Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Δε μας αρέσει να τρέχει το αίμα ποτάμι ρε φιλαράκι, βαμπίρια θα γίνουμε δηλαδής;

^^:T:

απο medium και κατω = αμεσο RMA...

ειπαμε να διατηρηθει ζουμερο το κρεας

οχι να αιμορραγει στο στομα μου

περι ορεξεως ολα αυτα βεβαια και αναλογως του κρεατος φυσικα

Link to comment
Share on other sites

Δε μας αρέσει να τρέχει το αίμα ποτάμι ρε φιλαράκι, βαμπίρια θα γίνουμε δηλαδής;

Δεν είπα να είναι αιμορραγία από 50άρι. Και το medium/rare δεν τρέχει αίμα παρά ελάχιστο.

Για να μην πω για την παπάρα!

Link to comment
Share on other sites

Medium, αντε medium rare αναλογα το κρεας...

Μου εφεραν σ ενα βραζιλιανικο με σουβλες κομματι απο μεσα, που ηταν σαν το δευτερο της φωτογραφιας, ισως κ το πρωτο. Ισα ισα εφαγα το γυρω γυρω. Το αλλο μολις κρυωσε ηταν πραγματικα οπως το παιρνεις απο το χασαπη.

Μετα εφαγα ομως απο το εξω εξω κ το ευχαριστηθηκα. Ηταν medium rare - medium.

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

χθές το μενού είχε κοκοράκια ψημένα στο φούρνο με μπύρα και μουστάρδα

OcOXjLB.jpg

Σήμερα μοσχαρίσιες μπριζολίτσες με συνοδεία απο τοματούλα, κρεμμυδάκι φρέσκο, λίγο ταμπάσκο, λίγο πιπέρι, αλάτι, λαδάκι και ρίγανη (και πατάτες τηγανητές λολ)

t6rAcif.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απορρίφθηκε το δικαίωμα των Ευρωπαίων να γνωρίζουν ποια μεταλλαγμένα προϊόντα τρώνε

Η Ολομέλεια του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου απέρριψε την υποχρεωτική σήμανση τροφίμων που προέρχονται από ζώα που έχουν τραφεί με γενετικά τροποποιημένες τροφές.

Αν και η σχετική τροπολογία κέρδισε την πλειοψηφία των ψήφων του Ευρωκοινοβουλίου, λόγω της καταψήφισης από την πλειοψηφία των συντηρητικών, δεν συγκέντρωσε την ενισχυμένη πλειοψηφία που απαιτούταν για την έγκρισή της. Η ίδια πλειοψηφία απέρριψε τροπολογία για την διεξαγωγή ανεξάρτητων μελετών για την επίπτωση των μεταλλαγμένων και άλλων “νέων τροφών” στην ανθρώπινη υγεία.

Ακολουθεί το πλήρες κείμενο των δηλώσεων του ευρωβουλευτή Κρίτωνα Αρσένη μετά το τέλος της ψηφοφορίας:

“Σήμερα είναι μία εξαιρετικά δυσάρεστη ημέρα για το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο. Καταψηφίστηκε το δικαίωμα των Ευρωπαίων πολιτών να γνωρίζουμε αν τα ζωικά προϊόντα που καταναλώνουμε προέρχονται από ζώα που έχουν τραφεί με γενετικά τροποποιημένες τροφές. Καταψηφίστηκε επίσης η αυτονόητη υποχρέωση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής να διεξάγει ανεξάρτητες μελέτες για τις επιπτώσεις των μεταλλαγμένων και άλλων “νέων τροφίμων” στην ανθρώπινη υγεία. Και όλα αυτά όταν ενδεχομένως να υπάρχουν κίνδυνοι για την ανθρώπινη υγεία από την κατανάλωση μεταλλαγμένων καθώς με βάσει δηλώσεων της Επιτροπής το 80-90% των ζωοτροφών περιέχουν μεταλλαγμένα, ενώ πρόσφατες μελέτες απέδειξαν ότι μεταλλαγμένα γονιδιώματα από τις μεταλλαγμένες τροφές μπορούν να ανιχνευτούν στο γάλα των ζώων.”

Το food project καταγγέλει αυτή τη συμπεριφορά από τους δήθεν αντιπροσώπους μας στο Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο.

Τον Μάρτιο, και ξανά εν μέσω κρίσης και χωρίς ενημέρωση των πολιτών, η Κομισιόν ενέκρινε τη καλλιέργεια της γεννετικά μεταλλαγμένης πατάτας Amflora της εταιρίας BASF και την εμπορία τριών ποικιλιών γενετικά τροποποιημένου καλαμποκιού ΜΟΝ 863 της εταιρίας Monsanto.

Απόλυτα ευθυγραμμισμένη με τις απροκάλυπτα και από καιρό εκφρασμένες προθέσεις του προέδρου της κ. Μπαρόζο, η Ευρωπαϊκή Επιτροπή προχώρησε στην πρώτη έγκριση καλλλιέργειας ΓΤΟ μετά το 1998, αγνοώντας επιδεικτικά τη βούληση της συντριπτικής πλειοψηφίας των ευρωπαίων πολιτών για ολοκληρωτική απαγόρευση των μεταλλαγμένων.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, τι εννοείς εσύ κι εγώ medium rare και τι καταλαβαίνει ο σερβιτόρος και ακόμα περισσότερο, τι ψήνει ο ψήστης έχει τρελή διαφορά.

Έχω απολαύσει πολλές φορές medium rare ελαφρώς κόκκινο μέσα μόλις το πατάς βγαίνει ζουμάκι κλπ κλπ μιαμ μιαμ σε Fridays.

Έχω ζητήσει και σε ταβέρνα που με ρώτησαν Medium (όχι καν medium rare) και μου το έφεραν λίγο παραπάνω από το blue, το μαχαίρι δεν την έκοβε, το αίμα έσταζε και το κρέας ήταν λάστιχο.

Οπότε, εν Ελλάδι, έχει κι ένα ρίσκο, όσο κι αν το συζητάμε μεταξύ μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλά, τι εννοείς εσύ κι εγώ medium rare και τι καταλαβαίνει ο σερβιτόρος και ακόμα περισσότερο, τι ψήνει ο ψήστης έχει τρελή διαφορά.

Έχω απολαύσει πολλές φορές medium rare ελαφρώς κόκκινο μέσα μόλις το πατάς βγαίνει ζουμάκι κλπ κλπ μιαμ μιαμ σε Fridays.

Έχω ζητήσει και σε ταβέρνα που με ρώτησαν Medium (όχι καν medium rare) και μου το έφεραν λίγο παραπάνω από το blue, το μαχαίρι δεν την έκοβε, το αίμα έσταζε και το κρέας ήταν λάστιχο.

Οπότε, εν Ελλάδι, έχει κι ένα ρίσκο, όσο κι αν το συζητάμε μεταξύ μας.

Γι' αυτό κι εγώ πρώτα λέω μέτρια και μετά εξηγώ πώς πρέπει να είναι :).

Παρεμπιπτόντως έχουμε feedback για τις black angus του makro? Στο Ηράκλειο που δεν είχε μου είπε ότι μπορούμε να κανονίσουμε να παραγγείλει, αλλά να ξέρουμε και αν αξίζει τον κόπο...

Link to comment
Share on other sites

λεπόν γαριδομακαρονάδα και συνταγή απο τον άρχοντα Jacques Pepin για σολωμό

Ap2nXuO.jpg

L5X568q.jpg

Σε όποιον αρέσει ο σολωμός ας ρίξει μία ματιά

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=YPL8BwHRxIc]KQED: Essential Pepin Shorts, Cured Salmon in Molasses - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω αϋπνίες θα γράψω μια συνταγή.

Πίτες Σφακιανές.

Η καλή πίτα θέλει 3 πράγματα, εξαιρετικό αθότυρο, υπομονή και καλό μέλι.

Αθότυρο (χωρίς το "ν", είναι από τη λέξη άθος, τη στάχτη): Φρέσκο, όχι ξυρό. Να πω πως είναι δύσκολο να βρεθεί πραγματικά καλό και γνήσιο και να επισημάνω οτι είναι διαφορετικό πράγμα απο την μυζήθρα. Τώρα θα ξεκινήσει το ανοιξιάτικο γάλα και είναι η καλύτερη εποχή για το τυρί που μιλώ.

Μέλι: Αυτό που βάζουμε εμείς στις πίτες είναι Νότιας Κρήτης, από θυμάρι και ερείκι, που είναι βαρύ μέλι και σκούρο με έντονο άρωμα.

Τα υπόλοιπα υλικά: αλεύρι, νερό, λίγο λάδι, λίγο αλάτι και ρακή.

Αναλογίες: Στο 1 κιλό τυρί θέλουμε 1 κιλό αλεύρι, 2 ποτήρια νερό (μισό λίτρο πάνω-κάτω), 2 κουταλάκια αλάτι, 8 κουταλιές της σούπας καλό λάδι και ρακή. Για τη ρακή οι απόψεις διίστανται στην οικογένεια μου, η μητέρα μου λέει 2 σφηνοπότηρα, εγώ βάζω μισό ποτήρι. Η μέση λύση είναι να ξεκινήσετε με τα 2 σφηνοπότηρα και ότι υγρά ζητάει το ζυμάρι στο πλάσιμο να τα βάζετε ρακή.

Η διαδικασία:

1) Βγάζουμε το τυρί απο το ψυγείο και το βάζουμε σε βαμβακερή πετσέτα να κατεβάζει όλα του τα υγρά. Αφήστε το μια ώρα.

2) Το περνάμε απο κόσκινο και το πλάθουμε μικρά μπαλάκια, μια χούφτα, πρέπει να τα πιέσουμε να γίνουν σφιχτά. Το τυρί εδώ θα έχει πάρει θερμοκρασία δωματίου και είναι έτοιμο, μην χασομεράτε όμως γιατί δεν κάνει να μείνει πάνω απο 2~3 ώρες εκτός ψυγείου.

3) Πλάθουμε αρκετά καλά το ζυμάρι με το αλεύρι, το νερό, το αλάτι, το λάδι και τη ρακή! Η διαδικασία είναι γνωστή, δεν θα μπω σε λεπτομέρειες για το πως πλάθουμε. Το χωρίζουμε και αυτό σε μπάλες (20 για τις ποσότητες που γράφω) και το βάζουμε να ξεκουραστεί μία ώρα. (Υπενθυμίζω οτι πρέπει να έχετε πάντα στο νου σας το χρόνο για να μην χαλάσει το τυρί).

4) Ανοίγουμε το ζυμάρι σε πάχος μισού εκατοστού, τοποθετούμε στο κέντρο ένα μπαλάκι τυρί και κάνουμε ένα πουγκί. Το πουγκί το πατάμε με την παλάμη μας στο κέντρο απαλά ώστε να ανοίξει το τυρί και να σκορπίσει και το βάζουμε πάλι να ξεκουραστεί κάτω απο μία πετσέτα.

5) Ξεκινάμε και ανοίγουμε τα πουγκιά με πλάστη και αν όλα τα κάναμε σωστά θα δούμε σε κάθε σημείο της επίπεδης ζύμης ποσότητες τυριού. Αν σας τρυπάει το ζυμάρι γύρω απο το τυρί δεν το είχατε στραγγίξει στην αρχή. Το ιδανικό για εμένα είναι να βγει η πίτα 3 με 5 χιλιοστά πάχος.

Ψήσιμο: Το καλύτερο είναι να βάλετε πήλινη επιφάνεια πάνω στα κάρβουνα να κάψει, κολλάτε την πίτα πάνω και την αφήνετε μέχρι να ροδίσει και απο τις δυο μεριές. Η εναλλακτική λύση είναι το αντικολλητικό τηγάνι, να πυρώσει καλά και δεν θέλει ούτε λάδι.

Σερβίρονται με καλό μέλι κυρίως. Υπάρχουν αρκετές παραλλαγές βέβαια, είχα δει έναν να σπάει πάνω απο την πίτα 2 αυγά όταν την έψηνε και τα έκανε μάτια.

Την έχω πει σε αρκετούς τη συνταγή και κανένας δεν την έκανε επειδή βλέπουν τα ταπεινά υλικά της και την "φασαρία" που θέλει για να γίνουν και πιστεύουν οτι δεν αξίζει.

Για τιμωρία τους φτιάχνω και δοκιμάζουν μια φορά και μετά όταν ξανακάνω δεν τους δίνω για να με κοιτάνε όπως οι γάτες τα καΐκια.

Ταιριάζουν αρκετά με παγωμένη κανελαδά...

Έγινε επεξεργασία από alexandertm8
Link to comment
Share on other sites

Έφτασαν!

Υψηλής ποιότητας, βασισμένα στην αυθεντική σουηδική συνταγή, από βοδινό και χοιρινό κρέας.

Συνοδεύονται από πλούσια σάλτσα, μαρμελάδα από κόκκινα μύρτιλα και φρεστοτηγανισμένες πατάτες.

meatballs_food.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.