Jump to content



3600+ brisbane καθόλου άσχημα για 75 euro...


zardoz_magus

Recommended Posts

Ένα τεστάρισμα του 3600+ της cpu των 75+φάπα σε 3d mark 06

στοιχεία συστήματος :

3600+ stepping g1

mobo DFI INFINITY NF ULTRA II-M2/G

ram 2x512 kingston hyper x 6400

vga 1950pro club 3d

cooling skythe samurai

κλοκαρισμένος στα 2810 με budget mobo και ram.Επίσης έφτασε στα 3000 με μνήμες στα 1066 μάλλον όμως αταίριαστες με την εν λόγω cpu.

βγάζει score ανάλογο με c2d 6600 default και μη μου πει κανείς ε και ;

γιατι ο 6600 κάνει όσο cpu+mobo+ram+cooling του παραπάνω configuration άρα ο junior μετράει...

Επίσης αξιοσημείωτο το που έφτασε το HT 1479 KAI ΈΤΡΕΧΕ ΣΤΑΘΕΡΑ...

και τα facts:

http://img293.imageshack.us/img293/6782/brisbanepn9.png

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από zardoz_magus

...βγάζει score ανάλογο με c2d 6600 default και μη μου πει κανείς ε και ;

γιατι ο 6600 κάνει όσο cpu+mobo+ram+cooling του παραπάνω configuration άρα ο junior μετράει...

O 4300 χωρίς εξτρά ψύκτρα θα έπιανε 2700-3000, θα πέρναγε τον 3600 και δεν κοστίζει μια περιουσία.

Καλός ο μικρούλης της AMD αλλά ΜΟΝΟ λόγω της τιμής του.

Link to comment
Share on other sites

O 4300 χωρίς εξτρά ψύκτρα θα έπιανε 2700-3000

Δώσε link. 24/7 full load αυτό που λες δεν παίζει.

Καλός ο μικρούλης της AMD αλλά ΜΟΝΟ λόγω της τιμής του.

Ο μικρούλης της Intel δηλαδή γιατί είναι καλός? Λόγω ομορφιάς?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 02:01]

Δώσε link. 24/7 full load αυτό που λες δεν παίζει.

Ο μικρούλης της Intel δηλαδή γιατί είναι καλός? Λόγω ομορφιάς?

To οτι θα σου δώσει + 50% επιδόσεις σε σχέση με τον 3600+ δεν σου λέει κάτι;

Και μην μου πεις για την τιμή...απο δευτέρα κοντά στα 100...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Δώσε link. 24/7 full load αυτό που λες δεν παίζει.

Ο μικρούλης της Intel δηλαδή γιατί είναι καλός? Λόγω ομορφιάς?

Έχεις παλαβώσει εσύ με την AMD ε? Ότι τον έχουν εδώ στο Lab άτομα με εξτρά ψύκτρες στα 3.3-3.5 GHz και κάτι τρελοί στο XS στα 4 GHz με νερό (24/7 σταθεροί) δεν είναι αρκετή απόδειξη ότι τα πιάνει? Τα 2.7-3.0 τα έχει για πλάκα ο 4300 με την απλή μουφόψυκτρα της Intel, η διαφορά βρίσκεται στο stepping του κάθε CPU.

Τώρα λοιπόν για πες μου, πού είναι καλός ο AMD? Μόνο αν κάποιος έχει πολύ περιορισμένο budget και θέλει να δώσει αυτά τα 50Ε της διαφοράς σε κάρτα γραφικών (όχι 8600GTS αλλά 8800GTS 320) τότε αξίζει. Αν δε σε νοιάζουν αυτά τα 50Ε (που στην ουσία είναι η εξτρά ψύκτρα του 3600), γιατί να μην πάρεις 4300? Ειδικά αν με καλό step και +50Ε μιας γομαρόψυκτρας πιάσεις 100% σταθερό oc στα 3600.

Το παλικάρι που πήρε τον 3600 τον συνέκρινε με τον default 6600 - και καλά έκανε. ο 6600 μπορεί να πατάει κάτω τον 3600 αν γίνει oc, αλλά με 200Ε διαφορά (130Ε σε λίγο). Ο 4300 όμως είναι πιο όμορφος ΙΜΟ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Δώσε link. 24/7 full load αυτό που λες δεν παίζει.

link

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=35830&highlight=abit+ab9

παιζει κ παραπαιζει και μαλιστα 3400ΜΗζ κ μαλιστα με ψυκτρα χειροτερη της μαμας ιντελ...και με μνημες του κιλου(ασχετα αν στο λινκ εχω 800αρα μνημη) κ με μητρικη των 69 ευρω..

και με τη μειωση τιμων της ιντελ απο βδομαδα,ο ανταγωνισμος παει περιπατο...

Link to comment
Share on other sites

^^ ,, ..

Edit. Και μια απορία που έχω εδω και κανα χρόνο αλλα αποφεύγουν να απαντησουν ολοι .

Αυτον τον 4300 , των 150e [συντομα 100] στα 3.4ghz τι cpu απο πλευρας amd τον πιάνει ?

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Λοιπόν, τα χρόνια που έκανα o/c με w/c κτλ τα έχω αφήσει πίσω μου. Μαλλον γέρασα. Αυτό που θυμάμαι όμως είναι ότι δεν μπορείς να δεχτείς ένα stable o/c αν δεν έχεις τρέξει 24 ώρες torture test. Τα 2ωράκια και τα 5ωράκια από τα screenshots δε με καλύπτουν. Δώστε prime95 ή orthos και στους δυο πυρήνες για 24 ώρες για να πεισθώ.

Αυτον τον 4300 , των 150e [συντομα 100] στα 3.4ghz τι cpu απο πλευρας amd τον πιάνει ?

Προφανώς κανένας.

Έχω να κάνω και εγώ μια ερώτηση :

Θα κυκλοφορήσει ποτέ η ιντελ C2D > 3 GHz @ 65 nm?

’φήστε μην το προσπαθήσετε πολύ... Όχι ... Ξέρετε γιατί;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από obijuan1983

To οτι θα σου δώσει + 50% επιδόσεις σε σχέση με τον 3600+ δεν σου λέει κάτι;

Και μην μου πεις για την τιμή...απο δευτέρα κοντά στα 100...

Πως τα πετάς αυτά έτσι ρε; Δώσε λινκ λέμε! Εδώ το fsb του Brisbane είναι 16μιση φορές καλύτερο από το scalability του fsb του τετραπύρηνου Intel των 260, *τουλάχιστον* σε εφαρμογές server που είναι το Νο1 πράγμα που κοιτάμε σ'αυτό το forum...

Εδώ το CDkey του 3dMark06 και το Ghost Recon που είχαν μέσα η Commando, τα εξαργύρωσα για να πάρω MS SQL 2005, τι να λέμε τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77 [Σήμερα, στις 02:50]

Οκ. Λοιπόν, τα χρόνια που έκανα o/c με w/c κτλ τα έχω αφήσει πίσω μου. Μαλλον γέρασα. Αυτό που θυμάμαι όμως είναι ότι δεν μπορείς να δεχτείς ένα stable o/c αν δεν έχεις τρέξει 24 ώρες torture test. Τα 2ωράκια και τα 5ωράκια από τα screenshots δε με καλύπτουν. Δώστε prime95 ή orthos και στους δυο πυρήνες για 24 ώρες για να πεισθώ.

Προφανώς κανένας.

Έχω να κάνω και εγώ μια ερώτηση :

Θα κυκλοφορήσει ποτέ η ιντελ C2D > 3 GHz @ 65 nm?

’φήστε μην το προσπαθήσετε πολύ... Όχι ... Ξέρετε γιατί;

Eσυ δεν κανεις ερώτηση , απαντάς στον εαυτό σου . :D

Μην το προσπαθεις και εσυ πολυ δεν χρειαζεται , πάμε για τα 45 :D

Link to comment
Share on other sites

Eσυ δεν κανεις ερώτηση , απαντάς στον εαυτό σου .

Μην το προσπαθεις και εσυ πολυ δεν χρειαζεται , πάμε για τα 45

Βρε εγώ για τα 65 ρωτάω που "χτυπάνε" 3GHz out of the box κατά πως λέτε.

Η ερώτηση είναι η τελευταία. Εϊναι quiz.

Όσο για τα screenshots, περιμένω 4300 με stock cooler στις συχνότητες που λέτε εσείς από 24ωρο torture test. Εγώ δε θα πρότεινα ποτέ σε γνωστό μου να πάρει 4300 για να τον πάει 3.0GHz out of the box με στοκ cooler και να κάνει τη δουλειά του (όχι να κοκορεύεται στο thelab). Οι είδημονες βέβαια του thelab, θα το έκαναν μαλλον.

Υ.Γ. Ο Barcelona θα έρθει σε 2 μήνες (επειδή στην υπογραφή σου άλλα λες).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Υ.Γ. Ο Barcelona θα έρθει σε 2 μήνες (επειδή στην υπογραφή σου άλλα λες).

Ναι βρε, και το R600 πριν το Playstation3 θα βγει...

Γιατρέ μου, εγώ υπερβολές δεν θα σου πω: πριν 4-5 μέρες, πήρα έναν tray Ε4300 στην τύχη, τον έβαλα μέσα στο καινούριο HTPC μου, έριξα πάνω του μια passive ψύκτρα από server 2U και τον έχω στα 280Χ9, με 2 system fans των 800 στροφών.

Το μηχάνημα αυτό μένει 24/7 αναμένο, για τα bitorrents, Skype και γενικά τις ταινίες και τα downloads μου. Εννοείται ότι από το μηχάνημα ακούγεται μόνο ο σκληρός όταν κάνει διαβάσματα.

Τι προτιμάς λοιπόν τώρα; Να σου στείλω screenshots; Φωτογραφίες από το setup; Να στο ηχογραφήσω; Να το στήσουμε δίπλα σε ένα Brisbane των 2.8GHz; Πες μου εσύ κι εγώ εδώ είμαι.

Α, btw: τον έχω πάνω σε μητρική mATX Asrock 945G-DVI των 35 λιρών Αγγλίας, με το τροφοδοτικό που ήρθε πακέτο με το mATX κουτί του HTPC, aka τα στήνουμε κι από οικονομικής απόψεως άμα προτιμάς...

ΥΓ: Η ψύκτρα είναι passive, το είπα; Α, το είπα...

Link to comment
Share on other sites

Η συζήτηση έγινε για τα 3.0 GHz out of the box με stock cooler. Διάβασε από την αρχή και μη μου αλλάζεις θέμα. Ευθέως σας αμφισβητώ και ισχυρίζομαι ότι υπερβάλετε. Η άποψή μου είναι είναι ότι με stock cooler δεν πετυχαίνεις 3 GHz stable (όπου stable = 24/7 prime95 x 2)

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι αλλα οφειλω να παραδεχτω οτι ο δικος μου 4300 παιζει στα 3300 ανετα με στοκ κουλερ(ουτε παστα) και default ρευματα στη μητρικη,χωρις πολυ ψαξιμο ακομα.Στα 3600 παγωνει αμεσως

Μεχρι τελευταια στιγμη σκεφτομουν να παω για AM2 αλλα ...

Δεν ειναι διαλεγμενο κομματι,ενας τυχαιος box ειναι και τα διπλα orthos,prime... δε μου λενε και πολλα αν ειναι σταθερος σε αυτα που θελω εγω,για 2-3-4 μερες σερι...το ιδιο με απασχολουσε και στο συστημα της υπογραφης

Link to comment
Share on other sites

gdb77: Νομιζω οτι εισαι λιιιιγο υπερβολικος στα 24ωρα prime και στα 24ωρα memtest...

Για λυσε μου μια απορια..Απο τοτε που βρηκα το απολυτο "setup" για 24/7 γιατι δεν μου εχει παρουσιασει καποιο προβλημα το μηχανημα ; Γιατι ουτε ενα ρεσταρτ; Γιατι ουτε μια μπλε οθονη; Και το pc δε κλεινει ποτε...Εχει κανει uptime καπου στις 10 μερες χωρις ρεσταρτ..

Πως γινεται να γινονται ολα αυτα με διπλα ορθος να τρεχουν με priority 9 και να βαρανε error μετα απο 2 ωρες και ενα μονο οθρος ΠΑΛΙ με priority 9 να μην εχει βαρεσει error καπου στις 8 ωρες +?

και μη μου πεις ΚΑΠΟΙΑ στιγμη θα βαρεσει..Γιατι αν το πες ετσι..ουτε 24ωρο χρειαζεται,αλλα να το εχουμε μονιμα σα service στο background..

edit :

Μιας και ξανακοιταγα τα πρωτα νουμερα απο τα benchmarks θελω να σταθω στο εξης σχολιο..

"κλοκαρισμένος στα 2810 με budget mobo και ram.Επίσης έφτασε στα 3000 με μνήμες στα 1066 μάλλον όμως αταίριαστες με την εν λόγω cpu.

βγάζει score ανάλογο με c2d 6600 default και μη μου πει κανείς ε και ;

γιατι ο 6600 κάνει όσο cpu+mobo+ram+cooling του παραπάνω configuration άρα ο junior μετράει..."

1)Μη το βλεπεις ετσι γιατι ο 6600 με εναν 6300 στην ιδια συχνοτητα στο 3dmark δεν υπαρχει καμια διαφορα..Σιγουρο αυτο.

2)Οποτε μην συγκρινουμε παλι οπως υποθηκε o/ced amd cpu vs intel..

Η να τους δουμε default η στις ιδιες συχνοτητες να δουμε τι διαφορες υπαρχουν..Γιατι οπως ισχυει το o/c στους amd αλλο τοσο ισχυει και για τους intel..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Η συζήτηση έγινε για τα 3.0 GHz out of the box με stock cooler. Διάβασε από την αρχή και μη μου αλλάζεις θέμα. Ευθέως σας αμφισβητώ και ισχυρίζομαι ότι υπερβάλετε. Η άποψή μου είναι είναι ότι με stock cooler δεν πετυχαίνεις 3 GHz stable (όπου stable = 24/7 prime95 x 2)

’ρα να υποθέσω ότι επειδή "σου αλλάζω θέμα", δε θα μου απαντήσεις; Μήπως να ανοίξω καινούριο θέμα, για να μου κάνεις την τιμή να μου δώσεις απάντηση;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Η συζήτηση έγινε για τα 3.0 GHz out of the box με stock cooler. Διάβασε από την αρχή και μη μου αλλάζεις θέμα. Ευθέως σας αμφισβητώ και ισχυρίζομαι ότι υπερβάλετε. Η άποψή μου είναι είναι ότι με stock cooler δεν πετυχαίνεις 3 GHz stable (όπου stable = 24/7 prime95 x 2)

Αμφισβητείς και τα 2700ΜΗζ με stock cooler σε άλλα ποστ σου έτσι ?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να μην ζορίζεστε . Μια top αερόψυξη δίνει 200mhz πάνω [ισως ειπα και πολλά] Ενω με νερό ίσως πάρεις 300mhz αναλόγως την υδρόψυξη κλπ. και παντα μιλαμε για c2d Πηγαιντε τώρα στην λίστα του spi32 και έστω λέει κάποιος 3600mhz με νερό , αφαιρέστε 300mhz = 3300 , βγάλτε και αλλα 100mhz και εχουμε μια stable συχνοτητα που δεν θα κρασάρει ποτέ. Τώρα 24ώρες πριμε , 58ωρες orthos κλπ ειναι κουκουρουκου.

Τι να λέμε εδω οι πρώτοι a64 winchester χτυπουσαν το prime στα default , αλλα παιζαν μια χαρα 24/7 αρα ενα prime δεν φέρνει την ανοιξη , παρα ο συνδιασμος τους πχ orthos + memtest+ λουπες Μαρκησιο [και παλι δεν ειναι απολυτο]

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.