Jump to content



ΦΩΤΟ παρουσίαση Gigabyte X38-DQ6 (DDR2)�και όχι μονο�


gprhellas

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από gprhellas

edit1 και 2

Εχει και συνέχεια με συγκριτικά σε σχέση με P35 και μαχ fsb σε τετραπύρηνους.

Πάντα με αέρα για αρχή και μετά βούρ στα κρύα...

Σόρυ τσάν.....:daisy:

αντε-αντε,μην αργεις:D

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

’ντε-άντε να το δούμε κι αυτό το X38 τι λέει...... :)

Σαν αρχή - για να είμαι ειλικρινής - έχει ΠΟΛΥ χαμηλό WinRAR.....ΑΛΛΑ μάλλον είναι απ'τις μνήμες που παίζουν 5-5-5-15.......Για "φόρτωσέ" τες λίγο να δούμε!.....ΑΝ και γενικά οι Gigabyte φημίζονται γι'αυτό (αφήνουν δηλαδή τις μνήμες πιό χαλαρά απ'τις άλλες μητρικές για να πάρουν υψηλότερο fsb)..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Όλοι ρωτάτε για max FSB. FSB μας δίνει και το P35 (και όσο ωριμάζουν τα Ρ35 + Βios θα βλέπουμε και μεγάλα GHz). Δεν λέω καλό το μεγάλο FSB αλλά θα δούμε σφικτά timmings (σφικτότερα από Ρ35) στο Χ38/48 ?

Γιατί ΑΝ το Χ38 ανεβάζει 3-4 ΜHz παραπάνω από το Ρ35 μόνο και παίζει όπως και αυτό τις μνήμες τότε γιατί κάποιος να επιλέξει Χ38 που κοστίζει τα διπλάσια από την στιγμή που ούτε το XFire 2x16 (αν και όταν δουλέψει, με αυτό το πράγμα που λέγεται Χ2900), ούτε το PCI X 2.0 αφορούν ποσοστό της αγοράς άξιο λόγου.

Γιώργο, περιμένω σχόλια και αν μπορείς και κανένα συγκριτικό πάνω σε αυτά.

P.S. με τρώει το χέρι μου γιατί έχω βρεί και ένα ζευγαράκι DDR3 σε μούρλια τιμή, διαφορετικά ΙΡ35 pro @ 135

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΜΕΡΟΣ Β ΣΥΝΕΧΕΙΑ

Μιάς και δουλεύουν πλέον τα εργαλεία (MemSet34beta1)

είπα να ανεβάσω μερικές δοκιμές στην reference συχνότητα των 3600MHz.

η πρώτη είναι με 4άρια και ακολουθεί με 5άρια...

(διαπίστωσα οτι οι μνήμες μου παίζουν 1350 (675ΜΗζ) με 5άρια.....και 32Μ...)

Link to comment
Share on other sites

...ωραίος ρε Γιώργο πολύ ωραία παρουσίαση...περιμένουμε την συνέχεια....αν και για μένα ποτέ giga...αλλά τεσπα :p:D

....κάπου μπερδεύτηκες ρε συ...μου φαίνεται ότι έχεις διπλοποστάρει ;)

Link to comment
Share on other sites

Bench area 2

reference@3600@3DMark06@nvidia8800GTX/ATI HD2900XT@on cascade.

Εκανα μερικά δοκιμαστικά τεστ στη reference συχνότητα 3600MHz στο 3DMark06

θα ακολουθήσουν τα ιδια τεστ και στα αλλα 3DMarks για σύγκριση και μετά θα ανεβάσουμε το multiplier...

direct link to Bench area 2

http://www.thelab.gr/showthread.php?postid=601559#post601559

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Καλημερες

Οντας ,μετα απο μια συντομη περιπετεια..(update bios ->DQ6 kaput..!!!<το dual bios logo μας εφαγε..> ->Multirama RMA...) ,κατοχος της εν λογω μητρικης , μου εχει ερθει καποιες ωρες να την στειλω απο το παραθυρο..

1ο και ποιο σημαντικο -για την ωρα- , ο παλιος 36αρης raptor απλα δεν μπουταρει ,ειτε στον jmicron ειτε στον ICH9R αν ειναι σε RAID mode , πεταει "read error" (δε θυμαμαι ακριβως το μυνημα), και ειναι bootable μονο αν εχω IDE mode τους controllers (πρακτικα μονο στον jmicron ;/ λογω RAID5 στον ICH9R).Καπου πηρε το ματι μου στο xs οτι και αλλοι χρηστες εχουν αυτο το προβλημα,ενω σε καποιο αλλο thread με διαφορετικη , Gigabyte ομως.. , μητρικη, ελεγαν οτι εχει προβλημα αν βαλεις AHCI mode(!!) σε δισκο που δεν εχει ΝCQ ,Δεδομενου οτι σε raid mode o ICH9R μπαινει αυτοματα σε AHCI και ο raptor δεν εχει NCQ ισως ειναι εκει το προβλημα.. και να λυθει με μελλοντικο bios ,αν και ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ να ξεκιναει κανονικα..

2o... 4x1gb & tRD.. ουφ.. κουραστηκα πριν καν αρχισω.Δοκιμες επι δοκιμων.. για το ποιος ειναι ο βελτιστος συνδιασμος fsb/tRD/ram/vMCH/VDDR , εχοντας σαν "μπουσουλα" το ιδιαιτερα κατατοπιστικο αρθρο του Anand και σημαντικο κριτηριο τις χαμηλοτερες δυνατες τασεις :p

Σιγουρα η gigabyte ΔΕΝ ειναι ASUS ουτε και εχει Χ48 , σε ελαχιστα "επιτρεπομενα" tRD ειχα "ταυτιση" (σκεφτηκα οτι τα 2 επιπλεον dimms παιζει να με αναγκαζουν να βαλω +1 tRD , αλλα μια γρηγορη δοκιμη σε καποιο συνδιασμο με 2dimms μονο, δε βελτιωσε την κατασταση..) ,αυξηση του vMCH μεχρι και +0.3 σε καποια περιπτωση δεν εδωσε αποτελεσματα.. Α long story short.. τελικα κατεληξα στα "καθημερινα" 400fsb 6:5 RAM , tRD=6 ,Extreme ,4-4-4-10 2.13v και ολα τα subtimmings "τσιτα"(τα οποια αντικειμενικα μικρη διαφορα εκαναν απο τα ποιο "χαλαρα".. ) ,με την ελαχιστη ταση στο MCH ->"normal" . ΑΜ ΔΕ... το εβλεπα να ψηνεται και να μην ακουμπιεται με το χερι πανω απο 2-3 δεπτερολεπτα και κατι δε μου καθοταν καλα.(ποσα βαττ να βγαζει το σκασμενο με 1.25v :S?) .Ψαχνοντας νωριτερα στο xs στα threads για να βρω ρυθμισεις για το tRD/vMCH , καπου πετυχα ενα για asus που ελεγε οτι στο "Auto" στο bios εκανε overvolt πολλες τασεις.Πολυμετρο ανα χειρας και η αποκαλυψη.. η "normal" ταση για το MCH , ΔΕΝ ηταν 1.25 οπως θα επρεπε... αλλα 1.48!!!! , δοκιμαζω να βαλω +0.025v , -> 1.27 περιπου.Βεβαια πλεον, με μια προχειρη δοκιμη ,για να κρατησει το "Extreme" setting στο bios πρεπει να θελει +0.125 mch , οποτε προτιμησα το +0.025 και "Turbo" με μικρη πτωση στο bandwidth του everest (ολα τα timmings που "δειχνει" το memset ηταν απολυτως ιδια , αλλα ειχε μια εμφανη πτωση 70-80mb/s στο read ,και +0.2 στο latency)

Τελος , ψαχνοντας στη συνεχεια βρηκα μια αναφορα οτι η γιγαβουτα ανεβαζει εκτος απο το mch , και το vfsb(cpu vtt?) :S αλλα και το pci-e.(δοκιμαζοντας διαφορες τιμες στο vfsb και v pci-e δεν ειδα διαφορα στην καταναλωση σε "idle" μεσα στο bios απο το ζαλμανακι, την ιδια στιγμη που ριχνωντας το vmch απο 1.48 σε 1.27 ειδα περιπου -8 -9w απο μπριζα, οποτε επιφυλασσομαι για το αν κανει ovevolt και αυτα , ή αν απλως δεν τραβαει ρευμα σε αυτες τις τασεις ;) ) .Προς Μr.HiPro /gprhellas κυριως, αλλα και προς οποιονδηποτε κατοχο (αληθεια ποσοι εχουμε τη συγκεκριμενη μητρικη?:tomato: ) που μπορω να μετρησω για το cpu VTT , και το V pci-e ? αν κανει και εκει +0.25v overvolt :rant: τη λυση την "ξερω".. +1 κλικ τις τασεις ωστε να ερθουν το δυνατοτερο κοντα στις ονομαστικες τους

Υ.Γ.> με ολες τις τασεις "Αuto" δινει 1.25 MCH οπως και θα επρεπε, με "manual" κανει τα δικα της που ειπα πιο πανω ,αν και κατοπιν εορτης προσεξα να λεει στο bios οτι σε περιπτωση overclocking ενδεχεται να ανεβασει τις τασεις !!!! :TD: (εμενα με ρωτησε που το "ψηνει" τσαμπα?:mad: )

Link to comment
Share on other sites

E το συμπέρασμα που έχουμε πει εδώ και καιρό ανεξαρτήτως μητρικής ότι δεν αφήνουμε τίποτα στο auto.

Καλό είναι να ξεκινάμε με όλες τις τιμές minimum και ανεβάζοντας ρολόγια να τις πειράζουμε σιγά σιγά

και αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.