Jump to content



4GB σε xp?


Jonnie_chivas

Recommended Posts

παιδια πηγα στο πλαισιο και παραγγειλα καινουριο pc και τουσ ειπα να μου βαλουν 4Gb μνημη και μου ειπαν οτι δεν υποστηριζουν τα xp μονο μεχρι 3Gb.αλλιοσ πρεπει να βαλω τα vista ultimate για τοσο πολυ.ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

κοροιδο με πιασανε?καλα ετσι κ αλλιως δεν αγορασα τα vista γιατι δε τα θελω!!δεν τα μπορω καθολου!!καλα βεβαια μιλαμε για πολυ ασχετα τα ατομα!!τον ρωτουσα για ποια καρτα γραφικων να παρω την HD3870 η' 8800GT και δεν ηξερε!!μου λεει οποια θελεισ!!το κορυφαιο ηταν οταν του ειπα να μου κανουν ρυθμιση στα bios για να μπουταρει το pc απο το dvd για να βαλω τα win και δεν ηξερε τι του ελεγα καν!!!αστα....τωρα δυστυχωσ τον πηρα με 2Gb μονο!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jogi [Σήμερα, στις 20:39]

32 bit συστημα, ειτε XP ειτε Vista δεν υποστιριζει 4 gb μαζί με pagefile. Καλυτερα να πας σε 64 bit, και προσωπικα θα πηγαινα σε Vista 64 bit (ανεξάρτητα έκδοσης)

Αυτο μαλλον δεν ισχυει...τα 32bit ,ναι δεν βλεπουν πανω απο 3-3,2mb ..αλλα το pagefile ειναι αλλη ιστορια..

Εγω εχω xp pro sp2 32bit με 2048 φυσικη και 3070 εικονικη ...κανονικοτατα ..

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nick2crete

Αυτο μαλλον δεν ιχυει...τα 32bit ,ναι δεν βλεπουν πανω απο 3-3,2mb ..αλλα το pagefile ειναι αλλη ιστορια..

Εγω εχω xp pro sp2 32bit με 2048 φυσικη και 3070 εικονικη ...κανονικοτατα ..

Σωστος.... Τα 32bit de vlepoun πανω απο 4gb φυσικη μνημη..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι προβλημα να βαλεις 4gb μνημης σε 32bit OS. Απλα αντι να δουλευεις με 4gb θα ειναι σαν να εχεις βαλει 3.2gb(καλυτερο απο 2gb). Εγω για το νεο συστημα που φτιαχνω εχω παραγγηλει 4Gb γιατι θα εχω πανω και WinXP 32bit, και Vista Ultimate 64bit.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από racer [Χθες, στις 22:51]

2.5?

Είναι ανάλογα με τη μητρική του καθενός - αν υποστηρίζει κάποιο Memory Remap. Από 2.5 έως και κοντά 3.4 μπορεί να αναγνωρίσει Maximum ένα 32bit λειτουργικό.

ναι 2.5G σε maximus formula SE και S5000XVN sata, στοκ ολα/vista ultimate.

Παντα σε 32βιτα vista και παντα φυσικη μνημη.

Τωρα αν παιζει επιλογη για το remapping πασο.. αλλα οπως βγαινει απο το κουτι , 2.5G.

Link to comment
Share on other sites

μεγαλο ρολο παιζει το ποση μνημη εχει η vga , με μια 6600gt (128mb) εβλεπα περιπου 3.6gb στα XP 32bit.(1ο συστημα με Χ2 και m2n32 ws , 2ο c2d με AW9d-max)

αλλα οπως βγαινει απο το κουτι , 2.5G
υποθετω αναφερεσαι για την -συγκεκριμενη- δικη σου περιπτωση ;) , γιατι αλλιως βγαινουν εσφαλμενα συμπερασματα..
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Jonnie_chivas

καλα βεβαια μιλαμε για πολυ ασχετα τα ατομα!!τον ρωτουσα για ποια καρτα γραφικων να παρω την HD3870 η' 8800GT και δεν ηξερε!!μου λεει οποια θελεισ!!

Εσύ έτσι ψωνίζεις συνήθως;

Αγοράζεις μόνο ότι διαλέγουν οι πωλητές για σένα;;

Αρχική απάντηση από Jonnie_chivasτο κορυφαιο ηταν οταν του ειπα να μου κανουν ρυθμιση στα bios για να μπουταρει το pc απο το dvd για να βαλω τα win και δεν ηξερε τι του ελεγα καν!!!αστα....

Ο πωλητής δεν όφειλε να το γνωρίζει αυτό αλλά και εσύ όφειλες να γνωρίζεις ότι αν ο δίσκος είναι άδειος σε καινούργιο μηχάνημα όπως και να το ρυθμίσεις θα πάει να φορτώσει από το dvd.

Εκτός και να βγάλεις το dvd εκτός.

Αρχική απάντηση από Jonnie_chivasτωρα δυστυχωσ τον πηρα με 2Gb μονο!!

Μπορείς και μετά την αγορά να βάλεις άλλα 2-4-6...Gb πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Τα 32bit λειτουργικά μπορούν να δουν μέχρι 2^32=4GB μνήμης.

Επειδή όμως κάποια addresses χρησιμοποιούνται από τις συσκευές, ανάλογα λοιπόν με το πόσες θα έχεις θα βλέπεις από 2,5 μέχρι 3,5GB περίπου.

Τα 64bit αντίστοιχα μπορούν να δουν μέχρι 2^64.

Link to comment
Share on other sites

καταρχην δεν ψωνιζω οτι μου λενε οι πωλητεσ και κατα δευτερον δεν ειμαι εγω υποχρεωμενος να ξερω ολα αυτα για τουσ pc αλλιως θα πηγαινε ο καθε ενας να κανει τον πωλητη σε τετοια μαγαζια!αμα δε σε βοηθησουν οι πωλητες ποιοι θα σε βοηθησουν για να καταλαβω και εγω?δεν ειμαι υποχρεωμενοσ να καθομαι να διαβαζω και να μαθαινω ολα αυτα για να παω να παρω ενα pc!ελεοσ!τεσπα δηλ αμα βαλω τα xp τα 64bit θα μου βλεπει τα 4Gb ram?To P5KC τησ asus εχω παρει mobo.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.