Jump to content



Μετάβαση σε ιδιόκτητο adsl δίκτυο (χρόνοι αναμονής)


greekfragma

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από spc

Η ντροπή είναι άνγωστη λέξη στην Ελλάδα.

Η γνώση επίσης αλλά εσείς θα έπρεπε να την είχατε (λόγω forum και μόνο).

Τα σέβη μου

Κούλα

Συμφωνω απολυτα. Αλλα επειδη η Ελπιδα παντα πεθαινει τελευταια, παντα σκεφτεσαι οτι θα αλλαξει κατι, ασχετα αν βλεπεις 200 να βριζουν τον καθεα φορεα, αλλους 100 να απειλουν με μπομπες, 50 να λενε οτι θα φυγουν απο την χωρα και εναν οτι θα κανει σεξ με τον πρωθυπουργο (γνωστο-αγνωστο φιλομπασκετικο μελος του λαμπη)

Φιλικα

Ευτερπη

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 262
  • Created
  • Last Reply

και τι να κάναμε ρε Cheerios?

να μείνουμε στον ΟΤΕ που χρεώνει ό,τι του λείπει κάθε δίμηνο?

και να χαιρόμαστε οτι δήθεν έχουμε τηλέφωνο?

γιατί δήθεν είχε καταλήξει στην περίπτωση μου

έπαιρναν φίλοι και γνωστοί στο σταθερό και άκουγαν

"ο Συνδρομητής έχει το τηλέφωνο του απενεργοποιημένο"

άσε δοκιμάσαμε πληρώσαμε και πάμε γυάλα

Link to comment
Share on other sites

Dear Lefti,

Για την τιμή σε καταλαβαίνω.

Για το τεχνικό, όχι. Αν θες να με πείσεις ότι ο ΟΤΕ έχει προβλήματα με το τηλ δεν θα τα καταφέρεις.

Και αν τα καταφέρεις δεν ξέρω τότε τι θα μπορούσε να πεις κανείς για τους εναλλακτικούς.

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά μιλάω γιατί για μένα ξέρω μόνο ακριβώς τι συμβαίνει,

δεν είχα τηλέφωνο εδώ και ένα μήνα.

απο βλάβη σε βλάβη πήγαινα και μια φορά δόθηκε και απο λάθος σε κάποιον γείτονα που έκανε μεταφορά και του βάλανε προσωρινά(απο μαλαχία τους) το δικό μου.

με χρέωνε μια χαρά.....

χαμμένες κλήσεις εισερχόμενες άπειρες

εγώ εύχομαι να το πάθεις στο γραφείο

γιατί είναι άσχημο να σε καλούν και ο ΧΥΖ που σηκώνει αγανακτησμένος τη συσκευή του απαντώντας το νούμερο σου να ενημερώνει οτι

"ο ΤΑΔΕ που ζητάς πέθανε"

"Τάδε όνομα δεν υπάρχει εδώ πήρε τα λεφτά και πέταξε για μακρυα"

κατάλαβες? αυτά που οι άλλοθ τα περιέγραφαν για τους εναλλακτικούς θες απο γκαντεμιά θες απο αστρική συνομωσία τα γευομανε καθημερινώς απο τον πΟΤΕ

οπότε αγναντεύω μπροστά....

ήσυχος "τι είχαμε? τι χάσαμε...."

αγαναΧτησμένος έφυγα,δεν είχα σκοπό....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Λευτεράκη ,

Ευχαριστώ για τις ευχές σου.

Προσκυνώ στην γκαντεμιά σου (μήπως τους έστειλες καμία από τις γνωστές επιστολές σου τις οποίες και εγώ παλεύω ακόμα να αποκωδικοποιήσω - και σε συνέδεσαν με τον γείτονα; :p)

Link to comment
Share on other sites

ναι είχα ζητήσει "συνδέμεστεστοκουτίστηγωνίανακρυφακούωτηνΚούλα"

και το αίτημα δρομολογήθηκε ακριβώς έτσι....

Με ΚΑ'Ι'ΡΟ μας έχουν συνδέσει δυστυχώς απο καιρό και για καιρό....

Υ.Γ. τα δημόσια μηνύματα που γράφω τα πιάνεις? περίεργο....

Link to comment
Share on other sites

Help Guys!!!

Μολις πριν 2-3 μερες συνδεθηκε και η Γλυφαδα με το ιδιοκτητο δικτυο της Forthnet. Σκεφτομαι σοβαρα να μπω 2play.

Ζηταω γνωμες και εμπειριες για την συγκεκριμενη εταιρεια και ποσο χρονο μεταβασης ειχατε οσοι βαλατε.

Σε αυτο το χρονο κοβουν και το τηλεφωνο??:unsure: :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Όχι δε σου κόβουν το τηλέφωνο, παρά μόνο για μερικές ώρες. Το ίδιο ισχύει και για το internet.

Αλλά την απάντηση στα υπόλοιπα θα την πάρεις αν διαβάσεις αυτό το thread. Αυτό ακριβώς που ρωτάς, απαντάει.

Link to comment
Share on other sites

είμαι απο εκείνους τους "τυχερούς" που άπλωσαν το χέρι και κατέβασαν απο το "ράφι" με 169 το ρημάδι.....

με το siemens no GO μία μέρα κατέβασα καλά και μετά τσαφ λες και έπεσε ο διακόπτης

και στις σελίδες είχα lag για να ξεκινήσει να φορτώνει

Link to comment
Share on other sites

To siemens είναι made in kokkalis? :D Εγώ πάντως δεν ξαναδίνω τόσα λεφτά για ρουτερ... ελπίζω τουλάχιστον αν χαλάσει το 9108 να χαλάσει μεσα στην εγγυήση... διαφορετικά για κάνα πιο low budget με βλέπω... τι να πώ....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, θα βάλω και εγώ τελικά Forthnet 2pLAY και έχω δύο ερωτήσεις:

1) Απο που μπορώ να δω ποια είναι τα κέντρα για να υπολογίσω την απόσταση από το σπίτι μου;

2) Ξέρει κανείς πόσο περίπου πιάνει στις Συκιές;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε μαν να μην παρεις καλο router? Ειναι κατι που εκ των πραγματων χρειαζεσαι, και σιγουρα εαν κανει τα δικα του θα σου σπασει τα νευρα. Ειδα και χαϊρι απο ενα philips που εχω εδω στας εξοχας και μου τα χει κανει κουδουνια, μια χανει το wireless και το ξαναβρισκει μετα απο λιγο, μια με μεταει, μια σβηνει τελειω και ξανα-ανοιγει. Ελεος δηλαδης...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια σκεφτομαι να βαλω το 2play αλλα θέλω να ρωτησω καποια πραγματα πρωτα.

αυτή τη στιγμη έχω ondsl bundle (νομιζω ετσι λεγεται) στα 2μβιτ. το ειχα παρει με 12μηνη συμβαση η οποια ληγη στισ σε 4 μερες. να κανω κατευθειαν αιτηση στην φορθνετ για το 2play και να τους εξουσιοδοτησω να μου κοψουν αυτοι το νετ?

ή να περιμενω μεχρι τελος του μήνα (η οτενετ κανει τις διακοπες των γραμμων την τελευταια μερα του μηνα) και μετα να κανω την αιτηση για το double play?

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη και σωστότερη λύση ειναι να κάνεις την αίτηση κατευθείαν στην Forthnet και αυτοί θα τα αναλάβουν όλα... Αν αρχίσεις και μπλέκεσαι και εσυ σύνηθως μπλέκονται τα πράγματα...

Νομίζω τα περισσότερο 12μηνα συμβόλαια απλά ανανεώνονται αυτόματα μετά την λήξη τους (εκτός αν ζητήσεις το αντίθετο) απλά γίνονται αορίστου.... η γραμμή δεν ελευθερώνεται έτσι απλά...

Πάρε την αίτηση, συμπληρωσέ την προσεκτικά και απλά κατέθεσε την, κατά προτίμηση ο ίδιος στην Forthnet αν μπορείς για να είσαι βέβαιος οτι τα συμπλήρωσες σωστά και ότι δεν θα πουν αργότερα για κάποιο "κώλυμα"....

Link to comment
Share on other sites

Tο ondsl kit που έχεις είναι της ΟΤΕΝΕΤ έτσι δεν είναι; Αφού δεν είσαι με shared ή full llu άλλου παρόχου τότε σίγουρα γίνεται να τα αναλάβει όλα η Forthnet (και με τα άλλα βέβαια δεν πρέπει να παίζει πρόβλημα με το νέο RUO πια).

Έτσι εσύ απλώς θα περιμένεις από τη forthnet ενεργοποίηση χωρίς να ασχολείσαι με τις διαδικασίες. Πήγαινε την εσύ όπως είπε και ο perp για αποφυγή καθυστερήσεων.

Η forthnet χρεώνει από την ημέρα που ενεργοποιείται η υπηρεσία.

Το dsl και το τηλ. στο κόβουν πριν ενεργοποιηθείς. Μπορεί, μία ώρα μπορεί και μια μέρα βέβαια (εμένα π.χ. το τηλ. μου το έκοψαν για μία μέρα (~24 ώρες δηλαδή) αλλά για adsl δεν ξέρω γιατί είχα shared και περίμενα να τελειώσει.

Να σου προτείνω κάτι? Ψάξτο λίγο παραπάνω για πάροχο γιατί από ότι είδα η ON έβγαλε καλά προγραμματάκια, και υπολόγισε περίπου τι ταχύτητα θα πιάνεις από τα 24 για να δεις τι σε συμφέρει καλύτερα (π.χ. αν max πιάνεις 13 mbps κι η y εταιρεία στα δίνει με 10ευρώ λιγότερο/μήνα δεν είναι τζάμπα να πληρώνεις για 24? );)

Δεν ξέρω και για τους υπόλοιπους με 2play αλλά η φαμίλια εδώ δεν έχει ιδιαίτερα καλή άποψη για την τηλεφωνία (έχω παρατηρήσει κι εγώ αντίλαλο αλλά δεν χρησιμοποιώ ιδιαίτερα το σταθερό οπότε...)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.