Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

μαθαίνω γρήγορα εγώ!αποσταγμένο νερό + silver coil.Εχετε να προτείνετε κάποιους κόκκινους σωλήνες (1/2ID 3/4OD);Κατά προτίμηση απο Ελλάδα γιατί από εξωτερικό τα μισά φεύγουν για μεταφορικα :wall:

Μέχρι στιγμής έχω:

xspc ex240 radiator

gentle typhon ap-15

swiftech mcres micro rev.2

1/2 compression fittings

Περιμένω να βγει σε στοκ η supreme hf full copper για να πάρω αυτή και τη laing d5 vario(mcp655) από ek

Αρχικά θα μπει νερό μόνο σε επεξεργαστή γιατί ξέμεινα απο χρήματα :( Αν αποφασίσω να βάλω και σε κάρτα έιτε θα βάλω και ένα τριπλό ή το phobya 200 radiator

Έγινε επεξεργασία από johnko1
Link to comment
Share on other sites

Να πάρει!!!πήγα να βάψω το haf 932 και μου είπε ο υπάλληλος ότι κανονικά θα ήθελε κανα 30άρι αλλά επειδή το ξέσκισα (υπολείμματα απο σπρέυ και τριψιμο με συρβατόβουρτσα) θα έπρεπε να το στείλει για αμμοβολή και δεν θα με σύσφερε.Είπε ότι διέλυσα την επιφάνεια με τη συρματόβουρτσα ισχύει;Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μου στείλει ένα πμ αν μπορώ να κάνω εγώ κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Να πάρει!!!πήγα να βάψω το haf 932 και μου είπε ο υπάλληλος ότι κανονικά θα ήθελε κανα 30άρι αλλά επειδή το ξέσκισα (υπολείμματα απο σπρέυ και τριψιμο με συρβατόβουρτσα) θα έπρεπε να το στείλει για αμμοβολή και δεν θα με σύσφερε.Είπε ότι διέλυσα την επιφάνεια με τη συρματόβουρτσα ισχύει;Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μου στείλει ένα πμ αν μπορώ να κάνω εγώ κάτι...

Φωτο ? ανοιξε ενα νεο θεμα ομως

Link to comment
Share on other sites

Να πάρει!!!πήγα να βάψω το haf 932 και μου είπε ο υπάλληλος ότι κανονικά θα ήθελε κανα 30άρι αλλά επειδή το ξέσκισα (υπολείμματα απο σπρέυ και τριψιμο με συρβατόβουρτσα) θα έπρεπε να το στείλει για αμμοβολή και δεν θα με σύσφερε.Είπε ότι διέλυσα την επιφάνεια με τη συρματόβουρτσα ισχύει;Όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας μου στείλει ένα πμ αν μπορώ να κάνω εγώ κάτι...

αμμοβολη μην το κανεις εκτος κι αν σου εγγυηθει οτι θα το περασει πολυ ψιλη και με χαμηλη πιεση

ή εκτος κι αν βρεις υαλοβολη

αλλιως ρισκαρεις να παρεις πισω πετσικαρισμενο κουτι που δεν συνερχεται με τιποτα.

Μια λυση ειναι καθαρισμα σε μπανιο με οξυ (συνηθως σε επιμεταλλωσεις βρισκεις)

για να φυγει το spray και μετα περιστροφικο τριβειο και σταδιακα γυαλοχαρτα/ντουκοχαρτα μεχρι να ξαναρθει λεια η επιφανεια και να φυγουν οι χαρακιες.

εναλλακτικα κι αν βαριεσαι, τριψε τα χοντρα

και δωστο καπου να περαστει surfacer και μετα τα αντιστοιχα σταδια βαφης

τα 30€ που σου ειπε αφορουσαν τι ειδους βαφη?

Αν μιλαμε για ηλεκτροστατικη, εχε υποψιν οτι καλο ειναι να μην το πας ενα κομματι ολο μαζι

αλλα να το λυσεις στα επιμερους τμηματα ωστε να βαφτει σωστα απ'ολες τις πλευρες και στις κλειστες γωνιες και εσοχες (και προς θεου μην αφησεις κανενα βαφεα να σου ξεμονταρει το κουτι εαν δεν γνωριζεις τι δουλεια κανει)

Link to comment
Share on other sites

αμμοβολη μην το κανεις εκτος κι αν σου εγγυηθει οτι θα το περασει πολυ ψιλη και με χαμηλη πιεση

ή εκτος κι αν βρεις υαλοβολη

αλλιως ρισκαρεις να παρεις πισω πετσικαρισμενο κουτι που δεν συνερχεται με τιποτα.

Μια λυση ειναι καθαρισμα σε μπανιο με οξυ (συνηθως σε επιμεταλλωσεις βρισκεις)

για να φυγει το spray και μετα περιστροφικο τριβειο και σταδιακα γυαλοχαρτα/ντουκοχαρτα μεχρι να ξαναρθει λεια η επιφανεια και να φυγουν οι χαρακιες.

εναλλακτικα κι αν βαριεσαι, τριψε τα χοντρα

και δωστο καπου να περαστει surfacer και μετα τα αντιστοιχα σταδια βαφης

τα 30€ που σου ειπε αφορουσαν τι ειδους βαφη?

Αν μιλαμε για ηλεκτροστατικη, εχε υποψιν οτι καλο ειναι να μην το πας ενα κομματι ολο μαζι

αλλα να το λυσεις στα επιμερους τμηματα ωστε να βαφτει σωστα απ'ολες τις πλευρες και στις κλειστες γωνιες και εσοχες (και προς θεου μην αφησεις κανενα βαφεα να σου ξεμονταρει το κουτι εαν δεν γνωριζεις τι δουλεια κανει)

Πρόκειται για βαφή με πιστόλι.Ηλεκτροστατική είναι σχεδόν αδύνατο να βρώ στα Τρικαλα και θα βγει ακριβό λογικά γιατί θέλω να βαφούν και τα μικρά κομμάτια...

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτρολυση με σοδα να διωξεις την σκουρια και την μπογια πρωτα!Και μετα βαφη με ηλεκτρολυση παλι.Δεν ειναι τιποτα το σπουδαιο ! googlare to. Μη δωσεις φραγκα στον τογιαλο να στο βαψει σαν παπακι απο το κλοκοτο!

Link to comment
Share on other sites

Tην επομενη φορα edit και δεν νομιζω να εχει καποιο σχεση με το παρων θεμα εχουμε ξεφυγει αρκετα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
img3115gu.th.jpg

ενα μεγαλο ευχαριστω στο κοπριτη που εστω και τηλεφωνικος δινει παντα λυσεις!!

:thank_you2::thank_you2::thank_you2::thank_you2::thank_you2::thank_you2::hang2::hang2::hang2::hang2::neo::neo::neo::neo::neo::-O:-O:-O:-O:-O:worship::worship::worship::worship::worship:

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
δεν χρειάζονται οι φωτογραφίες
Link to comment
Share on other sites

Μην με μπριζωνετε με τα Stacker ρε παιδες....ΠΟΝΑΩ..... 600 ευρουλακια μείνανε Για τα τελευταία πραγματα να τελειωσω με το δικό μου αλλα λεφτα δεν εχουμε...Αλλα που θα πάει....Θα το φτιάξω το θηριο.......Είμαι με όλο το hardware να δουλευει με stock ψυκτρες σε stock συχνότητες. Θα βάλω τα κλάματα

Link to comment
Share on other sites

Αν και το παίδεψα αρκετά τελικά το πήρα απόφαση και έκανα το πρώτο μου custom loop. Τα περισσότερα κομμάτια είναι μεταχειρισμένα (μόνο το μπλοκ είναι καινούριο) και μπορώ να πω πως το αποτέλεσμα με ικανοποίησε πλήρως. Ελπίζω να είστε επιεικείς με την πρώτη αυτή απόπειρα...!

8 ώρες leak test όλα οκ...!

20120602183805.jpg

Uploaded with ImageShack.us

και το τελικό αποτέλεσμα

20120603132344.jpg

Uploaded with ImageShack.us

20120603132354.jpg

Uploaded with ImageShack.us

20120603132405.jpg

Uploaded with ImageShack.us

οι ανεμιστήρες για το ψυγείο είναι στο πάνω μέρος σε pull διάταξη λόγω έλλειψης (!) χώρου στο cosmos 2!

20120602183819.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Link to comment
Share on other sites

@costasckn μπράβο για την προσπάθεια , το αποτέλεσμα σε δικαιώνει. Επειδή τυχαίνει να έχω την ίδια αντλία , αν σου βγάζει θόρυβο βάλτη πάνω σε κομμάτι αφρολέξ. Θα ξεχάσεις ότι υπάρχει. Αν θές δίνεις και temps για να δούμε και το πρακτικό αποτέλεσμα.:T:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=16598]dangar[/MENTION]

σε ευχαριστώ πολύ, η αλήθεια είναι πως σχεδόν 2 χρόνια που είμαι μέλος της παρέας του lab έχω μάθει πολλά από τους έμπειρους και είναι ο μόνος λόγος που το τόλμησα...η αντλία είναι ήσυχη, την έχω βάλει και κάθεται σε ένα κομμάτι αφρολεξ και όλα μια χαρά! Στο πρακτικό κομμάτι με τον 8200 στα 2,9 και 1,195 volts είμαι idle στους 42 με θερμοκρασία δωματίου 26, και load είδα μέχρι 56. Σε σχέση με την h20 620 υπάρχει σημαντική διαφορά σε load (65 κατά μέσο όρο).

Θα ανεβάσω και άλλη photo με ολοκληρωμένο το σύστημα (και τη δεύτερη κάρτα πάνω).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.