Jump to content



Ubuntu 7.10 beta download !


gdp77

Recommended Posts

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply
Γενικά παιδια, είτε 64bit CPU είτε 32Bit, ΜΗΝ βάζετε 64μπιτες εκδοσεις (αυτό ισχυεί καθολικά)
Γιατι αυτο?
Γιατί πρέπει να βρίσκεις άλλα drivers, προγράμματα που να είναι για 64bit γιατί αυτά των 32bit δε θα δουλεύουν καλά και γιατί έχουν ιδιοτροπίες τα 64μπιτα συστήματα ακόμα...

Βασικά τα Core 2 δεν είναι καθαρά 64μπιτα, αλλά 2 32μπιτα buses!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα 64bit λειτουργικα ειτε win ειτε linux ειναι ακομα αρκετα ανωριμα.Απλα πανω σε x2 amd τα 64bit linux πανε σφαιρα.Θα το βαλω μολις βγει η κανονικη διανομη.Αν ειναι καλο μπορει να αντικαταστησει το sidux που εχω τωρα ειδομεν.

Υ.Γ Το fusion τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Δεν περνάς το 7.10 από πάνω? Boot με το live-cd και install. Ούτε μισάωρο δε θα σου πάρει.

Phga na to kano apo to update manager. Telika katebase to cd, diegrapsa to 7.04 kai ekana clean install.

yg. Exo ena problimataki me ti glossa to opoio tha diorthothei prosexos. Suggnomi gia ta greeklish.

Link to comment
Share on other sites

Λέω να βάλω και το /home σε ξεχωριστό partition, οπότε να κάνω clean install άνετα χωρίς να χρειάζεται να παίρνω backup τα αρχεία μου. Το έχει κάνει κανείς? Θα έχω δηλαδή:

1) / --->reiserFS

2) /home --> reiserFS

3) swap

Link to comment
Share on other sites

Kαλό αυτό γιατί έτσι θα παραμένουν οι ρυθμίσεις σου στα προγράμματα.Αλλά από την άλλη το ίδιο μπορείς να κάνεις παίρνοντας backup τους κρυφούς φακέλους των προγραμμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Με το emerald σου βάζει την εκδοσή που υπάρχει στα repos βγάζοντας την παλία σε όσους πρίν είχαν beryl.To κακό με αυτήν την έκδοση είναι ότι μου αφαίρεσε και τα θέματα που υπήρχαν στο emarald.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chek2fire [Σήμερα, στις 18:48]

Με το emerald σου βάζει την εκδοσή που υπάρχει στα repos βγάζοντας την παλία σε όσους πρίν είχαν beryl.To κακό με αυτήν την έκδοση είναι ότι μου αφαίρεσε και τα θέματα που υπήρχαν στο emarald.

Νομίζω πως δεν ισχύει αυτό. Το emerald είναι απλώς advanced themes, τα οποία χρησιμοποιούνται σε compiz, beryl και compiz fussion (που έχει το Gutsy)...

Link to comment
Share on other sites

Στη μητρική μου Gigabyte GA-P35-DQ6 δε βλέπει την ενσωματομένη κάρτα δικτύου Realtek 8111B όπως ούτε και η προηγούμενη έκδοση 7.04 την έβλεπε. Δε μου έπαιξαν και οι drivers που είχα κατεβάσει και δούλευαν στο 7.04.

Είχε κανείς άλλος παρόμοιο πρόβλημα;

Ευχαριστώ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν φταίει το Ubuntu γι' αυτό. Την κάρτα δικτύου σου, όπως και σε πολλές άλλες περιπτώσεις την "κλειδώνουν" τα windows.

Χρειάζεται μόνο μια ρύθμιση στα win για να λύσεις το πρόβλημά σου, την οποία λύση έχω post-αρει στα ubuntu forums.

Windows by defaults disables the NIC at Windows shutdown time in order to disable Wake-On-Lan, and this NIC will remain disabled until the next time Windows turns it on. The r8169 driver in the kernel does not know how to turn the NIC on from this disabled state; therefore, the device will not respond, even if the driver loads and reports that the device is up. To work around this problem, simply enable the feature "Wake-on-lan after shutdown." You can set this options through Windows' device manager.

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=490947&page=2

Εν κατακλείδι : Απλά ενεργοποιείς το wake-on-lan asfter shutdown από τον device manager στα win και την επόμενη φορά που θα boot-άρεις με linux, θα έχεις lan :)

Υ.Γ. To πρόβλημα μου έφαγε αρκετό χρόνο ψαξίματος, αλλά η χαρά όταν τελικά το επέλυσα ήταν ανείπωτη και μου θύμισε αντίστοιχα συναισθήματα από τα πρώτα χρόνια με home micro...

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ gdp77, να' σαι καλά... :T:

Αυτό έφταιγε, την προηγούμενη όμως φορά με το 7.04 δεν είχα windows αλλά δεν την είχε δει...

Δε με απασχολεί πλέον το θέμα να το ψάξω περισσότερο. Σ'ευχαριστώ και πάλι.. :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kyma

Γιατί πρέπει να βρίσκεις άλλα drivers, προγράμματα που να είναι για 64bit γιατί αυτά των 32bit δε θα δουλεύουν καλά και γιατί έχουν ιδιοτροπίες τα 64μπιτα συστήματα ακόμα...

Βασικά τα Core 2 δεν είναι καθαρά 64μπιτα, αλλά 2 32μπιτα buses!!!

Δεν πιστεύω ότι ισχύει αυτό για άλλους drivers, εφόσον αυτοί είναι στον kernel και είναι compiled για amd64. Και αν οι ati/nvidia δεν βγάζουν 64bit binary drivers, που δεν νομίζω, είναι το λιγότερο άχρηστοι και gtp.

Επίσης τα περισσότερα πακέτα, αν όχι όλα έχουν πακέτα και για i386 και για amd64. Αλλά υπάρχουν και ασυμβατότητες (π.χ. flash σε firefox).

Γενικότερα, δοκιμάστε και 64bit διανομές. Εκτός του ότι είναι το μέλλον, οι επιδόσεις θα αυξηθούν αισθητά πιστεύω.

Τέλος, αυτά περί των core 2 και γενικότερα των x86-64 επεξεργαστών δεν ισχύουν (δεν είναι 2 32bit busses).

Περισσότερα εδώ

Αρχική απάντηση από slaught

Τα 64bit λειτουργικα ειτε win ειτε linux ειναι ακομα αρκετα ανωριμα.Απλα πανω σε x2 amd τα 64bit linux πανε σφαιρα.Θα το βαλω μολις βγει η κανονικη διανομη.Αν ειναι καλο μπορει να αντικαταστησει το sidux που εχω τωρα ειδομεν.

Υ.Γ Το fusion τι ειναι?

Και γιατί δεν βάζεις 64bit sidux? :happy: Συμφωνώ ότι σε amd cpu θα τα σπάει.

Αρχική απάντηση από tifozif1

ATI2900 + 7.10beta = δεν bootαρει ούτε σε "save vga" mode.

Δοκίμασε με stable έκδοση και σε safe vga (vesa driver δε θα βάζει?) και μετά περνάς τους κανονικούς drivers.

Αρχική απάντηση από gdp77

Λέω να βάλω και το /home σε ξεχωριστό partition, οπότε να κάνω clean install άνετα χωρίς να χρειάζεται να παίρνω backup τα αρχεία μου. Το έχει κάνει κανείς? Θα έχω δηλαδή:

1) / --->reiserFS

2) /home --> reiserFS

3) swap

Εγώ να σου πω που έχω όλο το root σε reiser, δεν έχω δει και τρομερή διαφορά.

Επίσης πιστεύω ότι το πρόβλημα που έχω (αν κάνω hard reset, πρέπει να ξαναπερνάω τον grub) μπορεί να οφείλεται εκεί, αλλά μπορεί και όχι.

Το home θα σου πρότεινα να το κάνεις ext3, αφού είναι σταθερό.

Έχεις κοιτάξει και την εναλλακτική των xfs,jfs κ.ά.?:):happy:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gdp77

Εν κατακλείδι : Απλά ενεργοποιείς το wake-on-lan asfter shutdown από τον device manager στα win και την επόμενη φορά που θα boot-άρεις με linux, θα έχεις lan :)

Γηράσκω αεί διδασκόμενος.

Κι έλεγα τι φταίει τι φταίει!

:)

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι με πληροφορησαν, το νεο Ubuntu θα υποστηριζει επιτελους ολες τις nVidia (αχ χαρα που πηρε η 8600)

Απο ubuntu-gr mail list

μεσα από το πακέτο του οδηγού που

υπάρχει στα επίσημα αποθετήρια (nvidia-glx-new). Δηλαδή, αν

ενεργοποιήσεις τον proprietary οδηγό της nVidia από το Σύστημα ->

Διαχείριση Συστήματος -> Διαχείριση οδηγών ιδιωτικού λογισμικού θα

δουλεύει η κάρτα με 3d υποστήριξη και μάλιστα θα ενεργοποιηθούν και τα

3d εφέ του compiz.

Αντε βρε και δεν μπορω να περιμενω:p

710countdown_6days.png

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.