Jump to content



[UPDATE]ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΦΗΜΕΣ για 3DMARK06 & SPI 1M Scores του BARCELONA


Dagalidis

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από def [Σήμερα, στις 21:11]

δεν σου κανει εντυπωση που στο επισημο site της amd ακομα δεν βαλανε τιποτε,εστω να προετημασουνε λιγο τον κοσμο για το μεγαλο μπαμ,εδω η ιντελ οταν εβγαλε τους c2d απο νωρις εβγαζε αποτελεσματα δλδ για αυτους δεν ισχυε οτι επρεπε να τηρησουν την ημερα της παρουσιασης?τελος παντον εγω ειπα οτι το μπαμ δεν θα γινει............

+1 :T:

Eαν όντως η νέα τεχνολογία της AMD έκανε την διαφορά από μόνοι τοιυς θα "άφηναν" να διαρρέουν πράγματα ώστε από αύριο κιόλας να εχουν ξεπουλήσει...Μιλάνε για τα πλεονεκτήματα της αρχιτεκτονικής τους χωρίς νουμερα-benches....Ότι έγινε με ATI. Διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά της 2900 έλεγες αρχικά ότι θα μαμεί και θα δέρνει...Έλα όμως που....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 652
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από sstav

...Ότι έγινε με ATI. Διαβάζοντας τα χαρακτηριστικά της 2900 έλεγες αρχικά ότι θα μαμεί και θα δέρνει...Έλα όμως που....

με 150-200€ λιγοτερα παιρνεις την δευτερη καλυτερη καρτα!(πριν την ελευση της 8800ultra)

Οντως η δευτερη(τριτη) θεση δεν φτανει...: p

Link to comment
Share on other sites

Αν η τιμή του Barcelona είναι κοντά ή και χαμηλότερη από τους c2d, τότε θα τους προτιμήσω για μελλοντική αναβάθμιση και ας είναι και λίγο πιο αργοί...

Για μελλοντικές multithreading εφαρμογές θα έχουν προβάδισμα και σίγουρα 4 πυρήνες έχουν καλύτερη απόδοση από 2...

Επίσης ένα πράγμα το οποίο δεν δείχνει να ενδιαφέρει τους περισσότερους, αλλά εγώ το θεωρώ σημαντικό είναι ο συντελεστής performance/watt... μου φαίνεται είναι καιρός η αγορά να κινείται προς τα εκεί και χαίρομαι που η amd το έχει καταλάβει...

Οι power users θα συνεχίσουν μάλλον προς το παρόν να χρησιμοποιούν intel... αλλά η amd συνεχίζει να γίνεται ανταγωνιστική και να μην αφήνει την intel μοναδικό κατασκευαστή επεξεργαστών, το οποίο θα ήταν και καταστροφικό...

Επίσης μου κάνει εντύπωση η κόντρα που δημιουργείται στους συμφορουμίτες, αφού δεν μπορώ να καταλάβω την ανάγκη επιβολής δύναμης της μιας ή της άλλης εταιρίας... μακάρι να υπήρχαν και άλλες δυο εταιρίες ακόμα για να υπάρχει ακόμα μεγαλύτερος ανταγωνισμός...

Ο καλύτερος να κερδίζει τις δάφνες που του αξίζουν, αλλά να υπάρχει και μια διαδοχή γιατί αλλιώς το "σπορ" χάνει το νόημα και την αξία του...

Όσων αφορά τώρα τις τωρινές εξελίξεις, γνώμη μου είναι ότι ο barcelona δεν θα αλλάξει κάτι στην τωρινή αγορά των desktops (ο c2d φαίνεται να έχει το προβάδισμα), αλλά θα εισχωρήσει δυναμικά στους servers των οποίων η αγορά είναι επίσης μεγάλη...

σε κανά χρόνο που θα οριμάσει το νεο core της amd θα είναι έτοιμο να ανταγωνιστεί το core της intel και για την αγορά των desktops...

και σε 5-6 χρόνια που θα αρχίσει να διαφαίνεται η νέα τάση της αγοράς που ήδη καλιεργεί η amd με την συγχώνευσή της με την ati θα αλλάξουν αρκετά οι υπολογιστές από αυτό που ξέρουμε σήμερα... έχουμε να δούμε απίστευτα πράγματα (τουλάχιστον όσοι ασχολούνται και με το τεχνικό κομμάτι των επεξεργαστών και την τεχνολογία)... παρατηρείται (ευτυχώς) ένας επαναπροσδιορισμός του computing με σκοπό την ευελιξία και την λειτουργικότητα παρά τον εντυπωσιασμό...

imo...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω ότι τον ήπιε ΠΑΛΙ η AMD.......... :p

Τα δε προβλήματα για μας θα είναι ΤΡΙΑ :

1. ΑΝ δεν Overclock-άρει καλά (έστω μέχρι και 3.6 - 4GHz) θα τον πιεί δεύτερη φορά.....

2. ΑΝ δε δουλεύει σε subzero κατατάσεις θα τον πιεί τρίτη φορά......

3. ΑΝ δε γίνουν τα παραπάνω, ο Dag θα τον πιεί άπειρες φορές (καμμιά 5000+)..... :D:p

Link to comment
Share on other sites

Θα στήσουμε στην κεντρική σελίδα ενα script που θα δίνει random αριθμούς ., κάτι σαν λοταρία για να μην τσακώνεστε μετά [εγω θέλω πρωτος κλπ/. ]

Εγω που είχα την ιδέα πέρνω το νο1 . :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dagalidis [29-08-2007 00:51]

... ο BARCA θα είναι από 30 - 40 % ποιό γρήγορος από ότι διαθέσιμο θα έχει να ΄δέιξει η ΙΝΤΕΛ αλλά σε μερικές εφαρμογές θα είναι εως και 170% ποιό γρήγορος από την ΙΝΤΕΛ σε ίσες ονομαστικές ταχύτητες...

Α ρε καημένε Προφήτη-Νταγκ, οι αξιόπιστες πηγές σου, καταστρέψανε το reputation σου... :(

Πίσω τώρα στο λαγούμι σου για καμιά 3ετία πάλι :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 11:44]

Α ρε καημένε Προφήτη-Νταγκ, οι αξιόπιστες πηγές σου, καταστρέψανε το reputation σου... :(

Πίσω τώρα στο λαγούμι σου για καμιά 3ετία πάλι :hehe:

Μα γιατι? Το πλανο ειναι 5ετες. Να ωριμασει η πλατφορμα.. να βγουν 5-10 διαφορετικα stepings (αφου μονο στο 3ο βγηκε), να αλλαξουν λιγο τα chipset. Και στο μακρινο μελλον θα ειναι διαθεσημοι για συγκριση με τους C2D. Αλλα τοτε θα εχουν βγει αλλοι Intel. :tomato: :tomato: :tomato:

Μα ειναι σοβαροι??? Στην τεχνολογια που τρεχει, το ωριμαζω ειναι 1 μηνα. Οχι 1 Quarter ποιο μετα για τα μεγαλητερα Μhz μονο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.