Jump to content



O dom δεν θα είναι πια μαζί μας


gprhellas

Recommended Posts

  • Replies 230
  • Created
  • Last Reply

Καλό ταξίδι αδερφέ......

Τα θερμα μου συλληπητήρια στην οικογένεια και τους φίλους του παλικαριού....

Οσο μεγαλώνουμε συνειδητοποιούμε πόσο ευθραστο όν ειναι ο άνθρωπος. Και πως εν τέλει ο κύκλος της ζωής άλλοτε μικρός και άλλοτε μεγάλος ειναι ο ίδιος για όλους μα όλους τους ανθρώπους. Η είδηση για το χαμό του "μικρού" με συγκλόνισε και ας μην τον ήξερα ίσως γιατί μου εφερε αναμνήσεις απο τον χαμό άλλου φίλου και το κυριότερο γιατί ηταν ξαφνικό. Δεν θέλω να μιλήσω για αδικία ή ότι έφυγε νωρίς.... Ξέρω οτι ειμαι άνθρωπος, τρωτός, ευθραστος και οτι η διάνοια μου δεν μου επιτρέπει να ξέρω και να κρίνω τα σχέδια του Θεού. Και ειμαι πολύ "μικρός" και "λίγος" για να Τον κρίνω....

Εμεις οι ανθρωποι ήρθαμε εδώ, χωρίς να μας ρωτήσει κανένας αν θέλουμε να έρθουμε σε αυτόν τον κόσμο... Αυτος μας έφερε... Η δική μας δουλειά ειναι να ζήσουμε και να κάνουμε την ζωη μας και των γύρω μας ομορφότερη, ωραία, φωτεινή... Το πότε όμως θα φύγουμε δεν ειναι δική μας αρμοδιότητα... Το πότε θα φύγουμε το καθορίζει Αλλος...

Το ΓΙΑΤΙ πάντα θα απασχολεί τον άνθρωπο... και ειναι στην φύση του να αναζητά εξηγήσεις είτε οταν γινεται κάτι κακό είτε κάτι καλό... έτσι εμαθε και γι αυτό προχώρησε σαν ον... Στην γέννα και στον θανάτο όμως δεν υπάρχει ΓΙΑΤΙ.... Γιατί σε αυτες τις 2 στιγμές ο ανθρωπος ειναι ανήμπορος.... και ίσως δεν παίρνουμε απαντήσεις ποτέ... γιατί ούτως ή αλλος δεν μπορούμε από κατασκευής να δώσουμε ή να πάρουμε την πνοή σε εναν άνθρωπο....

Οσο πιο εγκαιρα καταλάβουμε και συνειδητοποιήσουμε την ανθρώπινης φύσης μας, το πόσο ευθραστοι ειμαστε και οτι 2 πράγματα εμεις ΔΕΝ μπορουμε να τα καθορίσουμε στην ζωή μας, τόσο πιο καλα και θα ζήσουμε και θα "φύγουμε"...

Και επειδή ως άνθρωποι βιώναμε, βιώνουμε και θα βιώνουμε και καλά και ασχημα γεγονότα στην ζωή μας όπως τον χαμό του φίλου dom.... και πάντα θα πρέπει να βλέπουμε μπροστά.... δανείζομαι την πολύ σοφή φράση του Hermann Hesse που μετέφερε ο Chessmanι.... γιατί όπως λένε.... όλα μεσα στην ζωή ειναι...το θέμα ειναι να πάρεις το σωστό μήνυμα ακόμα και απο τα άσχημα της ζωή μας....

"Ο Θεός δεν μας στέλνει την απελπισία για να μας σκοτώσει, τη στέλνει για να μας δώσει τη δυνατότητα να βρούμε έναν καινούργιο τρόπο ζωής."

Χ.Έσσε (απ' την συλλογή του Β. Σιώπη)

Αντίο Πάνο

Link to comment
Share on other sites

Συλληπητηρια στην οικογένεια και στους αγαπημένους του.

"Φίλε, κρίμα που δεν έζησες τη ζωή σου και έφυγες τόσο νωρίς,

εύχομαι εκει που βρίσκεσαι να είναι πολύ πιο όμορφα" :bye:

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ σωστό μύνημα (αν όντως έφυγε σε τροχαίο) είναι να σταματήσουμε να είμαστε ΒΑΣΙΛΙΑΔΕΣ στον δρόμο. Βγάλτε την ντομάτα του φώτο και κολήστε την μπροστά στο παρμπριζ για να την δείτε την επόμενη φορά που θα πάτε να κάνετε την ανοησία της ζωή σας. Μπορεί να μην είστε η αιτία να χαθεί ο "DOM" που έρχεται από απέναντι.

Κρίμα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.