Jump to content



DVI issue DELL 2007 + 8800 ULTRA


perp

Recommended Posts

Ρε παιδιά τι φταίει και βλέπω αυτο?

2000468932773492665_rs.jpg

Εχω δοκιμάσει επεγκατάσταση/εγκασταση και των drivers της DELL και την κάρτας γραφικών, εβαλα και τους beta και τους κανονικους drivers, αλλαξα και την θέση DVI στην κάρτα και βέβαια έφτασα μέχρι στο format οπου η κατάσταση ειναι η ίδια... τι φταίει? κανονικά πρέπει να λέει DIGITAL... τουλάχιστον έτσι ελεγε μέχρι πρότινως με την προηγούμενη καρτα.... για ρίχτε καμια ιδέα....το καλώδιο να χάλασε λίγο δύσκολο...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

Σωστό και αυτο....

απλά δεν μπορώ να καταλάβω που έγκειται το πρόβλημα... λογικά ειναι θέμα της asus και οχι της DELL καθώς παλαιότερα οταν εκανα update τον driver της οθόνης, με την μία εβγαζε το digital...

αν δεν λειτουργούσε το καλώδιο, λογικά θα δεν θα εβλεπα και εικόνα ή θα ήταν χάλια....

κάτι μου λέει οτι θα φύγει για RMA η καρτούλα αν δεν βρεθεί λύση σήμερα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θέμα αγχους είναι θέμα να λυθεί το πρόβλημα... Για να αναγνωρίζεται και απο Windows και από Riva Tuner οτι ειναι analog προφανώς κάτι ΔΕΝ διαβάζεται σωστά... και οταν το hardware ουτε το 1 ούτε το άλλο ειναι της πλάκας... προφανώς τίθεται θέμα για να ασχοληθείς...

Στους υπόλοιπους με οποιαδήποτε 8800 και σύνδεση DVΙ κανονικά DIGITAL δεν γράφει? Εχω να πάρω NV απο την εποχή που δεν ξυριζόμουνα νομίζω....

Link to comment
Share on other sites

Ρε κόφτε το δούλεμα και πείτε καμια ιδέα...:p

απλά δεν θέλω να τραβιέμαι πρωινιάτικα αυριο για να την πάω πίσω... και οχι τίποτα αλλο 24ώρες εχω βγάλει τα μάτια μου και ουτε κάνα game δεν έχω παίξει...

Link to comment
Share on other sites

ρε dudes...το σέβομαι και το κατανοώ οτι δεν ειναι πρόβλημα... αυτο που ρωτάω ειναι ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΛΕΕΙ και ΠΩΣ ΘΑ ΛΕΕΙ DIGITAL...

Από την στιγμή που το νορμαλ σε αυτήν την περίπτωση ειναι να γραφει DIGITAL και εδώ δεν το γράφει... δεν ειναι issue? Εδώ καθόμαστε και ψάχνουμε πως να κερδίσουμε 1MHz ή 1 βαθμο Κελσίου και αυτο δεν χρήζει εξήγησης?

Στην τελική με ενοχλει να βλέπω ANALOG, μου την δίνει πως να το κάνουμε.... Δεν μπορει τόσο καιρό με την ΑΤΙ να εβλεπα DIGITAL και τώρα με αυτή να βλέπω ANALOG... και οχι τιποτα αλλο απο οτι ειδα στο net... παντου DIGITAL γραφει... ή κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ Ακη... ναι ειμαι λιγο υπερβολικός γιατι το πρόβλημα υπάρχει ΚΑΙ μετά απο format... να ελεγα οτι υπάρχει μπερδεμα με τους drivers της ATI ναι ΟΚ... αλλα μέτα απο format... τις ίδιες κινήσεις εκανα οπως και με την ΑΤΙ... όταν παίρνει τους drivers της DELL εκει την ώρα ελεγε πάντα DIGITAL...

Την ίδια εκδοση XP εβαλα (το ίδιο CD), και τους official και τους beta για την ULTRA, και το ιδιο CD της DELL περασα... τα ιδια updates εχω κάνει...τα ίδια προγράμματα εχω βάλει, το ίδιο καλώδιο εχω βάλει, εχω δοκιμάσει και τις 2 DVI στην κάρτα και πάλι τα ίδια...

Μα το λεει και το RIVA TUNER και τα Windows... αν το ελεγαν τα windows μόνο ή το RIVA tuner μόνο...πας στο καλο....αλλα και τα 2 κατι δεν πάει καλά...και στην τελική τόσο καιρό το εβλεπα DIGITAL...

Πρεπει να βάλω ΚΑΙ κάτι αλλο απο NV πέρα απο τους drivers?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν και το θέατρο του παραλόγου συνεχίζεται... Εντάξει ειλικρινα δεν ξέρω τι άλλο να κάνω παρά ένα ωραιότατο RMA αύριο το πρώι.... Στο εν τω μεταξύ παίζει και να εχω βγάλει/βάλει τα πάντα καμιά 10ρια φορές...

2001057213769592561_rs.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα με κάνεις πρωινιάτικα να πάω να ψάξω το cd με τους drivers της οθόνης...

edit:

Digital λέει με την 7950GX2 (7900 είναι αλλά τρέχα πεστο στα Windows).

Όταν πάτησα να εγκαταστήσει τους drivers μόνο του αυτόματα βρήκε τους Dell 2007WFP (Digital) και τους έβαλε. Δεν ξέρω γιατί στο κάνει.

Κάνε μια βόλτα από nvforums ή από τo forum της Dell μπας και...

Link to comment
Share on other sites

Ένας τρόπος να σιγουρευτείς για το τί είδους σύνδεση χρησιμοποιεί η οθόνη σου είναι να πας στο μενού της dell και αν δεις απενεργοποιημένες τις ρυθμίσεις των χρωμάτων (αν θυμάμαι καλά) σημαίνει οτι χρησιμοποιεί ψηφιακό input. Με αναλογiκό input όλες οι ρυθμίσεις είναι διαθέσιμες στην οθόνη ενώ με ψηφιακό κάποιες όχι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο?

με dvi καλώδιο μπορείς να μεταδώσεις αναλογικά το σήμα?

δεν νομίζω....

Ναι γίνεται.

Στο menu δες τι σου λέει για είσοδο (εκεί που λέει Main).

Εμένα λέει DVI-D (η 2405, η 2007 μπορεί νά 'χει πιο σύγχρονο menu αλλά κάπου θα το λέει. Αν λέει DVI-D είναι σίγουρα Digital η μετάδοση του σήματος, αν λέει DVI-I μπορεί νά 'ναι όντως αναλογική η μετάδοση.

http://en.wikipedia.org/wiki/DVI

Edit: Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις ένα DVI-D καλώδιο (που δεν έχει τα pin του analog, δες στο link της wikipedia) και ή θα σου παίξει digital ή δε θα σου παίξει καθόλου (και άρα υπάρχει κάποιο πρόβλημα).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από gznp [Σήμερα, στις 07:14]

Θα με κάνεις πρωινιάτικα να πάω να ψάξω το cd με τους drivers της οθόνης...

edit:

Digital λέει με την 7950GX2 (7900 είναι αλλά τρέχα πεστο στα Windows).

Όταν πάτησα να εγκαταστήσει τους drivers μόνο του αυτόματα βρήκε τους Dell 2007WFP (Digital) και τους έβαλε. Δεν ξέρω γιατί στο κάνει.

Κάνε μια βόλτα από nvforums ή από τo forum της Dell μπας και...

Τι να σου πω ρε συ gznp... και εγώ εχω σηκώσει τα χέρια ψηλά με αυτο το θέμα....

Αρχική απάντηση από sotiris [Σήμερα, στις 08:02]

Ναι γίνεται.

Στο menu δες τι σου λέει για είσοδο (εκεί που λέει Main).

Εμένα λέει DVI-D (η 2405, η 2007 μπορεί νά 'χει πιο σύγχρονο menu αλλά κάπου θα το λέει. Αν λέει DVI-D είναι σίγουρα Digital η μετάδοση του σήματος, αν λέει DVI-I μπορεί νά 'ναι όντως αναλογική η μετάδοση.

http://en.wikipedia.org/wiki/DVI

Edit: Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις ένα DVI-D καλώδιο (που δεν έχει τα pin του analog, δες στο link της wikipedia) και ή θα σου παίξει digital ή δε θα σου παίξει καθόλου (και άρα υπάρχει κάποιο πρόβλημα).

DVI-D λέει η DELL... δυστυχώς δεν εχω 2ο καλώδιο αλλου τύπου DVI για να δοκιμάσω αυτο που λες....

Τι αλλο να κοιτάξω ρε γμτ...και οχι τιποτα αλλο...θα με κοιτάνε και περίεργα στο ΠΛΑΙΣΙΟ...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παλικάρια.... όλοι δίκιο εχουμε.... αλλα η ULTRA εκανε τα δικά της ΚΑΙ στο ΠΛΑΙΣΙΟ... τώρα τι σκάλωμα έφαγε κανείς δεν ξέρει....πάντως κάτι επαιζε....οπότε πήρα ένα ωραίοτατο πιστωτικό καθώς δεν υπήρχε αλλη κάρτα διαθέσιμη στην Αττική παρα μόνο στις αποθήκες...

Σημερα με βλέπω για σινεμαδάκι καθώς στο laptop μόνο ο Λάμπης αντέχεται, ούτε Crysis, ούτε Timeshift....

Λετε να χτυπησω κάνα SLI με 8800GT και νέα mobo εν τέλει? :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.