Jump to content



First ATI R600 TRUE Benches Launched(?)


Maximus

Recommended Posts

  • Replies 854
  • Created
  • Last Reply

Για overclocking είμαι ακόμα ΠΟΛΥ μακρια... 1-2 ώρες έχω ασχοληθεί όλες και όλες. Έχει συνδεθεί με 2χ6Pin PCIe ρεύματα.

Σε σχέση με την 1800GTO είναι η μέρα με την νύχτα (ειδικά στο TestDriveU που παίζω τώρα τελευταία και θυμάμαι με την 1800GTO).

Περίμενα ΠΙΟ πολύ θόρυβο, και από όσο θυμάμαι είναι πιο αθόρυβη από την 1800GTO + stock cooler, αλλά πιο θορυβώδης από 1800GTO + AcceleroX2. Ο θόρυβος (ευτυχώς) δεν ενοχλεί (τουλάχιστον τα δικά μου αυτιά) αλλά αργότερα θα χτυπήσω after-market air cooler αν βγουν και είναι πιο ήσυχοι + καλύτερη ψύξη.

Θερμοκρασίες ΔΕΝ έχω δει ακόμα, το CCC δεν τις δείχνει (ούτε τα clocks). Πως θα δω clocks + temps ??? Η υλοποίηση της Gecube ή είναι πολύ καλή ή είναι η reference. Βαριά κατασκευή. Το πακέτο (χαρτοκούτι) θα μπορούσε να είναι ΠΟΛΥ μικρότερο (τσάμπα τα δεντράκια που κόπηκαν) αλλά size does matter για μερικούς.

Bug μέχρι στιγμής έκανε στο DX10 demo του Lost Planet (ολα default παίζει αλλά με ΠΟΛΛΑ artifacts & περίπου 25-30 FPS) με το που αλλάζω ρυθμίσεις στα φίλτρα του Lost Planet crashαρει το DX10. :TD:

ΔΕΝ έχω δεί/παίξει με 8800 για να μπορώ να κάνω σωστή σύγκριση αλλά ή 2900ΧΤ ή 8800 GTS 320 θα αγόραζα. Μέτρησε πολύ για μένα το VIVO + HDMI.

Μέχρι στιγμής (και στην τιμή που την αγόρασα !!!!! {κάποιος από εδώ μέσα ξέρει :devil: }) :T: :T: :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1

Bug μέχρι στιγμής έκανε στο DX10 demo του Lost Planet (ολα default παίζει αλλά με ΠΟΛΛΑ artifacts & περίπου 25-30 FPS) με το που αλλάζω ρυθμίσεις στα φίλτρα του Lost Planet crashαρει το DX10.

Μάνθο, σε Vista έτρεξες το demo ή στα ΧΡ?

EDIT: ’κυρο, τώρα πρόσεξα τα παραπάνω...

Αρχική απάντηση από tifozif1

...και στην τιμή που την αγόρασα {κάποιος από εδώ μέσα ξέρει }...

Εγώ δεν ξέρω τίποτα :innocent::shutup:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1 [Σήμερα, στις 05:56]

Μερικά screenshots FEAR (σε 1152x864 με ΟΛΑ ΟΝ):

http://www.vdraw.com/images/fear1.jpg

http://www.vdraw.com/images/fear2.jpg

http://www.vdraw.com/images/fear4.jpg

http://www.vdraw.com/images/fear3.jpg

Μην μου πεις πως παιζεις με αυτα τα settings, εγω καλυτερα νουμερα εβγαζα στο test ( min 31 avg 78 max 201 δεν ειμαι τρελος να βαζω soft shadows ενω εχω 4x AA ) και παλι δεν ειμουνα ικανοποιημενος σε καποιες περιοχες επειδη πρεπει να φρεναρε ο 3800 την 1900

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σύμφωνα με τους κατασκευαστές παιχνιδιών και καρτών γραφικών, όταν ένα παιχνίδι υποστηρίζει AA και/ή AF, προτείνεται να τα απενεργοποιείς από την κάρτα, γιατί το παιχνίδι "ξέρει" τι πρέπει να φιλτράρει και το κάνει πολύ πιό γρήγορα

EDIT: Και φυσικά αν τα ενεργοποιείς κι από τα δύο, κάνεις διπλάσια δουλειά χωρίς διαφορετικό αποτέλεσμα στην εικόνα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Πάντως σύμφωνα με τους κατασκευαστές παιχνιδιών και καρτών γραφικών, όταν ένα παιχνίδι υποστηρίζει AA και/ή AF, προτείνεται να τα απενεργοποιείς από την κάρτα, γιατί το παιχνίδι "ξέρει" τι πρέπει να φιλτράρει και το κάνει πολύ πιό γρήγορα

EDIT: Και φυσικά αν τα ενεργοποιείς κι από τα δύο, κάνεις διπλάσια δουλειά χωρίς διαφορετικό αποτέλεσμα στην εικόνα ;)

Όταν είχα την 1800gto δεν ενεργοποιούσα τίποτα (για να μπορώ να παίζω σε 1440χ900). Αν θέλετε να μου πείτε τι τεστ και με τι ρυθμίσεις θέλετε να to κάνω πείτε μου (αρκεί να έχω το πρόγραμμα/game)
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1

Mε ποιό DX10 ? Που 'ναι ο Βαγγνερ, Που είναι ο Μπετόβεν, Που πήγε το DX10 ?

Εγώ έχω το DXApril2007 και δεν είχα κανένα πρόβλημα. Το παιχνίδι τα σπάει αλλά είναι βαρύ το άτιμο με όλα full :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GruntGR [Σήμερα, στις 14:10]

Μην μου πεις πως παιζεις με αυτα τα settings, εγω καλυτερα νουμερα εβγαζα στο test ( min 31 avg 78 max 201 δεν ειμαι τρελος να βαζω soft shadows ενω εχω 4x AA ) και παλι δεν ειμουνα ικανοποιημενος σε καποιες περιοχες επειδη πρεπει να φρεναρε ο 3800 την 1900

Καλά είσαι. Ξέρεις που έκανε μεγάλο μπαμ εμένα αυτό το πράγμα; Στο stalka. έλεγε 60 fps και πήγαινε σπαστά. Σαν πανελ image corruption μόνο που δεν ηταν απο το panel αλλά απο το cpu.

Oc στα 2600 ο 3800 και με την X1800XL μια χαρά το σταλκα. Πάντως γενικά βλέπω πολύ Limit απο ta cpu τελευταία με όλα αυτά τα physics.

cellfactor demo. Μολις σκάνε κουτιά κλπ και βλέπω τα phycics C# instrauctions και κοκκινίζουν πέφτουν τα fps στα 7. Περιμένω ακίνητος και μετά απο λίγο που πρασσινίζουν νάσου πάνω απο 30 fps(1280*800 dynamic lights on, pixel blur off).

Τελικά για Μια X1800XL θές x2 με πάνω απο 2700MHz. Σκότωμα είναι να έχεις X2900 ή 8800GTX χωρίς quad core...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από NoDsl ->

Τελικά για Μια X1800XL θές x2 με πάνω απο 2700MHz. Σκότωμα είναι να έχεις X2900 ή 8800GTX χωρίς quad core...

Γιατί τα games αυτά υποστηρίζουν πολυπύρηνους ?
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι και δύσκολο να το διαπιστώσεις... Κόβεις όλα τα bg tasks, ανοίγεις τον task manager, ξεκινάς το παιχνίδι, παίζεις λίγη ώρα και μετά πατάς alt+tab. Αν στον task manager είναι και η χρήση των δύο/τεσσάρων επεξεργαστών ανεβασμένη ψηλά και στα ίδια περίπου επίπεδα, τότε τους δουλεύει όλους :)

Link to comment
Share on other sites

Dual Core and Performance

S.T.A.L.K.E.R.: Shadow of Chernobyl should utilize your dual and quad core processor natively and automatically. Running a dual or quad core processor is one of the best ways to improve performance.

και για το cellfactor και το lost planet το ίδιο νομίζω.

+ οτι στο τελευταίο driver η amd δεν έκανε τη μαγκιά και μπορείς να useάρεις και τα 2 cores ακόμα και σε εφαρμογή που είναι single thread? ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 15:13]

Πάντως σύμφωνα με τους κατασκευαστές παιχνιδιών και καρτών γραφικών, όταν ένα παιχνίδι υποστηρίζει AA και/ή AF, προτείνεται να τα απενεργοποιείς από την κάρτα, γιατί το παιχνίδι "ξέρει" τι πρέπει να φιλτράρει και το κάνει πολύ πιό γρήγορα

EDIT: Και φυσικά αν τα ενεργοποιείς κι από τα δύο, κάνεις διπλάσια δουλειά χωρίς διαφορετικό αποτέλεσμα στην εικόνα ;)

Σχετικά με αυτό. Σε όσα παιχνίδια έχω ενεργοποιημένο το dynamic lights ΔΕΝ παίζει το AA. Δεν ξέρω αν είνα ιθέμα drivers της ATi ή των παιχνιδιών αλλά είναι κρίμα. Ένα 2x είναι πάντα καλοδεχούμενο σε < 1600 αναλύσεις.

Link to comment
Share on other sites

3dMarks

3DMark 01SE Score: 55143 3D marks :TD:

Game 1 Car Chase - Low Detail 716.3 FPS

Game 1 Car Chase - High Detail 203.6 FPS

Game 2 Dragothic - Low Detail 927.7 FPS

Game 2 Dragothic - High Detail 501.6 FPS

Game 3 Lobby - Low Detail 737.7 FPS

Game 3 Lobby - High Detail 294.6 FPS

Game 4 Nature 566.5 FPS

--------------------------------------------------------------

3DMark 03 Score: 38291 3D marks

GT1 - Wings of Fury 764.7

GT2 - Battle of Proxycon 307.4 fps

GT3 - Troll's Lair 244.6 fps

GT4 - Mother Nature 253.6 fps

-------------------------------------------------------------

3DMark 05 Score: 19274 3D marks

GT1 - Return To Proxycon 71.6 fps

GT2 - Firefly Forest 55.8 fps

GT3 - Canyon Flight 114.8 fps

Καρτα stock, με cpu @ 3.2GHz. Όλα τα παραπάνω με το σύστημα εδώ -> http://service.futuremark.com/compare?3dm06=1966253 ( 3DMark06 : 11408 σε 1280x900)

post-4796-1416073099,1917_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Tifozif1 σε στοκ ειναι η καρτα στο παραπανω μαρκ? Μην ξεχνας οτι στο συγκεκριμενο παιζει ρολο παρα πολυ η CPU. Οποτε δοκιμασε καλυτερα κατι σε 3DMark05-06 για να δεις που κυμαινεται η καρτα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.