Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

βαρέθηκα το κρεατικό και είπα να κάνω μια ομελέτα λαχανικών που είχα καιρό να φάω.

Κολοκυθάκια, ντοματούλες, πιπεριά, τριμμένο κρεμμύδι

IMG_3762.jpg

Μόλις ετοιμάστηκαν έβαλα και τις μελιτζάνες που τις είχα κάνει στο φούρνο.

Προσθήκη μυρωδικών

IMG_3763.jpg

Τα άφησα κανένα δίλεπτο να "δέσουν" μεταξύ τους και μπλουμ στο πυρέξ και φέταααα απο πάνω

IMG_3765.jpg

Αυγουλάκια

IMG_3766.jpg

φουρνος και μετά γύρισμα πάνω σε ένα πιάτο για μάσα

IMG_3768.jpg

IMG_3770.jpg

IMG_3772.jpg

Και εδώ έχει ξεκινήσει (πλέον τελειώσει) η διαδικασία εξολόθρευσης του γεύματος:patsak:

IMG_3776.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποιος σώφρων άνθρωπος υπολογίζει τις θερμίδες του φαγητού του;

Τρως όσο γουστάρεις και μετά πας και τα καις :p

CoD,WoW,Diablo,Skyrim και λοιπά δεν υπολογίζονται σαν κάψιμο θερμίδων :p

απλά με ενδιαφέρει πλέον και αυτό το σκέλος γιατί δεν μπορώ να σαβουρώνω με γύρους/τζατζίκια/παγωτά

και μετά να εχω την απαίτηση να κάνω 40-50-60 χλμ καθημερινά

δεν εχω αυστηρό πρόγραμμα,αλλά οι μέρες που έτρωγα 3 γύρους πίτα για βραδινό

έχουν περάσει (και δεν θέλω να ξανάρθουν)

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειάζεται να υπολογίζεις θερμίδες :)

Βάλε στο τραπέζι σου κάθε μα κάθε μέρα σαλάτα ή χόρτα

Τρώγε φρούτα με τη φλούδα (δεν εννοώ μπανάνες, ακτινίδια κλπ)

Και όσο μπορείς απέφυγε λιπαρά κρέατα.

Και τρώγε με την ψυχή σου.

Αν μπορείς να κάνεις και συχνά γεύματα ακόμα καλύτερα.

Αυτό κάνω και δεν είχα ποτέ θέμα βάρους και ποτέ δεν πείνασα. Και κάνω και τις παρεκτροπές μου άνετα.

Ισως να είναι και θέμα οργανισμού βέβαια αλλά όπως είπες και εσύ κάθε βράδυ πιτόγυρα δεν είναι λύση, όπως δεν θεωρώ και λύση μετράω θερμίδες για να φάω :)

Link to comment
Share on other sites

φρούτα και σαλάτες οκ,τα συχνά γεύματα δεν μπορώ να προγραμματίσω ακόμα

δεν εχω θέμα βάρους αλλά αν παρατήσω το ποδήλατο και γυρίσω

στις παλιές μου συνήθειες,θα πάρω σίγουρα κιλά

Link to comment
Share on other sites

Βρε κάφρε, ζωμό κότας με θαλασσινά?

Σωστό είναι. Το ριζότο γίνεται πάντα με ζωμό κότας, ανεξαρτήτως αν θα μπουν θαλασσινά ή ο, τιδήποτε άλλο. Αυτά όσον αφορά τη σωστή τεχνική. Από την άλλη το ριζότο του φίλου, σα ρυζόγαλο μου φέρνει. :p

Eπίσης [MENTION=4040]xdoc[/MENTION] : Τα θαλασσινά να τα βάζεις στο τέλος 3 λεπτά πριν γίνει το ριζότο. Μύδια, γαρύδες και καλαμαροχτάποδα, θέλουν κυριολεκτικά 2 λεπτά, ο, τιδήποτε παραπάνω τα κάνει τσίχλα, και έτσι αφήνουν τις γεύσεις και τα αρώματα της θάλασσας μέσα στο ριζότο.

Έγινε επεξεργασία από dimitris_s
Link to comment
Share on other sites

Σωστό είναι. Το ριζότο γίνεται πάντα με ζωμό κότας, ανεξαρτήτως αν θα μπουν θαλασσινά ή ο, τιδήποτε άλλο.

ΔΕ ΓΝΩΡΙΖΑ :eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek::eek:

Στου χουριόμ πάντα με spamάρανε να μην μπερδεύω

κρέας με ψάρι, να μην κάνω ριζότο με κύβο κότας ή

βοδινού άμα είναι να ρίξω θαλασσινά (άλλο άμα το

έκανα άμα δεν είχα κύβο λαχανικών ή απλά επειδή

megusta) και να μη φοράω μπλε με μαύρα...... :(

Link to comment
Share on other sites

Σωστό είναι. Το ριζότο γίνεται πάντα με ζωμό κότας, ανεξαρτήτως αν θα μπουν θαλασσινά ή ο, τιδήποτε άλλο. Αυτά όσον αφορά τη σωστή τεχνική. Από την άλλη το ριζότο του φίλου, σα ρυζόγαλο μου φέρνει. :p

Eπίσης [MENTION=4040]xdoc[/MENTION] : Τα θαλασσινά να τα βάζεις στο τέλος 3 λεπτά πριν γίνει το ριζότο. Μύδια, γαρύδες και καλαμαροχτάποδα, θέλουν κυριολεκτικά 2 λεπτά, ο, τιδήποτε παραπάνω τα κάνει τσίχλα, και έτσι αφήνουν τις γεύσεις και τα αρώματα της θάλασσας μέσα στο ριζότο.

υπάρχει ορθή παραλλάγη με ζωμό ψαριού.... απλά είναι πιο δύσκολος οπότε προτιμάται της κότας

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει ορθή παραλλάγη με ζωμό ψαριού.... απλά είναι πιο δύσκολος οπότε προτιμάται της κότας

Βεβαίως. :T: Το ριζότο γενικά γίνεται και με ζωμό βοδινού, αν το ζητάει η πρωτεΐνη, απλά πρέπει να είσαι πολλά κιλά μάγειρας για να το πετύχεις όπως πρέπει.

Μου θυμίσατε φαγητά πάλι ρε καθικάουερς. Οσομπούκο με ριζότο μιλανέζε+παρμ, μουσακά με 20% αρνίσιο κιμά ή oxtail pudding με συνταγή του heston (όχι χέστον). :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.