Jump to content



Πως ΔΕΝ θα μοιραζομαι ιντερνετ?


oOoOo

Recommended Posts

Οπως λεει και ο τιτλος ....

εχω ενα δικτυο στο οποιο προσθεθηκε και το δικτυο ενος φιλου μου.

Και οι δυο εχουμε αδσλ 1MBPS.

Ομως επειδη το αδσλ σνδεετε στο hub/switch του καθενα μας αμα βγαλω το καλωδιο του ιντερνετ απο το χαβ μου, εχω το ιντερνετ του φιλου μου.

Και το χειροτερο.... μπορει να παιρνει και αυτος το αδσλ μου με τον ιδιο τροπο

Πως θα αποφυγουμε κατι τετοιο ?

Το σχεδιαγραμα με το hub και το δικτυο

post-6714-1416073147,3651_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

... πως ακριβως το κανουμε αυτο??

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=778&product=951218

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=778&product=951218

αυτα ειναι τα ρουτερ το ασυρμαατο ειναι το δικο μου

Link to comment
Share on other sites

αν βαλλω εγω στο ρουτερ 192,168,13,1, στο πσ μου θα βαλλω 192,168,13,χ.

Ο φιλος μου στο ρουτερ του 192,168,1,1, και στο πσ του 192,168,1,2.

Θα μπορουνε ετσι τα πσ να βλεπει το ενα το αλλο ?

ή λεω κατι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα έχετε βάλει δεν υπάρχει τρόπος να εμποδίσεις εσύ το γείτονα ή ο γείτονας εσένα να μην πάρει ο ένας το dsl του άλλου. Απλώς πρέπει να αρκεστείτε σε κανόνες καλής γειτονίας.

Εγώ πάλι στη θέση σου αντί να ψάχνομαι για το πώς δε θα μου πάρει internet ο γείτονας θα έψαχνα τρόπους να ενώσω τις 2 γραμμές και θα διάβαζα το κεφάλαιο 4 παράγραφος 2 Routing for multiple uplinks/providers του Linux Advanced Routing and Traffic Control

Link to comment
Share on other sites

Αφού και οι δύο έχετε 1MBPS... για ποιό λόγο κάποιος να χρησιμοποιεί την γραμμή του άλλου; Ίσα ίσα που αν μια γραμμή "πέσει", υπάρχει "εφεδρική" (για να δεις ένα μειλ βρε αδερφέ).

Το σχεδιάγραμμα πάντως είναι πολύ δυνατό congrats :D

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και πιο ειδικοί να απαντήσουν αλλά έχω την εντύπωση πως για να "ενώσεις" δύο γραμμές θέλεις ειδικό configuration. Οπότε μάλλον μία απο τις δύο χρησιμοποιείται σε δεδομένη στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 18:38]

Έτσι όπως τα έχετε βάλει δεν υπάρχει τρόπος να εμποδίσεις εσύ το γείτονα ή ο γείτονας εσένα να μην πάρει ο ένας το dsl του άλλου. Απλώς πρέπει να αρκεστείτε σε κανόνες καλής γειτονίας.

Εγώ πάλι στη θέση σου αντί να ψάχνομαι για το πώς δε θα μου πάρει internet ο γείτονας θα έψαχνα τρόπους να ενώσω τις 2 γραμμές και θα διάβαζα το κεφάλαιο 4 παράγραφος 2 Routing for multiple uplinks/providers του Linux Advanced Routing and Traffic Control

Δηλαδή αυτό που λέω εγώ δεν δουλεύει? Για εξήγα γιατί?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber

Δηλαδή αυτό που λέω εγώ δεν δουλεύει? Για εξήγα γιατί?

Γιατί αυτό που λες εσύ βασίζεται στους κανόνες καλής γειτονίας, όπως είπα και πιο πάνω. Δεν τον εμποδίζει κάτι να αλλάξει ip-gateway και να έχει internet από τη dsl του oOoOo.

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, εμπιστεύονται ο ένας τον άλλο, και θέλουν να μπορούν να επικοινωνούν τα pc-ιά τους αλλά να χρησιμοποιεί ο καθείς τη δικιά του γραμμή για το ινέτ.

Αυτό που μούρχεται στο μυαλό είναι αντί να συνδέσετε τα router σας να συνδέσετε τα pc σας βάζοντας από μια 2η κάρτα δικτύου στο καθένα, η οποία θα είναι σε άλλο c class από αυτό του εκάστοτε router, οπότε και θα επιτευχθεί σχετικά εύκολα αυτό που επιθυμείτε.

Link to comment
Share on other sites

Το c class είναι ένα range 254 διευθύνσεων, δηλαδή το 192.168.0.0-192.168.0.255 είναι ένα c class με τις 192.168.0.0 για network address και την 192.168.0.255 για broadcast address που δε χρησιμοποιούνται από τα pc.

Link to comment
Share on other sites

κοβει ο ενας εκ ων δυο την dsl αναβαθμιζεται τη μια σε πιο τουμπανη και αφου ειστε και καλα γειτονακια μοιραζεστε το κοστος...αν αρχισουν οι γκρινιες μου τρως το bandwidth κλπ ριχνεις ενα net limiter σε καθε pc και με καλη την καρδια εχετε πανω κατω το ιδιο...

το σχεδιο παντοδυναμο παντος,συμφωνω απολυτως:D :D

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.