Jump to content



Μετάβαση σε ιδιόκτητο adsl δίκτυο (χρόνοι αναμονής)


greekfragma

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από perp

Δεν ξέρω με βλέπω μετά το χτεσινο σκηνικό με το ρεύμα εδώ στο σπίτι (περιοχή Mοσχάτο) να τα σκάω για καλο UPS... δεν μπορεί να ειναι τυχαία τα προβλήματα κάθε φορά... Οχι τιποτα αλλο νομίζω οτι τελικά δεν φταίει η Forthnet αλλα η ευαισθησία του ρουτερα... Τωρα απο ταχύτητες μια χαρά ευχαριστημένος ειμαι εγώ...

Εγώ πάντως έβαλα τον Vigor 2800G και εδώ και 2 εβδομάδες, δεν έχει κοπεί καθόλου η γραμμή... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 262
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από COSTELLO

ydinopolos : και εμενα με εστειλαν το ιδιο μυνημα απο την forthnet αλλα εδω και μια εβδομαδα δεν εχει γινει τιποτα !!!

είσαι σίγουρος?

συνήθως όταν φτάνει το sms είναι ήδη ενεργοποιημένη η υπηρεσία.

έβαλες modem και δεν?

αν είχες isdn το modem πρέπει να το δοκιμάσεις

κατευθείαν στη γραμμή και όχι μετά το netmod

εγώ άργησα κάτι ώρες να το πάρω πρέφα.....

Link to comment
Share on other sites

επανερχομενος στο αρχικο θεμα να παραθεσω τα δικα μου με την forthnet 2play:

25/09/2007 Η γραμμή σας βρίσκεται στη διαδικασία κατασκευής. Εκτιμώμενη

ημερομηνία ενεργοποίησης:09/10/2007

20/09/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ

04/09/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet

για να δουμε,ως τωρα ειναι μεσα στα χρονοδιαγραμματα τους

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από COSTELLO

ydinopolos : και εμενα με εστειλαν το ιδιο μυνημα απο την forthnet αλλα εδω και μια εβδομαδα δεν εχει γινει τιποτα !!!

Ρε φαε τα νυχια σου! :p

Με πηραν απο ACS. Αυριο παραλαμβανω εξοπλισμο...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα (Ναι, Κυριακη...) μου εκοψαν το τηλεφωνο. Εχω νετ, αλλα κωδικο δεν μου εχουν στειλει ακομα και παιζω με το παλιο account (2MB οριο δηλαδη).

Μερικα info...(Βρισκομαι στην Πλατεια Καραισκακη-Ανω Γλυφαδα, ψηλαααααααα )

DSL: 6660 kbps / 509 kbps

noise margin upstream: 26 db

output power downstream: 22 db

attenuation upstream: 22 db

noise margin downstream: 13 db

output power upstream: 12 db

attenuation downstream: 38 db

Link to comment
Share on other sites

εγω τι να κανω ρε σεις...εχω κανει αιτηση εδω και καμια βδομαδα...και δεν βλεπω ιδιαιτερη κινητικοτητα απο την 4νετ....βλεπω και κατι 2μηνα και 3μηνα αναμονη απο αλλους...και σκεφτομαι να παω να τσιμπησω ενα ondsl 2Mbps...να τελειωνω...το κακο ειναι οτι ειμαι με 56k σπιτι και δεν την παλευω....ειμαι στο dslam τερψιθεα και εχω ακουσει πολλα...

Link to comment
Share on other sites

θα δειξει YDinopoulos..μακαρι να μην υπερβει τον μηνα...παλι καλα που χω τον προξυ στο γραφειο...και τροφοδοτουμε...αλλιως δεν την παλευα με τιποτα μονο με 56k

πιστευω το θετικο ειναι οτι την γραμμη την ανοιξα τωρα διχως να ναι dsl...οποτε μαλλον γλυτωνω την αλλαγη που γινεται...για να ενεργοποιηθει η 24αρα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos [Σήμερα, στις 01:40]

Σημερα (Ναι, Κυριακη...) μου εκοψαν το τηλεφωνο. Εχω νετ, αλλα κωδικο δεν μου εχουν στειλει ακομα και παιζω με το παλιο account (2MB οριο δηλαδη).

Μερικα info...(Βρισκομαι στην Πλατεια Καραισκακη-Ανω Γλυφαδα, ψηλαααααααα )

DSL: 6660 kbps / 509 kbps

noise margin upstream: 26 db

output power downstream: 22 db

attenuation upstream: 22 db

noise margin downstream: 13 db

output power upstream: 12 db

attenuation downstream: 38 db

Ρε συ man τις 2-3 πρώτες θέλει στρώσιμο η γραμμή.... εγω ξεκίνησα οταν έδινε τα 10Mbps και μετά πηγα στα 24... ενεργοποιήθηκα στις 30/5 αλλα μέχρι τις 5-6 Ιούνη η γραμμή συγχρόνιζε όπου κάτσει... δεν ήταν σταθερή... αυτό που εμενε σταθερό ηταν μονο το upload speed. Εμαθα οτι οντως μπορεί να παίζει προβληματικο DLAM εκει, δεν ξέρω αν ανήκετε στο ίδιο DSLAM με τον gbak αλλα θα πρέπει να έχουμε υπομονή... το ξέρω οτι όταν βλέπουμε τα 24Mbps ολοι λέμε και λέμε για τρελές ταχύτητες και περιμένουμε τέλεια... ΟΚ το δικό σου ειναι χαμηλό αλλα περίμενε θέλει τον χρόνο του... καμια βδομάδα περίπου μετά θα σταθεροποιηθεί... ΠΟΤΕ δεν εχει συγχρονίσει στα 24 η δικιά αλλα δεν με απασχολει και ας ειμαι 6Μbps κάτω τυπικά βέβαια... κάπου στα 18 κλειδώνει αλλα οπως όλοι ξέρουμε οι ταχύτητες σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ιδιόκτητο ΔΕΝ ειναι εγγυημένες... anyway εγω πιστεύω οτι θα στρώσει... και μην ξεχνάς οτι δεν εχει σημασία τι ταχύτητα γράφει αλλα πόσο κατεβάζεις στην τελική....

Τωρα για δικά μου για όποιον ενδιαφέρεται να σκάψει στο εν λόγω thread ή σε ενα παλιότερο εδώ....

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=566307#post566307

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=548278#post548278

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=555930#post555930

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1198171#post1198171 (οι εντυπώσεις και τα νουμερα αναφέρονται τότε που ειχα την 10αρα)

Και αυτό που λέω πάντα... συνήθως στα φορουμ ΠΟΤΕ δεν θα διαβάσεις ποστ ευχαριστημένων πελατών σε αυτό το θέμα... :D

Link to comment
Share on other sites

ειναι κανεις αλλος μεσα στο lab...με συνδεση 2play soho....να μας πει αναμονη...εκτος απο τον YDinopoulo που τα χουμε πει...

μου μυριζει τρελο delay....εχω ακουσει πολλα για το dslam τερψιθεας...εχουν περασει δυο βδομαδες απο τοτε που κατεθεσα την αιτηση στην 4νετ....και στο στατους μου βγαζει ακομη δεν υπαρχει ο αριθμος...

Link to comment
Share on other sites

@ gbak

Δεν θελω να σε απογοητευσω,αλλα μαλλον εισαι πολυ αισιοδοξος

Χρειαστηκαν 3 εταιριες και 8 μηνες αναμονης για να βρεθει τελικα γνωστος στη Vivodi και να βαλει την αιτηση μου πανω πανω.

BTW δεν ειχα καν τηλεφωνο ολο αυτο το διαστημα(λογω μετακομισης)και θεωρητικα δεν υπηρχε κολλημα με τον ΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis [Σήμερα, στις 02:11]

@ gbak

Δεν θελω να σε απογοητευσω,αλλα μαλλον εισαι πολυ αισιοδοξος

Χρειαστηκαν 3 εταιριες και 8 μηνες αναμονης για να βρεθει τελικα γνωστος στη Vivodi και να βαλει την αιτηση μου πανω πανω.

BTW δεν ειχα καν τηλεφωνο ολο αυτο το διαστημα(λογω μετακομισης)και θεωρητικα δεν υπηρχε κολλημα με τον ΟΤΕ

Ρε μαν... αφού δεν είχες τηλέφωνο/νούμερο πως έκανες αίτηση ή περίμενες να προχωρήσει η σύνδεση σου? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από cptkoulis

@ gbak

Δεν θελω να σε απογοητευσω,αλλα μαλλον εισαι πολυ αισιοδοξος

Χρειαστηκαν 3 εταιριες και 8 μηνες αναμονης για να βρεθει τελικα γνωστος στη Vivodi και να βαλει την αιτηση μου πανω πανω.

BTW δεν ειχα καν τηλεφωνο ολο αυτο το διαστημα(λογω μετακομισης)και θεωρητικα δεν υπηρχε κολλημα με τον ΟΤΕ

α καταλαβα μαν...παω και γω για κανα τριμηνο...οποτε με βλεπω ακυρωση και κονν εξ

και τι λαλακιες λενε για 1 με 1μιση μηνα ενεργοποιηση και παραμυθιαζουν τον κοσμο...

Link to comment
Share on other sites

25-30 μερες μου ειχε πει η Tellas(και μετα απο 3 μηνες μου ειπαν οτι πηγαν να συνδεσουν και ηταν χαλασμενος ο χαλκος και δεν κουμπωνε το καλωδιο-απιστευτη δικαιολογια!!!)

Στη συνεχεια ο τεχνικος του ΟΤΕ που ηρθε μου ειπε οτι μπορει να μου βαλει τηλεφωνο αλλα ειναι θεμα τυχης αν η γραμμη που θα με βαλει θα ειναι κανονικη για να μπει ADSL

Και τελος στη Vivodi,ειχα αριθμο προτεραιοτητας 2000+ στην περιοχη με προβλεψη να ενεργοποιηθω τελος 2007 στην καλυτερη.Ευτυχως,με πλαγιο τροπο βρεθηκα Νο.1 και ο τεχνικος της εταιρειας καταφερε σε 10 λεπτα να κανει αυτο που ηταν ακατορθωτο για τους αλλους 2 παροχους,να συνδεσει ενα ρημαδο-καλωδιο

Δεν ξερω αν θα εισαι πιο τυχερος,νομιζω ομως οτι αξιζει τον κοπο να περιμενεις και να καθαρισεις μια και καλη απο τωρα(αλλιως ξαναβαλε ΟΤΕ και οταν στρωσει η κατασταση αλλαζεις παροχο πολυ πιο γρηγορα)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [Σήμερα, στις 02:21]

Ρε Perp δεν μπορεί να βάλει καινούρια γραμμή από εναλλακτικό πάροχο?

Ναι απλά ειναι άλλο να ζητήσεις να σου δώσουν ΚΑΙ νούμερο, άλλο να κάνεις την PSTN --> dsl, αλλο να βάλεις Full LLU και πάει λέγοντας... και εννοώ στους χρόνους αναμονής... πάντως ο καθένας μας έχει μια κάλη ή ασχημη εμπειρία απο ένα πάροχο...απλό θεωρώ οτι το μπάχαλο δεν ειναι όπως στις αρχές και ότι προβλήματα υπάρχουν σε θέματα σύνδεσης μπορεί να αφορούν συγκεκριμένες περιοχές, DSLAM κτλ... Και το λέω γιατί και εγώ ειχα ακούσει τα 1000μύρια στο adslgr πριν την βάλω και έτρεμα όταν κατέθεσα την αίτηση αλλα όλα πήγαν καλά... ισως ήμουν τυχερός δεν λέω αλλα και εγώ περίμενα σχεδόν 1μήνα όπως όλοι... μην τρελάθούμε εδω και στο κεντρικό Λονδίνο μας έκαναν 2μήνες να μας βάλουν ADSL... και το USB router ήρθε μετά... ;)

Link to comment
Share on other sites

και ομως περπ αμα ριξεις μια ματια στο adslgr στο θεμα με 4νετ τερψιθεα...θα δεις τι χαμος επικρατει...βλεπεις κατι 3μηνα 4μηνα...και ενταξει να σαι με dsl και να περιμενεις...αμα εισαι οπως εγω με νταιλ απ λογω μετακομισης...δεν την παλευεις με τιποτα...με βλεπω πελατακο στα starbucks...τελοπαντων πιστευω αυτο που ειπε και ο cptkoulis μια γρηγορη κονν εξ για κανα εξαμηνο...με ενεργοποιηση σε λογικα πλαισια...και μετα το συζηταω για LLU..που θα χουν ηρεμησει τα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.