Jump to content



8800GT or HD3870


alkis131416003266

Recommended Posts

Παιδια μετα απο αρκετο καιρο κατεληξα καπου και τωρα θελω τα φωτα σας....Η καρτα δεν προκειτε να clockαριστει (τουλαχιστον με το μαμα συστημα ψυξης).

Ειμαι αναμεσα στις εξης:

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=1042858

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977735&product=1030353

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

παρε την ati. 1)για να ξεχωρίζεις απο τη μαζα 2) για να ενισχύσεις την amd 3) γιατι είναι πολυ πιο ομορφη. Σε περίπτωση που ανήκεις στην μικρή κατηγορία χρηστών που τους ενδιαφέρει η σταθερότητα και οι επιδώσεις τοτε nvidia

Link to comment
Share on other sites

Η 8800gt ειναι καλυτερη σε ολα τα παιχνιδια.Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι με την 3870 δε μπορεις να παιξεις.Η διαφορα τους ειναι 10 frames (δε μετραω παιχνιδια που η μια εχει 100 και η αλλη 80 ελεος).

Αν βρεις (πραγμα δυσκολο) την 3870 κατω απο 200 τοτε αγορασε τη.Συν τους λογους του απο πανω

Link to comment
Share on other sites

Εγω σκεφτομουν το ανωμαλο της υποθεσης!Οτι τελικα την AMD η Intel την υποστηριζει.Αφου ολα τα chipset της εχουν ΜΟΝΟ crossfire πανω!LOL Μαλλον το κανουν επειδη τους λυπουνται :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από lord

http://www.tomshardware.com/2007/12/03/best_graphics_card/

Ο Θωμάς έβγαλε ένα ενδιαφέρων review για κάρτες γραφικών

Αλλά μην ξεχνάμε είναι Θωμάς

Είναι να μην σου βγει το όνομα τελικά σε όλους τους χώρους! Πόσα χρόνια είχα να το ακούσω...

8800gt και από εμένα εκτός εαν α) δεν την βρίσκεις και σου σπάσουν τα νεύραβ) θες οπωσδήποτε hdmi για να συνδέσεις με καμία μεγάλη TV, για πιο σχετικά HTPC καταστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Στα default η 8800GT είναι καλύτερη απο την 3870 άλλα αν υπολογίσεις την καλή θερμική συμπεριφόρα, το dx10.1, αν σκοπεύεις να κάνεις cf ή την πιο γλυκειά χρώματικη παλέτα των ati, τότε πας για 3870. Αν θες κατι που είναι καθαρά γρηγορότερο πάρε την 8800gt. Αν και οτι game παίζεις με την μια θα παίζεις και με την άλλη.

Link to comment
Share on other sites

dx10.1 μάλλον θα αργήσουμε να δούμε ακόμα, όσο για τα χρώματα κτλ, ότι screen από ΑΤΙ vs NV έχω δει μου φαίνονται ιδια...

Ένας καλός λόγος για να πάρεις 3870 είναι ο θόρυβος, η τιμή =ακούγεται και μακάρι= να πέσουν λίγο.

Ενας λόγος που εγώ είμαι επιφυλακτικός ακόμα είναι οι drivers αν και τελευταία δεν έχω ακούσει παράπονα.

Link to comment
Share on other sites

και οι δύο κάρτες μια χαρά είναι . Η μια στα multirama έχει 209 ευρώ (ΑΤΙ) η άλλη 225 (8800).

Επειδή τυχαίνει να έχω και τις δύο , η 8800υπερέχει κατά ένα 5-8 % περίπου , δηλαδή μην περιμένεις τρελλές διαφορές . Εδικά από 1600 και πάνω (για να μην ξεχνάμε και την ανάλυση που την δουλεύεις ) η διαφορά μεταξύ τους είναι πρακτικά ανύπαρκτη.

Πάντως μπράβο και στις δύο εταιρείες , μετά από πάραααα πολυυυυυύ καιρό είδαμε πραγματικά καλές κάρτες σε πολύ λογικές τιμές , και όχι μαλ..ιες του παρελθόντος που ήθελες πάνω από 500 ευρώ για να δεις κάτι καλό σε επιδόσεις

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.