Jump to content



Θερμό - Πατέντες για 8800...Επιτέλους σωστό αποτέλεσμα


Mainframe

Recommended Posts

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από gprhellas

Εγώ έβαλα έναν DELTA 8-άρη με μια πλαστική προέκταση περίπου 4 cm και είναι jet.

(core max 685 MHz , σε load 3DMark06 ).

Θα προσπαθησω να το κανω..Εχεις κανει vmod ?

Link to comment
Share on other sites

Θα ποστάρω και εγώ φώτο με την δικιά μου πατέντα αύριο. Αυτό που έκανα ήταν να ανοίξω στο πλαστικό μέρος της ψήκτρας μια τρύπα 9αρα - πάνω ακριβώς από το μεταλλικό πλέγμα, και να βάλω εκεί έναν 9αρι ανεμιστήρα στις 1500 στροφές. Η διαφορά που είδα ήταν 5 βαθμοί. Αν τώρα σηκώσω το ανεμιστίρι στις 2500 στροφές.... πέφτει κατά 10 βαθμούς αλλά δεν αντέχω τον θόρυβο.:wall:

Μετά από αρκετό ψάξιμο πιστεύω πως το μεταλλικό μέρος της ψήκτρας δεν είναι αρκετό ώστε να κάνει σωστή θερμοαπαγωγή και όσα ανεμηστίρια και να βάλω πάνω της δεν θα αλλάξει τραγικά η όλη εικόνα. Πιστεύω πώς οι aftermarket ψήκτρες, όπως η HR03 PLULS, θα πρέπει να έχουν μεγαλύτερο όγκο και περισσότερα heatpipes....Τότε ίσως να δούμε κάποια σημαντική διαφορά, Για την ώρα το ψάχνουμε να δούμε τι άλλο μπορούμε να κάνουμε με φαντασία και μεράκι...;)

Link to comment
Share on other sites

χΑ ! εχω νεα εχω νεα..Η καρτα ειναι μονιμα 650/950..

Μετα απο ωρα στο nfs carbon χτυπαγα 75 βαθμους..

Παιρνω που λετε εναν ανεμηστηρα απο την ψυκτρα που ειχα στον amd (GW CAK4 88T ) και κανω την πατεντα (πιο καλη απο τον gprhellas :p ) και βαζω το ανεμηστηρι στο full ( σε ολη το σπιτι ακουγεται το μπασταρδι ! ) και ανοιγω nfs και η θερμοκρασια πηγε στους 58 !!

Θετικα :

α)Επεσε κατα πολυ η θερμοκρασια

Αρνητικα :

α)Πολυ θορυβος ( αν και μπορει να βαλω διακοπτη για 5V / 12V )

β)Κανενα αποτελεσμα σε o/c (πηγα καρφωτα 680 ,κολησε, το πηγα μετα 670 το ιδιο )

Αυτα απο μενα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gprhellas

Εγώ έβαλα έναν DELTA 8-άρη με μια πλαστική προέκταση περίπου 4 cm και είναι jet.

Ε, με τον delta πάνω, όχι μόνο είναι jet αλλά ακούγεται και σαν jet :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gprhellas

Εγώ έβαλα έναν DELTA 8-άρη με μια πλαστική προέκταση περίπου 4 cm και είναι jet.

(core max 685 MHz , σε load 3DMark06 ).

Πώ ρε αδερφάκι μου...όταν τραβάς μαρκίσιο κάθεσαι σε άλλο δωμάτιο?...αλλά εσύ πάς και συχνά στο εργαστήρι του hipro...οπότε...συνηθυσμένος θα είσαι(δλδ κουφαμένος :p)

Αρχική απάντηση από Mainframe

Θα ποστάρω και εγώ φώτο με την δικιά μου πατέντα αύριο. Αυτό που έκανα ήταν να ανοίξω στο πλαστικό μέρος της ψήκτρας μια τρύπα 9αρα - πάνω ακριβώς από το μεταλλικό πλέγμα, και να βάλω εκεί έναν 9αρι ανεμιστήρα στις 1500 στροφές. Η διαφορά που είδα ήταν 5 βαθμοί. Αν τώρα σηκώσω το ανεμιστίρι στις 2500 στροφές.... πέφτει κατά 10 βαθμούς αλλά δεν αντέχω τον θόρυβο.:wall:

Μετά από αρκετό ψάξιμο πιστεύω πως το μεταλλικό μέρος της ψήκτρας δεν είναι αρκετό ώστε να κάνει σωστή θερμοαπαγωγή και όσα ανεμηστίρια και να βάλω πάνω της δεν θα αλλάξει τραγικά η όλη εικόνα. Πιστεύω πώς οι aftermarket ψήκτρες, όπως η HR03 PLULS, θα πρέπει να έχουν μεγαλύτερο όγκο και περισσότερα heatpipes....Τότε ίσως να δούμε κάποια σημαντική διαφορά, Για την ώρα το ψάχνουμε να δούμε τι άλλο μπορούμε να κάνουμε με φαντασία και μεράκι...;)

Κακώς μόνταρες την μαμά ψύκτρα...έτσι χάνεις την εγγύση κανονικά..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Βίξ [Σήμερα, στις 17:55]

Μια ερώτηση: πιστεύετε οτι η θερμοαγώγιμη της Coollaboratory (liquid metal) θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί στην εν λόγω κάρτα οθόνης?

σε ενα post ο "polonos" υποστήριξε πως η 8800 ειναι η μονη καρτα που αν βγαλεις την εργοστασιακη "τσιχλα" και βαλεις μια θερμοαγωγιμη παστα οχι μονο δεν θα δεις μειωση στις θερμοκρασιες αλλα θα εχεις και αύξηση!

ελπιζω να δει το θεμα και να επιβεβαιώσει οσα ειπα.

edit: μεγαλη αρετη η αναζήτηση!

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=516795#post516795

Αρχική απάντηση από o polonos

Η τσιχλα που εχει η 8800gtx δεν ειναι καλυτερη...

Αλλα μαλλον οταν την βαζουν πανω ασκουν πολυ μεγαλη πιεση ....

Και καθεται πιο καλα ;)

Εγω με την δικια μου BFG εχασα 5 βαθμους :(

Ασε που δεν μπορω να σφιξω πιο πολυ της βιδες γιατι υπαρχουν ελατηρια ;)

Αλλα στην P5W αλλαξα σημερα την παστα του chipset και ειδα 10 βαθμους κατω :clap:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sakis_the_fraud

σε ενα post ο "polonos" υποστήριξε πως η 8800 ειναι η μονη καρτα που αν βγαλεις την εργοστασιακη "τσιχλα" και βαλεις μια θερμοαγωγιμη παστα οχι μονο δεν θα δεις μειωση στις θερμοκρασιες αλλα θα εχεις και αύξηση!

ελπιζω να δει το θεμα και να επιβεβαιώσει οσα ειπα.

Γιατί και μείς εδώ τι λέγαμε? :p Και δεν είναι τσίχλα...είναι κανονική πάστα

Απλά ίσως με αυτή την πάστα μιας και δεν την έχω δοκιμάσει...να δείς καλύτερες θερμοκρασίες...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR

Θα προσπαθησω να το κανω..Εχεις κανει vmod ?

ναι.

Αρχική απάντηση από deninho

Ε, με τον delta πάνω, όχι μόνο είναι jet αλλά ακούγεται και σαν jet :p

Σωστός. Οχι για πολύ, θα μπεί σύντομα σε cascade........

Αρχική απάντηση από Expert

Πώ ρε αδερφάκι μου...όταν τραβάς μαρκίσιο κάθεσαι σε άλλο δωμάτιο?...αλλά εσύ πάς και συχνά στο εργαστήρι του hipro...οπότε...συνηθυσμένος θα είσαι(δλδ κουφαμένος :p)

+1...συνήθεια (βλέπεις έχει άλλους τρείς δελτα 12-άρηδες παρέα όταν παίζω......):cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από paravatis

Ναι, αλλά με αυτή την πατέντα που έχεις κάνει bye bye SLi πιστεύω...ή μήπως κάνω λάθος????? σίγουρα πρόκειται για φτηνή και εύκολη λύση πάντως. ;)

Ναί, αλλά κάτσε να βρούμε και την άλλη κάρτα (για sli) και τότε κάτι θα σκεφτούμε. (κανα κανιστράκι του Hιπρίδη....)

EDIT....

attachment.php?s=&postid=521873

EDIT 2...... τα Delt-άκια που έλεγα......

attachment.php?s=&postid=521881

Link to comment
Share on other sites

Πολύς θόρυβος βρε παιδία. Εγώ έχω έναν tornado 9,2 (max 4200 rpm) που και στο μισό να τον βάλω νομίζω πως θα πάθω νευρικό κλωνισμό! Υποθέτω πως το παραπάνω σύστημα (του gprhellas) είναι μόνο για μαρκισίους οπότε δεν τρέχει και τίποτα να ακούγεται το δωμάτιο σαν ελικοδρόμιο.....:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Bασικά αναφερόμαστε σε πατέντες για ψύξη των 8800 για καθημερινή χρήση ή μόνο για extreme O/C???

@gprhellas καλά τα 'φουρφούρια' αλλά μόνο για benchια...!

Λύση 24/7 με χαμηλές θερμοκρασίες+θορυβο είναι μόνο το νερό.-

ΕDIT φυσικά και με το νερό καμια σχέση με τα 'φουρφούρια' στους Μαρκισίους...:)

Idle 37 / Load 44 --->Core 700MHz/Mem 2.050MHz (unmodded)

post-3721-1416073055,5659_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@obijuan1983----Για 24/7 είσαι πολλά χιλιόμετρα μπροστα....... Νομίζω πως δεν ύπάρχει κάποιος άλλος με υδρόψυξη σε 8800 αυτή τη στιγμή στο forum....

Την άλλη πατέντα με το block της Zalman ZM-GWB3 (http://www.zalman.co.kr/eng/product/view.asp?idx=204&code=021) σε συνδιαμό με το RASARATOR 2 την έχετε δει? Αν όχι δείτε το (http://www.nordichardware.com/news,5050.html).

Το block της Zalman ZM-GWB3 φένεται πως ταιριάζει μια χαρα στο PCB της 8800 και από την άλλη δεν είναι και τόσο ακριβό (το έχω πετύχει στα μαγαζία περίπου στα 30 αν θυμάμαι καλά)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe

@obijuan1983----Για 24/7 είσαι πολλά χιλιόμετρα μπροστα....... Νομίζω πως δεν ύπάρχει κάποιος άλλος με υδρόψυξη σε 8800 αυτή τη στιγμή στο forum....

Την άλλη πατέντα με το block της Zalman ZM-GWB3 (http://www.zalman.co.kr/eng/product/view.asp?idx=204&code=021) σε συνδιαμό με το RASARATOR 2 την έχετε δει? Αν όχι δείτε το (http://www.nordichardware.com/news,5050.html).

Το block της Zalman ZM-GWB3 φένεται πως ταιριάζει μια χαρα στο PCB της 8800 και από την άλλη δεν είναι και τόσο ακριβό (το έχω πετύχει στα μαγαζία περίπου στα 30 αν θυμάμαι καλά)

:hehe:

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=36840

dsc02325copyxq0.jpg

Νομίζω όμως της ζαλμαν το βλοκ είναι αλουμηνένιο

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.