Jump to content



καρτα ηχου απο 80 ευρω και πανω


unknown

Recommended Posts

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

αν δεν θες 100% παιχνιδια,γνωμη μου ειναι να μην παρεις την creative αλλα την auzentech...σε reviews ειχα δει να περναει μπροστα απο την creative σε frequency response και γενικα μουσικο-audiophile bling blings...επισης εχει hardware decoding για dolby digital και dts ,οποτε θα σου δινει το κατιτις παραπανω στις ταινιες (και στα παιχνιδια που υποστηριζουν DOLBY DIGITAL/DTS)...hardware decoding στην creative gamer δεν παιζει (μονο σοφτ με το powerdvd,δεν τοχω δοκιμασει ακομη)....ε,και ολα αυτα τα οπτικαλ κολπα...βεβαια,υπαρχουν μερικα παιχνιδια που δεν πολυχωνευουν την auzentech και επισης η auzentech υποστηριζει ΕΑΧ 2.0(και αυτο με σοφτ emulation κιολας=δηλ θα τρως λιγακι βαρος στα παιχνιδια που χρησιμοποιουν ΕΑΧ) ενω η creative 5.0 και hardware....

για να μην παρεξηγηθω,ειμαι κατα το πλειστον ικανοποιημενος απο την gamer εγω...αλλα δεν με πολυκαιει για τις ταινιες και το πισι τοχω για παιχνιδομηχανη...

(edit:επισης,αναβαθμισιμοι opamps στην auzentech)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά Tσάκωνα για μουσικη υπάρχουν και αλλες πολυ καλύτερες απο την Creative ή την Αuzentech....αν θες για pure μουσική ουτε καν πας σε αυτες, υπάρχουν πιο εμπειρες αλλα ΟΧΙ στο ΠΛΑΙΣΙΟ που θελει να παρει ο φίλος μας.... Τωρα η Auzentech μια ποιοτική Creative ειναι και τίποτα παραπάνω αλλα και περισσότερα ψυχολογικά ειναι αυτα παρα ουσιαστικές ακουστικες διαφορές.. ακουσα και μουσικη και με onboard κάρτα ήχου σε συστημα με ηλεκτροστατικά ηχεία μέσω ενισχυτη βέβαια και ταυτόχρονα με μια auzentech πάνω...... καμια διαφορά...εκει που είδαμε διαφορα αλλα και παλι ψιλοι στα άχυρα ήταν με μια pro αλλα εχει και 300 οπότε ευχαριστώ πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα να πας σε καποιες λυσεις της M-Audio. Για τα λεφτα που δινεις ειναι πολυ μπροστα. Για games μια creative ειναι πιο συμβατη και καλυτερη λογω υποστηριξης αλλα σε οτι αφορα θεμα καθαρου ηχου και studio καταστασεις ειναι πολυ καλυτερες οι m-audio απο τις λυσεις μεχρι 500 ευρω περιπου. Υπαρχουν βεβαια και καρτες ηχου πανω απο χιλιαρικο ... η τσεπη σου τις αντεχει?! :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knight_77 [Σήμερα, στις 09:42]

Με τα Χ-530 και τη καλυτερη καρτα ηχου να βαλεις πανω δεν θα δεις διαφορες....

Και τα ηχεια παιζουν πολυ σημαντικο ρολο....

Ακριβώς.

με τα Χ-530 του λέτε να δώσει ένα καρο λεφτα για καρτα ήχου?

ημαρτον.

Ακομη και σε πολυ ακριβοτερα συστηματα ηχου το τελευταιο που παιζει ρόλο

είναι η πηγη στην αναπαραγωγή μουσικης.

Τα ηχεία και η ενισχυση τους ειναι το σημαντικοτερο.

Αν θελεις καλυτερη ποιοτητα ήχου, αρχισε με τα ηχεια.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα με τις καρτες ηχου εχει εξαντληθει και κατανταει βαρετο...κανε μια αναζητηση και θα διαβαζεις με τις ωρες τα ιδια και τα ιδια και ακρη δεν θα βγαλεις...

παρε μια used audigy 2 zs,που εχουν 20-25 ευρω αμα θες EAX και εισαι κομπλε.αμα σου περισσευουν δωσε 75 για μια X-Fi XTreme Gamer να ικανοποιησεις και το καταναλωτικο σου ενστικτο..

με τα ηχεια αυτα δεν εχει κανενα νοημα η αγορα καλυτερης καρτας ηχου..ΠΕΤΑΜΕΝΑ λεφτα..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sofixτο θεμα με τις καρτες ηχου εχει εξαντληθει και κατανταει βαρετο...κανε μια αναζητηση και θα διαβαζεις με τις ωρες τα ιδια και τα ιδια και ακρη δεν θα βγαλεις...

παρε μια used audigy 2 zs,που εχουν 20-25 ευρω αμα θες EAX και εισαι κομπλε.αμα σου περισσευουν δωσε 75 για μια X-Fi XTreme Gamer να ικανοποιησεις και το καταναλωτικο σου ενστικτο..

με τα ηχεια αυτα δεν εχει κανενα νοημα η αγορα καλυτερης καρτας ηχου..ΠΕΤΑΜΕΝΑ λεφτα..

Πολύ σωστός. Έτσι απλά είναι τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Καλα πεταμένα λεφτα δεν ειναι μια κάρτα ήχου...το θέμα ειναι η χρήση που θελει να κανεις ο καθένας και βέβαια το budget του... αν ήταν άχρηστες θα ειχαν εξαφανιστει απο την αγορα χρόνια τώρα... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Borg

Τι θέλει να πει ο ποιητής ? με βάση τα λεφτά ορίζεις τον πήχη της ποιότητας? :upside:

o ποιητης θελει να πει οτι τοσα θελει να δωσει για καρτα ηχου και ψαχνει την καλυτερη σε αυτα τα λεφτα

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Dem

Αν θελεις καλυτερη ποιοτητα ήχου, αρχισε με τα ηχεια.

ηχεια εχω και και καποια revox αλλα δεν τα εχω απανω στο pc..ειναι με ενισχυτη luxman...

τελικα για την gamer με βλεπω..

Αρχική απάντηση από sofix

με τα ηχεια αυτα δεν εχει κανενα νοημα η αγορα καλυτερης καρτας ηχου..ΠΕΤΑΜΕΝΑ λεφτα..

δηλαδη υποστηριζεις οτι δεν θα δω ΚΑΜΙΑ διαφορα?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από unknown [Σήμερα, στις 13:25]

ηχεια εχω και και καποια revox αλλα δεν τα εχω απανω στο pc..ειναι με ενισχυτη luxman...

τελικα για την gamer με βλεπω..

δηλαδη υποστηριζεις οτι δεν θα δω ΚΑΜΙΑ διαφορα?

εγω μια φορα παντως απο audigy 2 σε xfi gamer ειδα διαφορα...με φτηνα ηχεια κιολας (100ευρωπουλα)...φυσικα παντα μιλαμε για αναλογικη συνδεση...

Link to comment
Share on other sites

το λοιποννννννννννννννν

πηρα την xfi gamer

1) διαφορα ειδα ειδικα με το crystalizer ενεργοποιημενο ειναι πιο ''ζωντανος'' ο ηχος

2)περισσοτερες ρυθμισεις για να ''παιξω'' με τον ηχο

3)το μπασο ειναι πιο μετρημενο και δεν μουγκριζει

4)παιχνιδια και ταινιες δεν κοιταξα(μαλλον ακουσα:p ) ακομα

:jump1:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.