Jump to content



Γυμναστηριο και χημειες


giorgos_cupra

Recommended Posts

Ενακα καλοκαιριού είπα "και καλά" να ξεκινήσω πρόγραμμα για γράμμωση! (τρομάρα μου)

και όσον αφορά την διατροφή αλλά και την προπόνηση

 

έχω χάσει 10 κιλά αλλά και πάλι κοιλιακούς δεν βλέπω.....βλέπω δλδ αλλά ελάχιστα

το λίπος από την κοιλιά δεν φεύγει ούτε με σφαίρες

οκ το έχω πάρει απόφαση....δεν θα φύγει ποτέ 

Link to comment
Share on other sites

κοιτα τι παιζει με ποσοστο λιπους στο σωμα σου και με την κατακρατηση υγρων, δεν εισαι μονο οτι τρως αλλα και οτι χωνευεις. 

 

https://www.fitwatch.com/blog/1000-sit-ups-and-crunches-a-day-and-still-no-abs

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Ενακα καλοκαιριού είπα "και καλά" να ξεκινήσω πρόγραμμα για γράμμωση! (τρομάρα μου)

και όσον αφορά την διατροφή αλλά και την προπόνηση

 

έχω χάσει 10 κιλά αλλά και πάλι κοιλιακούς δεν βλέπω.....βλέπω δλδ αλλά ελάχιστα

το λίπος από την κοιλιά δεν φεύγει ούτε με σφαίρες

οκ το έχω πάρει απόφαση....δεν θα φύγει ποτέ

Δυστυχώς αυτό φεύγει τελευταίο, με προτελευταία τα παχάκια δεξιά και αριστερά στη μέση.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αυτό φεύγει τελευταίο, με προτελευταία τα παχάκια δεξιά και αριστερά στη μέση.

Το ξέρω όλοι αυτό μου λένε

Αλλά αν υπολιγησεις ότι κανω πολύ εντατικά 2.5 χρόνια μαζί με διατροφή +κάποια συμπληρώματα

Συν ότι δεν ήμουν ποτέ χοντρός

Λογικά κάτι δεν πάει καλά

Link to comment
Share on other sites

Θέμα διατροφής είναι κυρίως η αφαίρεση του σωσιβίου, παρά γυμναστικής. Η γυμναστική απλά θα τονώσει αυτό που βρίσκεται εκεί.

Έτσι από περιέργεια, τι διατροφή σου έχουν δώσει;

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κατι δεν κάνετε καλα.....η άσκηση βοηθάει και στο να καψεις θερμίδες(μεταβολισμός) εκτος τόνωσης.

Με μια δίαιτα και ολη μερα σε μια καρεκλά πολυ δύσκολα να χάσεις π.χ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

αν εισαι κυριως ενδομορφικος τοτε η ολη φαση με την διατροφη και την ασκηση θα  πρεπει  να γινει τροπος ζωης και  οχι  αυτο το κοριτσιστικο " καλε !  ερχεται ο ιουνιος, πρεπει σε 20 μερες να ειμαστε ετοιμες για την παραλια ! "  για να μην εχεις σκαμπανεσβασματα στα κιλα σου. 

 

φυσικα η "γονιδιακη λοτταρια"  ειναι απλα ενα μερος   του προβληματος και οχι το ιδιο προβλημα, πχ εχω δει εκτομορφο σε λιγοτερο απο χρονο απο την πολλη σαβουρα και το καθισιο να αποκτα οψη αυγου με ποδια   (μεγαλη ιστορια)

 

 εχω ομως  δει και τον εαυτο μου, μειον 10 κιλα σε 15 μηνες χωρις να κανω τιποτα το ουσιαστικο  ( κουβαλημα τα ψωνια της βδομαδας + περα δωθε σχεδον αποκλειστικα με το αμαξι + και απο διατροφη, απλα ετρωγα  τον περισσοτερο καιρο οτι ηθελα σε λογικες ποσοτητες αρκει να μην μου προκαλουσε δυσανεξια ) 

 

επισης με εχω δει να πηγαινω -12 σε 3 μηνες με διατροφη "οτι να'ναι"  μονο και μονο λογω αυξημενης σωματικης δραστηριοτητας. 

 

οσο με θυμαμαι, δεν πρεπει να ειχα φτασει ποτε κατω απο 15% BF, παρολαυτα θα δωσω 2 συμβουλες 

 

1) αν καποιος ειναι πραγματικα  απελπισμενος και τα κανει ολα τα υπολοιπα σωστα  ( καλο timing και μοιρασμα στις θερμιδες του φαγητου -  μινιμουμ 3 φορες βαρη την εβδομαδα -  λιγη αεροβια στο τελος της  καθε προπονησης - HIIT στην αρχη ημερας - σταθερος και καλος υπνος  ) μπορει να δοκιμασει το λεγομενο carb cycling για λιγο καιρο

 

http://www.itworkss.com/download/Interesting/Health%20&%20Fitness%201.18/Nutrition/Burn%20the%20Fat,%20Feed%20the%20Muscle%20-www.itworkss.com.pdf σελιδα 215 

 

2) προσωρινη μειωση στα επιπεδα υγρων του σωματος 

 

http://www.bodybuilding.com/fun/7-scientific-steps-to-camera-ready-body.html

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το σωματότυπο τις διάφορες δυσανεξίες, δυσλεξίες ή ομοιοκαταληξίες,  μεγάλο ρόλο παίζει και το ζώδιο.

Τα ζώδια του νερού έχουν μεγάλη κατακράτηση υγρών και θολώνουν...

Ο οργανισμός είναι σαν πορτοφόλι, άλλοι βάζουν 50 € και μόλις τα ξοδέψουν αδειάζει και άλλοι χρειάζεται να ξοδέψουν 150 ακόμα και 200€ για να απαλλαγούν από το 50ρικο. : )

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το ξέρω όλοι αυτό μου λένε

Αλλά αν υπολιγησεις ότι κανω πολύ εντατικά 2.5 χρόνια μαζί με διατροφή +κάποια συμπληρώματα

Συν ότι δεν ήμουν ποτέ χοντρός

Λογικά κάτι δεν πάει καλά

Δεν χρειάζονται συμπληρώματα. Πολλά από αυτά σε κάνουν χειρότερα. Ξεκίνα αρκετό τρέξιμο και λιγότερα βάρη. Υπάρχουν πολλές ασκήσεις για τους κοιλιακούς. Να κάνεις 3-4 οπωσδήποτε από αυτές. Αφιέρωσε περισσότερο χρόνο στο τρέξιμο και στους κοιλιακούς από ότι έκανες πριν.Λιγόστεψε τις τροφές με λιπαρά και να μην τρως μετά τις 9,5-10 το βράδυ

Έγινε επεξεργασία από pasjohn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζονται συμπληρώματα. Πολλά από αυτά σε κάνουν χειρότερα. Ξεκίνα αρκετό τρέξιμο και λιγότερα βάρη. Υπάρχουν πολλές ασκήσεις για τους κοιλιακούς. Να κάνεις 3-4 οπωσδήποτε από αυτές. Αφιέρωσε περισσότερο χρόνο στο τρέξιμο και στους κοιλιακούς από ότι έκανες πριν.Λιγόστεψε τις τροφές με λιπαρά και να μην τρως μετά τις 9,5-10 το βράδυ

 

Pipes

 

Οχι αυτες του νερου.

Link to comment
Share on other sites

Περι της συζήτησης πιο πανω για το τι φεύγει πρωτο και τελευταίο ειναι θέμα γονιδίων.....αλλοι κάνουν κοιλιά άλλοι γλουτούς άλλοι προγούλι και παει λέγοντας....το θέμα είναι οτι όλα μπορούν να φύγουν αν το πιστέψετε αρκετά....

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Όποιος έχει βαρεθεί τις βλακείες των άσχετων...

 

ΔΙΑΤΡΟΦΗ (ΜΥΘΟΙ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ) !!!

 

 

 

Γονιδιακή διατροφή: Εξερευνώντας τις αποδείξεις

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ασχολειτε κανείς με μπαρες πρωτεΐνης?

Αξίζει να της φτιάξει κανεις μονος του απο θέμα κόστους?

Αν αγοράζετε ποια χρησιμοποιειτε ?

 

Μπάρα πρωτεΐνης με σοκολάτα-μπανάνα

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κατι που δεν περιεχέι whey στα υλικά μιας και δεν εχω τώρα και της θέλω πιο πολύ για ωρες ανάγκης οποτε με βολεύει να κρατάνε καιρό γιαυτο και είπα να παω σε κατι έτοιμο....

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω κατι που δεν περιεχέι whey στα υλικά μιας και δεν εχω τώρα και της θέλω πιο πολύ για ωρες ανάγκης οποτε με βολεύει να κρατάνε καιρό γιαυτο και είπα να παω σε κατι έτοιμο....

 

 

Φτιάχνει φίλος μου εδώ και 1,5 χρόνο, θα τον ρωτήσω λεπτομέρειες και θα επανέλθω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.