Jump to content



Στήνοντας ένα HTPC βήμα - βήμα


dubber

Recommended Posts

Πολύ ωραια τα έκανες όλα dubber.

Μια ερώτηση μόνο.Εγώ έχω το tt bach με ένα σύστημα opteron,hd2400pro..Το έχω ακριβώς κάτω απο την tv.Όταν όμως δουλευει το pc κάνει παρεμβολές στην tv και πολλά κανάλια χάνουν την εικόνα τους.Σου συμβαινει κάτι ανάλογο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Όχι, κανένα τέτοιο πρόβλημα. ΠΑρεμβολές στο tuner της TV ή στο Tuner του PC?

Εγώ π.χ. δεν έχω tv card. Με τί συνδέεσαι από το pc στην TV για εικόνα? Περίεργο πάντως το πρόβλημά σου.

Πίσω στο δικό μου setup:

- Χρωστάω φωτογραφία με το H.C.

dsc0389resizevb6.jpg

και μια πιο κοντινή

dsc0397resizecg7.jpg

Και ένα δίλημμα που έχω:

Να πάρω tv tuner ή να μην πάρω? Από τη στιγμή που TV υπάρχει, ο μόνος λόγος για να πάρεις TV card είναι για να γράφεις εκπομπές από την τηλεόραση.

Και αν βγάλουμε στην άκρη ότι γενικότερα έχω να δω τηλεόραση 1-2 χρόνια, έχω IPTV από την OnTelecoms η οποία έχει την υπηρεσία OnRec, μια υπηρεσία στην οποία μπορείς να δεις οποιαδήποτε εκπομπή παίχτηκε στην τηλεόραση τις τελευταίες 3 ημέρες. ’ρα χάνεται κατά μεγάλο ποσοστό η ανάγκη για εγγραφή τηλεοπτικών προγραμμάτων.

Εσείς τί λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον η έλλειψη άδειας για φέτος δείχνει τα σημάδια της (όπως θα κατάλαβες και σε π.μ. σου), με κάθε επιφύλαξη για το αν κατάλαβα τί εννοείς σου απαντάω:

Από θέμα κόπου, μπορώ να σου πω ότι γενικά δεν θα δυσκολευτείς καθώς από εκεί που θα την αγοράσεις, θα στην φέρουν μέχρι το σπίτι σου, άρα δεν κουβαλάς :p

Από θέμα χρημάτων τώρα, γενικά την αγόρασα ακριβά, με 100-150 εβραίους έπαιρνα μια 1080p αλλά από τη στιγμή που δεν την πλήρωσα εγώ αλλά ο "Μπαμπάς" δεν είχα πολλές επιλογές.

Από εικόνα, σε αναπαραγωγή HD ταινιών από το PC απλά άψογη. Ωραία χρώματα με μόνο ψεγάδι το μαύρο που είναι κοινό πρόβλημα στις LCD.

Σε τηλεοπτικό σήμα τώρα, επιβεβαιώνεται η άποψη που είχα, ότι σε τόσες ίντσες θες ΠΟΛΥ καλό σήμα, διαφορετικά οι ατέλειες θα φαίνονται πολύ.

Ευτυχώς σε αυτό το θέμα βέβαια, έχω και IPTV όπου το σήμα είναι ψηφιακό και αψεγάδιαστο.

Από θέμα εισόδων στην TV, έχουμε όλο το πακέτο, 2 HDMI, d-sub, 3 scart, s-video και κάτι άλλα που δεν θυμάμαι τώρα.

Το μειονέκτημα είναι στις εξόδους, όπου αν και έχει optical out για τον ήχο, δεν έχει ένα αναλογικό, για ακουστικά π.χ.

Αυτά τα ολίγα, για περισσότερα, fell free to ask.

Link to comment
Share on other sites

dubber (νομίζω) ότι πάλι δεν κατάλαβες.

Σε ρωτάει αν υπάρχει κάτι άξιο λόγου στην TV που να αξίζει τα extra χρήματα για την αγορά της Tv κάρτας.

Βέβαια μπορεί να έχει πειράξει εμένα η παρατεταμένη έκθεση στον καιρό του γαμωκωλόνησου εδώ πάνω που είμαι και να μην την παλεύω και εγώ κάστανο...

Link to comment
Share on other sites

Ααααα... να γράψω video εννοεί, έλεος!! Δεν την παλεύω!!! Δεν πειράζει όμως γιατί αξιώθηκα να γράψω και 2 λόγια για την TV.

Εγγραφή video, ok I got it!

Βασικά κάνα Top Gear που όλο το χάνω και το myth busters, αλλά οκ, πλέον με το IPTV έχω 3 μέρες καιρό να τα δω.

btw που είσαι ρε, Κύπρο?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Dubber, για πές μας αν θες πόσο σου στοίχησε η ολη διακοσμηση και τα κόλπα που έστησες, για να το απομυθοποιήσουμε λιγο :p, Πάντως είναι φοβέρο σκηνικό συγχαρητήρια για το μεράκι και τις εμπνεύσεις σου!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από dubber [02-08-2007 19:34]

Κάτι που δεν ανέφερα, οι εξυπνάκηδες στο Πλαίσιο μου έστειλαν το motherboard εκτός αρχικής συσκευασίας και έλειπε το πίσω κάλυμμα για τα ports με αποτέλεσμα να τους κόψω άλλα 20 και να το πάρω στην τιμή των 50.

Έχετε καμιά ιδέα για το τί μπορώ να κάνω?

http://www.abitshop.eu/index.php?cPath=22_29_133

Total: 4.72 EUR

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από grgkopanas [Χθες, στις 15:35]

Dubber, για πές μας αν θες πόσο σου στοίχησε η ολη διακοσμηση και τα κόλπα που έστησες, για να το απομυθοποιήσουμε λιγο :p, Πάντως είναι φοβέρο σκηνικό συγχαρητήρια για το μεράκι και τις εμπνεύσεις σου!

Γενικότερα δεν έχει κάτι να απομυθοποιήσεις. Ανάλογα με το τί διαθέτεις, στήνεις.

Για το PC πάνω-κάτω ξέρετε τί κόστος χρειάζεται, για τα υπόλοιπα δόθηκαν περίπου 2.500

Αρχική απάντηση από reifen

http://www.abitshop.eu/index.php?cPath=22_29_133

Total: 4.72 EUR

Ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε reifen! Έγινε ήδη παραγγελία!!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.