Jump to content



Δείξτε την υδρόψυξη που φτιάξατε.


mariosalice

Recommended Posts

το καβουρδιστηρι μου

[ATTACH]33017[/ATTACH]

και απο πιο κοντα

[ATTACH]33018[/ATTACH]

Φιλαρακο...αλλαξε την διασταση για να εχεις καλυτερο αποτελεσμα...αλλιως τζαμπα την εχεις την υδροψυξη(γνωμη μου):fun:

Καλα την εχεις Αντλια-cpu-3πλο ψυγειο ?

Βαλτην Αντλια-3πλο ψυγειο-cpu και μετα τα υπολοιπα...ελεος..με το 3πλο ψυχεις το nb δηλαδη ? :hm:

Link to comment
Share on other sites

φυσικα και ειναι γνωμη σου,και γνωμη καποιου που δεν εχει ασχοληθει μαλλον ποτε με

υδροψυξη,τροπος του λεγειν..

ποιος σου ειπε οτι το ψυγειο ψυχει μονο οτι ειναι μετα απο αυτο;

και επειδη εγω εχω φαει ατελειωτες ωρες με δοκιμες σε πληροφορω οτι τι βαλεις tank-αντλια-ψυγειο-cpu ειναι ακριβως το ιδιο με tank-αντλια-cpu-ψυγειο.

το νερο διατηρει τη θερμοκρασια του σε ολο το μηκος του κυκλωματος,και αν ειναι ελαχιστα θερμοτερο στην δευτερη περιπτωση αυτο αντισταθμιζεται απο τη μεγαλυτερη πιεση με την οποια μπαινει στο cpu αφου ερχεται κατευθειαν απο την αντλια.

το αποτελεσμα ειναι ιδια θερμοκρασια και στις δυο περιπτωσεις.

βεβαια πολλα εξαρτωνται και απο το ειδος της αντλιας,με τη δικη μου τη swiftech

ετσι οπως τα εχω βλεπω καλυτερα αποτελεσματα

εχω μαθει να κανω απο μονος μου δοκιμες πριν επιμεινω σε κατι,για δοκιμασε και συ να δεις,βλεπω εχεις ιδια αντλια,ψυγειο,cpu και κουτι.

μετα δεχομαι και τη συγνωμη σου...αστειευομαι.

Έγινε επεξεργασία από l_satsok
Link to comment
Share on other sites

φυσικα και ειναι γνωμη σου,και γνωμη καποιου που δεν εχει ασχοληθει μαλλον ποτε με

υδροψυξη,τροπος του λεγειν..

ποιος σου ειπε οτι το ψυγειο ψυχει μονο οτι ειναι μετα απο αυτο;

και επειδη εγω εχω φαει ατελειωτες ωρες με δοκιμες σε πληροφορω οτι τι βαλεις tank-αντλια-ψυγειο-cpu ειναι ακριβως το ιδιο με tank-αντλια-cpu-ψυγειο.

το νερο διατηρει τη θερμοκρασια του σε ολο το μηκος του κυκλωματος,και αν ειναι ελαχιστα θερμοτερο στην δευτερη περιπτωση αυτο αντισταθμιζεται απο τη μεγαλυτερη πιεση με την οποια μπαινει στο cpu αφου ερχεται κατευθειαν απο την αντλια.

το αποτελεσμα ειναι ιδια θερμοκρασια και στις δυο περιπτωσεις.

βεβαια πολλα εξαρτωνται και απο το ειδος της αντλιας,με τη δικη μου τη swiftech

ετσι οπως τα εχω βλεπω καλυτερα αποτελεσματα

εχω μαθει να κανω απο μονος μου δοκιμες πριν επιμεινω σε κατι,για δοκιμασε και συ να δεις,βλεπω εχεις ιδια αντλια,ψυγειο,cpu και κουτι.

μετα δεχομαι και τη συγνωμη σου...αστειευομαι.

Βασικα Ισως και να εχεις και δικιο...και με αυτον τον τροπο αυξανεις και την ζωη της αντλιας σου...

Δεν ξερω φιλε...εμενα ετσι μου ειπαν να το κανω και το εκανα...Οταν θα κανω καθαρισμο τα Xmas που θα εχω χρονο ισως το δικιμασω...Μεχρι τοτε ομως...:lazy:

Παντος εχω και το EK που ειναι και ολιγον flow killer...αλλα νταξει μια χαρα ειναι τα temps μου...27 βαθμους δωματιου με Q6600@3.6/1.34v και ειχα 55 σε load...:jump1:

Link to comment
Share on other sites

οπως και να το κανεις το ιδιο ειναι,το εχω δοκιμασει σου λεω.

η θερμοκρασια του νερου εξισσοροπειται σε ολο το κυκλωμα οπου και ναναι τα ψυγεια.

αναλογα και το μπλοκ μερικες φορες ειναι πιο σημαντικη η πιεση που εχει το νερο που μπαινει.

εγω εχω 27 idle και 55 full load με το prime95 στον Q6600@3,8GHz με 1,47vcore.

στα 3,6 δεν φτανει καν τους 50.

Link to comment
Share on other sites

το καβουρδιστηρι μου

[ATTACH]33017[/ATTACH]

και απο πιο κοντα

[ATTACH]33018[/ATTACH]

πολυ ωραια η συνθεση της ψυξης σου. καπως ετσι λεω να το κανω και γω απλα το διπλο να το βαλω εξω απο το κουτι γιατι δε χωραει μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.