Jump to content



First ATI R600 TRUE Benches Launched(?)


Maximus

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από cptkoulis [Σήμερα, στις 17:00]

οταν παιζει full rpm ακουγεται σαν σεσουαρ στο διπλανο δωματιο.

Πολυ κακο αυτο για ΧΤ

και που να υπηρχαν ΧΤΧ πως θα εκαναν...

Αρχική απάντηση από ΟΕW1999 [Χθες, στις 22:46]

Τελικά αξίζει να πάει κανείς σε αυτήν ή μάπα το καρπούζι

Σε σχεση με την 8800GTS καλη ειναι

Βεβαια η Nvidia κραταει ακομα τα σκυπτρα ταχυτητας με την 8800GTX και Ultra αν δεν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 854
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από ΙamdaBest

Πολυ κακο αυτο για ΧΤ

και που να υπηρχαν ΧΤΧ πως θα εκαναν...

υπαρχουν και οι λυσεις με μπλοκ:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [17-05-2007 17:47]

@Dem - δοκίμασα το Vegas και παίζει (και μάλιστα σφαίρα). Κάτι παίζει με αυτό το frenchie review...

Nαι αλλά και τα frames του tifozif1 στο Oblivion έιναι πολλά..Αυξηση επιδόσεων με τους 8.37.4.2 υποστηρίζεται και εδώ....http://www.computerbase.de/news/treiber/grafikkarten/ati/2007/mai/ati_radeon_hd_2900_xt_treibervergleich/ Στο Las Vegas μπορει να ηταν και κολλημα των drivers της Nvidia.

Η XT δεν μπορει να κανει μονο αυτά που λένε τα περισσοτερα Review sites...δεν γινεται.

........."The GPU even has some cool distinctive features, like its tessellator, that the GeForce 8800 can't match. As we've discussed, the scheduling required to achieve efficient utilization of this GPU's VLIW superscalar stream processing engines could prove to be tricky, putting it at a disadvantage compared to its competition. Some of the synthetic shader benchmarks we ran illustrated that possibility. However, this GPU design has a bias toward massive amounts of parallel shader processing power, and I'm largely persuaded that shader power won't be a weakness for it................."

http://techreport.com/reviews/2007q2/radeon-hd-2900xt/index.x?pg=16

Eπίσης στα παιχνιδια που τα παει καλυτερα η 2900 (Ghost Recon, Vegas, Stalker) έχουν ένα κοινο στοιχείο, το ΑΑ δεν είναι πραγματικό. Έχουν ένα άλλο shader based εργαλειο που κάνει smooth-blur τις γωνιες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [17-05-2007 17:47]

@Dem - δοκίμασα το Vegas και παίζει (και μάλιστα σφαίρα). Κάτι παίζει με αυτό το frenchie review...

Πως το δοκίμασες σε ανάλυση πάνω απο 1600χ1200? (εμένα μέχρι εκεί πάει) - κατεβάζω τώρα το patch 1.04....

Γίνεσαι πιο συγκεκριμένος?- Ti εννοείς σφαίρα? (setting- setup)Εμένα με όλα stock και 1600χ1200 με full details βλέπω αρκετές φορές κοντά στο 30 fps, με φιλτρα στο application controled. (30-70fps) Στα 30ish fps δεν είναι και πολυ σφαίρα πάντως.

Aνάλογα με το setup του review και σχετικά με την GTX μου φαίνονται οk τα νουμερα.

Απο το http://www.legitreviews.com/article/503/5/ επιβεβαιώνω τα νουμερα με την GTX περιπου avg 40 fps σε αυτήν την ανάλυση(1600x1200). Η XT και σε αυτό το review είναι πιο πάνω από την GTX.

Προσωπικά βλέπω την GTX να παιζει αρκετές φορές κοντά στα 30 fps(1600χ1200) και όταν λέτε ότι πάνω απο αυτή την ανάλυση η GTS τα καταφερνει μια χαρά αρνουμαι να το πιστεψω.

Το Matbe εχει setup Intel Core 2 Duo X6800 (2.93 GHz) χωρις ΑΑ/ΑF έχει 47FPS Avg στα 1600χ1200...περιπου τόσα παιρνω και εγώ, με o/c στα 3Ghz.

Kάνετε λάθος να συγκρίνετε καρτες του 2007 σε παιχνιδια στυλ fear/quake είναι πολυ παλια και στο κάτω κατω είναι playable και από τις 2 καρτες.

Όπως επίσης κάνετε λάθος να συγκρίνετε την GTS με την XT η δευτερη είναι εμφανώς ανώτερη.

post-4508-1416073103,7343_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

http://www.plaisio.gr/productcompare.aspx?Catalog=1&Category=26174053&Products=963747%2c905771%2c915890

λόγω τιμής με την GTS πρέπει να τη συγκρίνουμε πρώτα απο όλα (και ας μή ξεχνάμε ότι είναι "φρέσκο" προϊόν :p ). τώρα αν φτάνει ή περνάει και την GTX τότε σημαίνει ότι η καρτούλα γ@μ@ει :p

(μήπως να κλειδωθεί αυτό το θέμα και να δημιουργηθεί ένα καινούργιο? για να είναι πιο καθαρό)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Teodor_ch [Σήμερα, στις 20:14]

Ξέρω βρε πόσο κάνει :p Έχεις δικιο κακή διατύπωση απο μένα. Εννοώ απο άποψη επιδόσεων και αντοχής στο χρόνο (ανεξαρτητως τιμής και 3dmark06 ) η 2900XT αποδεικνυεται ανώτερη απο την GTS και αφου σε μερικους τιτλους ξεπερναει και την GTX δεν βλεπω τον λόγο να μην συγκρινεται και με την GTX.

@ η καρτούλα δεν γ@μ@ει ακριβώς αφου καθηστερησε αρκετά.

Ειδικά όπου εμπλεκεται τιτλος για XBOX360 και Unreal Engine, η 2900ΧΤ δεν έχει αντίπαλο την GTS αλλά την GTX.

Link to comment
Share on other sites

Μη συγκρίνουν οι fanboys ότι τους συμφέρει. H GTX θα συγκριθεί με ΧΤΧ που είναι η αντίστοιχή της. Η ΧΤ είναι αντίπαλος της GTS και τα καταφέρνει πολύ καλά, ειδικά σε shader intensive καταστάσεις. Που να βγουν και πιο ώριμοι drivers...:p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Occultist [Σήμερα, στις 20:33]

Μη συγκρίνουν οι fanboys ότι τους συμφέρει. H GTX θα συγκριθεί με ΧΤΧ που είναι η αντίστοιχή της. Η ΧΤ είναι αντίπαλος της GTS και τα καταφέρνει πολύ καλά, ειδικά σε shader intensive καταστάσεις. Που να βγουν και πιο ώριμοι drivers...:p

updated:

Τονίζω ότι η κάρτα είναι καλυτερη απο ότι φαίνεται και λεω ότι μπορει συγκριθεί και με την GTX, έτσι ωστε να δει και απο μια άλλη οπτική γωνια κάποιος που θέλει να επιλεξει τωρα VGA, ανεξαρτητα απο την τιμή και την κατηγορία.

@Occultist έχεις πμ:)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

@ η καρτούλα δεν γ@μ@ει ακριβώς αφου καθηστερησε αρκετά.

συμφωνώ αλλά ποσώς μας ενδιαφέρει :)

η τιμή της είναι μικρότερη απο την GTS που βγήκε πρίν απο 5 ή 6 μήνες?

αυτό είναι κλεψιά απο την NVIDIA ή αλλιώς επιθετική πολιτική της ΑΤΙ :)

και επειδή μας ενδιαφέρει (εμένα τουλάχιστον) το value/money τότε η καρτούλα όντως γμαει... :)

Link to comment
Share on other sites

εγω πιστευω η ατι εκανε πολυ καλη κινηση...εβγαλε μια πολυ καλη καρτα επιδοσεων σε τιμη αρκετα προσιτη σε ολους....και για οσους θελουν ultra επιδοσεις τσιμπανε δυο κομματια σε cf....και σε τιμη καλυτερη απο μια nv ultra και επιδοσεις αρκετα καλυτερες...

http://www.guru3d.com/article/Videocards/432/1/

Link to comment
Share on other sites

@ gbak. Nαι το έχουμε πει αυτό. Απλά θα θέλουν και ακριβότερο psu.

@ Teodor_ch. Μαζί σου. Απλά εκφράσεις όπως "τότε η καρτούλα όντως γμαει." χρησιμοποιω για καρτες που βγαίνουν και έχουν πολλαπλασιες επιδόσεις απο τις προγηουμενες. (θεμα λεξεων δλδ και τιποτα παραπάνω)

Η 2900ΧΤ είναι μια πολυ καλή προταση που θα πρεπει να την σκεφτεί κάποιος ανεξαρτητως κατηγοριας , τιμής, και fanboyσμου. Υπάρχει λίγο μυστήριο ακόμη στην κάρτα που θα λυθει με τους επομενους τιτλους που θα βγουν. Αν και πιστευω ότι και εκεί θα τα πάει παρα πολυ καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

:blink: Καλά ρε φιλε εσυ απο όλα αυτα τα post για την XT που έχω κάνει αυτο καταλαβες? Ότι είμαι Fanboy της Νvidia ή της ΑΤΙ? 'Eλεος.

Τονίζω ότι η κάρτα είναι καλυτερη απο ότι φαίνεται και λεω ότι μπορει συγκριθεί και με την GTX, έτσι ωστε να δει και απο μια άλλη οπτική γωνια κάποιος που θέλει να επιλεξει τωρα VGA, ανεξαρτητα απο την τιμή.

Που βλεπεις fanboysμους και ιστορίες ?, που δεν έχουν καμια σχέση με εμενα.

Δεν απευθυνόμουν σε εσένα προσωπικά. Γιατί το πήρες έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα πρέπει να φιταχτεί ένα thread με τίτλο 2900xt και να γράφονται εκεί οι απόψεις πλέον? Γιατί τώρα δεν είμαστε στα first benches όπως το αναφέρει ο τίτλος, η κάρτα κυκλοφόρησε και το θέμα έχει 40+ σελίδες....

Αν το post μου είναι άλλο ένα spam μπορεί να σβηστεί... :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.