Jump to content



AMD : DO YOU DARE?


gdp77

Recommended Posts

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από junior-21- [Σήμερα, στις 09:46]

Σωστός φίλε μου. Αλλά να σου πω, και τα παλιά καλά 939 Χ2 @2700 πιστεύω ότι ακόμα και σήμερα είναι σεβαστή επεξεργαστική ισχύς.

Σαφέστατα και είναι έτσι. Το CPU στη συχνότητα που αναφέρεις επίσης θεωρώ ότι καλύπτει το 95% των χρηστών.

Αυτό που λέω είναι ότι ο πολύς κόσμος ψωνίζει και πληρώνει παραπάνω για κάτι που δεν χρειάζεται. Πχ ο Quad τώρα για παιχνίδια είναι άχρηστος. Και όμως πολλοί θα τον πάρουν για αυτό τη στιγμή που τα πιο πολλά παιχνίδια δεν εκμεταλλεύονται καν το dual core. Πολλοί πήραν Geforce 8 τη στιγμή που δεν υπήρχε ούτε 1 παιχνίδι DX10 (και τώρα βγαίνει το DX 10.1). Δηλαδή η 7900GTX που έιχαν δεν τους κάλυπτε; Βέβαια είχαν πολύ καλύτερες επιδόσεις στα DX9 παιχνίδια, οπότε εκεί άξιζε.

Να μην παρεξηγηθώ. Ο καθένας αγοράζει ότι θέλει και δε δίνει λογαριασμό σε κανένα. Απλά σχολιάζω το γεγονός ότι πολλοί πληρώνουν πράγματα που δεν τα χρησιμοποιούν και με το πέρασμα του χρόνου αυτά χάνουν την αξία τους. Εκτός αν είναι τα benchmarks αυτοσκοπός, οπότε πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από iceblade [Σήμερα, στις 12:15]

Σαφέστατα και είναι έτσι. Το CPU στη συχνότητα που αναφέρεις επίσης θεωρώ ότι καλύπτει το 95% των χρηστών.

Αυτό που λέω είναι ότι ο πολύς κόσμος ψωνίζει και πληρώνει παραπάνω για κάτι που δεν χρειάζεται. Πχ ο Quad τώρα για παιχνίδια είναι άχρηστος. Και όμως πολλοί θα τον πάρουν για αυτό τη στιγμή που τα πιο πολλά παιχνίδια δεν εκμεταλλεύονται καν το dual core. Πολλοί πήραν Geforce 8 τη στιγμή που δεν υπήρχε ούτε 1 παιχνίδι DX10 (και τώρα βγαίνει το DX 10.1). Δηλαδή η 7900GTX που έιχαν δεν τους κάλυπτε; Βέβαια είχαν πολύ καλύτερες επιδόσεις στα DX9 παιχνίδια, οπότε εκεί άξιζε.

Να μην παρεξηγηθώ. Ο καθένας αγοράζει ότι θέλει και δε δίνει λογαριασμό σε κανένα. Απλά σχολιάζω το γεγονός ότι πολλοί πληρώνουν πράγματα που δεν τα χρησιμοποιούν και με το πέρασμα του χρόνου αυτά χάνουν την αξία τους. Εκτός αν είναι τα benchmarks αυτοσκοπός, οπότε πάω πάσο.

Ναι αλλα το αγοραστικο κοινο παντα ετσι ηταν. Και οι εταιριες το εκμεταλευοντουσαν δεοντος. Δεν ειναι λογος αυτος για να βγαζει πι*ες προιοντα λες και την επιασε ο πονος για το τι χρειαζετε ο user. Εγω πχ ειμαι στα ορια με εναν πρεσκοτ, αλλα αποκλιετε στην αναβαθμηση που θα κανω να παω σε Pentium D επειδη θα μου "φτανει".

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 07:22]

Θα σου πω εγώ τι συμβαίνει........Η Intel ΛΕΕΙ, αλλά για να ΛΕΕΙ, ΕΧΕΙ ΕΤΟΙΜΑ κιόλας αυτά που λέει.........

Απλά βάζει τον κόσμο σιγά-σιγά ΠΑΛΙ στο τρυπάκι της αναβάθμισης με τα καινούργια που τα έχει ΕΤΟΙΜΑ στις αποθήκες της (stock - και όχι ΘΑ τα ετοιμάσει) για να φύγουν με την κυκλοφορία τους....

Σε προετοιμάζει δηλαδή για το "κοντινό μέλλον", ενώ αυτή τα έχει ΉΔΗ stock και περιμένουν.....Αν ΑΥΤΟ δεν είναι καλό Marketing, τότε τι είναι..... ;)

πάμε σε μονοπώλια κρίμα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 09:01]

Dag........Πάμε γι'άλλα........ ;)ΣΟΦΟΣ λοιπόν αποδείχτηκε για ΑΛΛΗ μία φορά ο Ελληνικός λαός: "Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα ΜΗ λες".... :p

Χωρίς πλάκα τώρα, νομίζω ότι έχουν αρχίσει και το ξεφτιλίζουν λιγάκι οι της AMD......Μήπως θα έπρεπε ν'απολύσουν το τμήμα Marketing και να προσλάβουν τίποτε άλλους?......Λέω εγώ τώρα.... :)

Ρε Hipro αμόλυσες και συ φίδι? Intelατο μου φαίνεται:D :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ShadowRunner

Πιστεύω ότι κάτι καλό θα έχει να μας δείξει κάποια στιγμή μέσα στο έτος, αλλά δεν θα έχει σχέση με επιδόσεις τρελές και πράσινα άλογα, σίγουρα θα κοιτάξει, ήδη το κάνει δηλαδή να παίξει σε ένα άλλο επίπεδο... αυτό της τιμής σε σχέση με την απόδοση και σίγουρα κοιτάει προς desktop εφαρμογές από εδώ και πέρα.

Κλάψε τα μανούλα μου και εδώ.

Σε παραγωγικό επίπεδο και κόστος παραγωγής η Intel έχει αυτή την στιγμή περισσότερες δυνατότητες, και αν την οδηγήσει σε κλεφτοπόλεμο (πόλεμο τιμών) η Intel έχει την άνεση να ρίξει πολύ τις τιμές χωρίς να χάνει ενώ η AMD δεν έχει αυτή την άνεση (κυρίως σε σχέσεις κόστους παραγωγής)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από iceblade

Σαφέστατα και είναι έτσι. Το CPU στη συχνότητα που αναφέρεις επίσης θεωρώ ότι καλύπτει το 95% των χρηστών.

Αυτό που λέω είναι ότι ο πολύς κόσμος ψωνίζει και πληρώνει παραπάνω για κάτι που δεν χρειάζεται. Πχ ο Quad τώρα για παιχνίδια είναι άχρηστος. Και όμως πολλοί θα τον πάρουν για αυτό τη στιγμή που τα πιο πολλά παιχνίδια δεν εκμεταλλεύονται καν το dual core. Πολλοί πήραν Geforce 8 τη στιγμή που δεν υπήρχε ούτε 1 παιχνίδι DX10 (και τώρα βγαίνει το DX 10.1). Δηλαδή η 7900GTX που έιχαν δεν τους κάλυπτε; Βέβαια είχαν πολύ καλύτερες επιδόσεις στα DX9 παιχνίδια, οπότε εκεί άξιζε.

Να μην παρεξηγηθώ. Ο καθένας αγοράζει ότι θέλει και δε δίνει λογαριασμό σε κανένα. Απλά σχολιάζω το γεγονός ότι πολλοί πληρώνουν πράγματα που δεν τα χρησιμοποιούν και με το πέρασμα του χρόνου αυτά χάνουν την αξία τους. Εκτός αν είναι τα benchmarks αυτοσκοπός, οπότε πάω πάσο.

To 95% των χρηστών δεν ξέρουν τι είναι τα Windows. Τους ρωτάς ποια Windows έχουν και σου λένε "τα τελευταία!", είτε έχουν τα ΧΡ είτε τα 98 είτε τα Vista. Το 95% των χρηστών ακόμα νομίζει ότι οι AMD έχουν ασυμβατότητες. Το 95% των χρηστών αγοράζει PC από τον Κωτσόβολο και τη Media Markt.

Εδώ μέσα είμαστε ένα tech forum - λογικό είναι να μην αντιπροσωπεύουμε καθόλου την αγορά.

Όμως οι εταιρείες προσπαθούν να εντυπωσιάσουν και εμάς αρκετές φορές γιατί ξέρουν ότι θα βγάλουμε καλή φήμη για αυτές, π.χ. όταν εμείς οι "γνώστες" υμνούμε τους Intel επεξεργαστές.

Όσο για το αν θα φανεί σε κάποιον πραγματικά χρήσιμος ένας καλύτερος επεξεργαστής ή μια καλύτερη κάρτα γραφικών, εγώ πιστεύω το εξής:

Αν δεν υπήρχαν οι αγγελίες για να ξεφορτώνεται κάποιος εύκολα και γρήγορα το "παλιό" του h/w και να έχει τη δυνατότητα να αλλάζει συνεχώς κομμάτια, σιγά μην είχαμε αυτό το κλίμα συνεχούς αναβάθμισης.

για να μη μιλήσω για το RMA

Link to comment
Share on other sites

Εγώ flo μιλάω για γενική πτώση των τιμών σε συλλογικό επίπεδο και φυσικά μιλάω για το κομμάτι πλατφόρμα.

Είμαι σίγουρος ότι κάτι παίζει κατά εκεί μεριά. Οι Marketeers θα πουλάν την πλατφόρμα στον κόσμο σαν κάτι το καινούργιο και το ποιο extreme - μοναδικό.

Για αυτό και η αγορά της ATi για αυτό και τα καινούργια chipsets σε mobo κ.λπ.

Το σίγουρο είναι πάντως, πως δεν καθορίζεται από τον κόσμο το τι μηχάνημα θα αγοράσει... αναφέρομαι σε όσους μιλούν με ποσοστά χρηστών. Ένας είναι ο παράγοντας για να αγοράσει ο χρήστης μηχανήματα με "τάδε" επεξεργαστή "μάρκα" και αυτός είναι τα καταστήματα.

Aπό την ώρα που βγήκαν οι Athlon ξεσκίστηκε η αγορά με αυτούς, τα περισσότερα μηχανάκια ήταν με AMD μέσα και ας μην ήξερε ο τελικός καταναλωτής ποια η διαφορά και πόση είναι με τους τότε intel, απλά άκουγαν από τους πωλητές AMD Rules, βλέπανε και poster και διαφημίσεις και αγόραζαν.

Μόλις βγήκαν οι core2 τα ίδια, γεμίσαμε από αυτούς, ακόμα και στα eshop μέχρι σήμερα, θα δεις λίγα προϊόντα amd cpu π.χ.:

http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=1&category=1038

και περισσότερα intel

http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=1&category=1037

αυτό είναι δύναμη ισχύος και αυτό είναι που διαμορφώνει τα ποσοστά της αγοράς περισσότερο από τα άλλα.

Κατά την δική μου ταπεινή άποψη, πάντα.

Το σίγουρο είναι πως μας χρειάζεται ο ανταγωνισμός, αυτός είναι και ο λόγος που όλοι μας φαντάζομαι επιθυμούμε να δούμε προϊόντα της μίας και τις άλλης να χτυπιούνται μεταξύ τους. Κερδίζουμε σε τιμές, επιδόσεις και σε τεχνολογία κ.λπ

Βέβαια έχω αρχίσει και αναρωτιέμαι τώρα τελευταία, που και πόσο μακριά μπορεί να φτάσει αυτή η συνεχής αναβάθμιση των συστημάτων και αν πραγματικά κερδίζουμε εμείς ή αυτοί...:boxed:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

3.4g max , ενω στα 3.3g clocked , θα ήθελε να βγάλει τα ίδια fps με εναν 6600@stock , αναρωτιέμαι γιατι δεν βάζουν και εναν c2d εστω [οχι q] στα 4 , 4.5ghz να δουμε και εμεις οι clockerZ κερδίζουμε τπτ η τσάμπα ανεβάζουμε fsb ? :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [26-09-2007 12:58]

To 95% των χρηστών δεν ξέρουν τι είναι τα Windows. Τους ρωτάς ποια Windows έχουν και σου λένε "τα τελευταία!", είτε έχουν τα ΧΡ είτε τα 98 είτε τα Vista. Το 95% των χρηστών ακόμα νομίζει ότι οι AMD έχουν ασυμβατότητες. Το 95% των χρηστών αγοράζει PC από τον Κωτσόβολο και τη Media Markt.

Απολυτα σωστος...

ο πολύς κόσμος ψωνίζει και πληρώνει παραπάνω για κάτι που δεν χρειάζεται.

Εφοσον ο (ΠΟΛΥ) κοσμος δε γνωριζει τι παιζει τεχνολογικα τι περιμενεις?

Εδω ρε συ ρωτας τους γνωστους τι υπολογιστη εχουν και σου απαντουν ''εχει 22'' οθονη,Windows τα τελευταια και 512GB ram''...Κ μετα απο δυο μερες σου λεει ''γιατι δεν παιζει το Quake 3?''...

Aν αφησουμε αυτη την κατηγορια απ'εξω κ αναφερθουμε σε αυτους που εχουν γνωση των τεχνολογικων ελιξεων,αναβαθμιζουν γιατι γνωριζουν οτι ειναι καλη ευκαιρια για αγορα ενος πολυ καλου για την εποχη προιοντος.Δεν ειναι μονο η αποδοση στα παιχνιδια.

Η αγορα ενος προιοντος οπως π.χ. ενος τετραπυρηνου ειναι επενδυση για το μελλον.Δεν παιρνεις υπολογιστη καθε βδομαδα.Επενδυεις προσπαθωντας να σου κρατησει αξιοπρεπως και δεν αγοραζεις ΠΟΤΕ για να σε καλυψει σε απαιτησεις σημερινων δεδομενων.

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι στην ίδια κατηγορία τιμής

και εγώ αυτό σκέφτηκα αρχικά

έφτασε όμως απο τα 129$ ένας stock ιντελ 230$

οι intel των ~130$ σίγουρα δεν είναι καλύτεροι

το θέμα είναι οτι κλείνουν τρύπες χαμηλά και χαίρονται....

κάτι για ψηλά χρειάζονται!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Athens2004 [Σήμερα, στις 12:32]

3.4g max , ενω στα 3.3g clocked , θα ήθελε να βγάλει τα ίδια fps με εναν 6600@stock , αναρωτιέμαι γιατι δεν βάζουν και εναν c2d εστω [οχι q] στα 4 , 4.5ghz να δουμε και εμεις οι clockerZ κερδίζουμε τπτ η τσάμπα ανεβάζουμε fsb ? :D

Ναι, αλλά δες εδώ:

...thanks to the CPU's enormous overclocking potential.

Έλεος; 600MHz πάνω είναι "enormous overclocking potential";

Δηλαδή εγώ που πήγα τον Ε6750 των 150 από τα 2.66 στα 3.8, σε mATX μητρική με 0.1V Vdroop, τι "overclocking potential" είχα; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Έλεος; 600MHz πάνω είναι "enormous overclocking potential";

Δηλαδή εγώ που πήγα τον Ε6750 των 150 από τα 2.66 στα 3.8, σε mATX μητρική με 0.1V Vdroop, τι "overclocking potential" είχα; :rolleyes:

τι να τα κανεις , κουφια ΜΗΖ ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.