Jump to content


Critical update για C2D επεξεργαστές.


gdp77

Recommended Posts

Δεν γνωρίζω αν πρόκειται για bug των C2D ή για πρόβλημα με τα Windows, πάντως καλό είναι να το κατεβάσετε. Πολύ μυστικοπάθεια πάντως... Καλό θα ήταν να γνωρίζουμε ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα.

Critical update for Intel Core CPUs is out

A microcode reliability update is available that improves the reliability of systems that use Intel processors

Link to comment
Share on other sites

Μυστικοπάθεια; Πρόβλημα; Για όσους θυμούνται τι είναι το "αυθεντικά Windows" μπορούν να θυμηθούν τι είναι και το Automatic updates. Αφού θα τα δώσει η MS, ας μη σκάμε κι όλας.

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα δεν είναι η πρώτη φορά που βγαίνει ένα ms update στην ζούλα ώστε να δοκιμαστεί σε πραγματικές συνθήκες από πολλούς χρήστες των παραθύρων (κάτι σαν beta tester) και αν δεν γίνει κάποια πατάτα (που πολλές φορές έχει γίνει) τότε θα μπει στο επόμενο μηνιαίο update

Link to comment
Share on other sites

Ότι θέλεις να σου εξηγήσω. Δεν έχω καμία όρεξη να αρχίσουμε πάλι από το πουθενά άλλο ένα thread "Κατάρα στην Μ$", "Σωβινιστές Μ$", Μυστικοπάθεια στην Μ$$$$" κλπ.

Τι πάει να πει μυστικοπάθεια; Τι πάει να πει πάλι πρόβλημα; Για πε μου εσύ, ποιο λειτουργικό είδες τα τελευταία χρόνια απροβλημάτιστο; Και που είδες ακριβώς τα updates να μένουν μυστικά; Κάνεις Windows update και τα είδες κρυφά;

Ή μήπως ήθελες να σου πει ακριβώς την αιτία του προβλήματος η MS? Κι αν στην πει θα την καταλάβεις; Και στο κάτω κάτω, δεν θυμάμαι σε ποιο σημείο ακριβώς υποχρεούται να δίνει εξηγήσεις για το πρόβλημα. Προτιμώ λύσεις, παρά εξηγήσεις.

Ακούω λοιπόν τα μπινελίκια σου...

Link to comment
Share on other sites

Τι πάει να πει μυστικοπάθεια; Τι πάει να πει πάλι πρόβλημα; Για πε μου εσύ, ποιο λειτουργικό είδες τα τελευταία χρόνια απροβλημάτιστο; Και που είδες ακριβώς τα updates να μένουν μυστικά; Κάνεις Windows update και τα είδες κρυφά;

Εννοώ ότι περιμένω να μου εξηγήσουν αν το πρόβλημα είναι hardware (και αφορά τους C2D) ή αν είναι software (και αφορά την MS) ή και τα δύο. Επίσης θα ήθελα να ξέρω πού και πότε "χτυπάει" το reliability problem. Αν εσύ γουστάρεις να κατεβάζεις updates που δεν ξέρεις τι διορθώνουν και γιατί , be my guest. Εγώ δε θέλω να ζω στο σκότος.

Ή μήπως ήθελες να σου πει ακριβώς την αιτία του προβλήματος η MS? Κι αν στην πει θα την καταλάβεις; Και στο κάτω κάτω, δεν θυμάμαι σε ποιο σημείο ακριβώς υποχρεούται να δίνει εξηγήσεις για το πρόβλημα. Προτιμώ λύσεις, παρά εξηγήσεις.

Εντάξει... Μεσαίωνας... no other comment. Υποχρεούται να δίνει εξηγήσεις στο σημείο ακριβώς που έσκασα τα λεφτά μου για να αγοράσω το product της.

Ακούω λοιπόν τα μπινελίκια σου...

Περιμένω να εξηγήσεις το σχόλιο για τα παιδάκια που δε θυμούνται τι είναι αυθεντικά windows. Επειδή το συνέδεσες με λέξεις που εγώ χρησιμοποίησα, θεώρησα ότι πήγαινε σε μένα.

mpinelikia stand by mode [on]

Υ.Γ. Και πού ξέρεις εσύ αν για να διορθώσει το πρόβλημα η MS εφαρμόζει λύση "πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι" όπως παλιότερα με τους P60 που για να επιλυθεί το bug "έκοβε" τον επεξεργαστή με αποτέλεσμα τη μείωση επιδόσεων. Μετά βέβαια την κατακραυγή τους ανακάλεσε η Intel.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι γινεται να βγαλει update η MS και η καθε εταιρεια που θα επηρεαζει τοσο αμεσα τον επεξεργαστη? Παντως οποτε βγαλετε ακρη, πειτε το, μη μενουμε στο "σκοταδι" εμεις οι "απειροι" χρηστες. Ετσι κι αλλιως τα κατεβαζουμε τα updates. Ας ξερουμε τι ειναι κιολας.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον ea6gka. Θα πρεπε να βάλουν 2 γραμμες εκεί, να μας λένε γιατι βγήκε. έτσι απο περιεργεια να ξερουμε και εμεις, όχι οτι ειναι κατι σοβαρό....

Αλλά και το theinquirer δεν το ξέρετε τώρα ? Έκανε άρθρο ένα πραγμα που δεν αξιζει κατα την γνώμη μου.

Το Update παει να προλάβει καταστασεις τύπου

"unpredictable system behavior" που είναι πολυ σπάνιες βεβαια.

Δεν υπάρχει λόγος να το κανει κανεις αν δεν βλεπει κάτι περιεργο.

@iceblade δεν υπάρχει περιπτωση να κοβει ή να αυξανει επιδόσεις

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.