Jump to content



ψήξη των Ram (4 dimm)


tomtb

Recommended Posts

Να ρωτήσω για ψήξη των Ram τί θα προτείνατε??? (οι Ram που έχω είναι 4 DDR1 2x512mb + 2x256mb)

Επίσης θα ήθελα να μην κάνει τρελό θόρυβο αυτό που θα τις ψήχει!!

Κάτι τέτοιο:

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.554012

(Βέβαια δεν έχω Ram τις Corsair)

ή να πάρω κάτι τέτοιο:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=17&category=69976881&product=972444&tab=marketing

ή τέλος μια απλή λύση:

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.808924

(εδώ το ερώτημα είναι αν θα χωράνε 4 απο αυτά δίπλα δίπλα)

Link to comment
Share on other sites

Εγω σου λέω να πάρεις :

1. Ocz Xtc cooler

ή

2.Corsair

Η 2η επιλογή σου ειναι για τα μπάζα καθώς εχει φασαριόζικο ανεμηστηρι

και η 3η αν το σκεφτείς οτι θέλεις 4 τετοια θα ξοδεψεις 4*9=36 ευρω. δηλαδή καλύπτεις το κόστος των Ocz ή Corsair και με τα ρέστα τρως σουβλάκια..:p

Θεωρω πως σε κάλυψα :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα πρόσφατα απο το e-shop το Corsair Dominator Airflow Fan! Έιναι μια χαρά ούτε που ακουγετε! άλλωστε έχει και 3pin connector επάνω που μπορείς να το συνδέσεις με έναν controller και να ρίξεις και άλλο τις στροφές αλλά πίστεψε με δεν χρειάζεται :bigsmile: :T:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από manos3000

Εγώ πήρα πρόσφατα απο το e-shop το Corsair Dominator Airflow Fan! Έιναι μια χαρά ούτε που ακουγετε! άλλωστε έχει και 3pin connector επάνω που μπορείς να το συνδέσεις με έναν controller και να ρίξεις και άλλο τις στροφές αλλά πίστεψε με δεν χρειάζεται :bigsmile: :T:

Αν μπορείς ριξε μερικές φοτο απο τα πλαγια...;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από manos3000 [Σήμερα, στις 20:43]

Εγώ πήρα πρόσφατα απο το e-shop το Corsair Dominator Airflow Fan! Έιναι μια χαρά ούτε που ακουγετε! άλλωστε έχει και 3pin connector επάνω που μπορείς να το συνδέσεις με έναν controller και να ρίξεις και άλλο τις στροφές αλλά πίστεψε με δεν χρειάζεται :bigsmile: :T:

Έχω την AW9D MAX και οι μνήμες από την vga απέχουν 1cm και κάτι...

Τι λες? Θα χωρέσει?

Μπορεί να βγει κάθετα σε σχεση με την m/b?

και ένα τελευταιο...έχει λαμπακια?

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν έχει λαμπάκια, εγώ πάλι νομίζω ότι οι κατασκευαστές έχουν πάνω κάτω τις ίδιες διαστάσεις και αποστάσεις μεταξύ των εξαρτημάτων οπότε λογικά θα κάνει αναλόγος βέβαια και το μέγεθος της κάρτας γραφικών που είναι ακριβώς απο κάτω!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το OCZ έχω. Μια χαρά δουλειά κάνει, έχει λίγο φασαριούλα αλλά όχι τπτ που δεν αντέχεται (δε ζω και στον ISS). Θεωρώ πως είναι λίγο ακριβό για αυτό που κάνει, αλλά όπως και να το κάνουμε, δε βρίσκεις εύκολα ψύξη για τις μνήμες που γίνεται και τρίφτης τυριού :p:D

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος, αλλά μήπως είσαι λίγο υπερβολικός; 1 Φαν φτάνει και περισεύει.

Επίσης μην ξεχνάτε, ότι όσοι με γομαρόψυκτρες cpu, πχ ultra 120, δεν έχουν χώρο για μεγάλο fan, ειδικά αν η μητρική είναι "στενή". Εμένα ας πούμε, η 120 περνά ξυστά πάνω από το κέντρο του 1ου dimm, οπότε 2 4άρια εκατέρωθεν ήταν η μόνη λύση.

Link to comment
Share on other sites

Αν κάποιος είναι με αερόψυξη και δοκιμάσει είτε μία έτοιμη λύση (π.χ. Dominator airflow) ή κάνει μία δική του πατέντα όπως των παιδιών παπαπάνω, δεν θα έχει άνοδο της θερμοκρασίας του επεξεργαστή; Μου φαίνεται (χωρίς να ξέρω και πολλ) ότι χαλάει η ροή του αέρα μεσα στο κουτί.

Link to comment
Share on other sites

απλά ήθελα να καλύψω όλα τα dimms (βίτσιο!) και αφού είχα το χώρο το έκανα.

σε χαμηλές στροφές ψύχονται μόνο οι μνήμες, αλλά όταν ανεβάσω στροφές ψύχονται τσιπάκι και mosfets όπως και SB

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.