Jump to content



DVI issue DELL 2007 + 8800 ULTRA


perp

Recommended Posts

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από ΑΝ7 OverClocker [Χθες, στις 23:24]

αν θες sli περίμενε το 780

Χμ....λες ε? ειχα και κάτι υπόλοιπα και τώρα με παίρνει να σου πω την αληθεια χαλαρα κιόλας... τα εχω βαρεθεί ολα ρε....:hehe:

Αρχική απάντηση από gbak [Χθες, στις 23:46]

κανε ενα crossfire ωρεε...:hehe:

Ρε συ gbak....μια φορά δεν εβαλα το quote και βγήκε λάθος νόημα ρε.... τώρα κατάλαβα την συνέχεια των πόστ.... εγινε EDIT... αναφερόμουνα στην απάντηση του ’κη ΑΝ7 οχι στην δελεαστική σου πρόταση για CF :getlost::rofl:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp

Χμ....λες ε? ειχα και κάτι υπόλοιπα και τώρα με παίρνει να σου πω την αληθεια χαλαρα κιόλας... τα εχω βαρεθεί ολα ρε....:hehe:

Αν πας σε 2900 crossfire, να χτυπήσεις κι ένα τροφοδοτικό ακόμα για καβάντζα ;)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα bro... εχωντας την 2900ΧΤ 3μηνάκια... η κάρτα θα ξαναμπει στο κουτί μου μόνης της ή με παρέα μόνο όταν θα αρχισω να ψάχνω για ακουστικά βαρυκοίας.... ολα τα άλλα ερχονται δεύτερα.... εδώ με ακουστικά plantronics, τερμα ο ήχος και συνέχιζα να την άκουγα.... τι να λέμε τώρα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp

Ρε συ gbak....μια φορά δεν εβαλα το quote και βγήκε λάθος νόημα ρε.... τώρα κατάλαβα την συνέχεια των πόστ.... εγινε EDIT... αναφερόμουνα στην απάντηση του ’κη ΑΝ7

(Το ποστ λειτουργεί ως bump... θα γινει Delete)

εγώ πάντως κατάλαβα που αναφερόσουν :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει μαλλον για καλο εγινε το θέμα με την ULTRA....μάλλον με βλέπω για 1 8800GT προσωρινά και να κρατήσω το πιστωτικό για όταν σκάσουν 9800GT(X), ULTRA και πάει λέγοντας... ελπιζω μόνο σύντομα.... εξάλλου και τα frames με ULTRA στο Crysis σε ultra high settings δεν ειναι τα αναμενόμενα για top/high-end κάρτα....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν....

Εγινε και RMA στην ULTRA, πέρασα και τα VISTA 64, ξαναπέρασα τα XP.... και όμως το πρόβλημα συνεχίζει να υπάρχει... πάντου βλέπω αυτο το ANALOG....

Και επειδή αναφέρατε οτι ειναι ίδιο DIGITAL/ANALOG .... για να δούμε τι βρίσκουμε μέσα στο CD των drivers της DELL....

2001315826036790638_rs.jpg

Παρακατω ειναι copy paste το αρχείο 2007WFP.inf απο τον φάκελο "Windows 2000 and XP" στο CD της DELL... για ρίξτε μια ματιά γιατι εχει ενδιαφέρον πιστεύω... μπορουμε να βγάλουμε κάνα συμπέρασμα στο τι μπορει να συμβαίνει?

;================================

;2007WFP.INF 03/24/05 Ver. 1.0 PCC

;Copyright 1996-2005 Dell Inc.

;

;This is a setupfile for 2007WFP

;

;================================

;

;------------------------------------------------

[Version]

signature="$CHICAGO$"

Class=Monitor

ClassGuid={4D36E96E-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}

Provider=%Dell%

CatalogFile=2007WFP.cat

DriverVer=10/14/2005, 1.0

;-------------------------------------------------

[ControlFlags]

ExcludeFromSelect.nt=Monitor\DELA018

ExcludeFromSelect.nt=Monitor\DELA019

[DestinationDirs]

DefaultDestDir=11

2007WFP_Analog.CopyFiles=23

2007WFP_Digital.CopyFiles=23

[sourceDisksNames]

1=%DISK%,,,

[sourceDisksFiles]

2007WFP.icm=1

; Manufacturers

;-------------------------------------------------

[Manufacturer]

%DELL%=DELL,NTAMD64

; Manufacturer sections

;-------------------------------------------------

[DELL]

%2007WFP_Analog%=2007WFP_Analog.Install, Monitor\DELA018

%2007WFP_Digital%=2007WFP_Digital.Install, Monitor\DELA019

;-------------------------------------------------

[DELL.NTAMD64]

%2007WFP_Analog%=2007WFP_Analog.Install, Monitor\DELA018

%2007WFP_Digital%=2007WFP_Digital.Install, Monitor\DELA019

; Install Sections

;-------------------------------------------------

[2007WFP_Analog.Install]

DelReg=DEL_CURRENT_REG

AddReg=2007WFP_Analog.AddReg, 1680, DPMS

CopyFiles=2007WFP_Analog.CopyFiles

[2007WFP_Digital.Install]

DelReg=DEL_CURRENT_REG

AddReg=2007WFP_Digital.AddReg, 1680, DPMS

CopyFiles=2007WFP_Digital.CopyFiles

; AddReg & DelReg sections

;-------------------------------------------------

[DEL_CURRENT_REG]

HKR,MODES

HKR,,MaxResolution

HKR,,DPMS

HKR,,ICMProfile

[1680]

HKR,,MaxResolution,,"1680,1050"

[DPMS]

HKR,,DPMS,,1

; AddReg sections

;----------------------------------------------------------------------------------

[2007WFP_Analog.AddReg]

HKR,"MODES\1680,1050",Mode1,,"30.0-83.0,56.0-76.0,+,+"

HKR,,ICMProfile,0,"2007WFP.icm"

[2007WFP_Digital.AddReg]

HKR,"MODES\1680,1050",Mode1,,"30.0-83.0,56.0-76.0,+,+"

HKR,,ICMProfile,0,"2007WFP.icm"

;------------------------------------------------------------------------------------------

[2007WFP_Analog.CopyFiles]

2007WFP.icm

[2007WFP_Digital.CopyFiles]

2007WFP.icm

;------------------------------------------------------------------------------------------

[strings]

DISK="Dell Inc. Monitor Installation Disk"

Dell="Dell Inc."

2007WFP_Analog="Dell 2007WFP (Analog)"

2007WFP_Digital="Dell 2007WFP (Digital)"

Link to comment
Share on other sites

Κάπου έχει φάει κόλλημα η οθόνη σου.

Μου το έκανε και η δική μου την πρώτη φορά που τη σύνδεσα σε XP.

Έχω μια 24άρα Samsung 244T.

Μετά έπαιξα λίγο με τα κουμπιά πάνω στην οθόνη και όρισα τους digital οδηγούς χειροκίνητα και λύθηκε.

Τα Vista μου την είδαν digital αμέσως.

Στο μεταξύ όμως είχα αλλάξει και το καλώδιο οθόνης σε dual link DVI, αν και δεν νομίζω να παίζει κάποιο ρόλο αυτό.

Πάντως να επισημάνω ότι όταν εγκαθιστώ χειροκίνητα τον οδηγό οθόνης, μου έχει δύο επιλογές.

Μία analog και μία digital.

Επιλέγω φυσικά την digital.

Να κάνω και μια ερώτηση για όσους έχουν κάποια γνώση πάνω στο θέμα.

Πήγα και αγόρασα ειδικά καλώδιο DVI Dual Link.

Τα καλώδια που δίνουν οι εταιρίες, νομίζω ότι δεν είναι dual link.

Ξέρει κανείς τίποτα πάνω στο θέμα αυτό?

Οι 8800gtx και οι Ultra υποστηρίζουν dual link, σε αντίθεση με τις 7900GTX και τις παλιότερες κάρτες γραφικών.

Πόση διαφορά μπορεί να κάνει το dual link?

Link to comment
Share on other sites

Mαριε αν δεν κανω λαθος το dual link εχει να κανει με τη max αναλυση που μπορεις να δεις,

δηλ. 2560x1600....

Απο το site της Nvidia :

''Integrated dual-link DVI ports of GeForce GPUs supports XHD digital displays up to 2560x1600.''

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω.... θα την κάνω για νέο DVI καλώδιο μπας και γίνει τίποτα, διαφορετικά τηλέφωνο DELL και RMA.... Αυτο που μου κάνει εντύπωση ειναι πως γίνεται η HD2900XT να εβλεπε την DELL digital και η 8800Ultra analog? μα δεν αλλαξε τίποτα μα τίποτα πέρα απο την κάρτα...

To 99% των χρηστών μπορει να μην ενοχλείτε καν ή να το βρίσκει υπερβολικό....αλλα την ψάχνω γιατι εγώ ειμαι της σχολής οτι δεν μου κάνει να το αλλάζω... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινα δεν ξέρω απο που να ξεκινήσω....

Χτες μίλησα με το τεχνικό τμήμα της DELL. Τους ανέφερα το πρόβλημα και ολα αυτα που εχετε διαβάσει εδώ και αρχικά αυτο που μου πρότεινε ειναι να κάτω RESET ολα τα settings... Οταν όμως άρχισα να του λέω να μου εξηγήσει αυτα που εχω ποστάρει πιο πάνω για τα 2 διαφορετικα settings στην native ανάλυση 1680Χ1050 η απάντηση ήταν οτι δεν γνώριζε. Αυτος ισχυριζόταν οτι ολα ειναι μια χαρά... Εξήγηση ή εστω επιβεβαίωση αυτών που έλεγα τίποτα.... Οταν αρχισα όμως να του λέω για τα 2 κρυφά μενού, για SIPS πάνελ, για τα Revision κτλ.... ΑΛΛΑΞΕ ΥΦΟΣ... Τότε αρχισε να καταλαβαίνει τι έλεγα και τι υποστήριζα.... Και τότε ήταν που μου είπε οτι σε αυτήν την περίπτωση το μόνο που μπορουσε να κάνει ειναι να μου στείλει νέα οθόνη... Και τώρα την περιμένω... Γενικά απέφευγε εντεχνα να δώσει διευκρινίσεις περι revisions κτλ και οτι εν τέλει αν ήθελα κάτι περισσότερο να μίλαγα με το customer care της DELL....

ΑΛΛΑ....

Εχωντας σκαλώσει με το όλο θέμα τόσες μέρες και οντως σίγουρος οτι το πρόβλημα ειναι της οθόνης και ΟΧΙ του συστήματος μου... (Αφου ήδη εκανα RMA και την ULTRA) Κάναμε ενα απλο πείραμα... Δοκίμασα την δικια μου οθόνη στο σύστημα του gbak (ενα μεγάλο ευχαριστώ George) καθώς και αυτος εχει την ίδια οθόνη αλλα που εκει ορθώς αναγράφεται ως digital....

To αποτέλεσμα?

Με το που την συνδέσαμε πάνω στο PC του, χωρις update drivers, με το ίδιο DVI καλώδιο και ότι settings ειχε.... την εβγαλε ANALOG την δικία μου.... στα καπάκια πάλι συνδέσαμε την δικιά του... DIGITAL....

Τι ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ φταίει για το πρόβλημα?

Οταν ειχα αγοράσει την οθόνη, κλασικά όπως όλοι, την τσεκάραμε για SIPS panel, Α04 revisιον κτλ... Ηταν as requested που λεμε...specifications met... Για όσους δεν ξέρουν η οθόνη που έχω τώρα ειναι RMA καθώς χάλασε η προηγούμενη. Οταν την παρέλαβα, την τσέκαρα οπτικά και κυρίως να δώ οτι είχα το σωστο revision... αυτό που είδα ήταν αυτό...

2003531304198086134_rs.jpg

Τότε υπέθεσα οτι πολύ απλά εγινε γινει upgrade στο τελευταίο revision A04 και γι αυτο το λόγω είχα βάλει το αυτοκόλλητο που βλέπετε... Δεν ανησύχησα παρόλο που ειδα οτι ήταν αυτοκόλλητο και όχι ενσωματωμένο όπως στην αρχική DELL που είχα αγοράσει....

Εν τέλει όπως καταλάβατε... η οθόνη πολύ απλά ΔΕΝ ειναι revision A04...γιατι αν ήταν θα εβγαλε το DIGITAL οπως ήταν αρχικά η δική μου ή οπως βγάζει σε ολους σας και χτες όπως ειδαμε με τα ίδια μας τα μάτια με τον gbak....

Αυτα εγιναν χτες το βράδυ....

Σημερα το πρωί, ξαναμιλάω με τεχνικό της DELL του είπα για το θέμα που προέκυψε και το μόνο που μου είπε ειναι να μιλήσω με το customer care της DELL... Εν τέλει η γραμμή μου πέρασε απο 10διαφορετικά τμήμαμα, ζήτησα μέχρι να μιλήσω με τον νομικό σύμβουλο (δικηγορο) της DELL Hellas... Με τα πολλά βρήκα επιτέλους την υπεύθυνη για το customer care η οποία βρίσκεται στην Αμερική....

Εξηγώντας το πρόβλημα ΚΑΙ αυτή με παρέμεμψε στο Τεχνικό Τμήμα... Οπου εκει εγινα έξαλλος βέβαια... ο ενας μπάλα στον άλλο... και την ταμπακέρα ουτε λόγος... Μετα απο φωνές κακό, τρελή καραμουζα και εξηγώντας οτι το θέμα ειναι καθαρά οτι το προιόν που εχω ΔΕΝ κάνει meet τα specifications, οτι ειναι ελλατωματικό προιόν, και οτι ουσιαστικά προσπαθησαν να με εξαπατήσουν τότε μου υποσχέθηκε οτι οταν και η 3η οθόνη εχει πρόβλημα τοτε θα μου στείλουν καινούρια σφραγισμένη...

Να πω εδώ οτι το τεχνικό τμήμα της Dell Hellas μου είπε οτι τα προιόντα RMA, ειναι επισκεύες, οχι απαραίτητα με το σωστό revision και οτι δεν υπάρχει έλεγχος για το τι προιόν θα έρθει εν τέλει στην πόρτα σου.... οταν το ζήτησα γραπτώς σε επίσημο έγγραφο της DELL. η κουβέντα άλλαξε και παραπέμφηκα ξανα στο Customer Care.

Γυρω στις 3μμ σήμερα παρέλαβα το 2ο RMA περιέργως η οθόνη ήρθε με το σωστό REVISION και τώρα γράφει DIGITAL εκει που τόσο καιρό εγραφε ANALOG. Το revision ειναι A04 και ΔΕΝ ειναι αυτοκόλλητο όπως στην φώτο...

ΟΜΩΣ

Η οθόνη τώρα εχει λεκέδες. παρόμοιους λεκέδες με αυτούς που ειχε η 1η DELL που εκανα RMA φυσικά και εχει γράψει 140και 30ώρες στα 2 μενου....καινουρια ή ελαχιστα used ΔΕΝ ειναι... ουτε αυτή...

Φυσικά εγινε ενας χαμός στο τηλέφωνο με το Τεχνικό Τμήμα της DELL οι οποίοι αρνήθηκαν καπάκι RMA για το ελλατωματικό προιόν που 2η φορά έστειλαν....φυσικά τους είπα οτι ειναι ηλίθια πολιτική καθώς θα μπορούσα να κάνω την δικιά μου οθόνη RMA παρουσιάζοντας άλλο κάτοχο... σιγή ιχθύος και παραπομπη για άλλη μια φορά στο Customer Care...

Εν τέλει....

Πριν λίγο πήρα τηλέφωνο στην Αμερική στο Customer Care και τώρα ειμαι σε διαδικασία αποστολής email με όλα τα παραστατικά και περιγραφή του προβλήματος ωστε να μου αποσταλει NEA ΣΦΡΑΓΙΣΜΕΝΗ οθόνη απο το εργοστάσιο της DELL στην Ιρλανδία...Τουλάχιστον αυτή απο θέση ισχύος ειναι σε θέση να με εξυπηρετήσει... Δηλάδη επρεπε να φτάσω ένα βήμα πριν τον ιδιοκτήτη της DELL για να δικαιωθώ???

Το resume?

Προσωπικά μην ακουσω κάνα DELL rulezzz απο εδώ και πέρα για την συγκεκριμένη εταιρεία η οποία στηρίζεται στην άγνοια του μέσου όρου των πελατών της για να προωθεί ως καινουρια RMA κομμάτια κάτι το οποία επισημα και εγγράφως ΔΕΝ δύναται να το παρέχει/γνωστοποιήσει. Η τεχνική υποστήριξη της DELL Hellas σε θέματα πέρα του πως ανοιγει και πως συνδέουμε τα καλώδια ειναι ανύπαρκτη. Περισσότερα ήξερα εγω και εσεις παρά αυτοι. Καμια εξήγηση για αυτα που αυτα που ανέφερα παραπάνω με τους drivers και τι τελικά συνέβαινε με την προηγούμενη οθόνη με τα revision, analog/digital σε DVI κτλ.

Τυχαία βέβαια ζήτησαν το S/N της οθόνης με το analog (ίσως για να περάσουν το σωστό revision αυτήν την φορά). Δεν ξέρω και δεν με ενδιαφέρει τι κάνει ή δεν κάνει το revision. Ξέρω οτι μέχρι στιγμής ΔΕΝ παρέλαβα προιόν ΙΣΑΞΙΟ με αυτο που ειχα προπληρώσει και δεν τηρούσε τις προδιαγραφές για τις οποίες το αγόρασα όπως και όλοι μας. Καλο το γρήγορο RMA αλλα το θέμα ειναι να γίνεται και σωστά.

Τους την χρώσταγα αυτην την καραμουζα τους το είπα όπως και υποσχέθηκα οτι αυτα που γράφω θα μεταφραστούν και στα αγγλικά για να ποσταριστουν και σε άλλα φορα του εξωτερικού. Οχι τίποτα αλλο.... αλλα μην κάνεις και σημαία κάτι που δεν υποστηρίζεις.... Αν δεν γνωρίζεις, δεν επιμείνεις, δεν φωνάξεις, δεν βρίσεις, δεν απειλήσεις, δεν μιλήσεις με Ελλάδα, Γαλλία και Αμερική για 2-3ώρες στο τηλέφωνο για 2μέρες εεε άκρη δεν βγάζεις και ουτε βρισκεις το δίκιο σου.

Ευχαριστώ όσους εκαναν το κόπο και το διάβασαν

PS: Προτείνω να γινει μεταφορά όλου του thread στις «οθόνες» καθώς το πρόβλημα δεν ήταν όπως αποδείχθηκε η κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

βεβαια να πω και γω οτι το digital δεν εχει να κανει με το revision του panel..απο οσο ξερω το πανελ ειναι dvi οποτε δεν τιθεται θεμα...

κατα τα αλλα καλο κουραγιο...ειναι να μην μπλεξεις..παντως περιμενα καλυτερη συμπεριφορα απο την dell και οχι απο rma σε rma...κριμα και το εχουμε αρκετοι το εν λογω πανελ...

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει χαρά στο κουράγιο μου...εγω αυτο λέω... τώρα τους scannaρω απόδειξη αγοράς , και τους κάνω forward ολα τα email με τις photos που εχω βγάλει. Αυτο πάει Αμερική για να καταλάβετε σε μια τελειως κεφάλι εκει στο Customer Care... Για να δούμε...

Εν τέλει θα εχω αλλαξει 4 οθόνες αν δεν το εχετε καταλάβει... τι να λέμε...

@DarkSaga: Σε παραπέμπουν στο Customer Care... δεν υπάρχει κάτι ενδιάμεσο.... Δυστυχώς τα υπόλοιπα τμήματα ειναι automated machines με περιορισμένες δυνατότητες. Ολοι στην συγκεκριμένη γυναίκα με παρέπεμψαν.. Αν αυτή δώσει το OK, που το έδωσε., τότε προχωράει το θέμα... Αν δεν γνωρίζεις όμως να τους κολλήσεις στον τοίχο... απλα μιλάς και μιλάς και μιλάς στο τηλέφωνο με την DELL Hellas...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DarkSaga

με κάποιον επίσημο μεσολαβητή μίλησες?

να αναφέρεις το πρόβλημα σου?

απο Τρίτη θα ανοίξω και εγώ θέμα με Samsung Like φάση

ξέρεις τι εγγύηση έχει απο πίξελ η 226ΒW?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου υπομονη....

Ορισμενες παρατηρησεις μονο....

1) Καμια εταιρεια απο οσο γνωριζω δεν εγγυαται οτι το ελλατωματικο προιον αντικαθισταται παντα απο καινουριο.Οταν εκανα RMA τη δικια μου 2407 το πρωτο πραγμα που μου ειπαν ειναι οτι δεν ξερουν αν θα μου ερθει καινουρια η επισκευασμενη οθονη.Μετα απο πιεση και παντα με ευγενικο τροπο καταφερα να παλαβω καινουρια...

Απ'οσο γνωριζω ο νομος προβλεπει αμεση αντικατασταση με καινουριο εντος 10 ημερων απο την ημερομηνια αγορας.Πρακτικα μπορουσαν να μου ειχαν στειλει επισκευασμενη.

Μου εστειλαν καινουρια ενω δεν ηταν υποχρεωμενοι.Για αυτο και τους βγαζω το καπελο

μετα την εμπειρια που ειχα μετα απο 4! απανωτα RMA μιας LG 1980Q που ειχα μεχρι να παραλαβω καποιο που δουλευε κανονικα.Εννοειται οτι και αυτη ηταν μτχ.

2) Το Revision δεν παιζει ρολο στην ενδειξη digital η analogue.Απλα παρουσιασε αυτο το ελαττωμα.

Πιστευω οτι ολα θα πανε καλα.Λιγη υπομονη χρειαζεται και ηρεμια

;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.