Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

Το ολο θεμα δυσκολιας με το sleevαρισμα ειναι το ξεκουμπωμα των atx pins

(24pin, 8pin pci-e, 6pin pci-e, 8 pin atx)

το συγκεκριμενο κιτακι εργαλειων καθως και το παραπλησιο της acryan & sharkoon

κανουν μια χαρα τη δουλεια για ολα τα αλλα molex ΕΚΤΟΣ των ΑΤΧ.

για τα ATX προτεινω ειτε το αντιστοιχο του MDPCX

ειτε αυτο του PPCs (και το lamptron καλο φαινεται αλλα δεν το εχω δοκιμασει)

εναλλακτικα με μια καλη ανοξειδωτη ατσαλενια μπρουσελα κανεις επισης καλη δουλεια.

Παντως κατα την ταπεινη μου αποψη

απο θεμα εργατοωρας και συνολικου budget (εργαλεια, female & male molex, sleeve, θερμοσυστελουμενο)

αξιζει περισσοτερο να παρει καποιος ετοιμους presleeved ανταπτορες

και εκει εαν θελει να προσθεσει καποιο ενθετο χρωμα της επιλογης του.

απο το να τα φτιαξει ολα εξαρχης.

(για απευθειας sleevαρισμα του psu δεν το συζητω για λογους εγγυησης)

Εκτος βεβαια εαν μιλαμε για καποια πολυ ιδιαιτερη περιπτωση

πχ πολυ μεγαλο ή πολυ μικρο μηκος καλωδιων, τριχρωμια, χρωμα που δεν διατιθεται στο εμποριο κτλ...

ο Jason που τα εχει προσφατα

μπορει να καταθεσει την αποψη του

για presleeved φίλε μου μόνο αν έχεις modular psu ... εμείς που δεν έχουμε θα τα φάμε πάλι τα ευρω...

Link to comment
Share on other sites

έχω χάσει επισόδια? πως γίνεται αυτό?

αυτα ειναι απλα προεκτασεις το κουμπωνεις πανω στο υπαρχων καλωδιο σου δεν αντικαταστουν τα Modular καλωδεια του τροφοδοτικου

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι απλα προεκτασεις το κουμπωνεις πανω στο υπαρχων καλωδιο σου δεν αντικαταστουν τα Modular καλωδεια του τροφοδοτικου

no way τι να το κάνω μετα τόσο μήκος καλωδίου? μακαρονάδα?

Link to comment
Share on other sites

no way τι να το κάνω μετα τόσο μήκος καλωδίου? μακαρονάδα?

αμα τα περασεις πισω απο τη μητρικη γινεται πολυ καλη δουλεια τωρα να ανοιξεις το τροφοδοτικο (αν θες να το κανεις ολα τα καλωδεια σε ολο το μηκος τους και να χασεις την εγγυηση καλως αλλα δεν ξερω κατα ποσο αξιζει γιατι θα ξεφυγεις και αρκετα στη τιμη που θα σου κοστισει το sleeve ενω με αυτα πισω απο τη μητρικη (αν εχει δυνατοτητες για cable management το κουτι σου παντα ) τοτε ειναι πιο ευκολο και οικονομικο

Link to comment
Share on other sites

για presleeved φίλε μου μόνο αν έχεις modular psu ...

Αυτο δεν ισχυει. Απλες προεκτασεις ειναι, και modular να εχεις δεν αποφευγεις το καλωδιο του τροφοδοτικου.

no way τι να το κάνω μετα τόσο μήκος καλωδίου? μακαρονάδα?

Ακριβως οτι προτεινει ο evolution.

Οριστε η δικη μου λυση.

post-11813-1416074609,8756_thumb.jpg

Δεν νομιζω οτι το λες και μακαροναδα, no?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις εχθές τελείωσα το σλιβαρισμα του psu μου.

Μπελαλίδικη διαδικασία αλλα αξιζει το αποτέλεσμα.

Τώρα δουλεύω πάνω στην υδρόψυξη προσθεσα μπλοκ στις μνημες και εβαλα δευτερο ψυγειο, και φυσικα sleeve σε ολα τα καλωδια. Οταν το τελειώσω θα ανεβασω φωτο.

post-9600-1416074610,4426_thumb.jpg

post-9600-1416074610,5857_thumb.jpg

post-9600-1416074610,6665_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία από partsa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις εχθές τελείωσα το σλιβαρισμα του psu μου.

Μπελαλίδικη διαδικασία αλλα αξιζει το αποτέλεσμα.

ωραιο εγινε αλλα αν παθει κατι μακρια απο εδω τι κανεις? αυτο ειναι το κακο και αρκετοι προτιμουν τα ετοιμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν πάθει κάτι την έβαψα.:suicide2: Στο χαντάκι και θα κλαιω 250 ε. Αλλά αφού δουλεύει ακόμα δεν προκειται να χαλάσει ποτε. Δεν ήθελα να βάλω αντάπτορες όπως αναφέρθηκε παραπάνω γιατί θέλω να φαίνεται ωραίο και απο πισω απο το mobo το cable management που σκοπευω να κάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις εχθές τελείωσα το σλιβαρισμα του psu μου.

Μπελαλίδικη διαδικασία αλλα αξιζει το αποτέλεσμα.

Τώρα δουλεύω πάνω στην υδρόψυξη προσθεσα μπλοκ στις μνημες και εβαλα δευτερο ψυγειο, και φυσικα sleeve σε ολα τα καλωδια. Οταν το τελειώσω θα ανεβασω φωτο.

Εξαιρετικά καθαρή δουλειά!!! Well done φίλε μου! Κάποια στιγμή λέω να ξεκινήσω και εγώ αλλά προς το παρόν ας αναλάβουν οι ειδικοί......

Link to comment
Share on other sites

Ας δείξω και εγώ το sleeved psu μου :p

100_5336.jpg

100_5324.jpg

SDC10862.jpg

SDC10873.jpg

ps: τώρα είδα την συζήτηση.

ο Jason που τα εχει προσφατα

μπορει να καταθεσει την αποψη του

Λοιπόν μιας και μου δόθηκε η ευκαιρία να σας πω 2 λόγια γιατί και εμενα πολύ εύκολο μου φαινόταν.

Όλα τα υλικά τα πείρα από MDPC-X το κόστος ήταν στα 110 euro 30μέτρα μπλέ 10 μέτρα άσπρο connectors sata και πλαστικά πιαστράκια καλωδίων

Το βγάλσιμο των καλωδίων είναι όντος μεγάλο μανίκι αλλα ευτυχώς βρήκα κόλπο βάζοντας το 24pin και τα λοιπά connectοράκια

στην μέγκενη σφίγγοντας τα και με το ένα χέρι πιάνοντας/τραβοντας το καλώδιο και από την άλλη το εργαλείο.Δύσκολο και πάλι το εργαλείο

δεν θα έλεγα ότι μου διευκόλυνε τρελα τα πράματα αλλα ντάξ κάτι έκανε.(με κανένα εργαλείο πιστεύω δεν θα γινόταν τέλεια η δουλειά)

απότι κατάλαβα είναι το ποσο καλο connector έχουν βάλει για να σας δώσω να καταλάβετε σε ένα psu 15 euro το 24pin το elisa μέσα σε 2 λεπτά.

Για κάποιον που δεν έχει κέφια πάντως και "υπομονηδεν" δεν θα του πρότεινα να το κάνει.

Το δύσκολο μέρος είναι μονο το βγάλσιμο και τίποτα περισσότερο μετά έρχεται το κόψιμο του sleeving στο ίδιο μέγεθος όλα όπως και του

θερμοσιστελόμενου και το άνοιγμα των "αυτιών" για επανατοποθέτηση.

Έγινε επεξεργασία από Jason
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Αυτο δεν ισχυει. Απλες προεκτασεις ειναι, και modular να εχεις δεν αποφευγεις το καλωδιο του τροφοδοτικου.

Ακριβως οτι προτεινει ο evolution.

Οριστε η δικη μου λυση.

[ATTACH]40899[/ATTACH]

Δεν νομιζω οτι το λες και μακαροναδα, no?

καθαρή δουλειά javaneze αλλα στο δικό μου το κουτί δεν χωράρει τίποτα πίσω...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία επιλογή χρωμάτων Jason!Θα ήθελα να το δω μονταρισμένο στο PC όμως!Το μόνο που με χαλάει είναι τα κόκκινα βύσματα.Χάθηκε ρε συ να του έβαζες μαύρα η μπλε!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία επιλογή χρωμάτων Jason!Θα ήθελα να το δω μονταρισμένο στο PC όμως!Το μόνο που με χαλάει είναι τα κόκκινα βύσματα.Χάθηκε ρε συ να του έβαζες μαύρα η μπλε!

oντως με τη πρωτη ευκερια πανε σε μπλε η σε μαυρο

Link to comment
Share on other sites

έχει πρηστεί λίγο? γιατι το δικό μου είναι ακριβώς σε αυτο το στάδιο!!! θέλει δίαιτα!

Μονο εχει πρηστει ? Ειμαι σε φαση που βαριεμαι αφανταστα να το κλεισω γιατι θα μου βγαλει την πιστη και το εχω ανοιχτο απο το πλαι!! :rofl:

Παντος αμα το κλεισω στραβωνει το πλαινο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία επιλογή χρωμάτων Jason!Θα ήθελα να το δω μονταρισμένο στο PC όμως!Το μόνο που με χαλάει είναι τα κόκκινα βύσματα.Χάθηκε ρε συ να του έβαζες μαύρα η μπλε!

Κάτι θα γίνει και με αυτό το έχω παρατηρήσει πριν από εσένα :p

Thanks

Μονο εχει πρηστει ? Ειμαι σε φαση που βαριεμαι αφανταστα να το κλεισω γιατι θα μου βγαλει την πιστη και το εχω ανοιχτο απο το πλαι!! :rofl:

Παντος αμα το κλεισω στραβωνει το πλαινο!

Κύριε propi μάλλον θέλετε modular ε?

Αλλα αφού δεν αγοράζετε μην γκρινιάζετε ότι παραφουσκώνει :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Μονο εχει πρηστει ? Ειμαι σε φαση που βαριεμαι αφανταστα να το κλεισω γιατι θα μου βγαλει την πιστη και το εχω ανοιχτο απο το πλαι!! :rofl:

Παντος αμα το κλεισω στραβωνει το πλαινο!

Εγώ δεν έχω φτάσει σε τέτοιο στάδιο ακόμα.... αλλα πρήζεται λίγο :p θα φταίει η πρωτείνη :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.