Jump to content



Γυμναστηριο και χημειες


giorgos_cupra

Recommended Posts

Λοιπόν, η συνταγή είναι αυτή από το Chef στον Αέρα και θα τη βρείτε εδώ :

 

 

 

 

Γενικά μου είπε ότι μερικά συστατικά τα παραλείπει, οι μπάρες γίνονται πολύ βαριές και είναι τούβλα, τύπου πλήρες γεύμα.

 

Από ότι έχω καταλάβει τις κάνει με λιγότερα συστατικά και λόγω κόστους και γιατί κάποια είναι μανούρα να τα βρεί.

 

Αν βάλει κανείς βρώμη, το κολλώδες συνδετικό ( εδώ πετιμέζι και ταχίνι ) και μερικά σπόρια και φρούτα, είναι οκ.

 

 

Έχω φάει ( περίπου 10x4x1.5cm ανά τεμάχιο ) πάντως και είναι σούπερ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η συνταγή είναι αυτή από το Chef στον Αέρα και θα τη βρείτε εδώ :

 

 

 

 

Γενικά μου είπε ότι μερικά συστατικά τα παραλείπει, οι μπάρες γίνονται πολύ βαριές και είναι τούβλα, τύπου πλήρες γεύμα.

 

Από ότι έχω καταλάβει τις κάνει με λιγότερα συστατικά και λόγω κόστους και γιατί κάποια είναι μανούρα να τα βρεί.

 

Αν βάλει κανείς βρώμη, το κολλώδες συνδετικό ( εδώ πετιμέζι και ταχίνι ) και μερικά σπόρια και φρούτα, είναι οκ.

 

 

Έχω φάει ( περίπου 10x4x1.5cm ανά τεμάχιο ) πάντως και είναι σούπερ.

 

Πρόκειται για θερμιδική βόμβα με αμφίβολα οφέλη για οποιωνδήποτε εκτός ίσως από αερόβιους αθλητές σαν ενεργειακή μπάρα την ώρα της προπόνησης.

Πρωτεΐνες παρέχει ελάχιστες και αυτές φυτικές χαμηλής ποιότητας.

Τα Ω3 φυτικά λιπαρά είναι σχεδόν άχρηστα αφού δεν είναι  EPA+DHA όπως των ψαριών αλλά ALA και μετατρέπετε μόνο το 2-10%  σε EPA+DHA ανάλογα με την ηλικία, το φύλο κτλ.

Μετά από τόσες χιλιάδες χρόνια εξέλιξης του ανθρώπου δεν είναι λογικό οι ελεύθερες ρίζες οξυγόνου να είναι σφάλμα της φύσις.. Έτσι, τα αντιοξειδωτικά προάγουν τη μακροζωία ή μήπως όχι;  Αλλά και «Τα πολλά αντιοξειδωτικά τροφοδοτούν τον καρκίνο»

Σίγουρα δεν συμβαδίζουν με την άσκηση

Προσωπικά θα προτιμούσα 2 σουβλάκια αλάδωτα χωρίς πατάτες πολύ πιο χορταστικά και ίσως λιγότερες θερμίδες από αυτή τη μπάρα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

για την ιστορια  

 

 

βημα 1 : 

http://www.thelab.gr/topic/42264-%CE%B3%CF%85%CE%BC%CE%BD%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%81%CE%B9%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%87%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CE%B5%CF%82/page-50#entry1866582

 

βημα 2 :

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10202095988548544&set=a.1548107869942.2074697.1452431563&type=3&theater

 

βημα 3 :

 

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10202891032024134&set=pb.1452431563.-2207520000.1443727864.&type=3&src=https%3A%2F%2Fscontent-fra3-1.xx.fbcdn.net%2Fhphotos-ash2%2Fv%2Ft1.0-9%2F1972434_10202891032024134_1184229661_n.jpg%3Foh%3Dd0b981136a31b9c5c3054b01c2484abc%26oe%3D568A847F&size=797%2C680

 

βημα 4 : 

 

 

Ωραιος ο φιλος σου απο το joe weider, το δικο σου μαλλακι ειναι ακομα ξανθο ή το εκανες ανταυγειες ?

If_you_know_what_I_mean_.png

Οι απο πανω μην ειστε τοσο χαιβανια και ψαρωνετε με οτι σας πασαρει ο καθε βλακακος στο internet, 5 φορες χεσιμο την ημερα ΔΕΝ υφισταται ουτε ξυπναει καποιος 6 η ωρα το πρωι για τρεξιμο οταν τον βλεπεις απο το steam να παιζει black ops 2 μεχρι και τις 3 τα ξημερωματα.

μπρρρρτ ζωα :p

βημα 5  :

 

 

 

(οτι θυμαμαι χαιρομαι ξερω  :p

Link to comment
Share on other sites

Τί λέτε ρε παιδιά! Έχω χάσει τέτοια επικά σε αυτό το θέμα από τότε που σταμάτησα να το παρακολουθώ;;;;

BTW έχω πέσει οριακά κάτω από τα 90 κιλά και έχω βάλει στόχο, αρχικά, να πέσω κάτω από 80. Τα ξαναλέμε!

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Προσωπικά απολαμβάνω πως ό,τι και να κάνω είμαι σταθερά κάτω από τα 88 κιλά (1.81 ύψος). Η διατροφή μου (η οποία είναι χάλια προς μέτρια το ξέρω) περιλαμβάνει τα εξής :

 

- μέχρι τις 2 το μεσημέρι φραπέδες

- γύρω στις 2 μεσημεριανό ό,τι έχει μαγειρέψει η σύζυγος (γενικώς τρώμε πολλά λαδερά σπίτι, αλλά π.χ. σήμερα έφαγα 1/4 του μεγάλου πυρέξ παστίτσιο)

- κατά τις 10 το βράδυ τρώω 2-3 τοστ τίγκα σε αλλαντικά τυριά μαγιονέζες με 1-2 μισόκιλες μπύρες

- εάν έχουμε παγωτό κατά τις 11:30 θα φάω και ένα μπολ από αυτό.

 

Τις κυριακές που συνήθως τρώμε στους γονείς, τρώω τόσο που ξαναπεινάω την άλλη μέρα το μεσημέρι.

 

Ευτυχώς λόγω μικρής πόλης και φύσης της δουλειάς περπατάω αρκετά. Το βηματόμετρο του Lumia λέει πως σήμερα έκανα 4795 βήματα, ενώ τις τελευταίες 7 ημέρες έχω κάνει 38.000.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχθές μας τσάκισαν στο τζιμ..

5σετ χ 5 επαναλήψεις deadlifts με 80-100-120-140-160kgs

5σετ χ 5 επαναλήψεις squats με 70-80-90-100-110kgs

5σετ χ 5 επαναλήψεις clean and press με 40-50-60-70-80kgs (μόνο ένα κατάφερα να σηκώσω πάνω απο το κεφάλι στα 80kg)

5σετ χ 5 επαναλήψεις bench press με 40-50-60-70-80kgs.. (με το ζόρι ένα στα 80, δεν τον έχω τον πάγκο καθόλου)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μεταξύ μας έχω δηλώσει επίσημα, πως προτιμώ να χάσω τα μαλλιά μου, παρά τον μεταβολισμό μου.

 

Πέρα από την πλάκα, 2 φορές έχω ξεφύγει στη ζωή μου σε κιλά. Η μία ήταν στο μεταπτυχιακό στην Αγγλία που επί 11 μήνες έτρωγα σαν το βόδι (το μεσημεριανό μου ήταν επί καθημερινής βάσης κρέας με πατάτες τηγανητές και μαγιονέζα) και η άλλη όταν πάλιωσα στον στρατό και πήρα μετάθεση στην Λάρισα και βρέθηκα ως τεχνικάριος να κάθομαι όλη μέρα, να τρώω φαγητό και μερίδες πεζοναυτών (ευγενική χορηγία της διπλανής πυροβολαρχίας πεδινού πυροβολικού) και παράλληλα να χτυπάω ως ΚΨΜτζής μπύρες πατατάκια και οτιδήποτε σε στεργίου, ενώ τα delivery πίτα κοντοσούβλι μαλλιώρα έδιναν και έπαιρναν. Το αποτέλεσμα ήταν να πάρω κάπου 15 κιλά και στις δύο περιπτώσεις, τα οποία χάθηκαν σε 2-3 μήνες απλά τρώγοντας όπως περιέγραψα στο προηγούμενο ποστ.

 

Το "καλό" είναι πάντως ότι έχοντας περάσει τα 35 έχουν μειωθεί σε μεγάλο βαθμό οι αντοχές του στομαχιού μου. Πριν 10 χρόνια έτρωγα για πλάκα 1 κιλό παϊδάκια στα κάρβουνα με όλα τα συνοδευτικά και την άλλη μέρα δεν έτρεχε μία. Πλέον όμως επειδή ξέρω ότι θα το μετανοιώσω προσπαθώ να φυλάγομαι.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά απολαμβάνω πως ό,τι και να κάνω είμαι σταθερά κάτω από τα 88 κιλά (1.81 ύψος). Η διατροφή μου (η οποία είναι χάλια προς μέτρια το ξέρω) περιλαμβάνει τα εξής :

 

- μέχρι τις 2 το μεσημέρι φραπέδες

- γύρω στις 2 μεσημεριανό ό,τι έχει μαγειρέψει η σύζυγος (γενικώς τρώμε πολλά λαδερά σπίτι, αλλά π.χ. σήμερα έφαγα 1/4 του μεγάλου πυρέξ παστίτσιο)

- κατά τις 10 το βράδυ τρώω 2-3 τοστ τίγκα σε αλλαντικά τυριά μαγιονέζες με 1-2 μισόκιλες μπύρες

- εάν έχουμε παγωτό κατά τις 11:30 θα φάω και ένα μπολ από αυτό.

 

Τις κυριακές που συνήθως τρώμε στους γονείς, τρώω τόσο που ξαναπεινάω την άλλη μέρα το μεσημέρι.

 

Ευτυχώς λόγω μικρής πόλης και φύσης της δουλειάς περπατάω αρκετά. Το βηματόμετρο του Lumia λέει πως σήμερα έκανα 4795 βήματα, ενώ τις τελευταίες 7 ημέρες έχω κάνει 38.000.

Κάνε και 80676786578685 βήματα. Χωρίς καλή διατροφή δεν πας πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Η ζυγαριά μετράει τα κιλά. Δεν μετράει την κατάσταση της καρδιάς, της σπλήνας και των λοιπών οργάνων που επηρεάζονται ως ένα βαθμό από την ποιότητα και την ποσότητα της  διατροφής.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.