Jump to content



Μετάβαση σε ιδιόκτητο adsl δίκτυο (χρόνοι αναμονής)


greekfragma

Recommended Posts

χτες που περασα και εγώ απο forthnet ο υπάλληλος ήταν ξεκάθαρος

σου στέλνουν στην τύχη ό,τι υπάρχει σε stock και αν θέλω το wag200g που τώρα έχω σε isdn να το πάρω και σε pstn να τα γεφυρώσω π.χ.

8α καταβάλω διαφορά 80

καλό?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 262
  • Created
  • Last Reply

Σκέφτομαι και εγώ να βάλω 2play, αλλά εδώ στα Μέγαρα (Αττικής) που μένω θα έρθει το ιδιόκτητο δίκτυο της φορθνετ στις 15/7/2007...σκέφτομαι να κάνω την αίτηση πιο αργά όμως γιατί βλέπω να με παίρνει κανας μήνας χωρις γραμμή και θα τρελαθώ :laughing: .....για αυτούς που έχουν βάλει...πόσο καιρό έμειναν χωρίς τηλέφωνο???? για την μετάβαση δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από honda22 [Σήμερα, στις 16:29]

Σκέφτομαι και εγώ να βάλω 2play, αλλά εδώ στα Μέγαρα (Αττικής) που μένω θα έρθει το ιδιόκτητο δίκτυο της φορθνετ στις 15/7/2007...σκέφτομαι να κάνω την αίτηση πιο αργά όμως γιατί βλέπω να με παίρνει κανας μήνας χωρις γραμμή και θα τρελαθώ :laughing: .....για αυτούς που έχουν βάλει...πόσο καιρό έμειναν χωρίς τηλέφωνο???? για την μετάβαση δλδ.

Προσωπικά έμεινα λίγες ώρες μόνο χωρίς τηλέφωνο την ημέρα που ενεργοποιείται η σύνδεσή σου. Το ίδιο ισχύει και για το ίντερνετ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με το που ήρθε και το τηλέφωνο, γιατί λόγω βλάβης ήμουν μια εβδομάδα χωρίς, ενώ είχα internet, άλλαξαν και τα νούμερα:

SNR margin (dB): 13.8 28.6

Attenuation (dB): 21.0 9.1

Output power (dBm): 18.7 12.4

Attainable rate (Kbps): 20612 1245

Rate (Kbps): 9998 509

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard! [Σήμερα, στις 19:20]

Εμένα πάντως με το που ήρθε και το τηλέφωνο, γιατί λόγω βλάβης ήμουν μια εβδομάδα χωρίς, ενώ είχα internet, άλλαξαν και τα νούμερα:

SNR margin (dB): 13.8 28.6

Attenuation (dB): 21.0 9.1

Output power (dBm): 18.7 12.4

Attainable rate (Kbps): 20612 1245

Rate (Kbps): 9998 509

αυτά τα νούμερα εκτός από το rate, τί είναι?? :confused:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από F117 [Σήμερα, στις 12:13]

.....εγώ έχω τρελή αστάθεια.....μπαινοβγαίνω msn...μπαινοβγαίνω radio....σταματάνε τα downloads.....παίζει πολύ η ταχύτητα πάνω κάτω....άλλες φορές ξεσυγχρονίζει και συγχρονίζει.....αύριο θα τους τηλ....από πλευράς τηλεφωνίας είμαι ευχαριστιμένος :D

Μίλα με το τεχνικό τμήμα... και εμένα μου έκανε κάτι περίεργα με το sync αλλά με 2-3 ρυθμίσεις που μου πρότεινε ο τεχνικός όλα ΟΚ...

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποιηθηκα και εγω χτες μετα απο σχεδον 12 ωρες χωρις τηλεφωνο. Χαλαλι παντως. Το modem συγχρονιζεται 9998-509 και απο rapidshare κατεβαζω απο 1mb μεχρι 1,2mb σταθερα. Τι να πω η μερα με την νυχτα σε σχεση με τα 768.

Απο games δεν εχω δοκιμασει και πολλα αλλα επειδη ο brother παιζει cs αρκετα θα σας μεταφερω εντυπωσεις απο αυτον.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp

Μίλα με το τεχνικό τμήμα... και εμένα μου έκανε κάτι περίεργα με το sync αλλά με 2-3 ρυθμίσεις που μου πρότεινε ο τεχνικός όλα ΟΚ...

Δεν μας λες και μας τι σου ειπε γιατι και εγω μια απο τα ιδια....

Link to comment
Share on other sites

10 εργάσιμες μετά την επιτόπια παραλαβή και μετά απο δικό μου τηλέφωνο

με ενημέρωσαν οτι ενώ η αίτηση προχωράει κανονικά

άγνωστο επίσης το σε τι στάδιο ακριβώς βρίσκεται (μάλλον στα σκουπίδια)

ΘΑ υπάρξει πρόβλημα επειδή η σύνδεση είναι στο όνομα μου

ενώ κάτοχος γραμμής εμφανίζεται άλλο μέλος της Οικογένειας μου

ΒΕΒΑΙΑ όταν πήγα και παρεδωσα την ΑΙΤΗΣΗ ,την τσέκαραν και ήταν ΕΝΤΑΞΕΙ υποτίθεται

και υπόγραφες υπάρχουν ΟΛΩΝ

ενημέρωση μηδεν για τα προβλήματα που προκύπτουν και ουσιαστικά

νομίζω οτι ροκανίζουν το χρονο ΜΟΥ

ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ!

όταν ήταν να λήξει η σύνδεση ξέρανε καλά ποιος ήμουνα και που να με βρούνε

ΟΥΣΤ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

10 εργάσιμες μετά την επιτόπια παραλαβή και μετά απο δικό μου τηλέφωνο

με ενημέρωσαν οτι ενώ η αίτηση προχωράει κανονικά

άγνωστο επίσης το σε τι στάδιο ακριβώς βρίσκεται (μάλλον στα σκουπίδια)

ΘΑ υπάρξει πρόβλημα επειδή η σύνδεση είναι στο όνομα μου

ενώ κάτοχος γραμμής εμφανίζεται άλλο μέλος της Οικογένειας μου

ΒΕΒΑΙΑ όταν πήγα και παρεδωσα την ΑΙΤΗΣΗ ,την τσέκαραν και ήταν ΕΝΤΑΞΕΙ υποτίθεται

και υπόγραφες υπάρχουν ΟΛΩΝ

ενημέρωση μηδεν για τα προβλήματα που προκύπτουν και ουσιαστικά

νομίζω οτι ροκανίζουν το χρονο ΜΟΥ

ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ!

όταν ήταν να λήξει η σύνδεση ξέρανε καλά ποιος ήμουνα και που να με βρούνε

ΟΥΣΤ!!!!!

Κουραγιο Man.

Καταλαβαινω οτι ειναι ταλαιπωρια αλλα στο τελος η ταχυτητα θα σε αποζημιωσει.

Αν και υπαρχουν προβληματα σιγα σιγα διορθωνονται (πχ τρελες αποσυνδεσεις τωρα αρχιζουν και στρωνουν).

Το να κατεβαζεις με 2mb/sec απλα σου αφηνει ενα τεραστιο χαμογελο στα χειλη και ενα κενο στην τσεπη απο τους δισκους που πρεπει να παρεις :hehe:

Link to comment
Share on other sites

ρε συ είναι η ανοργανωσιά που βρωμάει απο μακρυά

είπε δε θα φωνάξω δεν θα αγχωθώ κι όποτε έρθει

ΑΛΛΑ δεν το βλέπω να έρχεται ποτέ απο μόνο του.

ας με ειδοποιούσαν αλλα κι απο άλλα σκηνικά έχει φανεί οτι και αυτή ως εταιρεία(/ρία)?

ακολουθούν το δρόμο που χάραξε ο Jack Daniels...

παίζουν με τις τάπες των βαρελιών.....

και αφήνουν το δίκτυο να ωριμάσει

Ό,τι κάτσει είναι η φάση και δυστυχώς αυτό είναι ο κανόνας και όχι η εξαίρεση.

Link to comment
Share on other sites

Απλα αθτο που καταλαβαινω εγω ειναι οτι σαν εταιρεια ΔΕΝ μπορει να αντεπεξελθει στην αυξημενη ζητηση με αποτελεσμα ενα χαος.

Ισως να ακουστει λιγο μαμακια αλλα νηστικο αρκουδι δεν χορευει. Αν εχουν ατομα στο help desk και στην ΤΥ τα οποια δουλευουν το κωλο τους για πενταροδεκαρες ε τοτε τι περιμενεις και εσυ? Εγω προσωπικα επαψα να ασχολουμαι και ευτυχως βλεπω τα πραγματα να στρωνουν.

Να μου πεις τι φταις και εσυ ? Τπτ αλλα δυστηχως ετσι ειναι τα πραγματα. Ας διναν ενα μικρο bonus στο προσωπικο ( για να προσλαβουν αλλο χλωμο ) και θα σου ελεγα πως θα πηγαινε η forthnet.

Το ανοιγω τωρα λιγο το θεμα, αλλα οι ανθρωποι κανουν τις εταιριες και ΓΕΝΙΚΑ πιστευω οτι ο Ελληνας ειναι φιλοτιμος αλλα αμα τον γαμ@νε ε μην περιμενεις και θαυματα.

Στην τελικη αυτο που λεω ειναι οτι δυστηχως η ευτυχως κουραγιο.

Αυτο που λενε παντως δεν ισχυει διοτι αν και η χρεωση του λογαριασμου γινετε σε μενα σαν κατοχος γραμμης ειναι η μανα μου....βεβαια εδωσα φωτοτυπια ταυτοτητας και λογαριασμου στο ονομα της καθως και υπογραψε στην Αιτηση οπου χριεαζοταν.Τωρα εσενα γιατι στο ειπαν δεν εχω ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp [21-06-2007 22:14]

Μίλα με το τεχνικό τμήμα... και εμένα μου έκανε κάτι περίεργα με το sync αλλά με 2-3 ρυθμίσεις που μου πρότεινε ο τεχνικός όλα ΟΚ...

για πες......:D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Ενεργοποιήθηκα κι εγώ σήμερα μετά από αναμονή ενός μήνα και μία μέρα χωρίς τηλέφωνο. Μου στείλανε και το Airties RT-111 την περασμένη Παρασκευή. Σήμερα λοιπόν συγχρονίζω στα 508 / 6241 kbps και με

Upstream Margin 16

Downstream Margin 7

Downstream Line Attenuation 44

Upstream Line Attenuation 21

Αλλά αρχικά το Downstream Μargin ήταν 3, και ανέβηκε σε 2 λεπτά πήγε 5 και μετά 7. Αυτό σημαίνει ότι δουλεύουν ακόμα την γραμμή μου έτσι; Σήμερα μου έστειλαν κωδικούς αλλά η γραμμή adsl ενεργοποιήθηκε χθες και έπαιζε από 7300 μέχρι και 5200 . Ξέρετε τίποτα που να δείχνει την μέγιστη ταχύτητα που μπορώ να συγχρονίσω με αυτά τα νούμερα; Και κάτι τελευταίο. Το modem είναι συνδεδεμένο με ένα καλώδιο 7 περίπου μέτρων στην πρίζα (παρεμβάλλεται splitter). Επηρρεάζεται η ταχύτητα από αυτό;

Ευχαριστώ:T:

Link to comment
Share on other sites

καλοδουλευτος sephiroth αλλα δυστυχως η γραμμη σου δεν εχει καθολου καλα νουμερα.

θυμασαι εαν ειχες ασχημα νουμερα και στο προηγουμενο dsl σου μεσω ΟΤΕ?

αυτο που καταλαβαινω εγω εινα οτι εισαι πολυ μακρια απο το dslam.δες σε ποιο dslam ανηκεις και υπολογισε περιπου την αποσταση απο το σπιτι σου.

σαν πρωτη δοκιμη θα αλλαζα το airies rt111 με καποιο αλλο ρουτερακι γιατι μπορει να φταιει και αυτο.

επισης εχε στο νου σου οτι στις ιδιοτητες του ρουτερ βαζεις Encapsulation LLC και connection type PPPoE.επισης βαλε χειροκινητα τους DNS

Primary DNS 194.219.227.1

Secondary DNS 193.92.150.3

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από greekfragma [Σήμερα, στις 18:09]

καλοδουλευτος sephiroth αλλα δυστυχως η γραμμη σου δεν εχει καθολου καλα νουμερα.

θυμασαι εαν ειχες ασχημα νουμερα και στο προηγουμενο dsl σου μεσω ΟΤΕ?

αυτο που καταλαβαινω εγω εινα οτι εισαι πολυ μακρια απο το dslam.δες σε ποιο dslam ανηκεις και υπολογισε περιπου την αποσταση απο το σπιτι σου.

σαν πρωτη δοκιμη θα αλλαζα το airies rt111 με καποιο αλλο ρουτερακι γιατι μπορει να φταιει και αυτο.

επισης εχε στο νου σου οτι στις ιδιοτητες του ρουτερ βαζεις Encapsulation LLC και connection type PPPoE.επισης βαλε χειροκινητα τους DNS

Primary DNS 194.219.227.1

Secondary DNS 193.92.150.3

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση greekfragma (αν και πετάχτηκα λίγο σαν την ... :laughing: ). Πριν είχα vivodi shared llu και από νούμερα είχα margins 20-30, αν θυμάμαι καλά και attenuation περίπου όσο έχω τώρα. Και σκέφτομαι για την απόσταση ότι είναι μεγάλη και δεν υπάρχει ελπίδα, αφού είμαι στο Dslam Πατήσια (PATI) και μένω ’νω Κυψέλη. Οπότε βράστα κι άστα.

(Τα PPPoE, LLC και DNS τα έβαλα εξαρχής, αλλά thanks). Αλλά με παραξένεψε ότι χθες που έβαζαν την γραμμή ήταν στα 7 μετά 5, 6 κτλ.

Με το μεγάλο καλώδιο (~7μ.) που συνδεέται το modem με την πρίζα του τηλεφώνου υπάρχει πρόβλημα; Αυτό δυστυχώς δεν μπορώ να το δοκιμάσω, αλλά βγάζοντας τα τηλέφωνα "κέρδισα" 500kbps.

Μάλλον δεν έχω και πολλές ελπίδες αλλά μην είμαστε και πλεονέκτες. :innocent:

EDIT

Τώρα ας πούμε, με πέταξε έξω και μετά από επανασύνδεση έπιασα 7103kbps/508kbps.

Θα δείξει.

Link to comment
Share on other sites

Τα 7m καλωδιο ειναι μηδαμινα (και εγω ετσι το εχω).

Παντως αν ειναι εντελως οτι να ναι το καλωδιο παιζει να εχεις "απωλειες".

Εχεις 2 επιλογες

Ειτε δανειζεσαι αλλο router και βλεπεις τη γινεται με αυτο απο συγχρονισμούς ταχυτητες κλπ

Ειτε παιρνεις ασυρματη καρτα για το pc σου και βαζεις το router χωρις καλωδιο επεκτασης πανω στην πριζα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.