Jump to content



Tελωνειο ν.2


giorgos_cupra

Recommended Posts

Γεια σας παιδια.Θελω να φερω ενα τηλεκατευθυνομενο απο Αμερικη.Το μειζον θεμα ειναι πως δεν θελω να περασει με τιποτα τελωνειο.Ο μονος τροπος ειναι να δηλωθει η αξια του ως μηδενικη?Και απο θεμα βαρους?περα απο την αξια δηλαδη,αν ειναι βαρυ παλι θα ελενχθει?

Link to comment
Share on other sites

Αν η δηλωμένη αξία μαζί με τα μεταφορικά δεν ξεπερνά τα 100 $ τότε κατά 99% δεν θα περάσει τελώνιο. Όμως πάντα υπάρχει πιθανότητα να περάσει από έλεγχο αν το κουτί είναι ογκώδες,

ο τελωνιακός γνωρίζει το αντικείμενο (αν για παράδειγμα η περιγραφή λέει sony playstation είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα περάσει τελωνείο).

Επίσης αν η αποστολή γίνει με courier είναι πιο πιθανό να περάσει από τελωνείο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη απο οτι συμπεραινω,πρεπει να ειναι ενα απλο καφε κουτι το οποιο το μονο που θα γραφει πανω του θα ειναι gift ή sample και μηδενικη αξια ή πολυ μικρη.Αλλα αμα ειναι δωρο κανονικα δεν θα πρεπει να εχει δηλωμενη μηδενικη αξια?

Το βαρος παιζει ρολο?Το δεμα θα ειναι περιπου 3-4 κιλα....Θερμικο τηλεκατευθυνομενο 1/10 ειναι...Και δεν πρεπει να ερθει με κουριερ...Δηλαδη πρεπει να ερθει με USPS?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω πως αξίζει να ρισκάρεις εστω και ενα τις εκατό, να φέρεις κατι ακριβο μέσω USPS...

Καλύτερα κούριερ και με συνεννόηση απο τον πωλητη να το στείλει σαν δώρο, παρα να ρισκάρεις τα λεφτά σου...

Offtopic: Ειχα παλιά λόξα με τα θερμικά... Και έχω ακόμη ενα με Novarossi 15αρι μοτέρ διτάχυτο που θερίζει... Τι σκοπεύεις να φέρεις; (κοιτα που θα με κάνεις να ξανακολλήσω...)

Link to comment
Share on other sites

Μητσο, ειμαι σιγουρος πως ειναι ακριβως το αντιθετο. Δηλαδη gift και usps εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να περασει. Ιδιωτικο κουριερ χρεωνουν by default εξοδα εκτελωνισμου, αποθηκης και αλλες τετοιες παπαντζες, και δεν καταλαβαινουν ουτε απο gift ουτε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αμα κανει μπαμ απο το βαρος ή τα εξοδα ασφαλησης πιστευω θα το ανοιξουν απο περιεργεια.. Και ειδικα οταν προκειτε για δεματα που κανουν υπερατλαντικα ταξιδια, ειναι πιο προσεκτικοι.. Ισως ενα return from service ταμπελακι να κανει τη δουλεια του..

Ασχετο: Street ή Monster θα παρεις?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ρε, κατω απο το καπακι ειναι το ιδιο με αυτο που σου λεω (στο PM).. Το RTR3 Evo.. Το αλλο με τη 18ρα μηχανη ερχεται σε κοματια και το συναρμολογεις.. Αυτο που θες να παρεις εχει τη 15ρα μηχανη με το rotostart..

PS: Το εχω φερει, οποτε θες να το δεις.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnnyGR

Αυτο ρε, κατω απο το καπακι ειναι το ιδιο με αυτο που σου λεω (στο PM).. Το RTR3 Evo.. Το αλλο με τη 18ρα μηχανη ερχεται σε κοματια και το συναρμολογεις.. Αυτο που θες να παρεις εχει τη 15ρα μηχανη με το rotostart..

PS: Το εχω φερει, οποτε θες να το δεις.. ;)

Ρε συ,αυτο που λες εσυ ειναι το evo.Τωρα εβγαλε το evo+.Tου λογου του αληθες,το παραπανω καπακι,hemi cuda,ειναι διαθεσιμο απο το εργοστασιο μονο στο evo+.To evo+ ειναι επισης RTR και οχι ΚΙΤ.Επισης εχει τον καινουριο κινητηρα G3 που ειναι 3 κυβικα.

Chassis: 0.098" (2.5mm) 6061 aluminum, purple in color

Drive: Four wheel shaft drive

Engine: Nitro Star G3.0 3.0cc (.18 cu in) 2.2hp with pull-starter,

can be bump started in racing applications) ABC cylinder and liner

construction-"A"luminum piston,"B"rass cylinder liner that is

"C"hrome plated, lightweight aluminum con rod, 2 needle 6.5mm

rotary carburetor, 2 stage air filter.

Αρχική απάντηση από CrazyAnt

καλα μιλαμε ειναι κουκλι ετσι?

Αληθεια ποσο κοστιζει τουτο ρα?

Oντως φιλε μου ειναι πανεμορφο.Και εχω και τρελο κολημα με τα cuda!!!Αυτο Ελλαδα παιζει γυρω στα 400 ευρω αν θυμαμαι καλα.Δεν θυμαμαι αν ειναι στα 400 αυτο ή το 18αρι SS.Απο Αμερικα που θελω να το φερω κανει 200;););)

Link to comment
Share on other sites

Περαν απο το displacement του κινητηρα ειναι ολοιδιο με το δικο μου (Εμενα φοραει την T15).. Κατα τη γνωμη μου, για street ειναι λιγο too much να ξεκινησεις με 18ρι μοτερ.. Εδω το 15ρι αρπαζει σα διαολος..

Δεν ειναι τιποτα το ακατορθοτο να το μαθεις, εστω και σαν πρωταρης.. Αλλα θελει πολυ πιο προσοχη..

PS: Ελλαδα, στο μονο μερος που μπορεις να το βρεις (fanatix) το 15ρι εχει 550. Το ασυναρμολογητο (KIT) 18ρι εχει παραπανω (γυρω στα 650, χωρις συναρμολογιση, αν θυμαμαι καλα?)

200Ε το βρηκες εξω? Απο την ιδια την HPI? Πολυ δυσκολο μου φαινεται.. Εδω ενας φιλος πηρε το Savage παλια, και απο τα 700Ε και κατι που εκανε τοτε, πληρωσε γυρω στα 500 και κατι ψηλα για να το παρει/φερει απο αμερικη..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι πρωταρης στα τηλεκατευθυνομενα.Εχω ενα monster truck 1/8 kyosho mad force.Mε 3ταχυτο σασμαν και 21 μοτερ.Επισης εχω περασει αρκετες ωρες με ενα kyosho landmax 1/8 on road επισης με 21 μοτερ!

Οσο για τις τιμες που αναφερεσαι,εδω το δικο σου ειναι στα 3 9 5 ευρω

http://www.hobbytown.gr/index.php?l=product_detail&p=132

Εδω στα 3 5 0 ευρω

http://www.volosrchobby.gr/component/page,shop.product_details/flypage,shop.flypage/product_id,23/category_id,11/manufacturer_id,0/option,com_virtuemart/Itemid,26/

Το 18αρι ειναι στα 4 5 0 και το εχω βρει και χαμηλωτερα αλλα δεν θυμαμαι που...

http://www.frm.gr/catalog/index.php?main_page=product_info&products_id=80

550 και 650 δεν εχω δει πουθενα και ουτε υπηρχε περιπτωση να τα δωσω ποτε για να παρω 1/10

:getlost:

Οσο για τον κινητηρα,εμενα δεν μου φτανει ο Τ30 θα παω σε Τ15?Σε μικρο χρονικο διαστημα απο οταν αγοραστει,θα αλλαχθει το μοτερ με μεγαλυτερο της Picco ή της MTX.Oπως προειπα,απεχω πολυ απο τον ορο πρωταρης και ειμαι σε θεση να γνωριζω τι ακριβως μοτερ χρειαζομαι,με τι ευρος στροφων,αποδοσης ροπης,μεγιστης υποδυναμης@Χ RPM κτλπ:nuke:

Link to comment
Share on other sites

Ε νταξ, αλλο monster αλλο street, αν εχεις experience και απο street θα μπορεις να το κουμανταρεις καλα.. Δεν ειναι το ιδιο το street με το monster, ουτε το monster ιδιο με το street.. (Εσυ ειπες ξερεις τι κανεις, οποτε ok..) Στα fanatix που ειναι ο επισημος αντιπροσωπος της HPI, ισχυουν οι τιμες που ανεφερα παραπανω.. Για το evo RTR και KIT και για το Savage X.

Επισης στο RTR πακετο δεν περιλαμβανονται:

- Η μπαταρια και ο φορτηστης του rotostart

- Η μπουζοπιπα και ο φορτηστης

Η απω πανω τιμες, που ειπα, αναφερονται στις εκδοσεις που ειναι ετοιμες για να τρεξουν.. (Απο τα fanatix, με αγορασμενα τα απο πανω, + μπουκαλι γεμισματως και ενα 2L νιτρομεθανολης που θα παρεις ουτως η αλλιως)

Τωρα αμα δε με πιστευεις μπορω να σου φερω και την αποδειξη αγορας απο κει..

Anyways, αρκετα off topic (για off topic) βγηκαμε..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.