Jump to content



Πως κάνουμε bootable ένα USB flash drive ;


Chessman

Recommended Posts

Kατεβάστε από το διαδίκτυο το Ultimate Boot CD www.ultimatebootcd.com. Κάντε Format με το HP USB tool

ή μετο Makebootfat αποσυμπιέστε το σε ένα directory. Πάρτε από το directory του Syslinux τα αρχεία ldlinux.sys, mbr.bin, ldlinux.bss και βάλτε τα στο directory του makebootfat.

Μετά στο DOS Prompt δώστε την εντολή makebootfat -o usb -Z -Y -b ldlinux.bss -m mbr.bin -c ldlinux.sys H:

Κάντε extract του Ultimate Boot CD σε ένα folder με όνομα UBCD. Μεταφέρετε όλα τα αρχεία από το directory στο USB stick σας.

Κατεβάστε από το διαδίκτυο την πιο πρόσφατη έκδοση του syslinux syslinux.zytor.com και κάντε extract τα αρχεία σε ένα folder.

Από το DOS Prompt πηγαίνετε στο directory του syslinux και δώστε την εντολή syslinux.exe F: [όπου F: είναι το γράμμα του Flash drive.

Αντιγράψτε τα περιεχόμενα του isolinux directory του Ultimate Boot CD στο root του USB stick σας. Μετονομάστε το αρχείο isolinux.cfg σε syslinux.cfg.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Replies 58
  • Created
  • Last Reply

Έκανα την διαδικασία που είπε ο Kallileo. To stick τώρα πρέπει να έχει μέσα τα αρχεία από την δισκέτα win98? Γιατί βλέπω ότι καταλαμβάνει κάτι 300kb άλλα όταν το ανοίγω είναι κενό ( δεν δοκίμασα ακόμα να κάνω boot )

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
Και γιατι να το κανεις εφοσον θες να κανει φορματ?

απλα θελω να κανω boot from usb στο format και οχι απο dvd για πιο γρηγορα αυτο ρωταω.εχω δει να περνανε windows απο σκληρο και παει σφαιρα το format

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να σε βοηθησει σε αυτο το θεμα να το κανεις bootable.

Θες κατι τετοιο:

http://kurtsh.spaces.live.com/blog/cns!DA410C7F7E038D!1665.entry

Γενικα εγω παρατηρησα στις δικες μου εγκαταστασεις οτι δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο το μεσο απο το οποιο εγκαθιστας αλλα το μεσο στο οποιο εγκασθιστας. Δεν ξερω αν θα δεις καμια ουσιαστικη διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να σε βοηθησει σε αυτο το θεμα να το κανεις bootable.

Θες κατι τετοιο:

http://kurtsh.spaces.live.com/blog/cns!DA410C7F7E038D!1665.entry

Γενικα εγω παρατηρησα στις δικες μου εγκαταστασεις οτι δεν παιζει τοσο μεγαλο ρολο το μεσο απο το οποιο εγκαθιστας αλλα το μεσο στο οποιο εγκασθιστας. Δεν ξερω αν θα δεις καμια ουσιαστικη διαφορα.

διαφορα θα δω μονο οταν περναω το λογισμικο και μονο τοτε thanks παντως

Link to comment
Share on other sites

κοίτα, μην νομίζεις ότι από dvd γίνεται τόσο αργά...πιστεύω ότι από usb flash θα χρειαστεί περισσότερη ώρα, όποιοι έχουν netbook μόνο κάνουν τη διαδικασία από φλασάκι ΕΚΤΟΣ όταν έχουν εξωτερικό dvd

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θέλω να ρωτήσω και εγώ. Μπορούμε να κάνουμε bootable και έναν usb εξωτερικό σκληρό; (λογικά ναι :wassat: )

Και για να γίνει αυτό χρειάζεται ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ format η usb συσκευή;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγώ πήρα ένα USB-stick card reader και πέρασα διάφορα λειτουργικά (Win 98 / DOS) σε παλιές SD/MMC κάρτες από ψηφιακές (είχα MMC 16 MB !). Έτσι μπορώ να μπουτάρω με όποιο λειτορυγικό θέλω αλλάζοντας απλά την κάρτα στο stick-reader! :jump1:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα ένα USB-stick card reader και πέρασα διάφορα λειτουργικά (Win 98 / DOS) σε παλιές SD/MMC κάρτες από ψηφιακές (είχα MMC 16 MB !). Έτσι μπορώ να μπουτάρω με όποιο λειτορυγικό θέλω αλλάζοντας απλά την κάρτα στο stick-reader! :jump1:

εντάξει φίλος τα έσπασες!!! δεν το είχα σκεφτεί καν!!! και είναι και η καλύτερη λύση!!!

Link to comment
Share on other sites

Στη δουλειά έχουμε ένα bootable dvd για να περνάμε image σε pc όποτε χρειαστεί. Με ποιό τρόπο θα μπορέσω να κάνω τη δουλειά από usb stick? Δοκίμασα με το flashboot με την δεύτερη επιλογή αλλά δυστυχώς δεν έπαιξε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.