Jump to content



Official ΦαγητοThread (FoodLab)


greekfragma

Recommended Posts

Επειδή είμαι ολίγον τι άσχετος αλλά φαίνεται απίστευτο, νιώθω την ανάγκη να ρωτήσω. Το bacon(?) και τα μανιτάρια τα βάζεις πρώτα στο τηγάνι ? Ή έτσι χύμα? (Μην πείτε φαίνεται είπαμε άσχετος :p ). Μετά βράζεις τα μακαρόνια λίγο λιγότερο από όσο λέει π.χ αντι για 12 λεπτά 10 και ρίχνεις κρέμα γάλακτος και τυριά και στον φούρνο? Κατάλαβα καλά?

δε σοτάρω τίποτα για να μη γίνει πολύ βαρύ. Απλά για περίπου 10 λεπτά που κάνουν τα μακαρόνια (ναι απο 12 κανονικα) βάζω στο πιρεξ τα μανιτάρια με το μπέικον. Αδειάζω τα υγρά απο τα μανιτάρια όταν αποσύρω, προσθέτω μακαρόνια, ανακατεύω, λίγο πιπέρι, τυριά, κρέμα γάλακτος και επιστροφή στο φούρνο

Link to comment
Share on other sites

Επειδή είμαι ολίγον τι άσχετος αλλά φαίνεται απίστευτο, νιώθω την ανάγκη να ρωτήσω. Το bacon(?) και τα μανιτάρια τα βάζεις πρώτα στο τηγάνι ? Ή έτσι χύμα? (Μην πείτε φαίνεται είπαμε άσχετος :p ). Μετά βράζεις τα μακαρόνια λίγο λιγότερο από όσο λέει π.χ αντι για 12 λεπτά 10 και ρίχνεις κρέμα γάλακτος και τυριά και στον φούρνο? Κατάλαβα καλά?

Σε αυτά δεν υπάρχει "σωστό" και "λάθος"... Ο πειραματισμός είναι η μισή χαρά του μαγειρέματος. Προσωπικά θα τσιγάριζα λίγο το μπέηκον για να φύγει το πολύ λίπος, και μετά θα τσιγάριζα λίγο τα μανιτάρια στο λίπος και θα πρόσθετα την κρέμα γάλακτος για να μην πάει χαμένο :D.

Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα ξεκινάμε δίαιτα. Οπότε μαρουλάκι, λεμόνια, τόνος σε νερό και τα σχετικά :cry:

dscn7346-11077.jpg

dscn7350-11078.jpg

dscn7351-11079.jpg

dscn7353-11080.jpg

:p

Δοκιμασε με μανιταροσουπα την επομενη φορα..(εκδοχη χωρις αλλαντικα)

Link to comment
Share on other sites

Απο σήμερα ξεκινάμε δίαιτα. Οπότε μαρουλάκι, λεμόνια, τόνος σε νερό και τα σχετικά :cry:

dscn7346-11077.jpg

dscn7350-11078.jpg

dscn7351-11079.jpg

dscn7353-11080.jpg

:p

Αυτό είναι που λένε :

"Δίαιτα ... μετά φαγητόν" ! ! !

:drool: :rant: :sarcastic::suicide:

Και αυτά είναι που λένε :

Ανάμικτα συναισθήματα! ! !

:T:

Edit: Fixed :D

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Καλά παίδες και ωραία μου κυρία [MENTION=20975]karmen1983[/MENTION], απλά δεν παίζεστε!!!

Τι να πρώτο πω?!

Καταρχάς ένα μεγάλο μπράβο σε πολλούς εδώ μέσα για τις δημιουργίες και τις ιδέες που δίνουν.:T:

Κατά δεύτερον απλά δεν υπάρχετε και έχω σκάσει από τα γέλια!Με τις ατάκες σας και αυτά που λέτε και κράζετε απλά κάθομαι και διαβάζω και λιώνω!!!Αφού έχει καταντήσει να είναι το θρεντ πιο λιώσιμο και από τα "ανέκδοτα και λοιπά..."!Αφού άμα δεν έχει εκεί τπτ της προκοπής, μπαίνω εδώ και σας διαβάζω και σας απολαμβάνω και λιώνω!

Το κακό είναι ότι θέλω να μπαίνω όσο πιο συχνά γίνεται αλλά...τι είστε εσείς ρε!!!Δε γίνεται να μπαίνω...καταστροφή θα πάνε και οι διατροφές και τα προγράμματα και όλα!Αντί να χάνω θα μπαίνω και θα παίρνω κιλά!Και η γράμμωση πλέον θα είναι από τις δίπλες!!!:rip:

keep up the good work!:fun::magic::banging:

[MENTION=23]DJD[/MENTION]

Έχεις ανεβάσει τελευταία αυτό

http://www.thelab.gr/1063640447-post9275.html

Καθώς η Κυριακή είναι free μέρα διατροφής, για δώσε αν δε σου κάνει κόπο υλικά και τρόπο παρασκευής.Thanks.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=9875]venom7[/MENTION]

φαντάσου μία πίτσα με βάση τον κιμά αντί για ζύμη...

κιμά + μπαχάρια + αυγό , ανακατεύεις , στρώνεις σε βάση και από πάνω ότι υλικά θα έβαζες σε πίτσα...

δες εδώ

http://www.athleat.co.uk/the-paleo-diet-meatza-grass-fed-beef.html

Νομίζω πως ο DJD εχει κόψει τα σιτοπαρασκευάσματα, οπότε μαλλον γιαυτό κινείται σε τέτοιες εναλλακτικές.

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.