Jump to content



Θερμό - Πατέντες για 8800...Επιτέλους σωστό αποτέλεσμα


Mainframe

Recommended Posts

Σαν πρόλογο, σκευτομαι να υλοποίσω καποιες λύσεις ώστε να ρίξω την αναθεματισμένη θερμοκρασία της κάρτα μου (8800 GTX), που χθες το βράδυ χτύπησε 100C. Έκανα λοπον κάποιες - σκέψεις προτάσεις στο θέμα που έχει ανοίξει ήδη ο Dem στο θέμα Foxconn GTX.

Αποφευγοντας να τα ξαναγράψω, και αποσκοπόντας να εστίασω την προσοχή σας στο προβληματισμό μου, ανοίγω αυτό το θέμα αλλα θα κάνω παραπομπή στο http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=36542&perpage=20&pagenumber=2

Ελπίζω να μην σας μπερδέυω.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

τραγικές φαινονται οι θερμοκρασιες και δεν φαινεται να υπάρχει προβλημα air flow στο pc σου...

μήπως δεν πατάει καλά η ψύκτρα? ή μηπως δεν εχει σωστη στρώση θερμοαγώγιμης?

δοκιμασε ενα βαλε βγαλε να δεις το και το πατημα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από haris1984 [Σήμερα, στις 16:31]

τραγικές φαινονται οι θερμοκρασιες και δεν φαινεται να υπάρχει προβλημα air flow στο pc σου...

μήπως δεν πατάει καλά η ψύκτρα? ή μηπως δεν εχει σωστη στρώση θερμοαγώγιμης?

δοκιμασε ενα βαλε βγαλε να δεις το και το πατημα...

To έκανα. Έβαλα πάστα από την αρχη, την καθάρησα, αλλά τα ίδια χάλια!!! :wall:

Link to comment
Share on other sites

ROFL! τι 100αρια ειναι αυτα ρε ;

Η καρτα οταν εχει τετοια temps , ειναι καυτη ; (λεω μηπως μ@λ@κιζεται το rivatuner)

Σε 80% fan speed εμενα εχει 49-50idle και μετα απο μια ωρα C&C3 χτυπησε <60

Κατι αλλο θα φταιει....

Υ.Γ Εμενα ειναι στο παγκο το pc...Παιζει ρολο ,αλλα οχι απο 60 -> 100

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκοψα το πλαστικό του καλύμματος ( εννοείτε ότι έχασα εγγυηση ) , πάνω από τα πτερύγια της ψήκτρας και έβαλα έναν ανεμιστήρα από athlon 64 3000+ . Επίσης 2 120αριδες ανεμιστήρες να στέλνουν από το πλαϊνό καπάκι φρέσκο αέρα επάνω στην κάρτα . Με το overclock που βλέπετε στην υπογραφή , από 85+ c έπεσε στους 65 c , χωρίς να έχω βάλει full τον ανεμιστήρα της κάρτας . Bios overclock , λόγω Vista.

Link to comment
Share on other sites

100 βαθμούς αυτή την εποχή και με το fan της κάρτας στο 85% είναι όντως πάρα πολύ. Απο air flow πως τα πας;

Αρχική απάντηση από Dem

τα cpu temps με το rivatuner πως τα βλέπουμε?

Rivatuner Core 2 Duo Temperature Monitor Plugin

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από mitsosoft [Σήμερα, στις 01:15]

Rivatuner Core 2 Duo Temperature Monitor Plugin

Τhank you:T: , τώρα θα το έχω ανοιχτό και γω το riva tuner κατα την διαρκεια παιχνιδιών για να βλέπω πως θα πηγαίνει και το cpu.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω ρε παιδιά.....Τα έχω χαμένα. Αρχίζω να πιστεύω πως κάτι πρέπει να παίζει με την ψήκτρα. Δεν εξηγείτε αλλιώς. Αν είχα πρόβλημα με airflow θα είχα πρόβλημα και στο cpu και στους δίσκους. Δεδομένου πώς από 65 idle πάω στους 95 σε full load (30 βαθμούς διαφορά), από παλιότερη εμπειρία μου φαίνεται 99% ψήκτρα. Τι άλλο να είναι? Ο θερμοσένσορας idle καλά τα λέει, γιατί να λέει λάθος σε full load?

Αυτό που παρατήρησα και ξέχασα να το αναφέρω είναι ότι από την πίσω μεριά της κάρτας βγαίνει ελάχιστος αέρας. Σαν να αναπνέει μωρό. Σε εσάς πως είναι τα πράγματα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe [Σήμερα, στις 10:21]

Αυτό που παρατήρησα και ξέχασα να το αναφέρω είναι ότι από την πίσω μεριά της κάρτας βγαίνει ελάχιστος αέρας. Σαν να αναπνέει μωρό.

Αυτό οφείλεται στο ότι έχεις αφαίρεση το πλαστικό κάλυμμα της ψήκτρας

Αν το έχεις ξανατοποθετήσει και πάλι δε βγάζει αρκετό αέρα από πίσω ο ανεμιστήρας της κάρτας δε δουλεύει στις σωστές στροφές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kaynd [Σήμερα, στις 10:47]

Αυτό οφείλεται στο ότι έχεις αφαίρεση το πλαστικό κάλυμμα της ψήκτρας

Αν το έχεις ξανατοποθετήσει και πάλι δε βγάζει αρκετό αέρα από πίσω ο ανεμιστήρας της κάρτας δε δουλεύει στις σωστές στροφές.

Δεν έχω αφαιρέσει το κάλυμμα της ψύκτρας. Και ο ανημηστήρας δουλεύει σύγουρα καλά γιατί αν τον βαλω στο 100% ακουγεται αρκετά. :unsure:

Λες να είναι βουλομένο το πίσω μέρος της ψήκτρας?:o ή το πλαστικό κάλυμμα να μην κλήνει σωστα στην ψύκτρα? Μηλώντας με ένα παλικάρι από το Xtreme Multirama, δεν θυμάμαι το όνομα του (ίσως Γιώργος), μου είπε πως είχε το ίδιο πρόβλημα με μία XFX και για να το λύσει έβαλε ταινία εκει που εφάπτεται το πλαστικό κάλυμμα με το μεταλικό μέρος της ψύκτρας. Σαν αποτέλεσμα, αυτό είχε πτώση 10 C! Θα το δοκημάσω.....Ίσως αυτό να είναι και η λύση στο πρόβλημα μου!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86 [06-03-2007 02:01]

@ angel _f : ο αισθητηρας θερμοκρασιας στην 8800 που ειναι? ρωταω μηπως και εχοντας τοα ανεμιστιρια να τη χτυπανε επιρεαζουν πιο πολυ τον σενσορα παρα το πυρηνα...

Εάν δεν κάνω λάθος , ο αισθητήρας είναι μέσα στον πύρινα , οπός στις CPU . Ο ανεμιστήρας που έβαλα ρίχνει αέρα πάνω στην ψύχρα όπως και ο δικός της

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos th. [Σήμερα, στις 12:33]

Thermalright HR-03 Plus

Εδώ και ένα μήνα σχεδόν έχει βγεί, αλλά στην Ελλάδα....δεν έρχεται......αναρωτιέμαι γιατι τόση καθυστέριση.:(

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.