Jump to content



Διόρθωση μυωπίας-αστιγματισμού με laser


planetman

Recommended Posts

Μιας και την έκανα σχετικά πρόσφατα (στις 21/12) να σας μεταφέρω μερικές εντυπώσεις για όποιον ενδιαφέρεται.

  • Δεν πονάει. Νιώθεις ελάχιστα πράγματα την ώρα της επέμβασης. Εγώ προσωπικά ένιωθα άβολα που όλα διαδραματίζονταν πάνω στα μάτια μου. Αλλά τελικά είναι απλώς μία φοβία που πέρασε.
  • Έχει σχετικά μικρό χρόνο ανάρρωσης. Τις 3 πρώτες μέρες θα είστε σπίτι με χαμηλό φωτισμό. Αν βγαίνετε έξω φοράτε γυαλιά ηλίου. Από την 4η μέρα μπορείτε να βλέπετε σιγά σιγά λίγη τηλεόραση ή την οθόνη του pc με χαμηλό φωτισμό. Εγώ από την 4η μέρα μπορούσα να οδηγήσω με γυαλιά ηλίου. Από την 5η μέρα μπορούσα να κάτσω άνετα στον υπολογιστή.
  • Είναι απαραίτητο να υπάρχει ένα άτομο στο σπίτι για να βοηθάει. Τόσο να σας συνοδέψει στην κλινική, όσο και στην ανάρρωση και στις επισκέψεις στο γιατρό. Συνήθως η μάνα που μας αγαπάει είναι η καλύτερη λύση. Η αδερφή θα το κάνει μεν, αλλά με κάποιο αντάλλαγμα.
  • Χρειάζεται προσοχή για πιθανές μολύνσεις και αρκετή ξεκούραση. Το ΠΣΚ που μας πέρασε πρέπει να ήταν μακράν το πιο ξεκούραστο της ζωής μου. Παίρνεις παυσίπονα και ηρεμιστικά και λιώνεις στον ύπνο. Ξυπνάς για να σου ρίξουν σταγόνες στο μάτι 4 φορές τη μέρα, να φας κάτι ψιλό και να πας τουαλέτα.
  • Αμέσως μόλις βγήκα από το μηχάνημα είδα διαφορά, αλλά το τελικό αποτέλεσμα θα φανεί σε 30 μέρες πάνω κάτω.
  • Χρειάζονται σχεδόν καθημερινές επισκέψεις στο γιατρό μετά την επέμβαση για να παρακολουθεί τα μάτια πώς πάνε και να ρυθμίζει τις δόσεις στις σταγόνες.

Αν δεν έχετε οικονομικό πρόβλημα ή αν το ταμείο υγείας σας σας καλύπτει μέρος των εξόδων σας συνιστώ ανεπιφύλακτα να προχωρήσετε σε μία τέτοια επέμβαση. Μην το βλέπετε σαν "αισθητική", η μυωπία και ο αστυγματισμός είναι πρόβλημα του ματιού. Προσωπικά τα γυαλιά δε με βόλευαν καθόλου, τα είχα μόνο για μέσα στο σπίτι. Οι φακοί επαφής θέλουν προσοχή, φροντίδα και έχουν το κακό ότι ξεραίνονται εύκολα αν κάθεσαι με τις ώρες στον υπολογιστή, οπότε με τη δουλειά μου δημιουργούσαν πρόβλημα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 170
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Και μια πληροφορία που θα σου φανεί χρήσιμη: 3 με 4 βδομάδες μετά την εγχείρηση, και ενώ θα υπάρχει βελτίωση μέρα με τη μέρα μέχρι τότε, ξαφνικά θα ξαναθολώσουν όλα για καναδυό μέρες. Είναι φυσιολογικό και δεν χρειάζεται να πανικοβληθείς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ρε συ trendy...και οτι το ειχα να ανεβάσω κανα σχετικο θέμα γιατι το σκέφτομαι και παλι αυτον τον καιρο, μπας και το αποφασίσω.... τα περισσότερα τα ηξερα να σου πω την αληθεια, το ειχα ψάξει πριν 2 χρονια.....

το μονο που εξακολουθει να με ανατριχιάζει ειναι το πως γινεται στην πραξη η διορθωση αυτη... (που σκιζουν τον φακο κτλ κτλ)....

Το κοστος εχει πεσει Η ακομα ειναι στα γυρω 2Κ?

Link to comment
Share on other sites

ωραιος φιλες! περαστικα. εγω λογικα θα την κανω του χρονου να εχω κλεισει τα 22

Αρχική απάντηση από PGM [Σήμερα, στις 14:30]

Απο ποσους βαθμους και πανω μπορουμε να κανουμε την επεμβαση??Υπαρχει 'minimum' στους βαθμους

η σωστη ερωτηση ειναι απο ποσους και κατω μπορεις να την κανεις. ξερω πως υπαρχει καποιο maximum μειωπιας που γινεται οχι καποιο minimum. δε θυμαμαι δυστυχως τον αριθμο

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Και μια πληροφορία που θα σου φανεί χρήσιμη: 3 με 4 βδομάδες μετά την εγχείρηση, και ενώ θα υπάρχει βελτίωση μέρα με τη μέρα μέχρι τότε, ξαφνικά θα ξαναθολώσουν όλα για καναδυό μέρες. Είναι φυσιολογικό και δεν χρειάζεται να πανικοβληθείς.

Η αδερφή μου που το έκανε πριν από ένα χρόνο περίπου δεν ένιωσε κάτι τέτοιο, αλλά θα το έχω υπ' όψιν μου. ’λλωστε σήμερα κλείνω μία εβδομάδα/

Αρχική απάντηση από PGM

Απο ποσους βαθμους και πανω μπορουμε να κανουμε την επεμβαση??Υπαρχει 'minimum' στους βαθμους

Ανάλογα με τη μέθοδο που θα χρησιμοποιηθεί συνήθως από 1 βαθμό και πάνω. Αν και για τόσο λίγο κατά τη γνώμη μου δε συμφέρει.

Αρχική απάντηση από perp

Ωραιος ρε συ trendy...και οτι το ειχα να ανεβάσω κανα σχετικο θέμα γιατι το σκέφτομαι και παλι αυτον τον καιρο, μπας και το αποφασίσω.... τα περισσότερα τα ηξερα να σου πω την αληθεια, το ειχα ψάξει πριν 2 χρονια.....

το μονο που εξακολουθει να με ανατριχιάζει ειναι το πως γινεται στην πραξη η διορθωση αυτη... (που σκιζουν τον φακο κτλ κτλ)....

Το κοστος εχει πεσει Η ακομα ειναι στα γυρω 2Κ?

Από τότε μέχρι τώρα έχουν αλλάξει αρκετά. Σκέψου ότι σε σχέση με την αδερφή μου που έκανε πέρυσι το μηχάνημα που μου έκανε την επέμβαση ήταν μία γενιά πάνω.

Για το σκίσιμο του φακού κλπ... ρίξε μια ματιά πρώτα http://www.arcenter.gr/erot.htm

Εγώ έκανα την PRK με Excimer Laser και εκεί πειράζεται μόνο το επιθήλιο, ενώ ο κερατοειδής διορθώνεται χωρίς να κοπεί.

Οι τιμές εκεί περίπου παίζουν αλλά σιγά σιγά κάποια ταμεία καλύπτουν μέρος των εξόδων. Στην περίπτωσή μου τουλάχιστον έτσι έγινε.

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

η σωστη ερωτηση ειναι απο ποσους και κατω μπορεις να την κανεις. ξερω πως υπαρχει καποιο maximum μειωπιας που γινεται οχι καποιο minimum. δε θυμαμαι δυστυχως τον αριθμο

Μπορείς να κάνεις και σε πολλούς βαθμούς, αλλά σταδιακά. Δηλαδή να κατέβεις από τους 7 βαθμούς στους 4 και από εκεί να μηδενιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy [Σήμερα, στις 00:54]

Από τότε μέχρι τώρα έχουν αλλάξει αρκετά. Σκέψου ότι σε σχέση με την αδερφή μου που έκανε πέρυσι το μηχάνημα που μου έκανε την επέμβαση ήταν μία γενιά πάνω.

Για το σκίσιμο του φακού κλπ... ρίξε μια ματιά πρώτα http://www.arcenter.gr/erot.htm

Εγώ έκανα την PRK με Excimer Laser και εκεί πειράζεται μόνο το επιθήλιο, ενώ ο κερατοειδής διορθώνεται χωρίς να κοπεί.

Οι τιμές εκεί περίπου παίζουν αλλά σιγά σιγά κάποια ταμεία καλύπτουν μέρος των εξόδων. Στην περίπτωσή μου τουλάχιστον έτσι έγινε.

Πρεπει να το πάρω απόφαση κάποια στιγμή... αλλα εκει που εχω τα λεφτα... μετα προκυπτει μια ανάγκη-κάτι και πάλι απο την αρχη.....με εφαγαν και οι αναβαθμισεις, θέλω και νεο συστημα για ηχο.... :o

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spresv [Σήμερα, στις 01:05]

Λεγε με pm τι εχεις στο μυαλο σου να αγορασεις :D

Αστα να πάνε.... λιγα πραγματα μωρε... οσο 3 ULTRA.... :hehe:

Αρχική απάντηση από Psycho13 [Σήμερα, στις 01:45]

Αυτο το Αθηναϊκό Διαθλαστικό Κέντρο που βρισκεται ακριβως??

ΑΘΗΝΑΙΚΟ ΔΙΑΘΛΑΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΠΕ

Ιατρικό Διαγνωστικό Κέντρο

ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Κηφισίας Λεωφόρος 214

15231

210 6753640

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά...

Υπάρχουν 2 είδη εγχειρήσεων. Μια με λέιζερ για άτομα που έχουν βαθμό μυωπίας έως 5 βαθμούς και μια που γίνεται με την μεσολάβηση λεπίδας ακριβείας για άνω των 5 βαθμών. Η πρώτη έχει βαθμό επιτυχίας 100% ενώ η δεύτερη έχει ποσοστό αποτυχίας 1-2%.

Στη δεύτερη περιπτωση μια λεπίδα κόβει το "προβληματικο" φακό, ο οποιος στη συνέχεια αντικαθίσταται με συνθετικό. Το ποσοστό αποτυχίας έγγειται στο γεγονός ότι ο συνθετικός φακός πολύ σπάνια υπαρχει περίπτωση να μην γίνει αποδεκτός απο τον οργανισμό, πραγμα που οδηγεί σε επιπλοκές.

Εγώ υπάγομαι στην 2η εγχείρηση και για αυτο δυσανασχετώ λιγάκι...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από perp

Δηλαδη εγω που ανήκω στην πρωτη κατηγορια... αριστερο 4, δεξι 3...λογικα θα ειναι πιο "ανώδυνο" δηλαδη ε?

Στον πόνο είναι ακριβώς το ίδιο. Στη περιοχή του κερατοειδούς δεν υπάρχουν νευρικα κυτταρα για να προκληθεί πόνος. Για τον λόγο αυτό ακριβώς όταν φοράμε φακούς επαφής δεν νιώθουμε κάποια ενόχληση η πόνο. :)

Να και μια είκονά που μπορεί να εξηγήσει περεταίρω ουσιαστικά τι διαδραματίζεται κατα τη διαρκεια της επέμβασης Λέιζερ ( LASIK)

LASIK4myopia.gif

Στάδιο 1ο: Μερική τομή του τμήματος του κερατοειδούς

Σταδιο 2ο: Επαναδιαμόρφωση του κερατοειδούς στρώματος κάτω απο την τομή με χρήση Laser.

Σταδιο 3ο: Επανατοποθετηση του αρχικού τμήματος του κερατοειδους

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από alexis2044 [Σήμερα, στις 06:19]

Στάδιο 1ο: Μερική τομή του τμήματος του κερατοειδούς

καπου διαβασα οτι αυτο το κομματι του κερατοειδους που γινεται τομη στην ουσια δεν επικολλαται ποτε και πρεπει να προσεχεις σε ορισμενες περιπτωσεις(π.χ. οταν κανεις μπανιο στην θαλασσα να μην ανοιγεις τα ματια σου μεσα στο νερο γιατι μπορει να υπαρξει μολυνση..)

Γιαυτο το λογο και μονο ειχα αποκλεισει την LASIK αλλα αποτι ειδα και στην PRK ψιλοσκαλιζει στην αρχη τον κερατοειδη(αν και για να πω την αληθεια δεν καταλαβα γιατι το κανει αυτο..)

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να συζητήσετε με τον οφθαλμίατρό σας τις λεπτομέρειες και τις παρενέργειες. Εδώ γενική κουβέντα κάνουμε και εντυπώσεις μεταφέρουμε. Εγώ πάντως που είχα 2,5 και 3,25 με λίγο αστυγματισμό πλέον βλέπω αρκετά καλά και βελτιώνεται μέρα με τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από trendy

Καλύτερα να συζητήσετε με τον οφθαλμίατρό σας τις λεπτομέρειες και τις παρενέργειες. Εδώ γενική κουβέντα κάνουμε και εντυπώσεις μεταφέρουμε. Εγώ πάντως που είχα 2,5 και 3,25 με λίγο αστυγματισμό πλέον βλέπω αρκετά καλά και βελτιώνεται μέρα με τη μέρα.

Καλορίζικος, σε λίγο θα βλέπεις μέσα από τοίχους και φουστάνια όπως πας, είσαι σε καλό δρόμο!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.