Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Αυτός θα το έκανε με κεραμική εστία :p

better yet!

με ενα 17αρι 5:4 πανελακι αφης στην οροφη

το οποιο σε screensaver θα εχει κεραμικες εστιες να αναβοσβηνουν

αλλα μολις το αγγιζεις θα βγαινεις desktop!

κιτρινος φωτισμος Inside

και full size vga backplate καμουφλαζ σε ταψι με μελομακαρονα

ψησου!

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Όποιος ξέρει στη Θεσσαλονική μαγαζί που να κανει delivery sushi να μιλήσει. Με ενα γκουγκλάρισμα, μονο 2 εστιατόρια βρήκα να υπάρχουν.

A) μονο ανατολική θεσσαλονίκη

B) ετοιμάσου να πληρώσεις για κάτι που είναι η απόλυτη μετριότητα

Link to comment
Share on other sites

sushi + delivery + mongo = νοσοκομειο... :whistling

Σουσι (που τρωγεται) στα μερη μας μονο στο Le Zazou.-

Les Zazou:P

Έχω ακούσει ότι είναι πολύ ακριβό γενικά σαν μαγάζι ισχύει;

Όλο λέω θα το τιμήσω αλλά δεν έκατσε μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

sushi + delivery + mongo = νοσοκομειο... :whistling

Σουσι (που τρωγεται) στα μερη μας μονο στο Le Zazou.-

Les Zazous

Διαβαστε προσεκτικα και καντε ο καθενας την ερευνα του πριν προτεινετε κατι στους αλλους.

Τα στοιχεια μπορεις αν εχεις αμφιβολιες να τα διασταυρωσεις με τον ΕΦΕΤ.

Απλα.

Link to comment
Share on other sites

χάλια το φωτοσαπούνι πάντως. Πέρα απο καμμένα τα έβγαλες και ελαφρά μουχλιασμένα :hehe:

Να υποθέσω ότι φωτογράφησες με λάμπα φθορισμού με τη μηχανή στο auto white balance; Για αυτό έχουν πράσινη τίντα, εγώ μόνο burn τους έκανα...

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

με φλας τις έβγαλα στο auto όντως

Αλλά μη μου πεις ότι δεν έχει διαφορά πχ το πάνω πυρεξάκι με το δικό σου γιατί μάλλον θα θέλει καλιμπράρισμα η οθόνη μου ή εγώ οφθαλμίατρο :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Οταν ακουτε πολυ διαφημιση, κυριλικια, υψηλες τιμες, χαιλικια κτλπ...να ξερετε το φαγητο ειναι απο τα χειροτερα.

Συνηθως ετσι γινεται. Υπαρχουν και οι εξαιρεσεις...για να μην μας πουν απολυτους. Και μονο.

Προτιμω καμια ταβερνα...αν ειναι για εξω. Καλο ειναι να το αποφευγουμε γενικα το εξω αν δεν ειμαστε απολυτα σιγουροι για το μαγαζι. Απολυτα σιγουρος σημαινει οτι εχεις μπει στη κουζινα πανω απο 5 φορες, στην αποθηκη, εχεις δει τα ψυγεια, εχεις παρακολουθησει τη διαδικασια παρασκευης κτλπ.

Το μου ειπε ο ταδε για το χ μαγαζι οτι ειναι οκ κτλπ...δεν ισχυσει και σε καμια περιπτωση δεν μας δινει το δικαιωμα να λεμε οτι ειμαστε απολυτα σιγουροι.

Χιλιες φορες στο σπιτι με φιλους για να ξερουμε τι τρωμε.

Δεν υπαρχει συγκριση κανενος απο τα και καλα "χαι ρεστοραν" με τη περιπτωση να μαζευτουμε σε κανα σπιτι και να μαγειρεψει για παραδειγμα η Αγαπη μαζι με κανα 2-3 απο εδω μεσα που ειναι μανιακοι με τις ψησταριες-σουβλες-καρβουνα κτλπ και κατεχουν ολη τη τεχνη και το μερακι που χρειαζεται.

Φαγητο μαγειρεμενο απο φιλους, με αγαπη και μερακι. Καλη παρεα και απλα πραγματα. Τελος.

Τωρα μαγαζια σουσι...χαιλικια...και δηθεν απατεωνες-λαμογια -φλωρακια και εκδιδομενες πολυτελειας που συχναζουν εκει μεσα...να μου λειπει.

Κατι τετοια μας κουβαλησαν-φυτεψαν στο κεφαλι τα τσιρακια της νεας ταξης και πηραμε τη κατω βολτα πνευματικα-ηθικα. Τωρα απλα θεριζουν τους καρπους των κοπων τους που εσπερναν επι 30 ετη σε αυτο το κρατος και μετετρεψαν τον Ελληνα σε νεοελληνα ανοητο, δηθεν, ανηθικο, αχρηστο, αμορφωτο με 10 "πτυχια", θολοκουλτουριαρη και αλλοτριωμενο ψυχικα αλλα και σωματικα πλεον.

Οι μαχες ξεκινανε απο πνευματικο επιπεδο πρωτα και αν νικησεις εκει τοτε θα επικρατησεις επι του αντιπαλου σε ολα τα επιπεδα. Μας εχουν ξεσκισει στον ψυχολογικο πολεμο και εμεις ζηταμε και αλλο...δωσε φωναζουμε...σαν κατι ανοητα φλωρακια της δυσης.

Αυτα περι σουσι...

Φτιαξε καμια ταψαρα με τιποτα τρελλα φαγητα μεσα ρε Αγαπη και ριξε τις φωτος σου να δουνε μερικοι τι εστι φαι...

Βουρ στις ψησταριες-σουβλες-καρβουνα οι υπολοιποι γνωστες-μερακληδες.

Ακου σουσι...

Έγινε επεξεργασία από xkabamarux
Link to comment
Share on other sites

Τωρα μαγαζια σουσι...χαιλικια...και δηθεν απατεωνες-λαμογια -φλωρακια και εκδιδομενες πολυτελειας που συχναζουν εκει μεσα...να μου λειπει.

Κατι τετοια μας κουβαλησαν-φυτεψαν στο κεφαλι τα τσιρακια της νεας ταξης και πηραμε τη κατω βολτα πνευματικα-ηθικα. Τωρα απλα θεριζουν τους καρπους των κοπων τους που εσπερναν επι 30 ετη σε αυτο το κρατος και μετετρεψαν τον Ελληνα σε νεοελληνα ανοητο, δηθεν, ανηθικο, αχρηστο, αμορφωτο με 10 "πτυχια", θολοκουλτουριαρη και αλλοτριωμενο ψυχικα αλλα και σωματικα πλεον.

Οι μαχες ξεκινανε απο πνευματικο επιπεδο πρωτα και αν νικησεις εκει τοτε θα επικρατησεις επι του αντιπαλου σε ολα τα επιπεδα. Μας εχουν ξεσκισει στον ψυχολογικο πολεμο και εμεις ζηταμε και αλλο...δωσε φωναζουμε...σαν κατι ανοητα φλωρακια της δυσης.

To topic λέγεται ΦαγητοThread. Για συζήτηση περί πολιτικής και για την πάλη των τάξεων υπάρχουν και άλλα θέματα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Μερικά καλούδια μιας και σήμερα κλείστηκα στη κουζίνα μου :yes2:

sos: επειδή οι φωτογραφίες είναι αρκετές αν είστε απο κινητό προσοχή στα spoiler

Χθεσινό μαγείρεμα για να προλάβω τα υπόλοιπα σήμερα

Μανιτάρια πλευρώτους στιφάδο

ziFAP.jpg

NN9Jz.jpg

nNQPC.jpg

svwgd.jpg

lXVaQ.jpg

8Rcp0.jpg

tEO2B.jpg

Xjgfq.jpg

Μερικά μπινελίκια μέχρι να σερβίρω :p

4nQAq.jpg

411El.jpg

anFKv.jpg

RYezm.jpg

Λαχανικά στο φούρνο με πέστο σαλτσούλα που την ζέστανα λίγο για να απλώσει πιο εύκολα και καπνιστό τυρί

Q6CQF.jpg

gcADi.jpg

Qh8NR.jpg

JPSAa.jpg

jME7V.jpg

AJ8ZJ.jpg

5VS2c.jpg

PHM6y.jpg

Μπήκαν φούρνο μετά να δέσουν λίγο και να ροδίσουν οι τοματούλες και μετά το τυράκι

6BaUo.jpg

NQ4Ne.jpg

LSWmS.jpg

owKEA.jpg

Και κάτι μετά απο ειδική παραγγελία για τους [MENTION=15018]Seafalco[/MENTION] k [MENTION=12156]Lakisss[/MENTION]. Ραδίκια που φοράνε κουδουνάκι :hehe:.

asr1E.jpg

Είχαμε ένα θέμα με το μέγεθος του ταψιού αλλά τα βολέψαμε

B5XOX.jpg

fORgW.jpg

Υπομονή μεγάλη και μετά απο 3 περίπου ώρες ώρα για μάσα :p

PPPdX.jpg

2fk6k.jpg

1DBMm.jpg

Βέβαια μέσα σε όλα αυτά δε μπορεί να λείπει το κρασί και το.......... νερό;;;;;; Ξέρετε αυτό το κρητικό που το πίνουν με σφηνάκια :p

Και λευκό και άσπρο ανάλογα τα γούστα

uJ5uS.jpg

meJ2n.jpg

Γλυκό θα φάτε μετα (αν ζήσω) τώρα πάω να φάω. Αρκετά σας τάισα εσάς :hehe:

A και μη το ξεχάσω γιατί σίγουρα θα αναρωτιέστε. Τελικά η επισκευή της κουζίνας ήταν 100% επιτυχημένη :whistling

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.