Jump to content



8800 GTX άνθρακες ο θησαυρός


spartacos

Recommended Posts

Αν καταλαβα καλα για ποιον ηχο λετε(κατι σαν σφυριγμα) το εχω κι εγω στο συστημα της υπογραφης(σχεδον 2 χρονια τωρα) και ποτε δε με απασχολησε ιδιαιτερα αφου ολα δουλευουν κανονικα.

Ακουγεται ακομα και στο scrolling ιστοσελιδων και σε benchmarks φυσικα και θα ελεγα οτι αφου δεν δημιουργει προβλημα,μαλλον μ'αρεσει

@spartacos

δεν ξερω αν ειναι το τροφοδοτικο σου αλλα ειχα διαβασει εξαιρετικες κριτικες για αυτο το μοντελο και ανετα το επαιρνα κι εγω

Link to comment
Share on other sites

Έχω διαβάσει κατα καιρους για αυτό το σφυριγμα σε διαφορα forum. Απο οτι καταλαβα παρατηρειτε σε μεγάλης ισχυος καρτες και κυρίως σε 7800gtx και 8800gtx (τουλαχιστον οι συχνοτητα παραπόνων σε αυτες τις καρτες ειναι μεγαλυτερη) - Μάλλον πυκνωτης της καρτας.

Στην Foxconn δεν ακουγεται τιποτα παντως σε κανενα benchmark, ακόμα και με μεγάλο ο/c :D

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω οτι ειναι το τροφοδοτικο αφου και μενα ενα σφυριγμα μου το εκανε η καρτα οταν εκλεινα το pc.Οταν αντικατασταθηκε το enermax liberty 620 με το silverstone 1000 ως δια μαγειας σταματησε,αρα σιγουρα εχει να κανει με την τροφοδοσια.......

Link to comment
Share on other sites

Ναι, από ό,τι φαίνεται τα τροφοδοτικά το βγάζουν αυτό το θόρυβο.... ’ραγε λέτε να σχετίζεται στην αυξημένη ρεύματος αυτών των καρτών? Το λέω, γιατί γαι παράδειγμα η 6600GT δεν μου έκανε κάτι τέτοιο ούτε και κάνει τίποτα στο δεύτερο PC τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν με καταλαβες εγω λεω οτι σιγουρα σχετιζεται με το τροφοδοτικο αλλα το περιεργο με μενα ειναι οτι ο ηχος ακουγοτανε απο την καρτα μου και οχι απο το τροφοδοτικο και οταν εσβηνε το pc!Αρα καταληγω οτι δεν εχει σημασια τοσο απο που ακουγεται ο ηχος,σημασια εχει καθαρα το τροφοδοτικο.Για να δουμε αποψεις κ απο αλλους οταν με την πρωτη ευκαιρια το αλλαξουν λοιπον......

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα ακούγεται καθαρά από το τροφοδοτικό, από τη στιγμή που τοποθέτησα την 7800Gt.. Με 6600GT δεν το έκανε.... Τώρα μάλιστα άλλαξε ο θόρυβος... Κάνει ένα πολύ λεπτό σφύριγμα αρκετά εκνευριστικό... Σε idle καταστάσεις κιόλας....

Μπορώ να κάνω RMA το τροφοδοτικό επειδή κάνει αυτό τον θόρυβο πού και πού?

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει τύχει σε παλίοτερο πσ να έχω αυτόν τον ενοχλητικό υψηλής συχνότητας ήχο που σε κάνει να νιώθεις ότι σου τρυπάει τα αυτιά....

Μετά απο καιρό ανακάλυψα ότι ήταν το τροφοδοτικό τελικά.

Δοκίμασε το αν θέλεις για αρχή....και πες μας

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μήπως είναι το fan της κάρτας που σπιντάρει τρελά σε 3D? Και σε μένα με 1950Pro όταν ...τρέχω στα ραδιενεργά λειβάδια του Chernobyl ;-) (βλ. STALKER) και σπιντάρει το fan της VGA ακούω ένα υψήσυχνο ήχο που 100% είναι από το fan της VGA καθώς το τσέκαρα και σε desktop βάζοντας το fan στο 100%.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από neuromancer [Σήμερα, στις 03:53]

Ρε παιδιά, μήπως είναι το fan της κάρτας που σπιντάρει τρελά σε 3D? Και σε μένα με 1950Pro όταν ...τρέχω στα ραδιενεργά λειβάδια του Chernobyl ;-) (βλ. STALKER) και σπιντάρει το fan της VGA ακούω ένα υψήσυχνο ήχο που 100% είναι από το fan της VGA καθώς το τσέκαρα και σε desktop βάζοντας το fan στο 100%.

Φίλε neuromancer αν έχεις εντωπίσει τον ήχο απο το πσ σου στο φαν τότε κάνε μια δοκιμή όταν τρέχει να το σταματήσεις με το χέρι. Αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο...:unsure:

Γενικά, αυτός όμως ο υψηλής συχνότητας ήχος δεν παράγεται από μηχανικά μέρη.

Υποθετικά κιόλας αν ήταν, τότε δεν θα ακουγόταν συνεχόμενος αλλά κάποια στιγμή ο ήχος αυτός θα ήταν ποιο έντονος άλλοτε ποιο μειωμένος, άλλοτε με ποιο μεγάλη τριβή, άλλοτε με ποιο μικρή.

Κάνε μια δοκιμή και πες μας...:)

Link to comment
Share on other sites

Αφού το λέω ξεκάθαρα νομίζω. Σε desktop που το fan της VGA το έχω στο default στο 30% όλα ok. Μόλις αρχίσω να το ανεβάζω (με ATI Tray Tools) αρχίζει να ακούγεται και στο 100% είναι σχετικά ενοχλητικό δεδομένου ότι τα υπόλιπα fans είναι στο ρελαντί και αθόρυβα. Βέβαια μπορεί εσείς να αναφέρεστε σε άλλο ήχο.

Θυμάμαι παλιά είχα ένα κασετόφωνο που έβγαζε ένα βόμβο και μετά από πολύ ψάξιμο διαπίστωσα ότι ήταν από ένα καλωδιάκι στην τροφοδοσία που κάποια στιγμή συντονίζονταν (παλόταν) και έκανε το θόρυβο. Ήταν όμως σχετικά μπάσος ήχος. Το φρενάρισμα του fan μπορείτε να το κάνετε κι εσείς νομίζω με το χέρι - για 1 sec δεν τρέχει τίποτε, εκτός αν είναι σαν τα fan της Intel που κόβουν δάχτυλα... ;-)

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν μιλάς για άλλον θόρυβο από αυτό που παραπιονόμαστε εμείς... Αυτό ο θόρυβος που λέμε ακούγεται μέσα από το τροφοδοτικό καθαρά... Κάποιος πυκνωτής, ή δεν ξέω τι άλλο....

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο "ηλεκτρονικός" θόρυβος προέρχεται απο τις μνήμες 90%. ΔΕΝ αποτελεί πρόβλημα. Δοκιμάστε να παίξετε με το clock της μνήμης και ίσως βρείτε μια συχνότητα που δεν το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Inlovem [20-04-2007 12:41]

πολυ κουφα ακουγονται ολα αυτα γιατι δεν δοκιμαζεται να αλλαξεται μερικα πραγματα οχι να αγορασεται , δανιστηται απο καποιους φιλους σας. πχ δοκιμαστε αλλο τροφοδοτικο.

οπος ειπα και πιο πρην το προβλημα ειναι της καρτας και οχι του τροφοδοτικου...

να πω επισειες οτι δεν το κανουνε ολες οι 8800 gtx....

http://forums.nvidia.com/index.php?showtopic=32032

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.