Jump to content


[UPDATED] Εργασία με θέμα τη Βιοτεχνολογία και εφαρμογές στην ιατρική... (closed)


nickstamat

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά!

Μας έβαλε στο σχολείο ο χημικός να κάνουμε μια εργασία για τις Μηχανές Εσωτερικής Καύσης. Στην εργασία θα πρέπει να καλυφθούν τα εξής ερωτήματα:

- Πώς λειτουργούν?

- Πώς εξελίχθηκαν?

- Με ποια μέσα μπορεί η σημερινή τεχνολογία να συμβάλει στην αύξηση της απόδοσής τους?

Το περιθώριο που δίνεται για την παράδοση της εργασίας είναι μέχρι την άλλη Τρίτη, αλλά ο χρόνος που μένει για να ασχοληθώ είναι πολύ λίγος...

Θα με διευκολύνατε και θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως, αν μπορούσατε να δώσετε κάποια links με πληροφορίες (κατά προτίμηση στα Ελληνικά, για να γλιτώσω όσο γίνεται τη μεταφράση που δε θα είναι και εύκολη αν υπάρχουν και τεχνικοί όροι) ή αν κάποιοι έχετε ασχοληθεί με το ίδιο αντικείμενο, να μου δώσετε κάποιες ιδέες για να μπορέσει η ομάδα μου να ολοκληρώσει εντός του χρονικού πλαισίου την εργασία.

Ευχαριστώ...! :)

UPDATE: Ρε παιδιά, ο άνθρωπος είναι παιγμένος, δεν παίζει... Μας άλλαξε θέμα... :mad: Τεσπα, δεν ασχολούμαι άλλο με τον τύπο... Υπάρχει κάτι για Βιοτεχνολογία και τις εφαρμογές στην ιατρική?? :...:

Να σας προλάβω πριν πείτε "Google it newbie": έχω ψάξει γύρω στις 3 ώρες χωρίς αποτέλεσμα... Θα πάθω κρίση! Γκρρρ! :wall:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spresv

Ρε αδερφε, τι ταξη πας εσυ?

Β' Λυκείου m8 ! :D

Μικρός για news poster? LoL !

Ίσα-ίσα, μάλλον είμαι στην καλύτερη ηλικία για news poster, αφού φέτος κάναμε για την είδηση και το σχόλιο στην έκθεση... Οπότε τα έχω φρέσκα... (σαν το Πλαίσιο ένα πράμα) ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoMaR

Τσεκαρε το pmbox σου ;)

@spresv: Μικρος για news poster ε?:p

j/k :)

Μπα, δεν παιζει θεμα ηλικιας :). Νομιζα οτι ηταν 3η και ο καγκουρας τους εβαλε εργασια 1 μηνα πριν τις πανελληνιες...

Link to comment
Share on other sites

Σε βιβλίο της Τρίτης Λυκείου, Βιολογία Κατεύθυνσης αν θυμάμαι καλά έχει διάφορα για βιοτεχνολογία. Τώρα για να κάνεις εργασία και με σχέση με τις εφαρμογές στην ιατρική δεν θυμάμαι αν έχει, αλλά κάθετι που έχει σχέση με παραγωγή πρωτεινών-φαρμάκων για θεραπευτική χρήση είναι μέσα. Π.χ. παραγωγή ανθρώπινης ινσουλίνης από βακτήρια.

Συγγνώμη, Χημικός και βάζει εργασία βιολογίας(ή φυσικής:alien: ???????

Μάλλον είναι λίγο πρεζάκι ο τυπάς:giveup:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από seph1roth

Συγγνώμη, Χημικός και βάζει εργασία βιολογίας(ή φυσικής:alien: ???????

Μάλλον είναι λίγο πρεζάκι ο τυπάς:giveup:

Κάνουμε και Βιολογία μ' αυτόν... Μια χαρά είναι το παλικάρι, απλά είναι λίγο γκάου...

Ευχαριστώ για την πληροφορία...

Υπάρχει τπτ άλλο παιδιά? Απελπίζομαι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από seph1roth

Συγγνώμη, Χημικός και βάζει εργασία βιολογίας(ή φυσικής:alien: ???????

Μάλλον είναι λίγο πρεζάκι ο τυπάς:giveup:

Δηλαδή ο σωστός Χημικός ξέρει μόνο Χημεία λυκείου ® ?????

Αρχική απάντηση από nickstamat

Κάνουμε και Βιολογία μ' αυτόν... Μια χαρά είναι το παλικάρι, απλά είναι λίγο γκάου...

Ευχαριστώ για την πληροφορία...

Υπάρχει τπτ άλλο παιδιά? Απελπίζομαι...

Λοιπόν έχω βρει ένα γαμάτο site:

www.google.com

Επίσης ξέρω κι άλλο ένα:

http://en.wikipedia.org

Τώρα σοβαρά, αν έψαξες για biotechnology applications in medicine, και μέσα σε 3 ώρες δεν βρήκες τίποτα, ή στραβά είναι ο (αι)γιαλός ή στραβά αρμενίζεις :hehe:

Καλό είναι πάντως, να προσπαθήσεις να κάνεις την εργασία μόνος σου, και να μας τη δείξεις εδώ να σου πούμε τι μπορείς να βελτιώσεις.

Σε γενικές γραμμές, το θέμα βιοτεχνολογία σε ιατρικές εφαρμογές είναι τεράστιο, και μπορείς να πεις άπειρα πράγματα. Κάνε μια καταλογοποίηση το τι χρειάζεσαι και τί όχι από αυτά που θα βρεις Internet, και προσπάθησε να εστιάσεις στα κύρια σημεία.

Π.χ. από τις κυριότερες βιοτεχνολογικές εφαρμογές (τουλάχιστον τον 20ό αιώνα) είναι τα αντιβιοτικά. Δες π.χ. την πενικιλίνη (εκ του penicillum).

Διάβασε και για τον Sir Alexander Fleming:

http://nobelprize.org/nobel_prizes/medicine/laureates/1945/fleming-bio.html

http://tovima.dolnet.gr/print.php?e=B&f=13564&m=Y03&aa=1

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά! Ελπίζω να βγει καλή η εργασία!

Αρχική απάντηση από GoMaR

Εχεις mail...Ελπιζω να το πηρες.....αλλιως πες μου για να στο ξαναστειλω..:)

Η διεύθυνση που είχα στο profile μου δεν ισχύει πια... Η καινούρια είναι nickstamat1990@yahoo.com

Στείλε εκεί... Σ' ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

quote:Αρχική απάντηση από seph1roth

Συγγνώμη, Χημικός και βάζει εργασία βιολογίας(ή φυσικής ??

Μάλλον είναι λίγο πρεζάκι ο τυπάς

Δηλαδή ο σωστός Χημικός ξέρει μόνο Χημεία λυκείου ®

Όχι βέβαια, απλώς δεν ήξερα ότι κάνει και βιολογία και μου φάνηκε λίγο περίεργο να βάζει εργασία με θέμα καθαρά βιολογικό/ιατρικό στο μάθημα της χημείας. Και δε νομίζω να ασχοληθούν σε βιοχημικό επίπεδο μ' αυτό το θέμα στο λύκειο. Πάντως όσο περισσότερα ξέρει ο καθηγητής (ή καλύτερα όσο περισσότερα μπορεί να μεταδώσει) τόσο το καλύτερο. Αν είναι θετική πάντως θα είναι όντως πολύ χρήσιμη και για τον ίδιο η εργασία.

(Έτσι όπως το είπα πάντως αυτό το πρεζάκι φάνηκα ωσάν π@π@ρας!!)

Αρχική απάντηση από nickstamat

Ευχαριστώ παιδιά! Ελπίζω να βγει καλή η εργασία!

Καλή επιτυχία!! Μακάρι να βγει καλή η εργασία σου φίλε μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.