγάρι παραπάνω και το έδινε στα 200 ευρώ;(70 ευρώ πάνω απο όσο τα αγόρασε)

Τώρα αν θες να μιλάς για να μιλάς κάτι θα βρεις για να μου την πεις...

ΕDIT

Βλέπω γελάς κιόλας...

Δεν αναφερόμουν στον Gorrilakos...

Οκ κοίτα αν μπορούσε να μου στείλει η Crucial τα 10 κιτ που ήθελα όταν είχαν 90 ευρώ και τα έδινα 120 ναι θα το έκανα για να βγάλω 300 ευρώ...ούτε να εκμετταλευτώ κανέναν πουλώντας τα 200...

Αλλά τώρα να μου παίρνει ο άλλος ένα ζευγάρι και να το πουλάει για να βγάλει 50-60 ευρώ (αν έβρισκε να τα δώσει σε τέτοια τιμή) είναι ξεφτίλα...Αυτό ήθελα να καυτηριάσω

Το εμπόριο θέλει @@@... και φράγκα...

Υπόψιν γιατρός είμαι αλλά σε οικογένεια που ασχολειται με το εμπόριο μεγάλωσα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Τι έπαθες πάλι και σου βγήκαν τα μάτια;;;

Είπα το θέμα είναι να μην υπάρχει η εντύπωση οτι συμβαίνει αυτό(το να υπάρχουν επιτείδιοι που το εκμεταλλεύονται)

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Κάποιος κακόβουλος θα έλεγε οτι ορισμένοι μπορεί να ''κρατάνε'' όσα καλά τους ήρθαν (D9GMH) και δίνουν στον κόσμο τα μούφα (D9HNL).Αυτό δεν μ'αρέσει εμένα.

Την εντύπωση αυτή την ισχυροποίησες και συ ο ίδιος...

Εσύ δηλαδή δεν είδες αγγελία χρήστη που πουλούσε εδω μέσα τα D9GMH του που πήρε ''κατα λάθος'' ένα έξτρα ζευγάρι παραπάνω και το έδινε στα 200 ευρώ;(70 ευρώ πάνω απο όσο τα αγόρασε)

Την είδα sfw?

Δεν τις πήρε απ το πλαίσιο..απ έξω τις πήρε..

Τι πούλησε όμως 200?

Οκ κοίτα αν μπορούσε να μου στείλει η Crucial τα 10 κιτ που ήθελα όταν είχαν 90 ευρώ και τα έδινα 120 ναι θα το έκανα για να βγάλω 300 ευρώ...ούτε να εκμετταλευτώ κανέναν πουλώντας τα 200...

Ναί ρε μάγκα..αλλά έτσι δεν θα έκανες καμια παρατυπία...ενώ άμα ατομα μέσα απ το πλαίσιο το κάνανε αυτό..θα ήταν..και άμα σε περνανε χαμπάρι?

Θα ρίσκαρες την θέση σου για 10ε ή 30ε το κομμάτι?

Το εμπόριο θέλει @@@...

Υπόψιν γιατρός είμαι αλλά σε οικογένεια που ασχολειται με το εμπόριο μεγάλωσα...

doesn't ring a bell

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν γινονται ή δεν γινονται παιχνιδια ουτε τι γινεται στις αποθηκες του καθε μαγαζιου.

Ξερω ομως οτι οποιος εχει μια ακρη θα τη χρησιμοποιησει για να κερδισει Ε,να μπει στο δημοσιο,να παρει ευνοικη μεταθεση κλπ κλπ

Συμφωνω ομως με τον obijuan οτι ΑΝ καποιος υπαλληλος θελει, μπορει να κερδοσκοπησει(υπο προυποθεσεις).

Επισης στο εμποριο καμμια φορα τα παιζεις ολα για ολα,οχι απλα μια θεση αποθηκαριου/πωλητη/οδηγου/ταμια whatever.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.