Jump to content



Δείξτε το γραφείο σας!


Recommended Posts

Ψάξε για "rgb led remote" και θα βρεις πολλές δημοπρασίες.

Είχα αγοράσει αντίστοιχη λάμπα με 3W led για 240V και την έχω στο σαλόνι για mood-lighting (όταν έρχεται ο SLN και θέλω να φτιάξω ατμόσφαιρα κλπ).

Βγαίνει κάτω από 10ρικο μαζί με μεταφορικά και δουλεύει μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε για "rgb led remote" και θα βρεις πολλές δημοπρασίες.

Είχα αγοράσει αντίστοιχη λάμπα με 3W led για 240V και την έχω στο σαλόνι για mood-lighting (όταν έρχεται ο SLN και θέλω να φτιάξω ατμόσφαιρα κλπ).

Βγαίνει κάτω από 10ρικο μαζί με μεταφορικά και δουλεύει μια χαρά.

Φωτίζουν καθόλου?

Αν μπουν πάνω από το γραφείο 4-5 τέτοιες θα κάνουν τίποτα?

Link to comment
Share on other sites

Φωτίζουν καθόλου?

Αν μπουν πάνω από το γραφείο 4-5 τέτοιες θα κάνουν τίποτα?

Μια χαρα για την τιμη-καταναλωση τους!

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=l6BkcsapGow&feature=related]1st tech RGB high power led bulb.rmvb - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Φωτίζουν καθόλου?

Αν μπουν πάνω από το γραφείο 4-5 τέτοιες θα κάνουν τίποτα?

Φωτίζουν αρκετά, αλλά σε γραφείο θα έκρυβα ένα led strip ώστε να πετύχω ομοιόμορφο φωτισμό.

Link to comment
Share on other sites

ledοταινία από ebay 2m 5050 RGB με controller και L connector για τις γωνίες...θα μου άρεσε ένα custom ambilight effect (περιμένω [MENTION=5249]Jaco[/MENTION] την λύση σου!!)

Γινεται να το φτιαξεις μονος σου αυτο? το κοιταξα στο youtube και τρελαθηκα φοβερο!

Αν γινεται δωσε πληροφοριες! :T:

Link to comment
Share on other sites

To κακό με το livelight απ' ότι είδα είναι ότι και αυτό χρησιμοποιεί το boblight service για να παίρνει την εικόνα... Αυτό στο linux για το οποίο γράφτηκε το boblight δεν είναι πρόβλημα γιατί ο X-server λειτουργεί με τέτοιο τρόπο που δίνει στο υπόλοιπο σύστημα το screen buffer χωρίς μεγάλο overhead... Όμως στα windows δεν παίζει καλά αυτή η μέθοδος και ειδικά με τον τρόπο που το mingw ή το cygwin, με το οποίο γίνεται build το boblight, έχουν υλοποιήσει την getpixel στα windows (αν και βασικά πρόβλημα του api των windows είναι και όχι του port που έχουν κάνει, τέλος πάντων)... Εκεί έχεις πολύ μεγάλο overhead, ειδικά αν το refresh rate πάει πάνω από 10-15 fps και ο επεξεργαστής και το λειτουργικό βαράνε κόκκινα...

Το μοναδικό που παίζει καλά στα windows είναι οι υλοποιήσεις που χρησιμοποιούν κάποιο video decoder που σου δίνει πρόσβαση στον video buffer του που φτιάχνει στην μνήμη κατά το decoding... Τέτοια περίπτωση είναι μόνο το vlc το οποίο έχει ένα plugin που ονομάζεται atmolight και χρησιμοποιεί τον video buffer του ffdshow και στέλνει τα δεδομένα σε μια σειριακή θύρα/ή usb2serial με μορφή του OpenDMX πρωτοκόλλου... Αυτό είναι το μοναδικό που παίζει καλά στα windows, τίποτα άλλο...

Είχα πει ότι θ' ασχοληθώ κάποια περίοδο, έχω γράψει το firmware, έχω κάνει και τεσταρίσματα με rgb ταινίες και έχει δουλέψει, απλά δεν έχω προλάβει και κυρίως έχω βαρεθεί να το τελειώσω... Όταν βλέπω ότι κάτι δούλεψε, μετά δεν μου κάνει αίσθηση πια να το ολοκληρώσω, πάω γι' άλλα...

Link to comment
Share on other sites

livelight

boblight service

X-server

screen buffer χωρίς μεγάλο overhead...

το mingw ή το cygwin,

την getpixel στα windows

πρόβλημα του api των windows είναι και όχι του port

video decoder που σου δίνει πρόσβαση στον video buffer του που φτιάχνει στην μνήμη κατά το decoding

vlc το οποίο έχει ένα plugin που ονομάζεται atmolight και χρησιμοποιεί τον video buffer του ffdshow και στέλνει τα δεδομένα σε μια σειριακή θύρα/ή usb2serial με μορφή του OpenDMX πρωτοκόλλου...

Τί;;;:blink::confused:

Link to comment
Share on other sites

Τί;;;:blink::confused:

Δες εδώ.. http://www.thelab.gr/othones-kai-panels/ambilight-gia-pc-htpc-98314.html

Ήταν για ένα project που είχε συζητηθεί και το οποίο έκανα πριν από μερικούς μήνες, αλλά δεν τελείωσε ποτέ... :p

Ίσως κάποια στιγμή το συμμαζέψω γιατί δούλεψε και είναι κρίμα να μπει και αυτό στην στοίβα με τα projects που δεν τελείωσαν στο παρά 5...

Link to comment
Share on other sites

Δες εδώ.. http://www.thelab.gr/othones-kai-panels/ambilight-gia-pc-htpc-98314.html

Ήταν για ένα project που είχε συζητηθεί και το οποίο έκανα πριν από μερικούς μήνες, αλλά δεν τελείωσε ποτέ... :p

Ίσως κάποια στιγμή το συμμαζέψω γιατί δούλεψε και είναι κρίμα να μπει και αυτό στην στοίβα με τα projects που δεν τελείωσαν στο παρά 5...

Εαν βρείς χρόνο κάνε ένα how to να πάρουμε κ εμέις λίγη απο την χαρά της δημιουργίας.... κρίμα να έχει γίνει η υλοποίηση να έχει δουλέψει και να την φάει ο χρόνος :T:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κάποτε είχα ανεβάσει και εγώ μου φαίνεται κάποια φώτο αλλά δεν τη βρίσκω να σας δείξω μήπως πάρετε καμιά ιδέα για οπίσθιο φωτισμό,οπότε ξανά ανεβάζω...:p

πάντα στο σκοτάδι...

εδώ με φλας...

dsc00676f.jpg

και εδώ χωρίς φλας...

dsc00677k.jpg

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.