Jump to content



Αρχάριος, ubuntu h fedora


tonybros

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα.

Σκέφτομαι να πειραματιστώ με το Λινουξ αλλά τόσα χρονια μαθημένος με τα windows και χόρις καμία επαφή με το Λινουξ τώρα που έχω αρχίσει να ψάχνω μου φαίνονται όλα σαν ξένη γλώσσα. Από το ψάξιμο που έκανα είδα οτι το ubuntu είναι από τα φαβορι για την ευκολία του και την πληρότητα του. Τι θα μου προτείνατε λοίπον;

Να σας υπενθυμισω οτι θα το εγκαταστήσω σε dual boot στον φορήτο μου HP 9093 μαζί με τα ΧΡ και αρχικά η χρήση θα είναι λίγο απ'ολα μέχρι να το συνηθησω, απλά θα ηθελά να ξεκινήσω με μία σοβαρή έκδοση/διανομή, ώστε να έχω γερή βαση για αργότερα που σκέφτομαι να ασχοληθώ πιο σοβαρά. Κάθε βοήθεια εμπρόσδεκτη.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα το Ubuntu προχτές, μέσα απο Virtual Machine (δεν ήθελα να μπλέξω με δίσκους και παρτισιονς) έτσι για να "παίξω" λίγο. Έμεινα "μ@λ@κ@ς" με την ευκολία εγκατάστασης (10-15 λεπτά, ερωτήσεις μόνο για γλώσσα και ωρα), με την ΠΛΗΡΟΤΗΤΑ (ότι θέλει ενα home PC + Office) και μέσα σε 15 λεπτά έιχε κατεβεί το Mono και δούλευα C# με .ΝΕΤ 2.0 :worship: :worship: :worship:

Ευτυχώς που τα XP & Vista σπίτι μου έχουν έρθει δώρω από την εταιρία που δουλευω γιατί αλλιώς :wall: :wall: :wall:

Link to comment
Share on other sites

Μέσα από virtual machine θα παίζουν εξίσου καλά όπως θα έπαιζαν από ξεχωριστό partition ; Εάν μπορείς να μου πεις κάποια σελίδα με πληροφορίες και οδηγίες το πως γίνεται αυτό γιατι μ'αρέσει η ιδέα να μην πειράξω τον σκληρό τουλάχιστον για την ώρα μεχρι να μάθω τα βασικά.

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tonybros [Σήμερα, στις 12:26] -> Μέσα από virtual machine θα παίζουν εξίσου καλά όπως θα έπαιζαν από ξεχωριστό partition ;
Όχι βέβαια, μοιράζεις μνήμη μέσα από τα windows, και αντί για δίσκο έχεις ένα μεγάλο αρχείο στον δίσκο σου που μπορεί να είναι και κατακερματισμένο. Αλλά α΄ν έχεις γρήγορο PC με αρκετή μνήμη (να δώσεις τουλάχιστον 512ΜΒ sto VirtualMachine) και γρήγορο σκληρό τότε μπορείς να πάρεις μια καλή ιδέα. To Ubuntu σου επιτρέπει να το τρέξεις και με boot από το CD, χωρίς εγκατάσταση και πείραγμα δίσκων.
Αρχική απάντηση από tonybros [Σήμερα, στις 12:26] Εάν μπορείς να μου πεις κάποια σελίδα με πληροφορίες και οδηγίες το πως γίνεται αυτό γιατι μ'αρέσει η ιδέα να μην πειράξω τον σκληρό τουλάχιστον για την ώρα μεχρι να μάθω τα βασικά.

Δεν έχω τα λινκς αλλά ψάξε στο site της Microsoft για Virtual PC 2007 (που είναι free :T: ) και στο Google για το πώς γίνεται η εγκατάσταση μέσα στο Virtual PC 2007 γιατί έχει ένα προβληματάκι με το 24bit color που ξεπερνιέται έυκολα. Ακολούθησα έναν οδηγό/HowTo για το θέμα αυτό.

Παρεπιπτόντως 3-4 ώρες έχω παίξει (δεν έχω εμπειρία) με Ubuntu και ίσως σε κάποιο άλλο forum σε βοηθήσουν περισσότερο. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tonybros [27-03-2007 14:26]

Μέσα από virtual machine θα παίζουν εξίσου καλά όπως θα έπαιζαν από ξεχωριστό partition ; Εάν μπορείς να μου πεις κάποια σελίδα με πληροφορίες και οδηγίες το πως γίνεται αυτό γιατι μ'αρέσει η ιδέα να μην πειράξω τον σκληρό τουλάχιστον για την ώρα μεχρι να μάθω τα βασικά.

Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις σας.

http://www.linux.gr/articles/linux_on_windows.pdf

Link to comment
Share on other sites

λοιπον οι φιλικοτερες διανομες ειναι ubuntu, mint, pclinux. Το καλυτερο ειναι να βαλεις ubuntu και μετα να πας εδω : http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu-gr:Edgy για να βαλεις πχ υποστηριξη για Mp3, dvd, nvidia drvivers, beryl 3D desktop ktl (ξεκινα με automatix2 που προσθετει τα περισσοτερα απο αυτα). ειναι πραγματικα πανευκολο και θα μαθεις και 2 πραγματα. Αν δεν θες να ασχοληθεις και τα θελεις ολα ετοιμα απο την αρχη τοτε δοκιμασε το mint που ουσιαστικα ειναι ενα ubuntu με καποια εξτρα πραγματα ενσωματωμένα απο την αρχη. στην ιδια φιλοσοφια (ισως και πιο ευκολο) ειναι και το pioneer (εχει πχ το automatix ενσωματωμένο) καθως και το simplemepis. Σε λιγο θα ειναι και το freespire μια που ακομα δεν εχουν βγαλει τελικη εκδοση (αυτο θελω να το δω παντως). Το pclinux δεν ανηκει στην οικογενεια του ubuntu αλλα ειναι και αυτο πολυ ευκολο και με πολλα εξτρα ή ενσωματωμενα ή μερικα κλικ μακρια. Προτεινω ubuntu

Ολα τα παραπανω τρεχουν απο Live cd δηλαδη μπουτ απο cd και χωρις εγκατασταση. Αν θες να τα τρεξεις μεσα απο win εκτος απο το πανευκολο microsoft virtual pc υπαρχει και το ακομα πιο ευκολο virtualbox της inno tek. πραγματικα ευκολα και τα 2 (απλως χρησιμοποιεις τον wizard, δινεις αρκετη μνηνη 512 και κανεις mount το iso του λινουξ που κατεβασες απο το ιντερνετ)

για μπουτ απο usb θα γραψω σε αλλο thread

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Αρχική απάντηση από scrolllock

λοιπον οι φιλικοτερες διανομες ειναι ubuntu, mint, pclinux. Το καλυτερο ειναι να βαλεις ubuntu και μετα να πας εδω : http://ubuntuguide.org/wiki/Ubuntu-gr:Edgy για να βαλεις πχ υποστηριξη για Mp3, dvd, nvidia drvivers, beryl 3D desktop ktl (ξεκινα με automatix2 που προσθετει τα περισσοτερα απο αυτα). ειναι πραγματικα πανευκολο και θα μαθεις και 2 πραγματα. Αν δεν θες να ασχοληθεις και τα θελεις ολα ετοιμα απο την αρχη τοτε δοκιμασε το mint που ουσιαστικα ειναι ενα ubuntu με καποια εξτρα πραγματα ενσωματωμένα απο την αρχη. στην ιδια φιλοσοφια (ισως και πιο ευκολο) ειναι και το pioneer (εχει πχ το automatix ενσωματωμένο) καθως και το simplemepis. Σε λιγο θα ειναι και το freespire μια που ακομα δεν εχουν βγαλει τελικη εκδοση (αυτο θελω να το δω παντως). Το pclinux δεν ανηκει στην οικογενεια του ubuntu αλλα ειναι και αυτο πολυ ευκολο και με πολλα εξτρα ή ενσωματωμενα ή μερικα κλικ μακρια. Προτεινω ubuntu

Ολα τα παραπανω τρεχουν απο Live cd δηλαδη μπουτ απο cd και χωρις εγκατασταση. Αν θες να τα τρεξεις μεσα απο win εκτος απο το πανευκολο microsoft virtual pc υπαρχει και το ακομα πιο ευκολο virtualbox της inno tek. πραγματικα ευκολα και τα 2 (απλως χρησιμοποιεις τον wizard, δινεις αρκετη μνηνη 512 και κανεις mount το iso του λινουξ που κατεβασες απο το ιντερνετ)

για μπουτ απο usb θα γραψω σε αλλο thread

το freespire εχει live update όπως το ubuntu? ή είναι μονο live και μετα πρεπει να κατεβάσω το νέο .iso που θα βγει;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kalamafka

Δεν ποσταρα λαθος.Απλα θελω να βαλω ubuntu.

Αρχική απάντηση από kalamafka

κατεβασα το Virtual PC 2007 και μου βγαζει μηνυμα οτι δεν υποστηριζει XP HOME που εχω

Ισχυει αυτο΄

Δεν αναφέρεις κάτι για ubuntu εδώ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εβαλα ubuntu 7.04 σε dualboot.Aν ειναι ετσι ολες οι διανομες του linux ,απορω γιατι τρεχουμε πισω

απο τα WINDOWS.Υποθετω για τα παιγνιδια.Ειναι η πρωτη φορα που ασχολουμαι με linux.Δεν αντιμετωπισα

κανενα προβλημα,ασε δε τα εφε. Τυφλα να εχουν τα AERO .

:jump1:

Link to comment
Share on other sites

Είχα δοκιμάσει Ubuntu 6.04. Αν θυμάμαι καλά, οι debian based διανομές είναι adsl+ apt get από διάφορα repositories. Πρακτικά δεν μαθαίνεις να κάνεις τίποτα. Όλο copy-paste εντολές στα τυφλά από διάφορους ''οδηγούς''. Τα έχουνε κάνει τυφλοσούρτες και προσωπικά ποτέ δε μου πολυ-άρεσε να αντιγράφω πράγματα που δεν καταλαβαίνω. Προσπάθησε να περάσω vga drivers και δούλεψε μόνο 1 από τις 4 μεθόδους (woof). Με Ati από ότι ακοούω πολοί έχουν προβλήματα. Ταινίες δεν κατάφερα να τρέξω. Γίνεται πανικός (για εμένα τουλάχιστον) με τα codecs και τα δικαιώματα.

Καλύτερα να αποφύγεις το linux. Θέλει πολύ υπομονή και χρόνο, ενώ στα windows Μπορείς να κάνεις αν όχι τα ίδια, περισσότερα πράγματα χωρίς κόπο.

Αν αποφασίσεις να ασχοληθείς τα παιδιά εδω πέρα, χαλί να γίνουν να τους πατήσεις

http://ubuntuforums.org/

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.