Jump to content



Πως κάνουμε bootable ένα USB flash drive ;


Chessman

Recommended Posts

  • 5 months later...
  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply
  • 2 months later...
  • 7 months later...

Κάποιος μου είχε πει πως είχε κάνει το φλασάκι του bootable με το grub και απλά πέταγε μέσα τα iso τα οποία ήθελε να έχει. Όταν bootαρε από το φλασάκι το grab τον ρώταγε ποιο απ' όλα τα iso ήθελε να τρέξει. Ίσως να μην ήταν έτσι ακριβώς αλλά εγώ αυτό κατάλαβα.

Δεν ακούγεται καταπληκτικό το ότι με αυτόν τον τρόπο μετά το make bootable, απλά κάνουμε copy-paste τα iso;

Ξέρει κανείς κάτι σχετικό;

Link to comment
Share on other sites

Μην ταλαιπωρηστε αλλο με cmd κλπ ρε παιδια. Δοκιμάστε το WinToFlash 2 κλικ θέλει. Εναλλακτικό είναι το Unetbootin

http://wintoflash.com/download/en/

http://unetbootin.sourceforge.net/

Απ' ότι κατάλαβα το WinToFlash είναι για να περάσεις ΜΟΝΟ εγκαταστάσεις των windows; :slap:

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος μου είχε πει πως είχε κάνει το φλασάκι του bootable με το grub και απλά πέταγε μέσα τα iso τα οποία ήθελε να έχει. Όταν bootαρε από το φλασάκι το grab τον ρώταγε ποιο απ' όλα τα iso ήθελε να τρέξει. Ίσως να μην ήταν έτσι ακριβώς αλλά εγώ αυτό κατάλαβα.

Δεν ακούγεται καταπληκτικό το ότι με αυτόν τον τρόπο μετά το make bootable, απλά κάνουμε copy-paste τα iso;

Ξέρει κανείς κάτι σχετικό;

Δεν αρκεί ακριβώς ένα απλό copy paste.

Ρίξε μια ματιά εδώ αν σε ενδιαφέρει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 months later...
Δεν αρκεί ακριβώς ένα απλό copy paste.

Ρίξε μια ματιά εδώ αν σε ενδιαφέρει το θέμα.

NickL το link είναι εξαιρετικό!! Ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

ΥΓ:Ελπίζω να μείνω το ίδιο ενθουσιασμένος όταν θα δοκιμάσω και αυτά που λέει!

ΥΓ2:Ναι, τώρα θα μου πεις "Τώρα το είδες;!", ναι δεν μπαίνω συχνά...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
συμφερει(δλδ γινεται ποιο γρήγορα) μια εγκατάσταση windows απο ένα bootable flash αντί απο ότι απο dvd?

Φυσικά και συμφέρει εκτός και εάν έχεις κανένα τρισάθλιο USB όπου έχει Read ~2Mb/s :)

Link to comment
Share on other sites

συμφερει(δλδ γινεται ποιο γρήγορα) μια εγκατάσταση windows απο ένα bootable flash αντί απο ότι απο dvd?

τα φτηνά kingston έχουν μέγιστη 10ΜΒ/s που είναι ελάχιστη ταχύτητα, αν έχεις κανένα OCZ Rally 2 ή Crucial μεγάλης ταχύτητας (30-40ΜΒ/s) θα έχεις καλή ταχύτητα, ίσως λίιιγο πιο γρήγορη από το dvd..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 9 months later...

Καλησπέρα σας :) θα μπω κατευθείαν στο ψητό.. Εχω ένα Notebook χωρις συσκευή DVD/CD.Έχει λειτουργικό Windows 8.1 64bit (χαλια!) και επειδη ειναι χαλια και τα μισα προγράμματα που θέλω δεν τρεχουν σε win8 ...θελω να περασω τα win7. Το θέμα ειναι οτι δεν θέλω να σβήσω τα 8 :) (και την πίτα ολοκληρη και τον σκύλο χορτάτο). Σκέφτηκα λοιπόν :

1ον) Ή κάνω partition ...ή

2ον) Εχώ έναν σκληρό δίσκο, από το προηγουμενο laptop μου, που το έχω κανει εξωτερικο. Σκέφτηκα λοιπον να φορτώσω τα Windows 7 στον εξωτερικό δίσκο...να μπαινω μετα από το BIOS και να επιλεγω απο που θα ξεκιναει ο υπολογιστής . Έτσι θα έχω τα 7 στον εξωτερικο δίσκο και τα 8 στο εσωτερικό . Κολλάω όμως σε μερικά θεματάκια:

1ον) Γίνεται να το κάνω αυτό?

2ον) Και αν γίνεται ....πως θα περάσω τα Windows 7 μέσα στον εξωτερικό σκληρό δίσκο αφού δεν έχω DVD/CD?

3ον) Πρέπει να κάνω κάτι που λέγεται Bootable στον εξωτερικό δίσκο.. σωστά? Αυτό με ποιο πρόγραμμα θα το κάνω?

ευχαριστω πολύ:) :worship:

Link to comment
Share on other sites

διαφορα θα δω μονο οταν περναω το λογισμικο και μονο τοτε thanks παντως

Πρεπει να υπολογισεις και το χρονο που θα χρειαστείς να αντιγράψεις το DVD στο USB, παιζει να χρειαστείς και περισσοτερο χρονο.

Εκτος και αν θες να φορμαρεις πολλα μηχανηματα

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να δουλεύεις και τα 8 και τα 7 παράλληλα; Ή απλά θέλεις να υπάρχουν κάπου αν τα χρειαστείς;

Μπορείς με acronis να πάρεις ghost τον δίσκο σου κάπου και αν τα χρειαστείς ποτέ κάνα recover.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να έχω και τα 2. Με την εννοια ότι κάποια προγραμματα δεν τρέχουν στα 8. Απλα θέλω να αποφυγω το partition. Θα μπορούσα να τρεχω τα 7 μέσα απο τον εξωτερικό σκληρο? και αν ναι...πως θα το κανω αυτό? δεν πρέπει να το κάνω bootable?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.