Jump to content


Απορία περί επερχόμενων c2d e6X20


kunoobidi

Recommended Posts

Φημολογείτε η άφιξη, ανάμεσα σε άλλα cpu, των e6320,e6420, ως διάδοχοι των e6300 και e6400 αντίστοιχα. Θα κοστίζουν το ίδιο, θα έχουν διπλάσια cache, αλλά θα τους λείπει κάτι που λέγεται VT/Virtualisation. Τι είναι αυτό το μαραφέτι; Χρειάζεται; Τι μετράει περισσότερο;

Η παραπάνω cache ή το VΤ; Ρωτάω τα παραπάνω γιατί ψάχνω αν αξίζει να περιμένω λίγο παραπάνω για να κάνω τα ψώνια μου ¨) ...

Link to comment
Share on other sites

Το Virtualization Technology είναι αυτό που έκοψαν και απο τον 4300. Πίστεψε με δεν θα λείψει σε κανέναν.

Ούτως ή αλλως το απενεργοποιούμε και στους τωρινούς για κλοκάρισμα.

Έχει να κάνει με εφαρμογές τύπου Virtual Pc και VMware.

Βέβαια αυτά έπαιζαν και παλιά...δεν ξέρω τι καλύτερο θα γίνεται τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα το software(vmware) virtualization θεωρείτω ώς πιο γρήγορο. Απότι ελπίζουν όμως το hardware θα είναι σε θέση πλέον να ξεπεράσει σε επιδόσεις το software και έτσι άρχισαν να το ενσωματώνουν στις τελευταίες γενιές επεξεργαστών. Τώρα τι να πώ. Ακόμα δεν έχω δεί software να κάνει χρήση του hardware virtualization οπότε... Vmware και ξερό ψωμί.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε!Απ οτι γνωριζω,η V.T ειναι μια τεχνολογια της Intel η οποια εχει να κανει με την οικονομια των πορων του συστηματος αναλογα με τον φορτο εργασιας του!(καταναλωση-επιδοσεις-στροφες ανεμιστηρα).Εγω παντως την επιλογη αυτη την εχω disable γιατι δεν μου χρειαζεται σε κατι λογω του οτι μ ενδιαφερουν οι επιδοσεις στο pc.Παρα πολλοι που κλοκαρουν εχουν παντα την επιλογη αυτη disable γιατι με καποιο τροπο επηρρεαζει αρνητικα το overclocking!!H ταπεινη γνωμη μου ειναι να προχωρησεις στην αγορα σου!!!Ευχομαι να σε καλυψα λιγο!:) :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Fireman74

Καλημερα φιλε!Απ οτι γνωριζω,η V.T ειναι μια τεχνολογια της Intel η οποια εχει να κανει με την οικονομια των πορων του συστηματος αναλογα με τον φορτο εργασιας του!(καταναλωση-επιδοσεις-στροφες ανεμιστηρα).Εγω παντως την επιλογη αυτη την εχω disable γιατι δεν μου χρειαζεται σε κατι λογω του οτι μ ενδιαφερουν οι επιδοσεις στο pc.Παρα πολλοι που κλοκαρουν εχουν παντα την επιλογη αυτη disable γιατι με καποιο τροπο επηρρεαζει αρνητικα το overclocking!!H ταπεινη γνωμη μου ειναι να προχωρησεις στην αγορα σου!!!Ευχομαι να σε καλυψα λιγο!:) :) :) :)

Χωρις παρεξήγηση εχεις καταλάβει τελείως λαθος το VT.

Διαβασε τα παραπανω post και θα δεις γιατι......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά! Και κάτι τελευταίο. Η παραπάνω cache θα μετρήσει; Αξίζει να περιμένω;

Tέλος ένα ταιριαστό και οικονομικό mobo για τα παραπάνω cpu; Πρώτη φορά ασχολούμαι με intel και έχω χάσει τη μπάλα...με τα chipsets και με την γκάμα τιμών. Κυμαίνονται από 50 μέχρι...στο Θεό...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα θα κοψουν τo VT απο την σειρα 6x20? Δεν βρηκα κατι σχετικο και απ'οτι θυμαμαι απο την ανακοινωση που ειχε βγαλει η ιντελ τον Δεκεμβριο η αφαιρεση του VT ηταν να γινει μονο στην σειρα 4 και η σειρα 6 απλα θα αποκτουσε ολη 4 MB cache με την παρουσιαση των νεων μοντελων.

Τεσπα ουσιαστικη διαφορα δεν υπαρχει με το VT.

Η διπλασια cache προσφερει μια μικρη αυξηση στις επιδοσεις αλλα απ'οτι ξερω οι νεοι επεξεργαστες θα βγουν στο τελος απριλιου, αν αντεχεις να περιμενεις μεχρι τοτε...:p

Link to comment
Share on other sites

Oυσιατική διαφορά με το VT υπάρχει αν θές να τρεξεις VMWare ή parallels στο Mac. Η διαφορά χωρίς την επιτάχυνση ειναι χαώδης, σαν να λέμε 3d με software emulation και 3d με hardware, πριν απο καμια 5αρια χρονακια. Προσωπικά δεν βλέπω λόγο να το κόψουν. Γιατι να πάμε ενα βήμα πίσω τώρα που θα μπεί και hardware vitualisation και στις κάρτες γραφικών?

Link to comment
Share on other sites

Έχει αρκετά μεγάλη διαφορά σε ταχύτητα (το άλλο λειτουργικό μέσα από Virtual PC 2007) το αν ειναι enable το VT ή όχι. Δοκμάστε να εγκαταστήσετε WinXP x64 μέσα στο Virtual PC 2007 (το οποιο ειναι free) και θα το δείτε. Τρέχτε και κανένα SPi 1m και στο virtual OS και στο κανονικό OS και θα δείτε ελάχιστες διαφορές στους χρόνους (καμιά φορά και υπέρ του virtual).

Τώρα το πόσο χρήσιμο είναι το Virtual PC και να μπορείς να δουλεύεις Linux/Vista/XP/Win2K σε Virtual machine είναι άλλο θέμα.

Επίσης η CPU "αντέχει" αρκετό Ο/C και VT ενεργοποιημένο, έχω δοκιμάσει μέχρι 3.4GHz με C1E (EIST) & VT ενεργοποιημένα.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα :T:

Έχω μια σχετική/άσχετη ερώτηση, ποτέ δεν απενεργοποιώ το VT από το BIOS διότι μετά από το save του BIOS το PC κάνει full shutdown και μετά αμέσως power-up πάλι. Φοβάμαι πως αργά ή γρήγορα θα @@@@@@ τους δίσκους αυτό. Καμιά ιδέα;

υγ: αν έπρεπε να ανοίξω νέο thread απλά πείτε το :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1

Τώρα το πόσο χρήσιμο είναι το Virtual PC και να μπορείς να δουλεύεις Linux/Vista/XP/Win2K σε Virtual machine είναι άλλο θέμα.

Από πολύ χρήσιμο εώς απαραίτητο για ορισμένες εφαρμογές.

Πραγματικά δεν ξέρω αν και γιατί το βγάλανε από τους νέους επεξεργαστές. Τόσο η Intel (IVT - Vanderpool) oσο και η AMD (AMD-V Pacifica) το παρουσίαζαν ως το next big thing σε παρουσιάσεις τους και γίνεται πολύ έρευνα πάνω στο συγκεκριμένο θέμα τόσο σε hardware όσο και σε software (και όπου softare = και malware φυσικά).

Σχετικό link:

http://en.wikipedia.org/wiki/Virtualization_Technology

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Shaman

Πραγματικά δεν ξέρω αν και γιατί το βγάλανε από τους νέους επεξεργαστές.

Δεν το βγάλανε από τους "νέους επεξεργαστές", δες το ως το βγάλανε από τους "νέους budget/lowend επεξεργαστές" ;)

Πάντα έτσι ήταν, όπως οι Sempr0n που δεν είχανε 64-bit, και οι Celeron που δεν είχανε ...τίποτα :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 12:06]

Πάντα έτσι ήταν, όπως οι Sempr0n που δεν είχανε 64-bit, και οι Celeron που δεν είχανε ...τίποτα :D

:p :P :p

παντως η νεα σειρα ειναι καλη πχ ο αδερφος μου εχει εναν 347 και ειναι πολυ καλος σε σχεση με τον pentium 4(οκ οκ ειναι παππους) που εχω εγω δε βλεπω διαφορα με το ματι:wassat:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Δεν το βγάλανε από τους "νέους επεξεργαστές", δες το ως το βγάλανε από τους "νέους budget/lowend επεξεργαστές" ;)

Πάντα έτσι ήταν, όπως οι Sempr0n που δεν είχανε 64-bit, και οι Celeron που δεν είχανε ...τίποτα :D

Α, έτσι μάλιστα. :T:

Νόμιζα μιλάγατε για γενικότερο trend και δε μου κόλλαγε. Είναι πολύ χρήσιμη ως τεχνολογία και έχει πολύ "ψωμί".

Celeron FTL.

Link to comment
Share on other sites

Στο mobo μου (commando) αντι για virtualization technology, εχει vanderpool technology και μου το εχει κλειδωμενο στο enable....

Το ιδιο πραγμα δεν ειναι?

Μηπως ξερει κανεις πως μπορω να το κανω disable? (bios 803)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tolis86

ftl=??

FTL = For The Loss (το αντίθετο του FTW).

Αρχική απάντηση από Winters

Στο mobo μου (commando) αντι για virtualization technology, εχει vanderpool technology και μου το εχει κλειδωμενο στο enable....

Το ιδιο πραγμα δεν ειναι?

Το ίδιο είναι. Έτσι ονομάζει η Intel τη δική της virtualization τεχνολογία.

Το manual δεν αναφέρει τίποτα για απενεργοποίηση?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.