Jump to content



καλωδιο utp?


haris1984

Recommended Posts

καλησπερα παιδια.

εδω και καιρο εχω το htpc με wifi γιατι ειναι μακρυα απο το router αλλα εχω αρχισει και κουραζομαι με τις χαμηλες ταχυτητες και το χασιμο του σηματος καποιες φορες.

σκεφτομαι να τραβηξω καλωδιο για να τελειωνω με τα προβληματα αλλα θα χρειαστουν περιπου 20 μετρα καλωδιο (ισως και λιγο παραπανω) γιατι πρεπει να το περασω με τετοιο τροπο ωστε να μην φαινεται.

θα εχω προβλημα με τις ταχυτητες σε τετοιο μηκος καλωδιου?

τι καλωδιο να χρησιμοποιησω?

μπορω να βρω ετοιμο καλωδιο πχ 25 μετρα ή καλυτερα να το φτιαξω μονος μου?

ευχαριστω πολυ. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι για μέσα στο σπίτι μόνο χωρίς να περνάει από σημεία με έντονη ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία βάλε σκέτο utp cat5e και πάνω. Πάρε πολύκλωνο αν θα στρίβει και θα λυγίζει αρκετά.

Υπάρχουν έτοιμα ή στα φτιάχνουν. Αν όμως θα τα περάσεις από τρύπες στον τοίχο καλύτερα να το φτιάξεις μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω.οντως θα χρειαστει να τα περασω απο τρυπες και θα λυγιζουν πολυ. θα τα εφτιαχνα μονος μου αλλα δεν εχω εργαλειο.και κατι ακομα.

τα καλωδια που θα περασω θελω να υποστηριζουν 1gbit. τι καλωδια να παρω και υπαρχει περιπτωση να εχουν προβλημα με το usr9108?

επισης βλεπω οτι υπαρχουν stp ftp και utp καλωδια. ποιες οι διαφορες τους?

σορρυ για τον αριθμο των ερωτησεων αλλα ειμαι εντελως ασχετος απο δικτυακα.

Link to comment
Share on other sites

stp: shielded καλώδιο, θωρακισμένο, ακριβό, ΔΕΝ λυγίζει με τίποτα, εντελώς άχρηστο για το σπίτι.

utp: το απλό.

Τα περισσότερα utp cat5 γράφουν επάνω + gigabit certified αλλά και να μην το γράφουν για 20 μέτρα μόνο ΔΕΝ θα έχεις πρόβλημα ότι και αν βάλεις.

Ο router σου είναι 1000άρης;;;;

Link to comment
Share on other sites

Αν το router είναι 100άρης τόση θα είναι και η επικοινωνία με ότι συσκευή συνδεθεί σε αυτό.

Αν το 1000άρι switch το θέλεις για να συνδέσεις 2 ή παραπάνω πισί με αντίστοιχες 1000άρες κάρτες τότε και μόνο σε αυτά θα παίξει η ταχύτητα αυτή.

Αν πάνω στο 1000άρη switch δηλαδή ρίξεις router + pc τότε η ταχύτητα θα είναι ανάλογα με το τί υποστηρίζει η κάθε συσκευή αντίστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Το cat6 έχει μέσα του ένα πλαστικό σταυρό που διαχωρίζει τα ζεύγη μεταξύ τους. Εϊναι δηλαδή δύσκαμπτο και σίγουρα δεν πρέπει να το τσακίσεις. Με cat5e κάνεις τη δουλειά σου και μπορεί να πάει τοίχο-τοίχο ώστε να έχει καλό WAF (wife acceptance factor)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πάνω σε αυτό το θέμα θα ήθελα και εγώ να κάνω μια ερώτηση: θέλω και εγώ να μεταφέρω ένα καλωδιο δυκτίου για internet στο δωμάτιο της αδερφής μου αλλά δεν βολεύει να το περάσω εσωτερικά στο σπίτι γιατί πρέπει να ανοίξω πολλές τρύπες και λέω να το περάσω εξωτερικά μέσα σε ένα πλαστικό σωλήνα απο αυτούς που χρησιμοποιούν για τα ηλεκτρικά καλώδια, το μήκος θα είναι πάνω κάτω στα 15 με 20 μέτρα. Επειδή στο σπίτι δεν υπάρχει σε κάθε δωμάτιο υποδοχή για σήμα τηλεόρασης λέω μέσα σε αυτόν το σωλήνα να περάσω και ένα καλώδιο σήματος της τηλεόρασης (κεραίας) ! λέτε να υπάρχει πρόβλημα όσον αφορά την μεταφορά δεδομένων???

Link to comment
Share on other sites

Παντως πανω απο 20 μετρα καλωδιο δεν βρισκεις. Ηθελα και γω ενα 25μετρο αλλα δεν βρηκα πουθενα και τελικα εφτιαξα ενα μονος. Σε ολη την Θεσσαλονικη πανω απο 20 μετρα δεν ειχε κανενας.

Link to comment
Share on other sites

Μην το φοβάστε να κάνετε μόνοι σας τα καλώδιά σας... και ποιο φτηνά κοστίζει και καλύτερη ποιότητα καλωδίου και φισ μπορείτε να βάλετε.

Αν πάρεις καλώδιο να ζητήσεις SFTP UTP6 και αντίστοιχα φισάκια. Και δεν υπάρχει λόγος να το περάσεις μέσα από σωλήνες κλπ. Αντέχει μια χαρά καμιά 10αριά χρόνια έξω για πλάκα.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις ξαναφτιάξει καλώδιο είναι λίγο δύσκολο. Και επιπλέον πρέπει να πάρεις ένα crimp tool για να κουμπώσεις το κλιπάκι. Αν δε φτιάχνεις συχνά καλώδια δεν αξίζει, καλύτερα να στο φτιάξει κανένας έξω να μπορεί και να στο ελέγξει αν είναι εντάξει φτιαγμένο.

Link to comment
Share on other sites

haris1984 πάρε ό,τι καλώδιο θες, έλα να με πάρεις γιατί δεν ξέρω τους δρόμους του Πειραιά και σου το φτιάχνω εγώ, έχω ό,τι χρειάζεται.

edit: Τώρα που το σκέφτομαι, έχω και καλώδιο, όσα μέτρα θες.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Αν δεν έχεις ξαναφτιάξει καλώδιο είναι λίγο δύσκολο. Και επιπλέον πρέπει να πάρεις ένα crimp tool για να κουμπώσεις το κλιπάκι. Αν δε φτιάχνεις συχνά καλώδια δεν αξίζει, καλύτερα να στο φτιάξει κανένας έξω να μπορεί και να στο ελέγξει αν είναι εντάξει φτιαγμένο.

Ε δεν ειναι και τοσο δυσκολο...με 2-3 προσπαθιες βγαινει...

Καλο ειναι να κανουμε και κατι μονοι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kallileo [Χθες, στις 15:17]

Ε δεν ειναι και τοσο δυσκολο...με 2-3 προσπαθιες βγαινει...

Καλο ειναι να κανουμε και κατι μονοι...

Σωστά τα λές αλλά

1- για μία και μόνο φορά δεν αξίζει να πάρουμε πένσα για να τερματίσουμε ένα καλώδιο.

2- από το να πάρουμε μια φθηνιάρικη πένσα με πλαστικά δοντάκια που θα χαλάσει εύκολα ή δεν θα κλείνει σωστά τα μπριζάκια καλύτερα να αναζητήσουμε βοήθεια

3- για όσους δεν το έχουν κάνει ποτέ δεν είναι και τόσο απλό να κόψεις σωστά τα καλώδια και να τα τερματίσεις εξίσου σωστά μέσα στην μπρίζα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.