Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Αυριο παω στο χωριο (Μαρμαρι). Πιο ψηλα στο βουνο εχει αλλο μικρο χωριο (Παραδεισι) οπου θα φαω μπριζολα αγριογουρονο, ελαφι στιφαδο, πατατουλες τηγανισμενες φρεσκιες και ενα απο τα καλυτερα τυροπιταρια που εχω δοκιμασει.

Φωτοζ.....Soooon :heh:

Αφου πας που πας απο εκει, αν εχεις χρονο πηγαινε και στην Αχλαδερη του δημου Κορασιδας και κατεβα στο τελευταιο ταβερνακι που ειναι κατω στη παραλια και θα με θυμηθεις.

Για τη παραλια ενα εχω να σου πω, πολυ ψιλο χαλικακι λευκο, αιγαιο, γαλαζοπρασινα νερα.

[ame]

[/ame]

[ame]

[/ame]

Καλα να περασεις.

Έγινε επεξεργασία από xkabamarux
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχε μοσχαράκι κοκκινιστό. Η σάλτσα απο τομάτες, πιπεριές, κρεμμύδια, κύμινο, δάφνη και λίγη ρίγανη

IMG_2407.jpg

IMG_2411.jpg

Δοκιμασε την επομενη φορα στο κοκκινιστο να βαλεις και τα εξης: Κανελα, σκορδο, πρασινο κρεμμυδακι, μανιταρια τεμαχισμενα, το χυμο απο ενα πορτοκαλι και ενα κοφτο ισα ισα μπροστα στη μυτη κουταλακι του γλυκου ζαχαρη.

Ασχετο με το θεμα αλλα μιας και το ειδα, ρωτα εναν ογκολογο τι ζημια κανει μια γυναικα στην υγεια της οταν βαφει τα μαλια-νυχια της και θα σου πει. Να δαπανας χρονο-χρημα για να κανεις ζημια στην υγεια σου...κουτο δεν ειναι; Η ζωη ειναι πολυ συντομη για να την κανουμε συντομοτερη. Ολοι μας κανουμε λαθη κατα του εαυτου μας και θεωρω οτι καποια στιγμη πρεπει να σταματησουμε αυτα τα λαθη.

Καλη συνεχεια και σε ευχαριστουμε για τις νοστιμες συνταγες σου.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο ξερά φαίνονται τα γεμιστά.

H γεμιση δεν ηταν καθολου ξερη, απλα δεν ειχα βαλει εξτρα νερο και λαδι στο ταψι για βούτα. Τα εκανα light. Mισο κρασοποτηρο λαδι για ολο το ταψι.

Πες μου οτι δεν εκοψες πραγματικα με το dremel

:sick::sick::sick:

αφου δεν εχω καλα μαχαιρια!!:jump1::jump1:

πηρα κατι γαματα πριν κανενα μηνα με κουπονια απο Βεροπουλο!!! τα σπανε!

[MENTION=20975]karmen1983[/MENTION] φοβερο φαινεται το μοσχαρακι. Η σαλτσα θυμιζει μπεκρη μεζε!

Φοβερα κοκκινιστα κανει η κοπελα μου. Απο τοτε που δοκιμασα τα δικα της δεν μ αρεσουν της μανας μου :sorry:

Νομιζω βαζει αλλατι, πιπερι, κανελα, μπαχαρι, γαρυφαλο*, μοσχοκαρυδο*.

*οχι σιγουρα:look:

Έγινε επεξεργασία από FANISTELROOY
Link to comment
Share on other sites

Απο τοτε που δοκιμασα τα δικα της δεν μ αρεσουν της μανας μου

Στην Κρήτη μετά το απο πάνω λένε

Να ζήσετε ευτυχισμένοι :jump1::jump1::jump1::jump1::jump1::jump1:

εννοώντας καλά στέφανα :hehe:

Έγινε επεξεργασία από karmen1983
Link to comment
Share on other sites

Έφτιαξα ένα γαμάτο κάρι με μοσχάρι αλλά φώτο στο τέλος ξέχασα να βγάλω. Η συνταγή βγήκε από το μυαλό μου όταν είδα τι είχαμε.. χαραμίζομαι ο φούστης, ούτε ο [MENTION=173]Wizard![/MENTION] ( :p) να ήμουν τέτοιο πολυτάλαντο παιδί :hehe:

Πάρτε μία κατά την διάρκεια.

attachment.php?attachmentid=51228&stc=1&d=1341608833

post-23-1416076397,7851_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παϊδάκια κοτόπουλου σήμερα στα κάρβουνα μαριναρισμένα σε σάλτσα τομάτας με Sriracha Hot Chilli Sauce. Έσπειρε.

pics or never happened :p

Εκτός αν το έκαψες και μας το κρύβεις :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Aντι για τυρι-φετα εγω άλλοτε εχω τζατζικι απο διπλα και ταιριαζει καλύτερα μη πω απο φετα :p

IMHO τα γεμιστά (αλλά και τα ντολμαδάκια) με κιμά όπως είναι ζεστά μέσα στο πιάτο, θέλουν μαζί δροσερό στραγγιστό γιαουρτάκι (γιαουρτόψυξη :p). Μπουκιά και συχώριο!

Κι επειδή βλέπω πολλούς fans των γεμιστών, δοκιμάστε να βάλετε και ντολμαδάκια γεμιστά μέσα στο ταψί. Απίστευτη γεύση!

Link to comment
Share on other sites

IMHO τα γεμιστά (αλλά και τα ντολμαδάκια) με κιμά όπως είναι ζεστά μέσα στο πιάτο, θέλουν μαζί δροσερό στραγγιστό γιαουρτάκι (γιαουρτόψυξη :p). Μπουκιά και συχώριο!

Κι επειδή βλέπω πολλούς fans των γεμιστών, δοκιμάστε να βάλετε και ντολμαδάκια γεμιστά μέσα στο ταψί. Απίστευτη γεύση!

ΠΑΝΤΑ, όταν έβλεπα κάποιον να τρώει γεμιστά ή μακαρόνια με γιαούρτι,

έκανα υπεράνθρωπες προσπάθειες να συγκρατηθώ να μην ξεράσω. Ειδικά

άμα υπήρχε και η μυρωδιά της γιαουρτίλας στο χώρο... ΘΑΝΑΤΟΣ. Ποτέ

δε τα πήγα καλά με το γιαούρτι εκτός άμα έχει φρούτα by default μέσα.

Προσωπικά τα γεμιστά τα συνδυάζω -πέρα από φέτα- με δροσερή μαγιο-

νέζα και άμα είναι ορφανά πολλές φορές και με Ρίο Μάρε.

Link to comment
Share on other sites

... ούτε ο [MENTION=173]Wizard![/MENTION] ( :p) να ήμουν τέτοιο πολυτάλαντο παιδί...

Εγώ με τα φαγητά, είμαι κλασσικός: 2-3 σπεσιαλιτέ και από εκεί και πέρα, ψήσιμο, κλπ.

Στα γλυκά όμως, σας έχω για πλάκα :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.