Jump to content



G-Pot Rev.1.03 is ready...


GoriLLakoS

Recommended Posts

Καλημέρες σε όλους....

Το revision 1.03 είναι έτοιμο.

Ουσιαστικά είναι βασισμένο στο 1.02(πάντα μασίφ χαλκός ηλεκτρολυτικός) αλλά είναι λίγο πιο φαρδύ, 1-2cm πιο κοντό και έχει περισσότερη μάζα στην βάση του για να κρατάει καλύτερα σε υψηλά Load Temps....το τοίχωμα βοηθάει επίσης στο να κρατάει καλύτερες θερμοκρασίες χωρίς μεγάλες διακυμάνσεις, ενώ αφαιρέθηκε και το κάτω μέρος της βάσης(5χιλ) και έγινε μονοκόμματο για να έχουμε προφανώς μεγαλύτερη μάζα...

Μια δεκάδα για αρχη..

5483ecdca2a0d8.jpg

5483ecdc990309.jpg

5483ecdc90e60b.jpg

5483ecdc9355c7.jpg

5483ecdc955e71.jpg

4CM απο την πατούρα μέχρι το κάτω μέρος της βάσης

5483ecdc974571.jpg

20CM όλο το Pot

5483ecdca0e957.jpg

Η βάση εσωτερικά..

5483ecdc9e65b8.jpg

5483ecdc9c7686.jpg

5483ecdc9aad91.jpg

Η εσωτερική επιφάνεια έιναι γεμάτη "γραμμές" για την δημιουργία όσο το δυνατόν μεγαλύτερης επιφάνειας...

Αυτά..:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο GoriLLakoS.....

Αρχική απάντηση από ea6gka [Σήμερα, στις 12:25]

ωραιο βασιλη μπραβο

Σαν οβιδες ειναι :p

Και εμενα σαν τους κάλυκες των βλημάτων απο το M48 μου φανηκαν... Ε ρε στο Λιτόχωρο τί είχε γίνει.... :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 12:46]

Εκει σύχναζα και εγώ με το μ113 μου , και καμια φορά με Zu. :D ., Να φορέσω τα 19σημα να παρουμε μια γρήγορη μεσημεριανη αναφορά :p ?

@Bill full production , εύγε. !

Λες ε?? :p Το κακό ήταν ότι εγώ δεν συχναζα εκει....μια χαρά ήταν πάντως.... guest star ήμουνα για 20 μέρες....

Εγώ περιοδεία θα την βάφτιζα την θητεία μου πάντως..

Τριπολή - Kως - Αυλώνα - Κως - Αυλώνα - Λιτόχωρο - Αυλώνα - 5η ΕΜΑ ΚΥΠΡΟΣ (οχι ΕΛΔΥΚ που είναι super) - Αυλώνα

(Σορυ για το off-topic)

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος - Για να μαθαίνουμε και τίποτα, τι ποσότητα από υγρό άζωτο βάζεις κάθε φορά μέσα στο κάνιστρο? Γεμίζεις το μίσο, το 1/4, υπάρχει κάποια αναλογία ποσότητας και θερμοκρασίας? Πόση ώρα κρατάει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Mainframe

Ωραίος - Για να μαθαίνουμε και τίποτα, τι ποσότητα από υγρό άζωτο βάζεις κάθε φορά μέσα στο κάνιστρο? Γεμίζεις το μίσο, το 1/4, υπάρχει κάποια αναλογία ποσότητας και θερμοκρασίας? Πόση ώρα κρατάει?

Δεν υπάρχει αναλογία....εξαρτόνται όλα απο τον επεξεργαστή,τα volt,το bench.

To γεμιζεις μια φορα συνεχεια μέχρι να φτάσει την θερμοκρασία που θές και μετά το κοντρολάρεις εκέι που θές...:)

Αρχική απάντηση από unseen

G-Pot ή G-spot ?

Mεγεις και καλοπουλητα. :)

Nα σαι καλα Χρήστο...G-Spot???:hehe: Λές?

Αρχική απάντηση από bleo8onhs

Είναι μονομπλόκ κύριε ή η βάση είναι κουμπωτή/βιδωτή?

Μονομπλόκ κύριε...απο 12 κιλά χαλκό μένουν τα 2.6kg στο τελικό στάδιο του..:)

Αρχική απάντηση από Snips

Φαλοκράτες!

:tomato:

Πονηρέ...:hehe:

Αρχική απάντηση από gznp

Μπράβο Βilly και καλοπούλητα! :D

Thank you..:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 17:56]

Δεν υπάρχει αναλογία....εξαρτόνται όλα απο τον επεξεργαστή,τα volt,το bench.

Μονομπλόκ κύριε...απο 12 κιλά χαλκό μένουν τα 2.6kg στο τελικό στάδιο του..:)

Kατα την ταπεινη μου γνωμη (οπως στο εχω ξαναπει )τα μονοκοματα κανιστρα ειναι απλως μια σπαταλη υλικου Δεν σου δινουν την δυνατοτητα να διαμορφωσεις τον πατο καταληλα

περιοριζοντας την μορφη που μπορεις να του δωσεις .

Περα απο αυτο το μικρο σχολιο μεγειες ,και καλα αποτελεσματα..:)

Link to comment
Share on other sites

Στο οτι υπάρχει σημαντικός περιορισμός στην διαμόρφωση του πάτου συμφωνώ απολύτος(αν και στους -100 τρέχα , σε μια επιφάνεια 5Χ5cm δεν μπορείς να κάνεις και πολλά για να βοηθήσει σε αυτήν την θερμοκρασία)..σπατάλη υλικού είναι και με το παραπάνω θα έλεγα..

Απο την άλλη δεν νομίζω ότι τα μονομπλόκ και τα βιδωτά/κολλητά κάνουν την ίδια δουλειά...προσωπική μου άποψη είναι πώς το τοίχωμα παίζει πολύ ρόλο στο buffer που κρατάει ένα pot κατά το load....και τα μη μονοκόμματα χάνουν στο buffer στο μέρος του σπυρώματος ή εκεί που κολλούνται....

Τα μονοκόματα είναι σαφώς ακριβότερα αλλά γι'αυτόν που ζητάει το απόλυτο αξίζουν...

Τα pot που αποτελούνται απο 2 μέρη είναι πολύ ωραία και καλά και στο μέλλον μπορει να φτιάξω και απο αυτά μόνο για τον παράγοντα 'κόστος'(μισά λεφτά)..αλλά το αγαπημενο μου για bench Pot πάντα θα παραμένει το μασιφ.:)

Πρός αποφυγή παρεξηγήσεων Μιχάλη δεν συγκρίνω τα δικά μου με τα δικά σου(επειδή εγώ έχω μανία να φτιάχνω μονοκόμματα και εσύ με 2 μέρη)..απλά λέω την προσωπικη μου γνώμη...

PS. Σκέφτηκα και την λύση για καλούπι και χυτό χαλκό, αλλά μου είπαν πώς θα έιναι αποτυχία για τον λόγο πώς θα βγεί πορώδες και θα χάσει τις ιδιοτητές του ο χαλκός...ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από GoriLLakoS [Σήμερα, στις 22:00]

Στο οτι υπάρχει σημαντικός περιορισμός στην διαμόρφωση του πάτου συμφωνώ απολύτος(αν και στους -100 τρέχα , σε μια επιφάνεια 5Χ5cm δεν μπορείς να κάνεις και πολλά για να βοηθήσει σε αυτήν την θερμοκρασία)..σπατάλη υλικού είναι και με το παραπάνω θα έλεγα..

Απο την άλλη δεν νομίζω ότι τα μονομπλόκ και τα βιδωτά/κολλητά κάνουν την ίδια δουλειά...προσωπική μου άποψη είναι πώς το τοίχωμα παίζει πολύ ρόλο στο buffer που κρατάει ένα pot κατά το load....και τα μη μονοκόμματα χάνουν στο buffer στο μέρος του σπυρώματος ή εκεί που κολλούνται....

Τα μονοκόματα είναι σαφώς ακριβότερα αλλά γι'αυτόν που ζητάει το απόλυτο αξίζουν...

Τα pot που αποτελούνται απο 2 μέρη είναι πολύ ωραία και καλά και στο μέλλον μπορει να φτιάξω και απο αυτά μόνο για τον παράγοντα 'κόστος'(μισά λεφτά)..αλλά το αγαπημενο μου για bench Pot πάντα θα παραμένει το μασιφ.:)

Πρός αποφυγή παρεξηγήσεων Μιχάλη δεν συγκρίνω τα δικά μου με τα δικά σου(επειδή εγώ έχω μανία να φτιάχνω μονοκόμματα και εσύ με 2 μέρη)..απλά λέω την προσωπικη μου γνώμη...

PS. Σκέφτηκα και την λύση για καλούπι και χυτό χαλκό, αλλά μου είπαν πώς θα έιναι αποτυχία για τον λόγο πώς θα βγεί πορώδες και θα χάσει τις ιδιοτητές του ο χαλκός...ισχύει?

Κατα την ταπεινη μου γνωμη παντα το buffer πρεπει να βρισκεται εκει που ειναι και το μεγαλυτερο φορτιο δηλ ακριβως πανω απο τον πηρυνα-πηρυνες Ετσι εχουμε αμεση αποκριση

και καλυτερο "κοντραρισμα" του φορτιου Σε προσωπικες δοκιμες και παντα με δικα μου κανιστρα δεν υπηρχε διαφορα στην αποδοση ειτε ειχαμε βαλει το δευτερο κοματι ειτε οχι

Στα μονοκοματα κανιστρα λογω αδυναμιας κατεργασιας στο εσωτερικο εχεις δυο επιλογες

1) Να κατασκευασεις τον πατο με αρκετο παχος (για να αυξησεις το buffer ) Εχεις ομως το μειονεκτημα οτι περιοριζεις ετσι την επιφανεια επαφης με το ψυκτικο σου

2) Να κατασκευασεις τον πατο λεπτοτερο και να διαμορφωσεις τα πλαινα ετσι ωστε να εχεις μεγαλυτερες επιφανειες επαφης .Μειονεκτημα οτι δεν εχεις το παραιτητο υλικο εκει που χρειαζεται και περιμενεις να να μεταφερθει η θερμοτητα στα πλαινα του δοχειου

Φυσικα οταν χρησιμοποιεις LN2 τα πραγματα ειναι πιο ευκολα αλλα με χρηση D.I ολα αυτα που ανεφερα παιζουν πολυ μεγαλο ρολο

Μην νομιζεις οτι και διαιρουμενα ειναι ευκολοτερα στην κατασκευη .Οτι γλυτωνεις απο το υλικο το χανεις απο ωρες κατεργασιας λογω πιο εξειδεικευμενης κατεργασιας .Δυστυχως ο χαλκος και ειδικοτερα ο ηλεκτρολυτικος ειναι και ακριβος στην αγορα του αλλα και δυσκολος στην κατεργασια λογω της καθαροτητας του.

Την ιδεα του καλουπιου απλα ξεγραψε την Το κοστος κατασκευης και η ποιοτητα του τελικου υλικου ειναι απαγορευτικα για οποιαδηποτε σκεψη κατασκευης

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από eleven

2) Να κατασκευασεις τον πατο λεπτοτερο και να διαμορφωσεις τα πλαινα ετσι ωστε να εχεις μεγαλυτερες επιφανειες επαφης

Αυτό έχω πάντα στο μυαλό μου..:)

Αρχική απάντηση από dimcar

ρε γορίλλα, διακοπές δε θα πας???

καλοκαιριάτικα με κάνιστρα καταπιάνεσαι? με γειες με γειές!!!!

Πήγα και γύρισα..και θα ξαναπάω...:p

Ήταν έτοιμα ωρέ..απλά δεν είχα προλάβει να το postάρω...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.