Jump to content



Βαρεθηκα.... (στα προθυρα νευρικου κλονισμου)


jax7480

Recommended Posts

Το χρονικο μιας ταλαιπωριας....

Ηταν λιγο μετα το Πασχα αν θυμάμαι καλα που καλεσα στο τηλεφωνο τον unseen και του ειπα οτι θελω να κανω αναβαθμιση.

Αφου τα συζητησαμε για καποια ωρα και μου προτεινε τα πραγματα προς αγορα, συμφωνησαμε και απο εκει και περα ξεκινησε η ταλαιπωρια.

Το συστημα λοιπον που θα αποχωριζόμουν με πανω απο 1 χρονο ΑΝΑΙΜΑΚΤΗΣ συμβιωσης ηταν μια DFI SLI-D με 1GB μνημης με BH-6 τσιπς, καρτα γραφικών 7800GT της XFX και επεξεργαστή διπλοπυρηνο Α64 Χ2 3800+.

Να πω οτι το συστημα δουλευε για καθε μερα στα 10χ280 με τις μνημες στα 5/4 με ολα τα timings οσο πιο σφιχτα γινοταν.

Αφου λοιπον ξηλωσαμε τα παντα και τα καθαρισαμε για να τα δωσουμε σε καλο φιλο μπηκαμε στην αναμονή για τα καινουρια πραγματα.

Μετα απο 2-3 μερες λοιπον ειχα τα παντα στο σπιτι ετοιμα προς εγκατάσταση.

Το νεο συστημα αποτελούνταν απο :

Μητρικη Asus P5B-Deluxe WiFi AP-Solo, CPU C2D E6600, μνημες Crucial 2x1GB με D9GMH τσιπακια, καρτα γραφικών Club3D 8800GTS 320MB και 4 δισκους για Raid πανω στο ICH8R.

Μετα λοιπον απο το στήσιμο του μηχανήματος και αφου εστησα τα windows πανω στο Raid εβαλα εναν stand alone δισκο για να αρχισω τις δοκιμες για να βρω που δουλευει ο επεξεργαστης ΜΑΧ, καθως και οι μνημες και η καρτα γραφικών.

Η ψυξη του επεξεργαστή και της καρτας γινοταν με νερο. Για τις μνημες αγοραστηκαν κατι τερατοψυκτρες της Thermalright και το northbridge με το Spirit της Thermaltake.

Τοποθετηθηκε ανεμιστηρακι στο Southbridge καθως επισης και χαλκινα ψυκτρακια σε διαφορα ζεστα σημεια της μητρικης.

Δυστυχως η πρωτη ατυχια ηρθε με τον επεξεργαστή. Μεγαλη μπανάνα ο συγκεκριμενος, πολλα βολτ για λιγα μεγακυκλα οποτε παρθηκε η αποφαση να αντικατασταθεί.

Κανοντας λοιπον δοκιμες να βρω τα μεγιστα της μητρικης και των μνημων με χαμηλο μούλτι στο συστημα τρωει καποιο κόλλημα η μητρικη και σταματάει το boot.

Βρε τι clear CMOS, τι ξηλωμα καλωδια, δισκους, μνημες, VGA. Τιποτα.

Σε καποια φαση στο ασχετο κανει εκκίνηση κανονικα και εκεινη την στιγμη ακουω το μπαμ-τσουφ και μαυρη οθονη.

Δευτερη γκαντεμια. Τι ειχε γινει?

Χτυπώντας κατα λαθος με το ποδι μου το κουτι, ξεκολλησαν οι φύτρες των μνημων και επεσαν πανω στην καρτα γραφικών την ωρα λειτουργιας του συστήματος.

Απολογισμος.

Η μητρικη, ο επεξεργαστης και η VGA πηγαν για αλλαγη.

Ξηλωμα τα παντα πανω απο το συστημα, βγαλσιμο υδροψυξεις, ψυκτρες μοντ και οτι αλλο και RMA.

Αλλαγη ολων την επομενη μερα με καινουρια και ξανα εγκατάσταση των παντων.

Ξανα λοιπον δοκιμες, ξανα ΜΑΧ μεγακυκλα για επεξεργαστή και μνημες και μητρικη. Καλυτερος αυτην την φορα ο επεξεργαστης αλλα οχι κορυφαιος. Δεν πειραζει.

Και πανω στις δοκιμες λοιπον αποφασιζω την αναβαθμιση της μητρικης με νεο BIOS και της καρτας γραφικών. Η μητρικη fullproof update και η καρτα γραφικών...? Ω, τι *****, μαυρη οθονη.

Λογω καποιου προβλήματος λοιπον με τις οθονες Apple Cinema των 24 ιντσων η Asus και η Club3D αρχισαν να βαζουν νεα BIOS στις καρτες τους.

Εγω σαν κλασικος μ@λ@κ@ς δεν πηρα backup το παλιο BIOS της καρτας και η εύρεση της νεας εκδοσης ηταν απλα αδυνατη.

Η Club3D η ιδια με παρεπεμπε στο mvktech.net για να βρω BIOS για την καρτα μου. Σοβαρη εταρια.....

Λύσιμο παλι της υδροψυξης, των μοντ και οτι αλλο και

RMA λοιπον ξανα την καρτα και αγορα νεας τωρα Gigabyte 8800GTX 768.

Ξανα τοποθετηση υδροψυξης, μοντ και ψυκτρων για την καινουρια.

Εγκατάσταση στον stand alone δισκο Windows 2003 για να τρεξουμε μερικα SuperPi.

Βαζω τα windows, μπαινω και λιγο στο νετ για να ψαξω κατι και επανεκκίνηση.

Raid καπουτ.

Καποιοι δισκοι δεν υπηρχαν καθολου.

Βρε, αμαν, βρε ζα(λ)μαν τιποτα. Σε καθε restart χανόταν και ενας δισκος μεχρι που εχασα συνολικα 3.

Τους ξηλωνω και βαζω 3 αλλους. Το Raid5 φυσικα ειχε χαθει οποτε ξαναστηνω windows πανω στο Raid και χανω και οτι δεδομενα ειχα. Τι χαρα και αυτη.

Ξανα boot στα windows με τα 2003 για να ριξω μια ματια σε κατι, reboot και παλι ενας δισκος χάνεται απο το Raid.

E, τι *****?

Μπαινω στα 2003 και ψαχνω το Utility της WD.

Τους κανω διεξοδικο scan και δεν βρισκει τιποτα. Τους φορμαρω ολους και ξαναστηνω το Raid. Καθως ειμαι στα XP που ειναι στημενα στο Raid λεω να κανω ενα search τον stand alone δισκο για τυχον ιους.

26 αρχεια με ιους λοιπον και ο λογος που χανονταν οι δισκοι απο το Raid εμφανιστηκε.

Φορμαρω το δισκο ολοκληρο και ξαναστηνω XP αυτη την φορα.

Στηνω και στο Raid τα XP για να εχουμε ενα λειτουργικο να δουλευουμε και αρχιζω να τρεχω μερικα bench στον stand alone. Αυτη την φορα το Raid το ξηλωσα τελειως πανω απο το συστημα για σιγουρια.

Τελειωνω με τα bench, βαζω παλι επανω το Raid και αφηνω ανοιχτο το μηχάνημα να κατεβαζει μερικα torrents.

Καθως λοιπον ειμαι στην τηλεόραση και βλεπω μια ταινια ακουω μεσα απο το δωματιο μερικα μπιμ. 4 για την ακριβεια. Παω στο πισι και βλεπω οτι ειναι κολλημενο στο post screen. Τι χαρα και αυτη?

Τον κλεινω απο τον διακοπτη του τροφοδοτικου τον ανοιγω και NO GO

Παει ξανα η μητρικη λεω.

Ξηλωμα παλι τα παντα απο πανω, επεξεργαστή, μητρικη και τροφοδοτικο αυτη την φορα.

Πιστευα οτι αυτο φταιει για ολα.

Αντικατάσταση λοιπον του τροφοδοτικου(Nitro-X 750Watt) με Enermax Galaxy 850, αλλαγη της μητρικης Asus P5B Deluxe WI-FI με Asus Commando και του επεξεργαστή Ε6600 με Ε6700.

Στήσιμο ξανα τα παντα απο την αρχη εκτος του Raid.

Καλωδια απο εδω, καλωδια απο εκει, ψυκτρες, μνημες, καρτες, υδροψυξεις, νερα, αντλιες και λοιπα και λοιπα.....

Μετα απο δοκιμες λοιπον βρισκω οτι επεξεργαστης δουλευει μια χαρα στα 10χ355 με τις μνημες ασυγχρονα στα 473.

Ολα καλα λοιπον και το αφηνω ως εχει.

Αφηνω παλι μερικα torrents να κατεβαίνουν και πηγαινω σημερα στον καφε.

Γυρνωντας λοιπον το συστημα ειναι κολλημενο. Κανω μερικα κλικ και ενα CTRL-ALT-DEL μηπως και δω κανεναν τασκ μάνατζερ και reboot με μπλε οθονη. Απο τοτε δεν ξαναειδα post screen.

Η Asus commando κολλάει στο CHIP INIT, που σημαινει οτι μαλλον οτι φτανει στο test για τις μνημες και δεν το περναει. Βγαζωντας τις μνημες ακουω τα γνωστα μπιπ οτι το συστημα ειναι χωρις μνημες. Αν βγαλω την VGA δεν ακουω τιποτα. Που σημαινει οτι σταματάει στο τεστ των μνημων.

Μετα απο τοση ταλαιπωρια, ξηλωμα και ξαναεγκατασταση του συστήματος απειρες φορες εχω απηυδησει πραγματικα. Ειλικρινά μου ερχεται να τα πουλησω ολα και να παρω laptop.

Εχω εδω και ενα και βαλε μηνες που δεν μπορω να κανω το συστημα να δουλεψει κανονικα. Δεν ξερω τι ***** φταιει. Τα εχω αλλαξει ολα εκτος απο τις μνημες και τους δισκους.......

Λες και καποιος μου εριξε μια μεγαλη μουτζα για να μην ξαναδουλεψει το συστημα. Τοσο απλα.....

Link to comment
Share on other sites

Βρε, αμαν, βρε ζα(λ)μαν τιποτα. Σε καθε restart χανόταν και ενας δισκος μεχρι που εχασα συνολικα 3.

Τους ξηλωνω και βαζω 3 αλλους. Το Raid5 φυσικα ειχε χαθει οποτε ξαναστηνω windows πανω στο Raid και χανω και οτι δεδομενα ειχα. Τι χαρα και αυτη.

Ξανα boot στα windows με τα 2003 για να ριξω μια ματια σε κατι, reboot και παλι ενας δισκος χάνεται απο το Raid.

E, τι *****?

αυτο το προβλημα εχει και ο πολωνος , χανει τους δισκους το raid. πολυ περιεργο αλλα το ακουω πολυ συχνα. πρεπει να υπαρχει καποιο προβλημα με την ασους σε ραιδ.

Παρολαυτα ζαχο , ********* τα ολα και κατσε να τα κανεις οταν θα εισαι ηρεμος και ορεξατος , οι δουλειες αυτες δε θελουν νευρα.

Link to comment
Share on other sites

Η κατάρα της DFI είναι Ζάχο, δεν εξηγείται αλλιώς....

Πέραν της πλάκας, θα το είχα πετάξει από τον 4ο αν μου έκανε και μένα όλα αυτά. Μια φορά κι εγώ έφτασα στα πρόθυρα, άλλαξα 5 μητρικές και 3 επεξεργαστές μέχρι να δουλέψουν όλα...Ας είναι καλά το RMA και η εξυπηρέτηση μερικών που με βοήθησαν να συνεχίσω γιατί αλλιώς θα είχε φάει ban-kick...

Link to comment
Share on other sites

για βγαλε το cpu και ξαναβαλε το παλι στο socket

και εγω οταν πρωτοπηρα commando επαθα πλακα

μεχρι να την μαθω σοβαρα τωρα αμα φαει φλας δυσκολα

την bootαρης.......ειναι στρητζα μητρικη

αλλα κανε αυτο που σου λεω βγαλε το cpu και ξαναβαλτο

και αν δεν κανει αυτο αστην κανα βραδυ χωρις μπαταρια

και χωρις cpu ετσι εκανα και εγω και επερνε

οσο για τα αλλα καλο κουραγιο

δεν λες παλι καλα που τα εχεις παρει τα πραγματα

απο γνωστο και παιζει rma αμεσως ?

ειναι και αυτο κατι μεσα στην γκαντεμια

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480

Ειλικρινά μου ερχεται να τα πουλησω ολα και να παρω laptop.

Ειλικρινά πιστεύω ότι κάτι τέτοιο είναι η καλύτερη λύση. Hobby να μας σπάει τα νεύρα..δεν είναι hobby. Δεν αξίζει τα λεφτά αλλά κυρίως δεν αξίζει τις ώρες που χαλάμε...

:(

Link to comment
Share on other sites

Αν θες σώνει και καλά RAID, βρες έναν PCI controller που να σε πηγαίνει και μείνε σ'αυτόν. Αλλιώς μην περιμένεις προκοπή από τον κάθε τυχάρπαστο ελεγκτή μητρικής.

Εγώ έχω κλείσει χρόνο που ξεφορτώθηκα τον 2ο ράπτορα...

Link to comment
Share on other sites

ειναι μερικες περιοδοι που δεν μας κάθεται τίποτα μα τίποτα.. Μια τέτοια περίοδο διανύεις και εσύ από ότι φαίνεται. Κάνε κουράγιο και θα περάσει. Τιν έχω πατήσει και εγώ έτσι στο παρελθόν και αν δω τα σκούρα πια τα παρατάω όλα και περιμένω να περάσει λίγος καιρός και μετά ξαναρχίζω.. Εν το μεταξύ έχω καβάτζα κανα φορητό ή κανα δεύτερο PC για να κάνω δουλειά..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ζάχο (δε γνωριζόμαστε, αλλά όλοι Ζάχο σε λένε ) έχω μια απορία (αρκετές βασικά από την περιγραφή σου, αλλά λόγω του ότι έχω 28ώρες άυπνος, μία παλεύω να διατυπώσω μόνο):

Ποιο κατάστημα ήταν αυτό που δεχόταν πίσω όλα τα κατεστραμένα σου κομμάτια και σου έδινε άλλα; Να μας το πεις να ψωνίζουμε και εμείς από εκεί ή μάλλον να μην ψωνίζουμε γιατί κάποιοι άτυχοι θα τα αγοράσουν. Εγώ για ένα δίσκο που ποτέ δε δούλεψε ταλαιπωρούμαι έναν μήνα τώρα και εσύ μόνο φωτιά δεν του έβαλες και σε ένα μήνα άλλαξες 10-15 κομμάτια...

Κατά τα άλλα, εύχομαι υπομονή και καλή τύχη. Είμαι πολύ περίεργος να μάθω τι τελικά φταίει στο σύστημα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 07:47]

Για άλλαξε και τις μνήμες βρε Ζάχο......

+1

Παρομοια(μονο προβληματα raid δεν ειχα) προβληματα ειχα και εγω με το δικο μου...Εκανα rma μητρικη,τροφοδοτικο μνημες αλλα τα προβληματα συνεχιζονταν.

Εχοντας κανει rma θεωρισα πως τα καινουργια δεν θα εχουν προβλημα:tomato:

Προσπαθοντας να δω τι φταιει απο τα υπολοιπα(τι underclock εκανα,τι overclock εκανα π@π@ρι@)μου ερχετε η φαεινη ιδεα(μετα απο 2 μηνες :tomato: )να κανω ενα memtest στις καινουργιες μνημες.Αποτελεσμα 7000+ errors.

Παω και παιρνω ενα dimmακι 512(οτι πιο φθηνο υπηρχε) και το βαζω πανω και ολα δουλεψαν ρολοι.Επι μια βδομαδα ειμαι 24 ωρες ανοιχτος χωρις το παραμικρο προβλημα και ας ειμαι με 512 στα vista:boxed: (περιμενω τις teamgroup απο πλαισιο:cool: )

Link to comment
Share on other sites

Ζάχο μη μασάς, πάρε ένα στικάκι RAM ότι να' ναι 512ΜΒ, καμιά Kingston 667 να έχεις για δοκιμές. Καλή υπομονή και καλά ξεμπερδέματα.

Δεν θυμάμαι ακριβώς, παιδεύτηκες πιο πολύ με την DFI ή τώρα πήρε βραβείο η κατάσταση; :p

@gdp777: Το κατάστημα το κακόμοιρο το οποίο μόνο άφαντο δεν ήταν σε όλη τη φάση το ρώτησες αν θέλει να ξέρουν όλοι τι καλός RMAer είναι; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Koλλαει στο cpu init γιατι δεν δινει αρκετη ταση στις μνημες σου...

Δοκιμασε να το bootαρεις αφηνοντας μονο το ενα dimm.Αν δεν bootαρει και παλι πηγαινε αγορασε οτι πιο φθηνο βρεις απο ddr2 που να δουλευει στο 1,8v.Mπες στο bios δωσε της ταση που χρειαζονται οι μνημες σου manual κανε rr και κλειστον.Βαλε πανω τα dimmakia τις κανονικης σου ram και θα bootαρεις κανονικα.

Ελπιζω να βοηθησα!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nubair

Koλλαει στο cpu init γιατι δεν δινει αρκετη ταση στις μνημες σου...

Δοκιμασε να το bootαρεις αφηνοντας μονο το ενα dimm.Αν δεν bootαρει και παλι πηγαινε αγορασε οτι πιο φθηνο βρεις απο ddr2 που να δουλευει στο 1,8v.Mπες στο bios δωσε της ταση που χρειαζονται οι μνημες σου manual κανε rr και κλειστον.Βαλε πανω τα dimmakia τις κανονικης σου ram και θα bootαρεις κανονικα.

Ελπιζω να βοηθησα!

κολλάνε και οι commando όπως τα dfi+VX με λίγο ρεύμα και θα θέλουν μνήμη άκυρη για να ξαναμπουτάρουν?

απο σκηνικό φίλου με τα μύρια όσα παθήματα και με αναβαθμίση στην αναβάθμιση

και συστημα δεν είχε ποτε μπορεί να φταίνε οι δίσκοι

για μένα είναι και το πιθανότερο.

προσωπικά με ICHR7 τα RAID 5 στην αρχή ήταν κόλαση,

έβηχα και έκανε reclculate τα data τώρα έστρωσε και στα εσφαλμένα restart ακόμα αντέχει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.