Jump to content



Θερμό - Πατέντες για 8800...Επιτέλους σωστό αποτέλεσμα


Mainframe

Recommended Posts

εκεί που είναι τώρα....πολλά θές :p

Το Σ/Κ..θα επανέλθω θέλω να πιστεύω και μα benches

Αρχική απάντηση από Mainframe

Παίδες γνωρίζει κανείς την απόσταση στις τρύπες στο PCB της 8800 όπως είναι στην παρακάτω φωτο? Το ψάχνω τώρα για block ;)

8800distancevw5.th.jpg

The mounting hole dimension is 58.25mm from center fo hole to center of hole, and a square around the core. You will need 2mm to 2.5mm screws to pass through the mounting holes.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Eδώ το νεράκι...

http://www.thelab.gr/showthread.php?threadid=35533&perpage=20&pagenumber=1

@ Εxpert η απόσταση που δείχνεις στην φωτo είναι λάθος...

58,25mm είναι η απόσταση αναμεσα σε στις 2 τρύπες των πλευρών του πυρήνα και όχι η διαγώνια απόσταση αναμεσα στις τρύπες...

@Μainframe πρόσεξε τις αποστάσεις...

Link to comment
Share on other sites

’ρα σύμφωνα με τον φίλο μας τον Πυθαγόρα η διαγώνια απόσταση μεταξύ των τρυπών είναι 82,38 mm. Για να δούμε τι θα βρούμε.....

Πάντως η Fatal1ty FC-ZV9 που κάπου είχε συζητηθεί σαν λύση δεν χωρά από 5mm :(

Link to comment
Share on other sites

Το ποίο φθηνό σαν λύση που μου έρχεται στο μυαλό και νομίζω πως θα υπερσούπερ είναι το παρακάτω. Παίρνουμε ένα μικρό κομμάτι plexy και του ανοίγουμε τις παρακάτω τρύπες με τις παρακάτω αποστάσεις

post-4025-1416073055,6034_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ψυγείο μονό 12αρι ΜΟΝΟ για το GPU....Λέω αυτό MAGICOOL Radiator 120

Και από αντλεία το ψαχω. Δεν θέλω να ξεπεράσω τα 150 σε σύνολο

Υπολογίζω 40 το GPU block, 30 το radiator, 50 η αντλεία, και κανένα 20 το τανκ.

post-4025-1416073055,6181_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983

Eδώ το νεράκι...

http://www.thelab.gr/showthread.php?threadid=35533&perpage=20&pagenumber=1

@ Εxpert η απόσταση που δείχνεις στην φωτo είναι λάθος...

58,25mm είναι η απόσταση αναμεσα σε στις 2 τρύπες των πλευρών του πυρήνα και όχι η διαγώνια απόσταση αναμεσα στις τρύπες...

@Μainframe πρόσεξε τις αποστάσεις...

Αρχική απάντηση από Mainframe

’ρα σύμφωνα με τον φίλο μας τον Πυθαγόρα η διαγώνια απόσταση μεταξύ των τρυπών είναι 82,38 mm. Για να δούμε τι θα βρούμε.....

Πάντως η Fatal1ty FC-ZV9 που κάπου είχε συζητηθεί σαν λύση δεν χωρά από 5mm :(

;)

Γιατί δεν πάς σε κάτι τέτοιο?

http://www.newtechlabs.gr/shop/index.php?main_page=product_info&cPath=154&products_id=972

Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα βρει/δει......Ευχαριστώ για την πληροφορία Εxpert:T:

Ποια είναι η γνώμη σου για μονό 12αρι ψυγείο? Θα είναι αρκετό? Θα το βάλψ μόνο για την κάρτα γραφικών. Εναλλακτικά, όπως είναι το κουτί μου, μπορώ να βάλω 2χ9αρι ψυγείο. Τι λές?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επειδή φοβάμαι την υδρόψυξη για τους γνωστούς λόγους πλημμυράς αποφάσισα να κάνω την εξής πατέντα που τελικά είχε θεαματικά αποτελέσματα στην <<καυτή>> 8800 μου.....

έβγαλα το πλαστικό καπάκι της ψήκτρας και με ένα ποτηροτρύπανο έκανα ακριβώς στο μέρος που καλύπτει τα φύλλα αλουμινίου μια τρύπα 9αρα. Στην συνέχεια έβαλα τό μαμίσιο κυκλικό ανεμηστιράκι της intel που προέρχονταν από το CPU μου και που λόγω της Zalman 9700 το είχα στο καλάθι των αχρήστών. Στο ανεμιστιράκι αφαίρεσα τα ποδαράκια που το κρατούσαν πάνω στην μαμήσια CPU ψήκτρα, Το αποτέλεσμα φαίνεται στην παρακάτω φώτο

2903072322oc6.th.jpg

Στην συνέχεια βίδωσα το πλαστικό καπάκι πάνω στην ψήκτρα της 8800 gtx....βλεφαριάστε στην παρακάτω φώτο

2903072331uy9.th.jpg

Μετά η καρτούλα μπήκε στο κουτάκι αφου πρώτα συνέδεσα το νέο ανεμηστίρι (το 9αρι της intel) στην μητρική. Δείτε φώτο...(με μεγάλη ανάλυση για να ειναι τα πάντα ξεκάθαρα)

hpim0045dq6.th.jpg

όπου και μια τελική φώτο όλο το σύνολο....

hpim0046wy1.th.jpg

Από θέμα απόδοσης, η όλη πατέντα έριξε το idle κατα 7 βαθμούς πηγαίνοντας από τους 64 στους 57, και στο load 10 βαθμούς πηγαίνοντας από 92 που είχα, στους 82. Ασε που τώρα βγαίνει και ο ζεστός αέρας από το πίσω μέρος της κάρτας και δεν μένει στο κουτί, με αποτέλεσμα να μου ρίξει και 3 με 4 βαθμούς την θερμοκρασία του cpu. Σύγκριση με τα παλιά μπορείτε να δείτε στην πρώτη σελίδα του θέματος..

Δείτε τα νέα αποτελέσματα....

image2ie5.th.jpg

:woot:

Link to comment
Share on other sites

πάντως μάν πές στην εγγύηση bye bye...

Ο μόνος λόγος που δεν θα το έκανα ποτέ...

Καλύτερα να έσκαγες 50 ευρώπουλα και να έπερνες την HR-05 plus και να βάλεις πάνω έναν 7άρι και θα είσουν πολύ καλύτερα απ το να χάσεις την εγγύηση

Αρχική απάντηση από Mainframe

Δεν το είχα βρει/δει......Ευχαριστώ για την πληροφορία Εxpert:T:

Ποια είναι η γνώμη σου για μονό 12αρι ψυγείο? Θα είναι αρκετό? Θα το βάλψ μόνο για την κάρτα γραφικών. Εναλλακτικά, όπως είναι το κουτί μου, μπορώ να βάλω 2χ9αρι ψυγείο. Τι λές?

Για την VGA μόνο θα είναι ερκετό για να είσαι κοντά στους 55 σε full load στην χειρότερη των χειροτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Σήμερα, στις 01:37]

πάντως μάν πές στην εγγύηση bye bye...

Ο μόνος λόγος που δεν θα το έκανα ποτέ...

Καλύτερα να έσκαγες 50 ευρώπουλα και να έπερνες την HR-05 plus και να βάλεις πάνω έναν 7άρι και θα είσουν πολύ καλύτερα απ το να χάσεις την εγγύηση

Για την VGA μόνο θα είναι ερκετό για να είσαι κοντά στους 55 σε full load στην χειρότερη των χειροτέρων

Στην EGVA ή HR-03 PLUS δεν μπαίνει γιατί βρίσκει στην ψύκτρα του chipset και φυσικά στην Zalman που έχω για το CPU. Αν παρόλλα αυτά την βάλω αναποδα (την HR-03 PLUS μαζί με ανεμηστίσρι) θα μου πίασει 4 θύρες, πράγμα που δεν θέλω. Οπότε ή θα πήγαινα σε υδρόψυξη με το άγχος της πλημήρας (είμαι άσχετος με watercooling) ή θα έκανα την παραπάνω πατέντα. Τώρα άν κάτι πάει στραβά με την κάρτα έχω τον τρόπο για να την πάω σε RMA. :cool:

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω κανει την πατεντα του gprhellas και εχω μειωση κατα 10 βαθμους..

full load : απο 70 βαθμους με 80% φαν σπεεντ της καρτας,οταν παιρνει μπρος το ανεμηστηρι πεφτει στους 59.

650/950 mhz

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe

Στην EGVA ή HR-03 PLUS δεν μπαίνει γιατί βρίσκει στην ψύκτρα του chipset και φυσικά στην Zalman που έχω για το CPU. Αν παρόλλα αυτά την βάλω αναποδα (την HR-03 PLUS μαζί με ανεμηστίσρι) θα μου πίασει 4 θύρες, πράγμα που δεν θέλω. Οπότε ή θα πήγαινα σε υδρόψυξη με το άγχος της πλημήρας (είμαι άσχετος με watercooling) ή θα έκανα την παραπάνω πατέντα. Τώρα άν κάτι πάει στραβά με την κάρτα έχω τον τρόπο για να την πάω σε RMA. :cool:

Λέτε όλοι για το άγχος της πλυμμήρας...

Ρε παιδιά δεν είναι κάτι το σπουδαίο....όπως και αν δεν στάξει μέσα σε μια μέρα...δεν θα στάξει ποτέ ;)

’μπαλος να μην είσαι και δεν παίζει να μην τα καταφέρεις...

Και όπως σε κόβω εσένα με την πατέντα που έκανες στο καπάκι...δεν μ φαίνεσαι άμπαλος

Link to comment
Share on other sites

@ ΑΝ7 OverClocker είμαι σίγουρος πως έχεις δίκιο για το watercooling, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το αν εγώ θα το κάνω σωστά. Όπως σίγουρα γνωρίζεις, αν δεν έχεις ασχοληθεί με κάτι είναι σίγουρο πως τις πρώτες φορές θα φας τα μούτρα σου μέχρι να το μάθεις. Έχοντας το τελευταίο στο μυαλό μου, και δεδομένο πως δεν έχω κάποιον να μου δείξεί τα κόλπα (ρακορ, διαμέτρους, ψυγεία, απόδοση αντλίας, τανκ εξαέρωσης, σωλήνες κλπ κλπ) έκανα πίσω αν και η αλήθεια είναι πως μου αρέσει η ιδέα της υδρόψυξης. Έτσι λοιπόν θεώρησα πως το καλύτερο για μένα θα ήταν να κοιτάζω από την πλευρά της αερόψυξης. Δεδομένου πως δεν υπάρχει αυτή την στιγμή ένα προϊών που να καλύπτει της ανάγκες μου ( η διαθέσιμη HR - 03 plus δεν μπαίνει στο δικό μου setup) έκανα αυτή την πατέντα που στο κάτω - κάτω έχει μικρό κατασκευαστικό ρίσκο και μηδαμινό κόστος....

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.