Jump to content



AMD 91,6% αύξηση εσόδων για το 2006


Kokolikos

Recommended Posts

Πρόσφατα η AMD ανακοίνωσε τα αποτελέσματα χρήσης για το 2006! Αυτό που προκύπτει από την ανακοίνωση και είναι εξαιρετικά εκπληκτικό ότι παρουσίασε 91,6% αύξηση εσόδων για το 2006 παρ'όλο που έχει χάσει έδαφος στην αγορά επεξεργαστών από τους Core 2. Επιπλεόν πέραν αυτής της αύξησης, η εταιρεία πέρασε στην 8η θέση της παγκόσμιας κατάταξης εταιρειών της βιομηχανίας ημιαγωγών. Εν τω μεταξύ, από την άλλη μεριά η Intel παρουσίασε πτώση 11% στα έσοδα και λιγότερες πωλήσεις στην αγορά των CPU από τις αναμενόμενες.

Η ΑMD οφείλει κυρίως αυτή την κερδοφορία από τη μία μεριά λόγω της εξαγοράς της ATI αλλά και από την ευρεία αποδοχή των Opteron και του X2.

TechSpot

:T: :T: :T:

Link to comment
Share on other sites

Τη στον π. ρε παιδιά μήπως είναι σήμερα πρωταπριλιά και δεν το κατάλαβα πολλά κουλά ακούω τώρα τελευταίος. Καλά είναι αυτά που ακούω μας συμφέρουν να έχει κέρδη η amd και συμφέρει και όλους τους καταναλωτές αλλά μου φαίνεται εντελώς κουλό αυτό

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι ρε παιδιά η AMD έχει στην παγκόσμια κοινότητα υπολογιστών κάπου στο 20-25% και η Intel το υπόλοιπο. Ειδικά στα laptop μιλάμε για ownage, κάτι 90φεύγα έχει η Intel.

Το θέμα είναι ότι ο ανταγωνισμός πάντα κάνει καλό, γιατί χωρίς αυτόν, δε θα υπήρχε εξέλιξη.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι βρε παιδία αυτή η αυξηση. Αν σκευτεί κανείς πώς μέχρι και τον Αυγουστο του 2006 η AMD ήταν μονόδρομος στην λιανική, που βλέπετε το παράλογο? Οi core 2 φορέθηκαν από την μάζα μετά το καλοκαίρι....Η εξαγορά της ATI πιθανόν να παιζει συμαντικό ρόλο, αλλά δεν νομίζω πως για το 2006 έιχαν ενοποιημένες οικονομικές καταστάσεις ...

Link to comment
Share on other sites

γενικά η AMD προσφέρει καλύτερη τεχνογνωσία και απόδοση / τιμή σε σχέση με INTEL από τον 386DX-40 μέχρι σήμερα με ελάχιστες εξαιρέσεις. Αναμένουμε την απάντηση στους core2...

Link to comment
Share on other sites

Η αύξηση πρώτα απ όλα είναι για το 2006 που στο τέλος έσκασαν οι conroe...και πριν απ αυτούς η ΑΜΔ είχε κάνει συμφωνίες με εταιρείες για έτιμα pc's εξού και η αύξηση...

Για αυτούς αυτές οι συμφωνίες είναι κυριότερες γιατι το κέρδος από spare επεξεργαστές είναι πολύ μικρότερο ;)

Αρχική απάντηση από dubber

Κάποιοι εύχονται να κλείσει η AMD και από την άλλη λένε ότι καλός είναι ο συναγωνισμός...

Επιλέξτε τί θέλετε!

:confused::blink:

Ποιός..?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LAKEgogo [Σήμερα, στις 22:02]

γενικά η AMD προσφέρει καλύτερη τεχνογνωσία και απόδοση / τιμή σε σχέση με INTEL από τον 386DX-40 μέχρι σήμερα με ελάχιστες εξαιρέσεις. Αναμένουμε την απάντηση στους core2...

?????

Οσον αφορα την αποδοση/τιμη συμφωνω αλλα τεχνογνωσια???

Πριν τους athlon η amd απλα ακολουθουσε σαν προβατο, εξ'ου και το μικρο ποσοστο της αγορας που ειχε μεχρι τοτε. Το μεγαλυτερο προβλημα που λυθηκε με τους athlon ηταν οι πολυ αδυναμες fpu που ηταν ο κυριος λογος για τις (πολυ) μειωμενες επιδοσεις σε σχεση με τους αντιστοιχους ιντελ.

Οι μπλε εβγαζαν πρωτοι την νεα γενια επεξεργαστων και η amd απλα αντεγραφε επι της ουσιας (ειδικα οι pentium αν θυμαμαι καλα ειχαν βγει ~2 χρονια πριν τους k5), οι μπλε αλλαξαν πρωτοι σε slot και μετα σε fcpga, οι μπλε εισηγαγαν πρωτοι τα mmx και sse (το 3dnow αργησε πολυ να χρησιμοποιηθει σε εφαρμογες) και η λιστα συνεχιζεται...

Φυσικα με την ελευση των athlon αλλαξε τραγικα η κατασταση αλλα μην αλλαζουμε και την ιστορια!

ΥΓ: Κι εγω amd εχω απο την εποχη των 486 μεχρι τωρα πλην 2-3 χρονια που ειχα ενα pentium mmx στα 166 και την υποστηριζω αλλα η αληθεια να λεγεται.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tasosmos

?????

Οσον αφορα την αποδοση/τιμη συμφωνω αλλα τεχνογνωσια???

Πριν τους athlon η amd απλα ακολουθουσε σαν προβατο, εξ'ου και το μικρο ποσοστο της αγορας που ειχε μεχρι τοτε.

Δεν νομίζω...ο Κ6-ΙΙΙ και γενικά η σειρά Κ6 έριχνε στο κεφάλι όλους τους Ιντελ της εποχής...το ότι δεν έγιναν πολύ γνωστοί είναι άλλο θέμα...

Όσο για τους Athlon...ακόμα έχω το computer & software(αν θυμάμαι καλά) που η AMD είχε βγάλει τον πρώτο επεξεργαστή με ταχύτητα 1GHz(όχι πώς σήμαινει τπτ η ταχύτητα...αλλά τότε...ψαρώνανε)

Link to comment
Share on other sites

παρουσίασε 91,6% αύξηση εσόδων για το 2006

το αρθρο μιλαει για ΑΥΞΗΣΗ ΕΣΟΔΩΝ=ΤΖΙΡΟΣ

Η ΑMD οφείλει κυρίως αυτή την κερδοφορία από τη μία μεριά λόγω της εξαγοράς της ATI αλλά και από την ευρεία αποδοχή των Opteron και του X2.

και οχι για ΚΕΡΔΟΦΟΡΙΑ .........

ΑΠΛΑ ΟΤΑΝ ΚΑΝΟΥΜΕ COPY/PASTE ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΤΟ

ΔΙΟΡΘΩΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝΤΑΙ

ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ....:mad: :mad:

COPY/PASTE LINK

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι απολυτα σιγουρος αλλα απ'οσο θυμαμαι ηταν οντως σχεδιαστικα ανωτερος ο Κ6-ΙΙΙ αλλα ειχε προβλημα με την αποδοση της fpu και το 3dnow που βοηθουσε την κατασταση ειχε χρησιμοποιηθει σε ελαχιστα παιχνιδια. Επισης υπηρχαν καποια προβληματα στην παραγωγη/διαθεση και κατι σχετικο με τις μητρικες.

Με τους athlon και επειτα οπως ειπα και πριν ηρθαν τα πανω κατω, ακομα και πριν παρει το προβαδισμα σε συχνοτητα η amd υπηρχε τεραστια διαφορα υπερ της. :flower:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber

Κάποιοι εύχονται να κλείσει η AMD και από την άλλη λένε ότι καλός είναι ο συναγωνισμός...

Επιλέξτε τί θέλετε!

Εσύ τι λές να θέλουμε...????? Εγώ πάντως θέλω να κλείσει η γ@@@@ Intel......

Οι απόψεις λένε διχάζουν τους ανθρώπους τα συμπεράσματα δικά σας......:TD:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Kokolikos

Εσύ τι λές να θέλουμε...????? Εγώ πάντως θέλω να κλείσει η γ@@@@ Intel......

Οι απόψεις λένε διχάζουν τους ανθρώπους τα συμπεράσματα δικά σας......:TD:

Δεν ειναι σωστο αυτο που λες. Ο ανταγωνισμος ειναι το καλυτερο πραγμα. Σκεψου οτι χαρη στον ανταγωνισμο ειχαμε φτηνους AMD που τοτε επι εποχης Athlon 64 ηταν ανωτεροι

των τοτε Pentium 4. Aυτο ηταν ενα χαστουκι στην intel και εκανε οτι εκανε η AMD τοτε. Εδωσε στον κοσμο φτηνους επεξεργαστες που πετανε. Τωρα ειναι σειρα της AMD να βγαλει κατι καλυτερο και φτηνο. Απ'ολη αυτη τη "μαχη" ειμαστε κερδησμενοι εμεις. Μακαρι να υπηρχαν κανα-δυο ακομα εταιριες που να εβγαζαν καλα cpu's ;)

Link to comment
Share on other sites

Δυο γάιδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα ..ρε ξυπνάτε ρε κάθεστε και μαλώνετε για πια αμερικάνικη εταιρεία είναι καλύτερη? Τα λεφτα έτσι και αλλιώς την αμερικάνικη οικονομια ενισχύουνε τι τρελαίνεστε? Δεν πανε να κoψουνε τα κεφάλια τους και οι δυο! Έτσι και αλλιως εμεις τα πρόβατα ότι μας πασάρουνε θα πάρουμε και στην τελική πάλι η αμερική είναι από πάνω άρα για ποιον ανταγωνισμό μιλάμε? Αφού ένας είναι στην ουσια ο παίχτης

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Arxagelos [23-03-2007 16:07]

Δυο γάιδαροι μαλώνανε σε ξένο αχυρώνα ..ρε ξυπνάτε ρε κάθεστε και μαλώνετε για πια αμερικάνικη εταιρεία είναι καλύτερη? Τα λεφτα έτσι και αλλιώς την αμερικάνικη οικονομια ενισχύουνε τι τρελαίνεστε? Δεν πανε να κoψουνε τα κεφάλια τους και οι δυο! Έτσι και αλλιως εμεις τα πρόβατα ότι μας πασάρουνε θα πάρουμε και στην τελική πάλι η αμερική είναι από πάνω άρα για ποιον ανταγωνισμό μιλάμε? Αφού ένας είναι στην ουσια ο παίχτης

Σωστά...η συζήτηση αυτή θα είχε νόημα μόνο αν οι εταιρίες ήταν από διαφορετικές χώρες...

:tomato: :tomato: :tomato: :tomato: :tomato:

Αρχάγγελε κάθε φορά που αγοράζεις επεξεργαστή στεναχωριέσαι που βγάζεις συνάλλαγμα από την Ελλάδα;

Ο ανταγωνισμός σε τέτοια επίπεδα κάνει πάντα καλό. Μην κοιτάτε που εδώ όπου ανταγωνισμός=συνεννόηση και όπου πρόστιμα για την συνεννόηση=την πληρώνει ο πολίτης. Εδώ είναι Ελλάδα είπαμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.